Ssd tavsiyesi

Kodla Büyü

ctrl+z

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 256 veya 512 gb ssd almak istiyorum kullanıp memnun kaldığınız veya tavsiye edebileceğiniz bir marka/model var mı? Bir de bu ssdlerin yazma ömrü varmış ortalama kaç yıl gider normal bir kullanıcı için? Laptopum 10 yıllık ssd uyumlu olur heralde değil mi?Teşekkürler.

High level marka kullandım. Epey hızlı. Ama kullanım omru konusunda tecrübem yok.

Ben 2013 yılında Kingston SSDNow V300 120 GB almıştım. Bilgisayarıma taktım kullanıyordum. Giriş seviyesinde bir disk. Sonra SSD disklerin bir ömrü olduğunu öğrendim. Nasıl yani dedim kendi kendime. Az pişmanlık yaşadım. SSD Life diye bir program var onunla test ettim tahmini kullanım ömrünü 9 yıl olarak gösterdi. İyi bari 9 yıla kim öle kim kala dedim. 2 Yıl kadar falan evvel bir bakayım dedim tekrar test ettim ömrü % 99 görünüyordu. Şimdi siz bunu sorunca tekrar bakayım dedim. Sonuç aşağıda hocam. SSD disk deneyimi kesinlikle harika. Bilgisayarımı değiştirdim eski bilgisayarımdaki ssd'yi buna taktım kendi hard diskini de kutu aldım bir tane harici olarak kullanıyorum. Bilgisayarını Sata kullanıyorsa uyumlu olacaktır diye düşünüyorum. Okulda arkadaşım indirim var alsam mı diye düşündü geçen yıl. Bilgisayar eski Çalışır mı acaba falan dedi. Çalışmazsa satarsın ne olacak ya dedim. Doğru diyorsun da sata1 benim anakart dedi. Sonra dayanamadı aldı. Nasıl dedim bilgisayar deli gibi oldu. Acayip çalışıyor ya dedi. Ağızı kulaklarındaydı :)
https://www.hepsiburada.com/sandisk...sdssda-240g-g26-p-BD805682?magaza=Hepsiburada
baya uygun geldi bana sandisk markasına bakınca.
Hi-LEvel markada baya iyi fiyat olarak
https://www.hepsiburada.com/hi-leve...-hlv-ssd30ult-240g-p-BD802586?magaza=Teknorya

p5abla.jpg

Son düzenleme:
@serkanholep hocam samsung tabiki tercih sebebi ama şu linktekiler nasıl sence.Denk getirebilirsen n11 den 11.11 de almayı düşünüyorum

https://m.n11.com/urun/addlink-ad256gbs20s3s-3d-nand-25-256-gb-sata-3-ssd-933223?magaza=enrakipsiz

https://m.n11.com/urun/adata-xpg-pr...d-nand-512-gb-nvme-m2-ssd-866775?magaza=magic

2.cisi bellek modülü gibi onu nasıl takiyoruz kutu mu alcaz acaba ve eski bilgisayarlara ssd takabiliriz heralde sıkıntı olmaz değil mi?

@acipinarli hocam yorumunuz için teşekkürler kingston olduğu için mi bu kadar uzun ömür acaba? Tahmini 15 yıl gibi 15yıl gibi bir ömür çıkıyor kaba hesapla. Bir de verdiğim linkteki ssdler nasıl acaba mlc teknolojisi daha iyi diyolar ssd de. Slc teknolojisi en iyiymiş ama pahalı olduğu icin ev kullanıcılarında pek tercih edilmiyormuş

Hocam adata okuma yazma hızı müthiş. diğerinin yazma hızı bir nebze düşük samsunga göre.

Uyumluluk anakartınıza bağlı. Benim dizüstümde yuva 7 mm. O yüzden hepsi olmuyor.

@acipinarli hocam yorumunuz için teşekkürler kingston olduğu için mi bu kadar uzun ömür acaba? Tahmini 15 yıl gibi 15yıl gibi bir ömür çıkıyor kaba hesapla. Bir de verdiğim linkteki ssdler nasıl acaba mlc teknolojisi daha iyi diyolar ssd de. Slc teknolojisi en iyiymiş ama pahalı olduğu icin ev kullanıcılarında pek tercih edilmiyormuş
diğer markaların ömürleri hakkında bilgim yok maalesef. ben aldığımda hızlıal.com vardı malum. ssdler 200 tl'nin altında değilken kampanya yapmışlardı ve fiyatı 120 tl idi. Ben gece sahurda aldım kargolandı diye mesaj geldi tekrar baktım stokta yoktu. akşama tekrar stoğa girdiğinde 190'tl idi fiyatı. dedim iyi ki almışım. markası kingston ve ssd diskler çok hızlı diye aldım başka deyatını inanın bilmiyordum. şuan alacak olsam samsung, sandisk, toshiba markalarını tercih ederim. belki diğer markalarda iyidir ama klasik Türk mantığı benimki. ADATA var Hyperx var. Ha keşke olsa OCZ alsam. RAM'ları efsane idi SSD diski de öyledir diye düşünerek tabiki.

Çok yorum okudum. Yakın zamanda Adata 240 GB aldım. En Uygun fiyat da trendyol da idi. Şuan için gayet memnunum. Çok kararsız kaldım ama "Samsung a bütçen yetmiyor ise en iyi performans adata" yorumları ile çok karşılaşmam karar vermede etkili oldu.

Arkadaşlar 256 veya 512 gb ssd almak istiyorum kullanıp memnun kaldığınız veya tavsiye edebileceğiniz bir marka/model var mı? Bir de bu ssdlerin yazma ömrü varmış ortalama kaç yıl gider normal bir kullanıcı için? Laptopum 10 yıllık ssd uyumlu olur heralde değil mi?Teşekkürler.
SSD de Samsung kingston WD Crucial sandisk sıralamasından şaşmayın derim. diğer markalar su koyuveriyor. Hele HI-LEVEL den uzak durun

Arkadaşlar bu SSD taktığımızda laptoptadaki eski hdd kullanma şansımız var mı? Kasalardaki gibi iki hdd bağlanabiliyor mu ? Ya da eski hdd harici bir parçaya dönüştürülüyor mu ? taşınabilir bellek gibi
Son bir soru daha :) bu Samsung 250GB 860 EVO SATA 3.0 aldığımızda uyum problemi gibi bir şey söz konusu olur mu?

Arkadaşlar bu SSD taktığımızda laptoptadaki eski hdd kullanma şansımız var mı? Kasalardaki gibi iki hdd bağlanabiliyor mu ? Ya da eski hdd harici bir parçaya dönüştürülüyor mu ? taşınabilir bellek gibi
Son bir soru daha :) bu Samsung 250GB 860 EVO SATA 3.0 aldığımızda uyum problemi gibi bir şey söz konusu olur mu?

Hocam aparat alıp CD sürücüsü yerine çıkan Hdd i takabiliyorsunuz. Yada kutu alıp haricî HDD yapabilirsiniz

Arkadaşlar hwinfo diye bir programla sata desteğine baktım sata ports 2,3: supported yazıyor aşağıdakigibi bu sata 3 ü desteklediğini mi gösterir yoksa sata port sayısnı mı gösteriyor?

sata support.png

hocam harici dik kutusu alıp 2,5 inçiçine koyup harici disk gibi kullanabilirsin ya da yukarda hocamın yazdığı gibi dvd rom kızağı alıp onu yerine de takabilirsin

Çok yorum okudum. Yakın zamanda Adata 240 GB aldım. En Uygun fiyat da trendyol da idi. Şuan için gayet memnunum. Çok kararsız kaldım ama "Samsung a bütçen yetmiyor ise en iyi performans adata" yorumları ile çok karşılaşmam karar vermede etkili oldu.

https://m.n11.com/urun/adata-xpg-pr...d-nand-512-gb-nvme-m2-ssd-866775?magaza=magic

peki hocam bu linkteki adata nasıl bağlantı arabirimi sata değil onu nasıl takıyoruz acaba laptopa bir yolu var mı yoksa sataya uymaz mı?

Hocam Laptop 10 yıllık demişsiniz m2 slotlu yoktur o cihazın. Siz mekanik sata harddisk inizin sata portunu kullanacağınız bir SSD bakın. Bende de yok o nedenle ben bunu aldım mesela. https://ty.gl/4m5yu7pjh

Tavsiyemiz çıkan HDD'yi harici olarak kullanmanızdır. DVD yuvasına takıldığında zaman zaman problem çıkarıyor. SSD olarak Toshiba, Crucial, Kingston kullandık ve sıkıntı yaşamadık.

intel pm45 en fazla 3gb/sn destekler. Yani SSD takıldığında verebileceği performansın yarısına kadarını alırsınız.

Hocam link var mı pm45 için desteği gösteren baktım ama bulamadım google da. Gönderdiğim resimde sanki sata3 de destekliyor gibi bir de benim makine kaç gb rami destekler acaba? Şu anda 2+2 4gb ram var

Son düzenleme:
Hocam Laptop 10 yıllık demişsiniz m2 slotlu yoktur o cihazın. Siz mekanik sata harddisk inizin sata portunu kullanacağınız bir SSD bakın. Bende de yok o nedenle ben bunu aldım mesela. https://ty.gl/4m5yu7pjh

Evet m2 yok da hani harici diskteki gibi bir kutuya koyup kullanilabilir mi demek istedim. Bir de adata ne zamandır kullanıyorsunuz performansı nasıl kullanım ömrü nasıl acaba?

Dizüstü bilgisayarımda m.2 slotu boş ve uygun bir ssd arıyorum.
250 Gb: Samsung 860Evo M2 olan 330 TL 'ye geliyor. (Hepsiburada çek ile o yüzden link vermedim)
256 GB: Adata XPG Sx6000 300 TL'ye geliyor.
Ancak Adata'nın okuma yazma hızı 2100-1500 iken, samsung 550-520lerde.
Çıkalı uzun zaman olsa da Samsung mu tercih etmeliyim sizin fikriniz ne olurdu?

Ayrıca;
500 GB'lık "Crucial P1 1000/ 1999 MB/s" alternatifim de var, bu da 370 TL'ye geliyor.

Yıllardır Samsung Evo serisinin iyi olduğunu duydum ancak okuma yazma hızları artınca diğer markalar tercih edilebilir mi? Yoksa yine de de 860 EVO'ya mı yönelsem?

Son düzenleme:
Tavsiyem SSD için Rastgele erişimde okuma/yazma için geçerli IOPS değerlerine bakmanızdır. Zamanında araştırmalarım sonucu f/p ürünü olarak allahu alem 240GB samsung evo 840 almıştım. Şu anki evonun değerleri hakkında bilgim yok. Araştırırken okuma yazma hızı(genelde sıralı erişim için olanı yazıyorlar.) şuymuş buymuştan ziyade biraz zaman ayırıp rastgele erişim(Okuma/yazma) için IOPS değerlerini karşılaştırarak bütçenize uygun olanı alın.

m.2 olanlarda 2 model çıkıyor.
m.2 sata ve m.2 nvme.
Benim dizüstünü bilgisayarın kapağını açtığımda ssd için boş m.2 slot var ancak hangisi uyumlu oluyor? Nvme'ler daha yeni bir teknoloji sanırım, ikisi de tercih edilebilir mi?

ssd hızı, ömrü gibi bilgileri gösteren bir program tavsiyeniz var mı acaba?

Kingston Hyper X 240gb>>>windows 10 pro notebook açılış+şifre ekranı>>8 saniye
Adata 240gb>>apple mac mini açılış+şifre ekranı>>10 saniye

ben önce ezcool(birebir samsun'un kullandığı entegreleri kullanır) kullandım birkaç ay sonra onu söktüm adata taktım hız açısından öyle aman aman bir fark yok. Adata da sdd ömrünü birebir takip edebileceğiniz yazılım var ona da ayda yılda bir aklıma gelirse bakıyorum. Ama hdd ile sdd arasında uçurum var hdd de makine resmen sürünüyormuş. Sanırım yeni sdd lerin hepsinde var ama 3d nand olmasında dikkat edin bence

Geri