SSD ve Ram Takviyesi

Kodla Büyü

murathan21

Seçkin Üye
Seçkin Üye
yaklaşık 10 yıldır kullandığım notebook bilgisayarım artık beni yormaya başladı .bilgisayarımın özelliklerine göre ram bellek takviyesi mi yoksa ssd mi alayım birde marka ve model önerisi olan var mı ?

Ekli dosyalar

• main.jpg
    main.jpg
    52.5 KB · Görüntüleme: 86
  • memorry2.jpg
    memorry2.jpg
    58.2 KB · Görüntüleme: 81
  • memory.jpg
    memory.jpg
    44.8 KB · Görüntüleme: 84
  • WhatsApp Image 2022-12-25 at 14.27.26.jpeg
    WhatsApp Image 2022-12-25 at 14.27.26.jpeg
    272.6 KB · Görüntüleme: 31
ramda 4 tü 6 yaptım. ssd 256 gb taktım gayet güzel çalışıyor. ram aynı model ve aynı frekans olsa daha iyi olur. ssd içinse model james monkey kullanıyorum sorun yok sadece c: sürücü olarak kurmalısın. ömrünü uzatmak için.

Hocam 4 gb ram takviyesiyle 8gb yap sistemini.Birde samsung ssd tak bence farkı hissedersin..

Anakart ne kadarı destekliyorsa o kadar ram, hızına dikkat etmeyi unutmayın.
256 ssd yeterli olur. Alırken okuma yazma hızlarının 500+ olmasına dikkat edin.

Eski hdd için ise iki seçeneğiniz var. Ya hard disk kutusu alıp harici olarak kullanacaksınız yada dvd yuvasına uyumlu bir parça alıp dvd yerine 2.harddisk olarak takacaksınız. Dvd yüksekliğine dikkat edin 2. Modeli var. Hard disk değiştirmek kadar kolay bir işlemi var.

Eğer birini seçmeniz gerekiyorsa ssd almayı tercih edebilirsiniz. Ram artışını her alanda kendini hissettirde de ağır çalışan programlarda daha çok hissedilirken, ssd açılıştan kapanışa kadar her alanda kendini hissettirir.

yaklaşık 10 yıldır kullandığım notebook bilgisayarım artık beni yormaya başladı .bilgisayarımın özelliklerine göre ram bellek takviyesi mi yoksa ssd mi alayım birde marka ve model önerisi olan var mı ?
Şimdi hocam asıl önemli olanı yani işlemciyi yazmamışsınız ama hm65 çip setten 2. nesil bir i serisi işlemci olduğu anlaşılıyor. İlk olarak işlemciniz i3 ise i5'e (tercihen i5 2410m) terfi ettirebilirsiniz. Sizin işlemciniz benim bahsettiğim işlemci ise üzerine upgrade etmeye değmez. Bu nesilde i7 önermem çünkü termal yapıları aşırı ısınmaya yatkın ve istediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Hm65 çip setin sata 3 desteği var. Bu nedenle herhangi bir ssd (piyasadaki en yavaş ssd dahi sizin anakartınızdan hızlıdır) sizin işini fazlasıyla görecektir. Bunun haricinde gördüğüm kadarıyla tek slotta 4gb 10600 ram kullanıyorsunuz. Eğer photoshop gibi bir çizim programı kullanıyorsanız ve ikinci bir slotunuz varsa (ki vardır muhtemelen) aynı ramden 1 tane daha ekleyebilirsiniz.

CPU Türü Mobile DualCore Intel Core i3-2350M, 2300 MHz işlemci var bilgisayarımda. üzerideki ram de 4 gb ddr3 667 mhz .ilk mesaja ekledim

Samsung 870 Evo 250GB 560MB-530MB/s Sata 2.5" SSD ve​

Samsung M471B5273DH0-CH9 4gb 2rx8 PC3-10600S-09-11-F3 1333 Mhz eklemeyi düşünüyorum​

Desteklenen Bellek Türleri DDR3-1066, DDR3-1333 SDRAM
En Fazla Bellek Miktarı 16 GB
yazıyo aidata64 programında

Ssd hıza çok etki eder. Ram ise windowsun çalışması sırasında uygulamalarda etkili oluyor. İkisini arttırırsanız açılış ve program performansı artar. İ5 520 işlemcili 4gb ram olan bilgisayarıma kingston ssd takmıştım. Makine 5 yıldan sonra küllerinden yeniden doğdu gibi oldu. Ram almamıştım sadece ssd ile bariz fark olmuştu. Ram ile de desteklenirse makineler maşallah iyi oluyor.

Ssd işi en azından bizim gibi alım gücü yüksek olmayıp sürekli makine değiştiremeyecekler için süper oldu.

Ssd çok mu ucuz diyecek arkadaşlar için yanlış anlamaya mahal vermemek adına 5 yılda makine değiştirmeye göre daha uygun olduğunu düşündüğüm için söylediğimi açıklamak isterim.

En azından makinelerin ömrü biraz daha uzamış oluyor.

Geri