TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Bilgisayar Egzersiz Planı?

Kodla Büyü
Sınava soktuğum 8. sınıf öğrencisi 50 sorunun 37sini doğru cevaplamıştı ama dereceye giremedi, dereceye girenler sadece fen lisesi, özel okul öğrencileri. Yani öğrenci ve danışman öğretmen çok çok yetenekli değilse bu tübitak sınavı zaman kaybı olur.

arkadaşalr geçen yıl 10. sınıflardan iki öğrencimi çalıştırdım.
35 matematik sorusundan çoğu konuyu görmemelerine rağmen bir öğrencim 14 puan yaptı gerçekten umut vadediyor.
geçen yıl formatörlük yaptığım için engersiz yapmadan ölesine çalıştırdım.
bu yıl egsersiz için dilekçe vereceğim.
olimpiyatlar için öğrenci sayısı belirtilmiyor sanırım.
6-8 öğrenci bulsam yeterli diye düşünüyorum.
bir de öğrencilerin devamsızlık yapmaları durumu nasıl oluyor?
örneğin iki tanesi tamamen bıraktı bu durumda ne olur?
bilgisi olan arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum.

Diğer egzersiz dallarında minimum öğrenci sayısı belirtildiği için onlarda sıkıntı olur ama proje dalında öğrenci sayısı ilgili faaliyete katılacak öğrenci kadardır. Yani bir öğrenci bile yeterli olmalıdır.

anladım onu da hocam
ben yazılı sınav bölümüne hazırlıcam proje değil
farketmez dimi?

Geçen yıllarda egzersiz olarak belirtmeden öğrencilerimi bu olimpiyatlara vakit buldukça çalıştırdım. Ama sonuç olarak sorular gerçekten zor olduğu için, biz de bir meslek lisesi olduğumuz için öğrencilerim ilçede dereceye girmek dışında bi şey yapamadılar.
Sorum şu olacak ki... Biz öğrencileri egzersiz planı dahilinde çalıştırdık ve sınava katıldılar. Sınavdan aldıkları sonuç önemli midir?
Bi de bu sınav yanlış hatırlamıyorsam nisan gibi yapılıyordu, okulun kapanmasına kadar kalan 2 aylık sürede egzersiz devam edecek mi?
son bi soru... Egzersiz için idareye ne zamana kadar başvurabiliyoruz?

@kiymet hocam yazılı sınav bölümü derken?

@azde hocam öğrencilerin katılmış olması yeterlidir, herkes derece yapacak diye bir kural yok haliyle :) Kalan süreyi planınızda Sınav sonrası değerlendirme ve gelecek yılki yarışmaya hazırlık olarak planlarsanız sıkıntı olmaz. Eski görev yerimde egzersizler Ekim başında başlayacak şekilde isteniyordu çünkü ilçe mem daha önce başlatılmış egzersizleri onaylamıyordu ama şu zamana kadar diye bir tarih yok yanılmıyorsam. Bu sıralar başvurmanız halinde okulda açılabilecek maksimum egzersiz saatine de erişilmemişse onaylanmak milli eğitim müdürlüğüne gönderilir diye düşünüyorum.

Tamam hocam , teşekkürler. Yarın Müdür yardımcımla bi konuşayım, devamında planımı hazırlar sunarım...

TÜBİTAK bünyesinde katılabileceğimiz (egzersiz yapabileceğimiz) iki farklı kısım var
..
1. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI
2. Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı
..
Her ikisi içinde egzersiz çalışması yapabiliyoruz. Proje olimpiyatları için yapanların proje ile katılmaları gerekiyor. Ulusal Bilgisayar Olimpiyatına katılacak kurumlar ise EN FAZLA 6 öğrenci ile olimpiyata katılabiliyor.

olimpiyata öğrenci hazırlamak için EN AZ 1 öğrenci yeterli. daha fazla öğrenci ile başlayıp devamsızlık nedeni ile 1 öğrenciye inesiye kadar egzersizlere devam edebilirsiniz

olimpiyatlar için konuşuyorum; birinci aşama sınavı nisan ayında yapılıyor ama sonuçların açıklanması mayıs sonunu buluyor. dolayısıyla öğrencilerin kazanabilme durumu nedeniyle egzersiz çalışmalarını mayıs sonuna kadar devam ettirebiliyorsunuz.

Tübitak Bilgisayar Olimpiyatları Soru ve Çözümleri kitabı çıkmış. 2000-2010 yılları arası çıkmış sorular ve çözümleri varmış.

ximbatx' Alıntı:
Tübitak Bilgisayar Olimpiyatları Soru ve Çözümleri kitabı çıkmış. 2000-2010 yılları arası çıkmış sorular ve çözümleri varmış.
http://www.dr.com.tr/Kitap/Tubitak-...ansu/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0000000352892

Tübitak Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı Soruları ve Çözümleri 2000-2010

Yazar:Fatih Kürşat Cansu

Arka Kapak

TÜBİTAK Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı Soruları ve Çözümleri 2000-2010
Türkiye`de ve dünyada bilim insanı yetiştirmek, yetenekli gençleri teşvik etmek ve desteklemek amacı ile bilim olimpiyatları organize edilmektedir. Günümüzde olimpiyatlara hazırlananlar için matematik, fizik, kimya, biyoloji dallarında pek çok yayın bulmak mümkün iken, bilgisayar alanında pek fazla yayın bulunmamaktadır. Bu kitabı hazırlamaktaki amacımız, 1993ten beri yurdumuzda düzenlenen Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı sorularını ve çözümlerini bir kitapta toplayarak bu alanda çalışmak isteyen öğrencilerimize bir başlangıç noktası ve yardımcı bir kaynak oluşturmaktır. Son onbir yılın sorularını ve çözümlerini bir araya getirdiğimiz kitabımıza, önemli konuların özet çalışma notlarını da ekleyerek daha faydalı bir kaynak oluşturmayı hedefledik.

Yazar:Fatih Kürşat Cansu

Sayfa Sayısı: 416
Dili: Türkçe
Yayınevi: Altın Nokta Yayınları
Ciltsiz 18,49 TL (%26 İndirimli)

BaRBaRYaN' Alıntı:
TÜBİTAK bünyesinde katılabileceğimiz (egzersiz yapabileceğimiz) iki farklı kısım var
..
1. ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI
2. Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı
..
Her ikisi içinde egzersiz çalışması yapabiliyoruz. Proje olimpiyatları için yapanların proje ile katılmaları gerekiyor. Ulusal Bilgisayar Olimpiyatına katılacak kurumlar ise EN FAZLA 6 öğrenci ile olimpiyata katılabiliyor.

olimpiyata öğrenci hazırlamak için EN AZ 1 öğrenci yeterli. daha fazla öğrenci ile başlayıp devamsızlık nedeni ile 1 öğrenciye inesiye kadar egzersizlere devam edebilirsiniz

olimpiyatlar için konuşuyorum; birinci aşama sınavı nisan ayında yapılıyor ama sonuçların açıklanması mayıs sonunu buluyor. dolayısıyla öğrencilerin kazanabilme durumu nedeniyle egzersiz çalışmalarını mayıs sonuna kadar devam ettirebiliyorsunuz.

8.sınıf egzersiz yapmayı düşünüyordum ancak sorulara bakınca çok iyi düzeyde öğrenciler seçmek gerekiyor ve kolay görünmüyor. ne yapsam acaba

Hocalarım, geçen sene Tübitak proje yarışmasına katıldık ve sergiye davet edildik, Adana da 9 proje arasından biz davet edildik. Bölgeden (7 il de) de 39 proje arasından 5 proje içerisine girdik. Ama neticesinde Ankara ya gidemedik projemizle. Tecrübe oldu benim için bu sene de katılacağım inşaallah. Belki faydalı olur şunları söyleyeyim.
Egzersiz planının Tübitak projesini ile çok bi alakası yok. Yok derken, tübitak a proje sunarken o plan hiç kullanılmayacak. Plan sadece milli eğitimin egzersiz ücreti ödemesi (idarenin ücreti yapmasi) için gerekli. Eğer siz planınızı milli eğitimden geçirirseniz sonra kullanmayacaksınız. Sadece okulunuza aylık rapor verirken planda yazdığınızı yazarsınız. Tabi gerekliyse.
Bu aşamadan sonra Tübitak rehberine göre hareket edeceksiniz. Yakın zamanda rehber yayınlanır. Ama tahmini tarihler için tübitak ın geçen seneki uygulamasına bakabilirsiniz.

Geçen sene planı herkes kafasına çok takmıştı, hatta ben planı burdan yayınlamıştım, arkadaşlarımızdan birileri baya bi eleştirmişti. Buna rağmen katıldık ve bölgede derece yaptık. Kaçırılan nokta şuydu ki proje için egzersiz planı sadece milli eğitimden onay için kullanılacak.

BaRBaRYaN' Alıntı:
ofkeli82' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
paylaşılan planları da inceledim hepsi GEYİK ten öteyi geçmiyor.

Tübitak olimpiyatlarına öğrenci hazırlamayı düşünüyorsunuz ama anlaşılan kimse tübitak olimpiyat konularını incelememiş. konularda MATEMATİK ve C programlama dili var.
siz kalkıp 1 ay visual studio kuruyorsunuz, 1 ay vb.net anlatıyorsunuz. allahtan yönetici konumundaki kişiler bişeyden anlamıyorda bu planlar onaydan geçiyor.

:) :)

Hocam konuları inceledik de sadece matematik c yok, tabi ki yazılım anlatılması da yok ama ben planda proje konusunu belirtmedim.Hedefe ulaşmak için verilecek konuları belirttim. Tübitak için de önemli olan bir konunun anlatılması değil. o konular neticesinde gerçekleştirilecek olan proje. Bu planlar da tübitak ı ilgilndirmiyor zaten. Tübitak için ayrı prosedürler geçerli (orası gerçekten zor). yapılan planlar dersdışı etkinlik olabilmesi için yapılması gereken bir prosedür.

Netice itibariyle plan ın tübitak ile alakası yok sadece dersdışı etkinlik planı o. Eğer yanlışm varsa düzeltin arkadaşlar, ilk defa yapıyorum bu işi. Normaldir yanlış yapmam :)
..
hocam soruları incelediğinize eminmisiniz.
..
2 yarışma var
- ulusal ilköğretim matematik olimpiyatı
- ulusal bilim olimpiyatı (fizik, kimya, biyoloji, matematik, bilgisayar)
..
bilgisayar öğretmeni olarak bizleri ilgilendiren ULUSAL BİLGİSAYAR OLİMPİYATI.
..
bu olimpiyat sorularını da incelerseniz 1. aşama sorularında 50 soru sorulduğu, bunların
- 35 tanesinin matematik
- 15 tanesini STANDART C (Ansi C)
olduğu görülecektir.
..
Konumuz da bu olimpiyatlar olduğuna göre hazırlanacak planda bu olimpiyatlara öğrenci hazırlamak için düzenlenmelidir. dolayısıyla BENCE planda sadece matematik ve standart C programlama olmalıdır.
............
Burdan inceleyebilirsiniz : http://www.tubitak.gov.tr/sid/542/pid/453/index.htm
Ortaöğretim öğrenciler arası yarışma var. Beceri tabanlı proje yarışması benzeri. Onlara da proje egzersiz yapabiliyoruz.
http://www.tubitak.gov.tr/sid/497/pid/453/index.htm

BaRBaRYaN' Alıntı:

Tübitak olimpiyatlarına öğrenci hazırlamayı düşünüyorsunuz ama anlaşılan kimse tübitak olimpiyat konularını incelememiş. konularda MATEMATİK ve C programlama dili var.
siz kalkıp 1 ay visual studio kuruyorsunuz, 1 ay vb.net anlatıyorsunuz. allahtan yönetici konumundaki kişiler bişeyden anlamıyorda bu planlar onaydan geçiyor.

Mesele hocam milli eğitimden onay almak , bu mesajlar geçen sene geçen mesajlar. Hocamın eleştirdiği plan benim plan, biraz yapıcı olsak daha iyi olurdu. Yine vurguluyorum onay alındıktan sonra Tübitak ın hiç bir safhasında (Tübitak ortaöğretim öğrencileri proje yarışması) bu egzersiz planı kullanılmıyor. Demeye çalıştığım o.

:D :D Netice itibariyle bizim proje sergiye davet edildi :D :D , Ankara ya gidemesek de 7 il de 35 proje arasına 5 proje içindeydik, il de 9 proje arasından 1. olarak katıldık...
http://www.yesilevlereml.k12.tr/projeler.aspx?id=4

Tübitak yarışmaları ile birlikte, bu benim eserim, ulusal ve uluslararası yapılan yarışmalarda da egzersiz oluyor diye biliyorum.

v.ofkeli' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:

Mesele hocam milli eğitimden onay almak , bu mesajlar geçen sene geçen mesajlar. Hocamın eleştirdiği plan benim plan, biraz yapıcı olsak daha iyi olurdu. Yine vurguluyorum onay alındıktan sonra Tübitak ın hiç bir safhasında (Tübitak ortaöğretim öğrencileri proje yarışması) bu egzersiz planı kullanılmıyor. Demeye çalıştığım o.

:D :D Netice itibariyle bizim proje sergiye davet edildi :D :D , Ankara ya gidemesek de 7 il de 35 proje arasına 5 proje içindeydik, il de 9 proje arasından 1. olarak katıldık...
..
hocam ELMA ile ARMUTları karıştırıyorsunuz. ben sizin çalışmalarınızı değil PLANINIZI ELEŞTİRDİM. ayrıca sadece sizin planınızı da değil tümünü ve hala da bu eleştirimde haklı olduğumu düşünüyorum.
1. öncelikle açılan konu OLİMPİYATLAR proje değil. kaldıki proje olsa bile paylaşılan planlar proje yarışması ile de alakalı değil
2. yaptığınız plan ile uyguladığınızın farklı olması bizi değil sizi ilgilendiren birşey. ben paylaşılan plana yorum yapabilirim. yaptıklarınızı paylaşmadığınız için onlara yorum yapamam
3. kaldı ki keşke yaptığınız çalışmaları planlasaydınız ve onu paylaşsaydınız da yaptıklarınız burdaki arkadaşlar için örnek olsaydı.
..
Not : Başarınız için ayrıca tebik ederim. ayrıca birinci olsaydınız en az sizin kadar bende sevinirdim...

BaRBaRYaN' Alıntı:
v.ofkeli' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:

..
hocam ELMA ile ARMUTları karıştırıyorsunuz. ben sizin çalışmalarınızı değil PLANINIZI ELEŞTİRDİM. ayrıca sadece sizin planınızı da değil tümünü ve hala da bu eleştirimde haklı olduğumu düşünüyorum.
1. öncelikle açılan konu OLİMPİYATLAR proje değil. kaldıki proje olsa bile paylaşılan planlar proje yarışması ile de alakalı değil
2. yaptığınız plan ile uyguladığınızın farklı olması bizi değil sizi ilgilendiren birşey. ben paylaşılan plana yorum yapabilirim. yaptıklarınızı paylaşmadığınız için onlara yorum yapamam
3. kaldı ki keşke yaptığınız çalışmaları planlasaydınız ve onu paylaşsaydınız da yaptıklarınız burdaki arkadaşlar için örnek olsaydı.
..
Not : Başarınız için ayrıca tebik ederim. ayrıca birinci olsaydınız en az sizin kadar bende sevinirdim...

Teşekkürler hocam. Sorun üslup, eleştirilerinizin üslubu daha yapıcı olabilirdi, rahatsız edici yanı bu. Yok geyik yok şu bu hoş durmamış açıkçası. Mesele bu.

Ayrıca bu kopukluğun "Proje" olduğu noktasında olduğunu daha önce belirtmiştim. Bir de planımın proje ile alakası olmadığı iddiası gerçek dışıdır. Planım tamamen projeminin gidişatını yansıtıyordu. Paylaştığımda bağlantı kurulamamış olabilir, çünkü projemin konusunu kimse bilmiyordu. Sanırım ondan dolayı bu biraz garipsendi. Ama proje plan ile tamamen uyumluydu. Konunun belirtilmemesinin sebebi başkası tarafından da kullanılma ihtimaliydi. Ondan dolayı anlaşılamadı sanırım. bu sene bu başlıkta paylaşılan planı uyguladım. Bakalım eğer kabul edilirse paylaşırım buradan.

Şunu da ekleyeyim, proje bu sene kabul edilmese bile biz projeyi yapacağız ve burda da paylaşırız inşaallah. Eminim 7 den 70 e herkesin işine yarayacak bir proje olacak. Kolay gelsin.

v.ofkeli' Alıntı:
Tübitak ın hiç bir safhasında (Tübitak ortaöğretim öğrencileri proje yarışması) bu egzersiz planı kullanılmıyor. Demeye çalıştığım o.
v.ofkeli' Alıntı:
[Planım tamamen projeminin gidişatını yansıtıyordu. .
..
hocam hangi söylediğinize inanalım ?
..
GEYİK demenin ne kadar rahatsız edici olduğunu da anlamadım. uzun uzun açıklamak yerine kısaca özetlemek için kullanılan bir tabir sadece.

hocam eleştirdiğiniz mesajımda da söylediğim gibi idareciler bu çalışmanın içeriğini pek bilmezler. dikkat te etmezler. yaptığınız plan da her şekilde kabul edilir. dilerim başarılarınız daim olur ve bizde burda tebrik mesajları yazarız.

Arkadaşlar bende planlıyorum bu sene olimpiyat için ayrı proje için ayrı egzersiz planı hazırlarken hangi konuları baz alıcam...... :verymad:
Daha önce hazırlamış arkadaşlar konuları bari belirtirse ona göre plan hazırlıyım..... :+1:
Şimdiden Teşekkür Ederim....

funda_kinik' Alıntı:
bilgisayar olimpiyatları egzersiz planı. daha yeni yaptım. soran arkadaşlar vardı.

Şimdiye kadar gördüğüm en gerçekçi ve en içime sinen plan olmuş hocam ellerine sağlık..
Peki hocam benim bildiğim kadarı ile tübitak projesi için egzersiz açarsan olimpiyatlara katılmak zorunluymuş, bunun hakkında bilginiz var mı.
Birde öğrenci sayısı proje egzersizlerinde okul idaresi karar verir diye mi geçiyor 10 sizin isteğiniz doğrultusunda mı? ben 3-4 kişi düşünüyorum ve bunların 8.sınıf olması gerektiğini düşünüyorum.
Tabi alt sınıflardan da geleceğe dönük yatırım yapılabilir.

hector1675' Alıntı:
funda_kinik' Alıntı:
bilgisayar olimpiyatları egzersiz planı. daha yeni yaptım. soran arkadaşlar vardı.

Şimdiye kadar gördüğüm en gerçekçi ve en içime sinen plan olmuş hocam ellerine sağlık..
Peki hocam benim bildiğim kadarı ile tübitak projesi için egzersiz açarsan olimpiyatlara katılmak zorunluymuş, bunun hakkında bilginiz var mı.
Birde öğrenci sayısı proje egzersizlerinde okul idaresi karar verir diye mi geçiyor 10 sizin isteğiniz doğrultusunda mı? ben 3-4 kişi düşünüyorum ve bunların 8.sınıf olması gerektiğini düşünüyorum.
..
http://www.tubitak.gov.tr/tr/olimpiyatl ... mpiyatlari

yukarıdaki linkte ayrıntılı bilgi mevcut hocam
.
ortaokullar ile ilglii şunu diyor
Ortaokullar da bu sınavlara, Matematik dışında kalan dallarda (Fizik, Kimya, Biyoloji ve Bilgisayar) 8. sınıfa devam etmekte olan başarılı öğrencileri arasından okul yönetimince seçilecek en çok 2 öğrenci ile katılabilirler.
Dolayısıyla 3-4 öğrenci ile de bu egzersizi düzenleyebilirsiniz. resmi anlamda bir sakıncası yok.

proje ile egzersiz 2 ayrı şey hocam.
projeye katılan olimpiyata katılmak zorunda değil, aynı şekilde olimpiyat katılan da projeye katılmak zorunda değil...

hector1675' Alıntı:
funda_kinik' Alıntı:

Şimdi yazmayayım diyorum da yazayım yine içimde kalmasın. Egzersizle ilgili faaliyetlere katılmayı düşünmüyorsanız o alanda niye egzersiz açmak istiyorsunuz arkadaşlar. Olimpiyata öğrenci hazırlayacam diye egzersiz başvurusu yapıyorsan tabii ki olimpiyata başvuracaksın. Ne olmasını bekliyorsunuz yani?

hocalarım ortaokullarda katılım oluyor mu oluyorsa sadece 8 ler mi yoksa biz istediğimiz sınıftan seçeniliyormuyuz...

Geri