STAJ SÜRESİ VE PLANI

Kodla Büyü

murathan21

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ARKADAŞLAR BU HAFTA İÇERİSİNDE OKUL MÜDÜRÜMÜZ VANDA HİZMET İÇİ SEMİNERE KATILDI DÖNDÜKTEN SONRAADA 160 SAATLIK STAJ ÇALIŞMASININ 300 SAATE ÇIKARILDIĞINI BUNUN 100 SAATINI 10.SINIF SONUNDA 200 SAATİNEDE 11.SINIF SONUNDA YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ İLÇEDE İŞLETME OLMADIĞI İÇİN STAJ OKULDA YAPILCAK HANGİ KONULARIN ALINMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA BİLGİSİ OLAN ELİNDE STAJ PROGRAMI VARSA YOLLARSA ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TŞKLR

Hocam benim bildiğim 11. sınıf sonunda okul idaresi ve alan öğretmenleri işletmelerle yazışma yaparlar. Eğer işletmelere öğrenci yerleşirse staj yapmalarına gerek yok.
Ama işletme yerine okulda kalırlarsa ya da devlete ait bi kuruma giderlerse(maaş almadan, sigorta yatırılmadan çalıştırılırlarsa) bu dönemden sonraki yarı yıl ve yaz tatillerinde stajlarını okulda yaparlar. Bu stajdada yine okutulan modüllerden seçilir konular.

Bu staj işlemleri süresince öğretmenlere bir ücret ödeniyormu, ben sanki öyle bir şey duymuştum. staja yönlendirdiğin ve çalışmasını takip ettiğin her öğrenci için belli miktarda ücret alınıyormuş galiba. var mı bi bilgisi olan??

benim de bu konuda kafam biraz karışık, işletmelerde dönem içerisinde mi staj oluyor yoksa yaz tatilinde mi? Ya da yaz tatilinde okulda mı :?: Bizim çocuklar 10. sınıf yazında yapmadılar onlar ne olacak ?

arkaşdalar benim anlatmak istedğim konu şu aslında şimdi öğrenci 12 sınıfta işletmlerde beceri eğitimi dersi adı altında işletmeya gitmesi gerekiyor eğer ilçede işletme yoksa 300 saatlik staj okulda yaplaakmış dediler hazırlanması gereken dosya falan varmış bu konu hakkında bilgilerimizi paylaşırsak çok güzel olur ayrıca bu staj yapılırsa ücreti de ödeniyo

öğrencileri 12. sınıfta meslek ve anadolu meslek lisesinde haftada 3 gün işletmeye yollayacaksınız. bu işi koordinatör müdür yardımcısı düzenler. teknik ve anadolu teknikte ise 12. sınıfta dersler okulda okutulur ve yaz stajına giderler. bu da 10. ve 11. sınıf yaz aylarında yapılır.

ARKADAŞLAR BURDAKİ KONULARA BEN ACIKLIK GETIRMEYE CALSISAYIM...MEGEPDE YAYINLANAN OKULLARDA YILLARA GORE GOSTERILECEK DERSLER YER ALMAKTADIR...ANADOLU MESLEKLERDE İŞT.BECERI EĞT YILDIZLI DERS TEKNIKELRDE YILDIZLI DEGIL...ISIN OZU SU ANADOLU MELSEK LISELERI YIL ICERISINDE HAFTADA 24 SAAT ISLETMEDE OLACAKLAR(İŞLETMEYE GIDEN OGRENCILER STAJDAN MUAF)TEKNIKLER ISE YIL ICERSINDE ISLETMEYE GIRME DURUMLARI OLAMDIGINDAN YAZIN SATAJ YAPACAKLAR...MEZUN OLUNCAYA KADARA BU SATAJ 300 SAATE TAMAMLANMIS OLAMSI GEREK....SİZ ISTESENIN STAJI 11.SINIIFN SONUDA YAPTIRIN 300 SAAT HEPSINI ISTERSENIZ 10.SINIFIN SONUNDAN BASLAYIN BI KISMINI 10.SINIF SONUNDA BI KISMINIDA 11.SINIFIN SONUDA YAPTRIN BU SIIZN BILECEGINIZ BIR IS OKULDA STAJ YAPTIRMASI KONUSUNA SICAK BAKMAYIN CUNKU OKULDA 8-17 CALSIRSINIZ...DISARDA YAPTIRIRSANIZ EK DERS ALIRSINIZ SADECE HAFTADA BIR KEZ KONTROLE GIDERSINIZ....HER SEYIN EN IYISINI SIZ BILRSIZNIZ...

planını neye göre yapacağız bu 100 saatin Bilişim tek. temelleri dersinden mi alacağız kaynağı?..ben 10.sınııf teknik bilgisayar için hazırlayacağım da..

Biz de okulda yaptıracağız 10. sınıfların yaz stajını. Okulda yapacaklar için en azından bir plan taslağı falan yok mu arkadaşlar? Tam olarak ne yaptıracağız. Staj bittikten sonra hangi belgelerin elimizde olması gerekeiyor. Anladığım kadarı ile;
1) Staj zümre tutanağı,
2) Öğrenci takip çizelgesi
3) Staj dosyaları (Öğrencilerin tuttuğu)
4) Öğretmen staj planı
Başka var mı?

160 saatlik veya saati fark etmez staj planına ihtiyacımız var. elinde olan varsa paylaşabilirmi?
Bilişim Teknolojileri Alanında
simdiden tesekur ederim. Kolay gelsin

bizim okulda bütün öğrencilere yaz stajı yaptırıyoruz. Meslek liseleri önümüzdeki sene içinde işletmeye gidecek ama olabilecek herhangi bir problemde haziranda mezun olamayacaklar. bu sebepten biz tüm öğrencielrimizin toplam 300 saatlik yaz stajı yapmasını zorunlu kılıyoruz. eml öğrencileri ayrıca son sınıfta işletmeye gidecekler...

Maalesef bizim de yaz stajımız olacağı kesinleşti KML de... Okul müdürü ısrarla hafta sonu yapılamayacağından bahsettiği için 300 saatin tamamını 11. sınıflar için bu yaz yaptıracakmışız :(

arkadaşlar yoksa böyle bi plan yok mu öğrencilere staj defteri gibi bişiy hazırlatmayacak mıyız. Bide arkadaşlar bu ücretlendirme konusunda bişiy sormak istiyorum staj süresinde haftada en fazla 16 saat mi alabiliyoruz koordinatörlükte böyleymiş sanırım bununla ilgili bilgiyi nerden bulabilirim bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba

Hayır günde 8 saatten haftada 40 saat staj yaptıracağız ve 40 saat ücretini alacağız. Tamamı ek ders olacakmış, maaş karşılığı 20 saat değil yani...

Buse, henüz yok :) Ben bu yıl ilköğretimde formatördüm fakat, 1 Temmuz itibarıyla kız meslek lisesine dönmem gerektiği için staj zorunlu oldu bana... Diğer arkadaşım planı hazırlayacak, stajı ben yaptıracağım şimdilik... 10. sınıflara 100 saatlik staj olacak gibi görünüyor... Görüştük ve ben bu 100 saatin modüllerini paket programlardan seçmeye karar verdim. Kelime İşlemci, tablolama, sunu ve eposta modüllerinden 100 saati tamamlayacak şekilde seçtiğimizde(günde 8er saatlik) aşağı yukarı, paket programlar dersinin yıllık planına yakın bir plan çıkacak gibi görünüyor. BTT ve temel elektronik derslerinden modül seçtirmemeyi düşündüm ama henüz netleşmedi...Sizler hangi modülleri seçeceksiniz?

STAJ PROGRAMI

Arkadaşlar ben hazırlamıştım . İşitme engelliler meslek lisesindeyim sataj yeri bulamadığımızdan okulda yaptırıcaz.Bu yıl 11 lere yaptırıcaz 10 larda var ama iptal ettik yanlışlık olabilir bi bakın işinize yararsa kullanrsınız. Benim ilk yılım ve okuldada ilk kez yaptırılıyor o yüzden doğrumu değilmi bilmiyorum ben bu programa göre başladım staja inşallah sorun çıkmaz artık. Herkese kolay gelsin

Bu yıl okulda yaptığımız 10. sınıflar staj planı. Paket programlardan modüller seçildi, 100 saatlik plandır.

sultancemrek' Alıntı:
endüstri meslek liselerinde 12 sınıfta işletmelerde beceri eğitimi dersini secmek şartmı
arkadaşlar staj şu şekilde olacak 10.sınıfın sonunda yazın 100 saat 11. sınıfın sonunda yazın 200 saat. ama bu şart değil. biz 10.sınıfın sonunda staj yaptırmadık. onun yerine 11. sınıfın sonunda 300 saat yaptırdık. yani yaz stajının toplamda 300 saat olması yeterli. yaz stajının gününü hesaplarken şöyle yapacaksınız. günlük 8 saat, pazar günü hesaplanmayacak. 37,5 gün oluyor. 6 hafta 1 gün. 12. sınıfta ise işletmelerde beceri eğitimi dersini seçmek mecburi. yoksa öğrenci stajını tamamlayamaz. koordinatörlük ücretide işletmelerin kuruma uzaklığına ve okulun bulunduğu il/ilçeye göre değişiyor. genellikle haftalık 8 saat. en fazla 10 saat oluyor. eğer siz öğrencileri staja göndermezseniz okulda işletmelerde beceri eğitimi adı altında 24 saatlik ders açıyorsunuz. ders planını yaparkende her alanın yeterlilik tabloları var. onu inceleyin. eğer göstermediğiniz modül varsa öncelikle onu alacaksınız. diğerlerinide 10 ve 11 den istediğiniz gibi alıyorsunuz.

Re: YAZ STAJINDA ÖĞRENCİYE ÜCRET

:verymad: ARKADAŞLAR İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ İÇİN YAZ STAJI YAPILMASINA KARAR VERDİ İDARE...
FAKAT BİR SORUN VAR:
YAZIN STAJ YAPAN OGRENCILERE İŞLETMELER ÜCRET ÖDENMEK ZORUNDA MI?
YAZIN STAJ YAPAN OGRENCILERE SİORTALARI YAPILACAK MI?
BİLEN VARSA ACELE BİLGİLENDİRSİN...

Re: YAZ STAJINDA ÖĞRENCİYE ÜCRET

ATOMKARINCA' Alıntı:
:verymad: ARKADAŞLAR İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ İÇİN YAZ STAJI YAPILMASINA KARAR VERDİ İDARE...
FAKAT BİR SORUN VAR:
YAZIN STAJ YAPAN OGRENCILERE İŞLETMELER ÜCRET ÖDENMEK ZORUNDA MI?
YAZIN STAJ YAPAN OGRENCILERE SİORTALARI YAPILACAK MI?
BİLEN VARSA ACELE BİLGİLENDİRSİN...

Sayın Hocam;
Yaz stajı sadece Teknik Lise ve Anadolu Teknik Liselerde zorunlu yaz stajı adı altında yapılır. Yaz stajı 100 saati 10. sınıflarda 200 saatide 11 sınıflarda yapılabilir. Bazı okullar 300 saati 11 sınıfta yapmaktadır.

İşletmeler yaz stajı için ücret ödemek zorunda değiller. Ücret sadece Eğitim -Öğretim yılı içerisinde yapılan EML öğrencileri için hem sözleşme yapılır hemde %30 ücret ödenir.
Ayrıca Sigorta yapılması zorunludur.

Geri