Sorunlarımız...

Kodla Büyü

cronos23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kıymetli Hocalarım... Malumunuz forumumuz senelerdir iyisiyle kötüsüyle bir şekilde devam ediyor. Burada sorunlarımızı tartıştık, çözümler ürettik...vs. Lakin branşımızın sorunlarının (Norm, dersimizin zorunlu olması, lab. sıkıntıları, ders kitabı...vs.) çözümü hakkında ciddi tartışmalar yapamadık ve çözümler üretemedik. Gerçek manada bir adım ileri gidemiyoruz. Bununlar ilgili gerek siyasiler boyutunda gerekse sendikalar boyutunda neler yapabiliriz? Bunun fikir alışverişinin yapılmasını talep ediyorum. Somut adımlar atmanın zamanı geldide geçiyor bile.

BTR görev yönetmeliği farklı yorumlara açık olmayacak şekilde hazırlanmalı ve süreç içerisinde her yıl sonu ya da iki yılda bir paydaşlarla güncellenmelidir.
Dersin ortaokulda tüm kademelerde hatta ilkokulda aynı yabancı dil dersi gibi 2. sınıftan itibaren 8. sınıfta dahil olmak üzere tüm kademelerde 2 şer saat olarak planlanması gerekiyor. Daha da ileri gidip bilişim dersinin gerçekten bizim halkımızın ya da siyasilerin, bürokratların akademisyenlerin vb. gözünde değerli kılmak istiyorsak bu ders sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkmalıdır. Bu dediğimi 10 yıldır söylüyorum ve destekliyorum ama uygulama dersi deyip bu işe sıcak bakmayan zümrelerim olacaktır. Bu ülkenin sınav düzeninde bu şart sağlanırsa derse verilen önemin ve öğretmene verilen değerin fazlasıyla artacağını ve dersin sadece farkındalık seviyesinde değil proje üretilen, farklı uygulamalar oluşturulan, öğrencilere küçük yaşlarda proje çalışmalarını yaptıracak ve meslek edinme açısından çok önemli bir ders olduğu anlaşılır ve fazlasıyla özümsenir.

Ders kaldırılınca Bilişim Öğretmenlerine yönelik çözümleriniz nelerdir? Siz Bilişim Teknolojileri branş öğretmeni misiniz?
evet bt öğretmeniyim yıllardır normal tahtada ders anlatmaktadn bıktım her kademeye ders gelince ne olacak? BT sınıfı mi verecekler kitap mı basacaklar koca bir hayır dersi kaldirsinlar bizi de bir yere memur yapsınlar en temizi ya da alan değişikliği hakkı verilsin geçelim bir başka alana

evet bt öğretmeniyim yıllardır normal tahtada ders anlatmaktadn bıktım her kademeye ders gelince ne olacak? BT sınıfı mi verecekler kitap mı basacaklar koca bir hayır dersi kaldirsinlar bizi de bir yere memur yapsınlar en temizi ya da alan değişikliği hakkı verilsin geçelim bir başka alana
Hocam sizde birçoğumuz gibi bunalmış vaziyettesiniz. Lakin bu söylediklerimiz ve taleplerimiz burada kalıyor. Ben diyorum ki bu taleplerimizi ciddi yerlere bildirelim. Bu sorunlarımıza birileri sahip çıksın. Mesela PDR öğretmenlerinin sorunları Bakanlık düzeyinde dile getirilip bu sorunlar ivedi bir biçimde çözülüyorken, bizim sorunlarımız neden görmezden geliniyor. Bunun cevaplarını soracağımız merciler nerelerdir? Elimizden ne gelir? diye onlarca soruya çözüm bulmamız gerekiyor.

Son düzenleme:
Hocam sizde birçoğumuz gibi bunakmış vaziyettesiniz. Lakin bu söylediklerimiz ve taleplerimiz burada kalıyor. Ben diyorum ki bu taleplerimizi ciddi yerlere bildirelim. Bu sorunlarımıza birileri sahip çıksın. Mesela PDR öğretmenlerinin sorunları Bakanlık düzeyinde dile getirilip bu sorunlar ivedi bir biçimde çözülüyorken, bizim sorunlarımız neden görmezden geliniyor. Bunun cevaplarını soracağımız merciler nerelerdir? Elimizden ne gelir? diye onlarca soruya çözüm bulmamız gerekiyor.
ciddi yerlere bildirildi kaç defa bir sonuç çıkmadı çıkmaz boşa Umut etmeyin iyi çalışmalar

Arkadaşlar sadece bize ait bir vakıf dernek sendika gibi birşey olamaz mı? Ben hem maddi hem zaman ayırma konusunda elimden gelen desteği yaparım. Emekli olduğumda şöyle insanların gelip çay içebileceği istişare edebileceği birkaç yerde şubesi olan, en azından beden eğitimi öğretmenleri gibi aa bu branştakiler de birlikler biri ne yaparsa diğeri de onu yapıyor diyebileceğimiz bir yer hayal ediyorum

Hocam Ziya Selçuk varken biraz dikkat çekmeye başlamıştı, pilot uygulama vardı ama pandemiye denk geldi o da. Fakat bakan değişince devam etmedi. Belki de ekonomik durumlar ile de alakalıdır bilmiyorum. Kimsenin günahını almayayım.

Aslında tepeden biri isteyince oluyor ama onlar istemedimi de ağzınla kuş tutsan yalan. Ben şahsen böyle düşünüyorum.

Bana öyle geliyor ki bizi veya bizim branşımızı sevmeyen birileri Bakanın hatta Cumhurbaşkanın kulağına hep bizim ya da branşımızın aleyhinde bir şeyler fısıldıyor. Tabi bu bir hissiyat. Kesinlikle öyledir demiyorum. Nasıl oluyorsa her branş bir şekilde işini yürütüyor ama biz hep üvey evlat gibiyiz.

Vallahi serkan42 hocam gibi düşünmeye başladım artık. Keşke YÖK ile MEB arasında bir anlaşma imzalansa da farklı branşlara geçiş hakkı verseler. Fark dersleri alınarak (Ama ders saatleri ayarlanarak, örneğin ikinci öğretim olarak alınarak) farklı bir branşa geçiş hakkı verilse. Zerre kadar düşünmem artık.

Ama tabi konuyu açan hocam çözüm önerileri istemişken ben sanırım konuyu farklı bir boyuta taşıdım. Kusura bakılmasın. Sanırım herkes gibi ben de biraz doluyum.

Hayırlısı artık.

Konu Bilişim Teknolojileri ders saatlerinin artması sonucu norm sayısının artması veya BTR Öğretmenlik kadrosunun verilmesi istekleri ile sonuçlanacak.
Ders saatinin artmasını isteyenler Kitap- BT sınıfı-Kodlama Atölyesi olmadan derslerin verimli olmayacağından bahsedecek
BTR Öğretmenlik kadrosu isteyenler ek ders ücreti, norm sorununun çözümü vb... sebeplerden bahsedecek.
(BTR Öğretmenlik görevlendirmesi olup) Okul idaresinin tutumu sebebiyle tüm mesai saatinde okulda bulunup farklı işler de talep edilen öğretmenler yazacak, haftada birkaç gün okula gitmediği bile olan, sorun olduğunda telefonla ulaşılıp mesai saatinde evden gelen de

Hocam 8.sınıflara yazılım dersi olsun. Ve DYK da soru sorulsun. Mesela scrath anlatılsın. Ondan sonra proje istesinler. Teknofeste v. S.

Sorunlarımız maalesef ki çok fazla. Ama ben imkanlar dahilinde elimden geleni değerlendirmeye çalışıyorum. Bilişim dersi ile neler yapılabilir biraz göstermek gerekiyor sanırım önemini anlatabilmek için. Biraz da yaptıklarımızı reklam edebilmek. Belki bilişim dersine bakışı değiştirebiliriz. Bu sıralar Makey setleri ile Scratch I birleştirerek etkinlikler yapıyorum. Laboratuar olmasa bile Akıllı tahta yeterli oluyor. Robotik çocuklara biraz ağır geliyor ama makey çok eğlenceli ve öğretici. Mesela bugün labirent oyununu yön tuşları yerine bardaklardaki sular ile oynadık. Hem matematik koordinat bilgisi kazanımı, hem suyun iletkenliği kazanımı, hem kodlama kazanımı. Tüm bu kazanımları inanın başka derste vermek çok zor. Ama bunu başkalarına da anlatmamız gerekiyor. Bu yaptığımız derste kalmamalı görünmeli. Mesela okulumuzda atık toplama projesi var. Ben de okulumuzun ortak bir alanına bir laptop koyarak derste kodladığımız bir oyunu makey setlerini kullanarak su ile oynanacak şekilde stand kuracağım. öğrencilerden de oynama şartı olarak atık kutumuza pet şişe yada metal kutular atmalarını isteyeceğim. Hem projeye katılmış hem de bilişimle neler yapabiliriz göstermiş oluruz.

Arkadaşlar sadece bize ait bir vakıf dernek sendika gibi birşey olamaz mı? Ben hem maddi hem zaman ayırma konusunda elimden gelen desteği yaparım. Emekli olduğumda şöyle insanların gelip çay içebileceği istişare edebileceği birkaç yerde şubesi olan, en azından beden eğitimi öğretmenleri gibi aa bu branştakiler de birlikler biri ne yaparsa diğeri de onu yapıyor diyebileceğimiz bir yer hayal ediyorum
Bilişim Teknolojileri eğitim derneği var hocam, dersin zorunlu olmsaında da uğraşları olmuştu. Bu devamlı şikayetle 2-3 kişiyle olacak iş değil ya sendika desteği ya da bu gibi derneklerle sesimizi duyurmamız lazım; norm fazlası olmayan Bilişim öğretmeni kalmadı nerdeyse... Bir teknoloji projesi olduğunda da dersi olmayan dyk açılmayan bize proje yaptırmaya çalışıyorlar ilginç gerçekten yükesek puanlarla girilen branş 10 senede nereye geldi...

Takip etmiyorum ama en son puan yerlerdeydi; biz bu durumdayken üniversiteler BÖTE'ye öğrenci bulabiliyor mu ordaki öğretim görevlilerinin, bölüm başkanlarının niye sesi çıkmıyor anlamış değilim.

Balık baştan kokuyordu arkadaşlar, ben artık bu gerçeği kabul ettim. İlk Böteye gittiğim de bu puanla burayı mı yazdım ben diye çok üzülmüştüm.
Ne ders gelir nede BTR kadrosu............
..............................................................
İnanın yazarken dedim niye yazıyorum ne değişecek zaten yıllardır çok tartıştık. Biz böyle emekli oluruz. En iyi ihtimal kendi açımdan edebiyata geçebilmek. Yada zaten yaşlanınca idare birşey ister, öğretmen arkadaş birşey ister ve tabi bende yetişemem isteklerine. Ve onlarda istemekten vazgeçer . Bizim branşta mutlu son hiç birşey den anlamamakla başlıyor

Bilişim Teknolojileri eğitim derneği var hocam, dersin zorunlu olmsaında da uğraşları olmuştu. Bu devamlı şikayetle 2-3 kişiyle olacak iş değil ya sendika desteği ya da bu gibi derneklerle sesimizi duyurmamız lazım; norm fazlası olmayan Bilişim öğretmeni kalmadı nerdeyse... Bir teknoloji projesi olduğunda da dersi olmayan dyk açılmayan bize proje yaptırmaya çalışıyorlar ilginç gerçekten yükesek puanlarla girilen branş 10 senede nereye geldi...
Aynen Hocam neden sadece bize böyle davranılıyor hiç anlayamıyorum, ben artık sürekli stres kaynaklı sağlık sorunları yaşıyorum ve 2. Dönem ara verme kararı aldım. Sağa dönsem bilgisayar sorunu sola dönsem tahta sorunu kimseye yaranamama idareyle sürekli kapışma, gerginlik, mutsuzluk, hergün radyasyona maruz kalmak gibi.

Bu konular forumda defalarca konuşuldu maalesef. Haddime değil suçlamak için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama kan gövdeyi götürdü bu tartışmalarda, birbirimize girdik, sizin bundan haberiniz yoksa; yıllardır faaliyette olan dernekten haberiniz yoksa, üniversitelerde neredeyse iki elin parmağı kadar bölüm kaldı, gerisi hocalarıyla birlikte dağıldı bundan haberiniz yoksa buradaki hiç bir cevaba şaşırmamak lazım.

Her şey olacağına varır, kulüp ek dersi konusu doğal tepki oluşturduğu için nasıl ses getirdi. Bize böyle toplu ve doğal tepki lazım. Bir sene sıkıntılı ortamdan yaka silkip feryat ederek, sonra rahat bir yerde bt rehberliği alıp 3-5 sene susarak bu iş olmaz. Sıkıntıları farklı platformlarda devamlı dile getiren bir avuç insanla da olmaz. Ümitsiz olmamak lazım, bir hocamızın dediği gibi belki yaşımız ilerleyip olgunlaşınca oturup bazı konularda hemfikir olabiliriz.

Sorun çözüm üretmekte değil, insan sayısı kadar çözüm önerisi geliyor. Sorun bir eylem üzerinde mutabakata varıp ses getirecek çoğunluğu oluşturamamakta.

Bu konular forumda defalarca konuşuldu maalesef. Haddime değil suçlamak için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın ama kan gövdeyi götürdü bu tartışmalarda, birbirimize girdik, sizin bundan haberiniz yoksa; yıllardır faaliyette olan dernekten haberiniz yoksa, üniversitelerde neredeyse iki elin parmağı kadar bölüm kaldı, gerisi hocalarıyla birlikte dağıldı bundan haberiniz yoksa buradaki hiç bir cevaba şaşırmamak lazım.

Her şey olacağına varır, kulüp ek dersi konusu doğal tepki oluşturduğu için nasıl ses getirdi. Bize böyle toplu ve doğal tepki lazım. Bir sene sıkıntılı ortamdan yaka silkip feryat ederek, sonra rahat bir yerde bt rehberliği alıp 3-5 sene susarak bu iş olmaz. Sıkıntıları farklı platformlarda devamlı dile getiren bir avuç insanla da olmaz. Ümitsiz olmamak lazım, bir hocamızın dediği gibi belki yaşımız ilerleyip olgunlaşınca oturup bazı konularda hemfikir olabiliriz.

Sorun çözüm üretmekte değil, insan sayısı kadar çözüm önerisi geliyor. Sorun bir eylem üzerinde mutabakata varıp ses getirecek çoğunluğu oluşturamamakta.
Hocam dernek Ankarada faaliyet gösteriyor ve birkaç ilde var, ben derneğe de yazdım İstanbuldayım mesela derneğin gidip oturabileceğim, 3-5 bt öğretmeniyle bir yere gelebileceğim bir binası yeri var mı?

Başka branşlar parayı süpürür. Bize gelince yok kulüptü. Yok oydu buydu. Ama proje deyince akla ilk biz geliriz.
Kesinlikle, hem projeleri bize yaptırmaya çalışıyorlar hem de idareye her konuda yardıma biz koşuyoruz ama en az saygıyı biz görüyoruz.

Çözüm önerisi olarak;

1- Öncelikle kitap artık olmalı. 10 yıldır kitap basmamak akıl tutulması.
2- Okullara bilişim sınıfları yapılmalı ve 10 yılda bir bilgisayarlar değişmeli.
3- Ders saatleri tabi ki artsın ama bu öyle lafla olacak bir durum değil akademik anlamda gerekli araştırmalar yapılmalı. Gerekli ise ders saatleri artmalı.
4- LGS'de en az 5 tane bilgisiyar biliminden soru olmalı (bu çok önemli). Matematik alanında benzer sorular daha önce soruldu.

Sesimizi yazdığım 4.maddeden duyurmalıyız.

Takip etmiyorum ama en son puan yerlerdeydi; biz bu durumdayken üniversiteler BÖTE'ye öğrenci bulabiliyor mu ordaki öğretim görevlilerinin, bölüm başkanlarının niye sesi çıkmıyor anlamış değilim.
durumdan memnundurlarda o yüzden bir de birçok böte bölümünde böte öğrencileri değilde sağdan soldan diğer branşlardan akademusyenler bölüm başkanı vs 'si olarak kadroları doldurmuşlar en son yolumuzun düştüğü bir üniversitede böte bölüm başkanı(Prof.dr unvanlı) esas mesleği hemşirelikti, diğer bir üniversitede fen edebiyat mezunu bir kişiydi bunun gibi niceleri vardır .

Geri