sunucu bulunamiyor veya dns hatasi

Kodla Büyü

teknkogretmen

Aktif Üye
Arkadaslar elimde xp isletim sistemli bir laptop var. IE internetteki bazi sayfalarda basliktaki hatayi veriyor. 'Sunucu bulunamiyor veya dns hatasi'. Chrome indirip denedim, o da bazi sayfalarda dns ile ilgili hatalar verdi. Err name not resolved vb.
IE e-okul'da hata verirken, chrome e-okul'u aciyor fakat farkli bir sitede dns hatasi veriyor. Internette ne gorduysem denedim, fayda etmedi. Basina boyle bir sey gelen ya da yardimci olabilecek biri varsa cok sevinirim.

Hocam çok ilginç yani internete bağlanmada sorun yok ama bazı siteleri açarken dns hatası veriyor yanlış anlamadım değil mi?
İnternet bağlantısı kopma sorunları yaşıyor olabilirsin, dns hatası verirken hemen daha önce hata vermediğini bildiğiniz bir siteyi açın eğer onu da açmazsa internet kopma sorudur.
Bahsettiğin sorun yukarıda yazdığım gibi değilse, elle ip verirken hem gateway e hem de dns e modem in ip sini vermeyi dener misin?

teknkogretmen' Alıntı:
sinan36' Alıntı:
hocam proxy ayarlarını kontrol ettiniz mi?
Hocam proxy ayarlari derken, anlayamadim ne yapacagimi tam olarak.
1. Proxy ayarları için öncelikle İnternet Explorer sayfası açılır.
2. İnternet Explorer'da internet Seçenekleri menüsü seçilir.
3. İnternet seçeneklerinde Bağlantılar menüsünden Yerel Ağ Ayarları seçilir.
4. Proxy sunucusunda bulunan yerel ağınız için bir proxy sunucusunu kullanın kutucuğu seçili İSE KALDIRIN.

sinan36' Alıntı:
teknkogretmen' Alıntı:
sinan36' Alıntı:
hocam proxy ayarlarını kontrol ettiniz mi?
Hocam proxy ayarlari derken, anlayamadim ne yapacagimi tam olarak.
1. Proxy ayarları için öncelikle İnternet Explorer sayfası açılır.
2. İnternet Explorer'da internet Seçenekleri menüsü seçilir.
3. İnternet seçeneklerinde Bağlantılar menüsünden Yerel Ağ Ayarları seçilir.
4. Proxy sunucusunda bulunan yerel ağınız için bir proxy sunucusunu kullanın kutucuğu seçili İSE KALDIRIN.

Bunu yaptim hocam, ise yaramadi maalesef.

computing' Alıntı:
Hocam çok ilginç yani internete bağlanmada sorun yok ama bazı siteleri açarken dns hatası veriyor yanlış anlamadım değil mi?
İnternet bağlantısı kopma sorunları yaşıyor olabilirsin, dns hatası verirken hemen daha önce hata vermediğini bildiğiniz bir siteyi açın eğer onu da açmazsa internet kopma sorudur.
Bahsettiğin sorun yukarıda yazdığım gibi değilse, elle ip verirken hem gateway e hem de dns e modem in ip sini vermeyi dener misin?

Aynen oyle. Chrome'da geziniyorum mesela, sıkıntı yok. Antivuris bakmak icin avg'nin sitesind gireyim dedjm, dns hatasi cikti karsima. Explorer zaten hicbir yere girmiyor. Ayni bilgisayari hem okulda hem de evde denedim, ayni.
Kopma sorunu degik sanirim cunku baska siteleri aciyor.
Ben soylediginizi denerim denemesine ama tam olarak anlayamadım ne yapacagimi. Biraz daha detayli anlatirsaniz, onu da deneyeyim.

Hocam elle ip verirken modemin ip si diyelim ki 192.168.2.1 ise, sen 192.168.2.(2-254) arası bir ip seçiyorsun, sonra varsayılan ağ geçidi ve dns değerlerini de 192.168.2.1 olarak giriyorsun. Ama senin durumun galiba bundan değil ama denemek bedava :D

Geri