spss birden fazla seçenek

Kodla Büyü

ttalan46

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar spss'de birden fazla seçenekleri olan değişkenimizi nasıl tanımlayabiliriz? Mesela Hobileriniz Nelerdir? (Kitap Okumak, Televizyon Seyretmek, İnternette gezmek, Spor Yapmak vb)

bağımsızsa Measure ordinal olacak 1 2 3 şeklinde nmaralandıracaksınız bağımlıysa measure scale olmalı

şöyle yapabilisin kitap-1, TV-2, İnternet-3, Spor-4 diyorsan kitap+TV-5, kitap+internet-6.... gibi diğer kombinasyonlara da bir sayı verebilirsin aklıma gelen...

aslında amacına göre değişir

Hocam benim sorum: Facebook hesabınızı kontrol etme amacınız nedir? (Birden fazla seçeneği seçebilirsiniz.)
□ Facebook hesabım yok
□ Arkadaşlarım ile irtibatı sürdürmek
□ İrtibatımın koptuğu insanlarla bağlantı kurmak
....
....
□ Diğer (Lütfen yazınız.)
öğrencilere ve öğretmenlere yapılan anket soruları aynı. Ben öğretmenler ile öğrencilerin facebook kullanımlarını karşılaştıracağım.

hocam öğretmen veya öğrenci olduğunu soran bir soru ekleyin. onu spss de ordinal olarak yapın. sonra sorunuzu ekleyin.

arkadaşlar ben aynı anketi hem öğretmenlere hemde öğrencilere uyguladım. öğretmenlerle öğrencilerin cevaplarını kıyaslayacağım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hocam burda sadece frekans analizi yapabilirsiniz bence. İki sütun yapılıp, 1. sütuna öğretmen cevapları (1-2-3-4-5), 2. sütuna öğrenci cevapları (1-2-3-4-5). Hangi maddenin ne kadar sıklıkla işaretlendiğini bulursanız bir kıyaslama yapabilirsiniz. Diğerleri seçeneği sizi uğraştıracak gibi duruyor.Kolay gelsin:)

öğrenciler ile öğretmenlerin aynı soruyu ( çoktan seçmeli soru ) verdikleri cevapları karşılaştırmak için ki kare testini uygulamam gerekiyor.
Örneğin Facebook hesabınızı kontrol etme amacınız nedir? (Birden fazla seçeneği seçebilirsiniz.)
□ Facebook hesabım yok
□ Arkadaşlarım ile irtibatı sürdürmek
□ İrtibatımın koptuğu insanlarla bağlantı kurmak
..
Burdaki her bir seçeneği ayrı bir kolon olarak tanımladım ama tekrar ki kare testi için test etmek istediğimde bu amaçları bir türlü birleştiripte değerlendirmeyi yapamadım. Arkadaşlar 2 gündür bu problemle uğraşıyorum ama bir türlü bu işin içinden çıkamadım. Lütfen yardım olunuz. Şimdiden teşekkürler

Beyler yüksek lisans dersleri bu gün bitti ama ben bu spss i tam öğrenemedim tez analizini tek başıma yapabileceğimi sanmıyorum. Nerden nasıl öğrenmeliyim tavsiyelerinizi bekliyorum...

Arkadaşım dediğim gibi yapabilirsin,
facebooka arkadaşlarıyla iletişim kurmak için giren öğrencilerin oranı, oyun ve arkadaşını bulmak isteyen öğretmenlere göre daha yüksek mi diyeceksin,,, anketi hazırlarken daha sağlam hazırlamak lazım, böyle sorularda kişiye sıralama yaptırmalısın 1-oyun oynamak 2-arkadaş bulmak gibi... o zaman puana dönüştürebilirsin madde madde

zaten nasıl bir ilişki kuracaksın anlamadım birisi hem oyun hem arkadaşlık için giriyorsa bunun sadece oyun için girenden farkı ne olacak, hangi kurama göre?

yüksek lisansın dersleri bitmiş kuramsal temeli olmayan bir uzman denetiminden geçmemiş anketle tez mi yazacaksın arkadaşım, işin çok zor:(
hangi üniversite bu :(

Geri