Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Sözlü notu verme kuralları?

Konu, 'Ders Kitapları, Etkinlikler, Sunumlar, Materyaller' kısmında jolly tarafından paylaşıldı.


 1. jolly

  jolly Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2012
  Mesajlar:
  455
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar sözlü notlarını verirken uymamız kurallar var mı? Mesela ortalamanın şu kadar altında verilemez , üstünde şu kadar verilemez gibi??
   
 2. spring

  spring Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  897
  Beğeni:
  2
  bildiğim kadarıyla yazılı ortalamasının altına düşmemek lazımm..
   
 3. gökalp

  gökalp Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  506
  Beğeni:
  1
  Zümrede aldığınız kara göre de değişir ama 2 ve daha az saatli dersler için 1, 3 ve daha fazla saatli dersler için 2 sözlü vermek uygundur. Birde 5 veya 10 un katları şeklinde olması daha etik gibi bence . 43 , 71 , 92 .. vb yazılırsa bu notu ne ile tarttın da verdin diyebilirler haklı olarak. Çocuğun projelerde aldığı bir başarı, yarışmalarda derecesi, dersle ilgili güzel bir beceri, yeniliği varsa da güzel bir sözlü notu ile değerlendirilebilinir diye düşünüyorum...
   
 4. kade38

  kade38 Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  486
  Beğeni:
  17
  bu her hangi bir yerde yazıyor mu hocam? yoksa öğrenci ödev, uygulama yapmadıysa altında verilebilir mi? hele öğrenci saygısızsa
   
 5. yakuphan

  yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeni:
  817
  Sözlü notu ne yazık ki her zaman tartışma konusu olmuş bir uygulamadır. Ortaöğretim sınıf geçme yönetmeliğinde sözlü notu ile ilgili madde şöyledir.
  Maddeden anlaşılacağı üzere sözlü notunun aslında bir ödül olduğu, bu nedenle öğrencinin pozitif davranışlarının karşılığında verilmesi gerektiğini düşünüp mümkün olduğunca da olumlu verilmelidir diye düşünüyorum.
  Maddeden anlaşılacağı üzere öğrencinin saygısızlığı vs. gibi yönetmelikte belirtilmeyen hususlar için sözlü notu verilmemeli. Sözlü notu ile öğrenciyi cezalandırmak, yazılı notunu düşürecek şekilde sözlü vermeniz durumunda, bunun izahını yapmak oldukça zor olacaktır.
  Sonuç olarak sözlü notu verirken bazı ilkeler belirleyip, buna bağlı kalmak yerinde olacaktır. Şahsen ben, yazılı ortalamasından düşük sözlü notu vermiyorum, öğrencinin davranışları ne olursa olsun, eğer derse karşı tutumu olumlu ise sözlü notunu iyi veriyorum.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal