Stajer dağıtımında usta öğreticilik sorunu

Kodla Büyü

kaeii

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Herkese merhabalar malumunuz 2022 2023 eğitim öğretimi bitiyor ve önümüzdeki eğitim öğretim dönemi için staj yapacak öğrenciler işyeri buluyor ya da halihazırdaki işyerlerine bizler yönlendiriyoruz. Fakat artık şöyle bir sorunumuz var okul yönetimi şayet işyerinde bir çalışanın usta öğreticilik belgesi yok ise(devlet özel sektör fark etmez) oraya öğrenci gönderilemeyceğini, işletmenin bu konuda belgeyi alma zorunluluğu olduğu korrdinatör öğretmenler tarafından hatırlatılması gerektiği hatta gerekirse işletme bulunamazsa seneye okulda ibe için ders açılacağını söyledi. bu konu hakkında bilgisi olan , kendi okulundaki uygulama hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar var mı? Açıkçası bana bu kadar katı olmak saçma ve mantıksız geliyor.

doğrusu o da hocam. işletmelerin bir çoğunda bu belge yok özellikle devlet kurumlarında. bu devlet kurumlarına al diye diretemiyoruz. bu çocuklar stajı okulda geçirirse de yazık yani.
Aynen. Usta öğretici yok diye çocuklara staja gitmek yerine okulda ders vermek ve yeni konu olmadığı için geçmiş yılları tekrar ettirmek mevzuata uysa bile akla ve vicdana uymaz. Çocuklar gittiği iş yerinde çok daha faydalı işler görüyor ve iş hayatını tanıyor. Stajın amacı da bu. Artı öğrenci stajda aldığı ücreti okulda alamayacağı icin maddi olarak da mağdur olur.
Not: staj dediğimiz şey aslında işletmede beceri eğitimi.

İdareye güzel dille anlatmak lazım hocam, eğer bu cocuklar okulda ibe dersi alırlarsa bu seferde yaz staji yapmak zorunda kalacaklar. Haliyle isletme olmadığı icin bu yaz stajini yine sizin okulda yaptırmanız gerekcek, ya hafta sonları seklinde ayri bir staj yaptırılacak yada yaz tatillerinde okulda staj yaptıracaksanız. Hafta sonu ve yazin kalmayacaginizi belirtin.

Çıraklık ogrencileri içinde aynı belge isteme işini sıkı tutarlarsa özel işyerleri artık hemen almak için cabalamaya başlıyor 🙂

Bu olay koordinatör müdür yardımcısına göre değişiyor hocam. Bizim okulda yardımcı usta öğreticilik olmayan yere kesinlikle gondermezdi, Ama şimdi beleş cirak çalıştırmak için Ustalar hemen alıyor belgeyi.

bulunduğunuz yerde kendi bölüm öğrencilerimize hangi tarz işterlerinde staj yaptırıyorsunuz arkadaşlar
devlet kurumlarından mesela hangilerine verilebilir
veya
özel sektörden

Hiç bir devlet kurumunda öğrenciye alanı ile ilgili iş verildiğini görmedik. Çay getir dosya getir işleri hep öğrencilere yaptırırlar. Bizlerinde işine geliyor bu durum. İlk görev yerimde şartlarını sağlamayan hiçbir kuruma öğrenci vermeyip çocuklara diğer dalların dersleri anlatırdıdk ibe de ve staj da. Öğrencilere daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum

staj demek sadece alanla ilgili iş yapmak yaptırmak değildir.
patron işçi ilişkisini öğrenmektir
mesai kavramını öğrenmektir
maaş almayı, o maaşı 1 ay boyunca harcama stratejilerini öğrenmektir.
birilerinden emir almak nedir üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek nedir öğrenmektir. daha yığınla şeydir staj ve işletme.
okulda alacağı ne varsa zaten 11 yılda alacağını alır çocuk. meslek lisesi için kesinlikle elzemdir staj.

Son düzenleme:
Hiç bir devlet kurumunda öğrenciye alanı ile ilgili iş verildiğini görmedik. Çay getir dosya getir işleri hep öğrencilere yaptırırlar. Bizlerinde işine geliyor bu durum. İlk görev yerimde şartlarını sağlamayan hiçbir kuruma öğrenci vermeyip çocuklara diğer dalların dersleri anlatırdıdk ibe de ve staj da. Öğrencilere daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum
Hocam 12. Sınıfta 5 gün okulda öğrenciye hangi konuda ne ders verirseniz verin faydalı olmuyor maalesef. Öğrenci stajda iş hayatını öğreniyor ve hazırlanıyor. Kesinlikle işletmede beceri eğitimi iş yerlerinde yapılmalı bence

Geri