SSD ömrüne Deepfeeze-Timefeeze etkisi

Kodla Büyü

zodzingo

Site Gezgini
Merhabalar,

Nvme ssd ya da normal Ssd lerde deepfeeze-timefreeze gibi programlar kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız ne kadar süredir kullanmaktasınız?

BT sınıfı için bu programlar çok iyi oluyor fakatü henüz 1 yıllık PİKTES kapsamında kurulan sınıfta 2 adet PC - Nvme ssd si okuma yazma sınırının aşılması sebebi ile Read-Only moda geçti ve diskpart Komutları da dahil hiçbir şekilde formatlanmıyor ya da "attributes disk clear readonly" vs komutlarla da düzelmiyor. Mecburen HDD lerine yükleme yapmış durumdayım.

Benzer sorunla karşılaşan oldu mu?

IMG_20221228_092346.jpg

benim labda laptoplar var, herbirinde farklı markalarda 500 gb lık SSD ler var. 1 seneyi aşkın bir süredir TimeFreeze programı ile birlikte kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım.

benim labda laptoplar var, herbirinde farklı markalarda 500 gb lık SSD ler var. 1 seneyi aşkın bir süredir TimeFreeze programı ile birlikte kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım.
Umarım hiç yaşamazsınız hocam

Bende timefreeze kurdum ama malesef 2 pc şimdilik sıkıntılı. Birisini technopc ye servise gönderdim bakalım, ne yapacaklar, nasıl bir bilgi akışı olacak...

Daha önce başka konuda da yazmıştım. 8 seneyi aşkındır tahtalarla ssd ve lab pclerdde ssd de deepfreeze kullanıyoruz. Sorun yaşamadık

DeepFreeze normal harddiskler 10 yıl gidiyor SSD rahat 20 yıl gitmesi lazım. Başka bir sebebi vardır.

Öğrenciye standart kullanıcı yetkisi veriyorum. Tema arkaplan ve ekran koruyucu değiştirmeyi engelliyorum. Ebeveyn denetimlerinde program kısıtlamalarını açıyorum. Son olarak AOMEI OneKey Recovery ile sistemin yedeğini aynı bilgisayarda alıyorum. DeepFreeze benzerleri bence diske fazladan yük bindiriyor. Yüklemiyorum.

Umarım hiç yaşamazsınız hocam

Bende timefreeze kurdum ama malesef 2 pc şimdilik sıkıntılı. Birisini technopc ye servise gönderdim bakalım, ne yapacaklar, nasıl bir bilgi akışı olacak...
Hocam disk arızalarının deepfreeze ile ilgisi yok. Başka bir sorundan dolayı oluyor bence.

SSD ömrü konusunda şüphelerim var ,her ne kadar hareketli parça olsa da eski hddler 10,15 sene sorun çıkarmazdı.

Faz 2 tahtalar kuruldugu gunden beri time freeze kurulu.bi problem olmadı bu zamana kadar çok şükür . İlgisi olmadığını düşünüyorum.

Hocam disk arızalarının deepfreeze ile ilgisi yok. Başka bir sorundan dolayı oluyor bence.
Muhtemelen hocam.

ssd nin geri dönülemez yazma koruması moduna geçmesinin tek sebebi yazma sınırına ulaşıp kendisini kitlemesi bilgisi vardı. Bu açıdan bakınca freeze programları da aynı partition ve bloklar üzerine sürekli yazma yaptığından aklıma gelen en baskın sebep bu programlar mı acaba düşüncesi oldu. Ama yıllardır sorunsuz kullanan arkadaşlar da var. O açıdan bakınca da etkilememesi lazım...

Bakalım ilerleyen zamanlarda gerçek sebeple yüzleşmek isterim, merak etmekteyim😄

Hocam bizde de tekno pc lerde yaklaşık sınıfın yarısında ssd ler kilitlendi. Gönderdik Ssd ler değiştirildi. Ama faz 2 tahtalarda 6 senededir deepfreze kullanıyorum bir tanesinin bile Ssd si bozulmadı.

Hocam bizde de tekno pc lerde yaklaşık sınıfın yarısında ssd ler kilitlendi. Gönderdik Ssd ler değiştirildi. Ama faz 2 tahtalarda 6 senededir deepfreze kullanıyorum bir tanesinin bile Ssd si bozulmadı.

Technopc kurulu lablarda bu sorun yavaş yavaş ortaya çıkıyor gibi hocam.

tahtalarda SATA SSD var
Technopc lerde ise NVMe SSD

Bu kadar kısa sürede kilitlenme sebebiGaliba Nvme SSD ile alakalı.

Sistemdeki SSD bu.
IMG_20221228_090406.jpg

Hocam çok etkisi olur mu bilmiyorum ama şunu dikkate almak lazım. Diyelim ki Deep freeze aktif ama bekleyen ve yüklenecek olan büyük bir Windows Güncellemesi var. Pc her açılışta güncellemeyi yapıyor binlerce dosya yazıyor,siliyor ama yeniden başlatınca bu işlemi tekrar tekrar yapıyor. Bu da okuma yazma ömrünüzü etkilemiş olabilir. Düşünsenize her açılışta binlerce veri yazılıp siliniyor. Ömür kısalır haliyle

Mesleğe başladığımda dewpfeeeze kullanmıştım. 1 senede bıraktım. Bir PC her açılışta güncelleme kontrolü yapar. Ve güncel olmayan programları güncellemeye başlar. Siz anlık bir tarihe her açılışta geri giden PC’nin tekrar güncel olmasına çalışıyorsunuz. (Burası tahmin) nvme ssdler çok hızlı yazma okuma yapabildiği için arkaplanda rahatlıkla sistem-program güncellemesi yapabilir. Ram e ek yük bindirmez. O yüzden sistem tüm güncellemeleri yüklemek ister.
Virüs-ayar korumak için ille freeze kullanmak istiyorsanız sistemin tarihi otomatik güncellemesini kapatmanız gerekir. (o zaman bios üzerinden tarihi okur mu programlar onu bilemem özellikle chrome. Güncelleme engellediğim PC’lerde chrome kendini devamlı güncelledi)

Hocam çok etkisi olur mu bilmiyorum ama şunu dikkate almak lazım. Diyelim ki Deep freeze aktif ama bekleyen ve yüklenecek olan büyük bir Windows Güncellemesi var. Pc her açılışta güncellemeyi yapıyor binlerce dosya yazıyor,siliyor ama yeniden başlatınca bu işlemi tekrar tekrar yapıyor. Bu da okuma yazma ömrünüzü etkilemiş olabilir. Düşünsenize her açılışta binlerce veri yazılıp siliniyor. Ömür kısalır haliyle

Temelde ki sebep bu tarz bir durum gibi.

Windows hizmetlerden (services.msc) update i durdurup devre dışı bırakıp yeniden başlattıktan sonra update servisini silmek gerekiyor ki otomatik olarak tekrar başlamasın.

Bunun için de cmd konsoldan
sc delete wuauserv
Komutunu kullanabiliriz.

Update servis dosyası olan bu dosya sildikten sonra artık windows update etmeye çalışmıyor.

Pazartesi bütün pclerdeki update servisini silmekle işe başlayacağım. Önceden önemsemediğim bir durumdu ama deneyeceğim kalan pclerin açısından.

Windows update servisi silinse bile geri gelebilir. Telemetry update vesaire engelleyecek bir sürü şey var.
Benim öğretmenler genelde telefon ile açıyorlar tahtayı. Bir tek müzikçinin telefonu WhatsApp bile çalıştırmayan bir android.

Burdaki hocalarımdan birinin imajını yüklemiştim dikkat ettim hosts dosyası ile update kapalı hosts dosyası yaklaşık olarak şöyle

########################
# Block windows update
########################
0.0.0.0 *.download.windowsupdate.com
0.0.0.0 *.microsoft.com
0.0.0.0 *.update.microsoft.com
0.0.0.0 *.windowsupdate.com
0.0.0.0 *.windowsupdate.microsoft.com
0.0.0.0 download.microsoft.com
0.0.0.0 download.windowsupdate.com
0.0.0.0 ntservicepack.microsoft.com
0.0.0.0 test.stats.update.microsoft.com
0.0.0.0 windowsupdate.microsoft.com
0.0.0.0 wustat.windows.com

Bu da denenebilir.

Temelde ki sebep bu tarz bir durum gibi.

Windows hizmetlerden (services.msc) update i durdurup devre dışı bırakıp yeniden başlattıktan sonra update servisini silmek gerekiyor ki otomatik olarak tekrar başlamasın.

Bunun için de cmd konsoldan
sc delete wuauserv
Komutunu kullanabiliriz.

Update servis dosyası olan bu dosya sildikten sonra artık windows update etmeye çalışmıyor.

Pazartesi bütün pclerdeki update servisini silmekle işe başlayacağım. Önceden önemsemediğim bir durumdu ama deneyeceğim kalan pclerin açısından.

Buna ek olarak birkaç tavsiyem daha olacak. mutlaka bildiğiniz şeylerdir ama yine de yazayım, gözden kaçmış olabilir.
-Windowsun RAM'in yetersiz olduğu durumlarda kullandığı Sanal Bellek özelliğini kapatabilirisiniz. Çok etkili oluyor o da.
-Windows Disk birleştirme işlemi zamanlanmışsa ara ara birleştirme yapıyor ve yazma ömründen gidiyor.
-Eğer PC yeterince iyiyse Windows Search hizmetini kapatabilirsiniz. Tüm dizinleri kayıt altına alıyor yoksa. Bu da kimi zaman 10GB bulan veriler anlamına gelebiliyor bilgisayardan bilgisayara değişiklik göstermekle birlikte.

Öncelikle Kesinlikle Windows Update'i bir şekilde kapatacaksınız. Bunun için bir çok yöntem mevcut manuel yapamazsanız Tweaker programları var onlarla kapatabilirsiniz yada benim gibi modifiye bir windows kullanabilirsiniz(Nexus LiteOS,RevisionOs,AtlasOS benim kullandıklarım). Chrome yerine Chromium kullanın ben öyle yapıyorum güncelleme de yapmaz. Standart kullanıcı yapın, oyun ve program yüklemesini engelleyin yeterli olacaktır.Uzun yıllar kullanırsınız.

Hocam tüm mesajları okuyamadım ama sorun timefreeze depfreeze de değil, sorun Techno pc nin sorunlu ssd lerinde ve ramlaerinde. Bende de aynı sorunlar baş göstermeye başladı.

Geri