Soru: Tübitak 4006 İptal mi?

Kodla Büyü

birarti1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar,
geçen yıl 4006 için yeni çağrı açılmamıştı,
bu yılda ses yok hala,
konu hakkında bilgisi olan, kulağına bir şey gelen var mı?

3 yıl önce 4006 da görevli üst düzey bir akademisyenin ilimizdeki sunumuna katılmıştım,
4006 yı ciddi ciddi iptal etmeyi düşünüyoruz demişti,
bend acaba mı diyorum???

Biz de geçen yıl hazırlık yapmıştık başvurmak için. Ancak bir türlü başvuru açılmayınca birkaç kez ilgili birime e-posta atmıştım. Pandemi döneminde yapılamayan etkinliklerin (geçen yıl için) yapılmasına öncelik verdiklerini yeni etkinlikler için ileri bir tarihte duyuru yapılacağını söylemişlerdi. Ancak ben de iptal edilecek gibi düşünüyorum. Amacına uygun yapmak için uğraşan arkadaşlar çoktur ama gözlemlediğim sırf reklam olsun diye çoğunlukla internetten hazır malzemelerle ve çoğunlukla da öğretmenlerin yaptıklarının öğrenci yapmış gibi lanse edilerek etrafa hava atılan bir etkinliğe döndüğü yönünde idi. Umarım yapılmaz.

Bana göre 4006 tam bir israf. Öğretmenlerin yaptığı projeleri öğrenciler kendi yapmış gibi anlatıyorlar, gelenler de inanmış gibi yapıyor.

Olay tamamen bu. Değilse kimseye bir faydası yok. Fuar düzenleyen okullar MEM'in gözünde iyi, fuar düzenlemeyen okullar ise hesap vermek zorunda kalıyor. Genel olarak projelere bakan biri elini vicdanına koysa "Yazık oldu ya, bu ödeneği israf ettik" der. Ama işte bir protokol oluyor ve birileri geliyor, bir fuar havası oluyor ve bundan zevk aldığımızı sanıyoruz. Kendi kendimizi kandırıyoruz.

Yani anlayacağınız dostlar işimiz gücümüz şov olmuş. Ve hem Vallahi hem Billahi Tübitak'ın verdiği ödenek çok çok daha iyi bir şekilde ülkemize kazandırılarak daha faydalı olunabilirdi.

Bırakmalıyız artık bu şov işi göstermelik projelerden, fuarlardan, yarışmalardan.

Ne zaman son bulacak bu zoraki işler. Okullar, ilçeler, iller hep at yarışı havasına bürünmüş gibi nicel işlerin rekabetinde. Nitelik yok, aman bize kimse ilişmesin, kimse hesap sormasın da yapalım bir şeyler işte ve kurtulalım azar işitmekten.

Yani her kademe kurum ya da kişiler bir üstünden gelen baskılardan kurtulmak için göstermelik bir şeyler yapmanın peşinde. Maalesef bu da bize hiç bir şey kazandırmıyor aksine çok şey kaybettiriyor.

Görev yaptığım bir okulun müdürü benden proje istedi ve açıkça ben yapmam dedim. O da açıkça "Hocam bizim üstümüzdeki baskıyı bir bilseniz." dedi. Daha ne diyeyim.

Yazıktır günahtır. Devletimizin sermayesi heba olup gidiyormuş gibi hissediyorum.

Zoraki hazırlanan etkinlikler ülkemize kaybettiriyor, dayatma ile hiç bir iş olmaz. Olunca da baştan savma oluyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Adam gibi işler yapılacak ise eğer, teknoloji üreteceksek eğer önce bilim adamlarımız, sonra üniversite öğrencileri yapsın bunu. İşe oradan başlayalım. Gerçekçi olalım da devletimizin sermayesi boşa gitmesin. (Üniversite hocaları siyaset yapmayı bıraksın da bilim üretsin bir zahmet. Bir çok üniversite hocası öğrencilerinin aklını çelip, onları fişekleyip adeta devlet düşmanı anarşist yetiştiriyor.)

Yahu meslek liselerine bile robotik kodlama daha yeni gelmişken ve ortaokul müfredatında robotik kodlama diye bir şey yokken neyin robotunu yapıyoruz biz.

Ama kendi kendimize ediyoruz ha bunu da bilin. Bir okuldaki bilişimci meslektaşımız yapıyor bir Arduino projesi ve bu durum müdürler arasında duyuluyor ve o müdürler de "Falan okulun hocası şöyle yapmış, biz de yapalım." diye nam yapmanın peşinde.

Herkes bir üstüne yaranmanın derdinde. Amirlerinin hoşuna gidecek işler yaptığını sanıyorlar.

Yazık. Ondan sonra Olan bizlere oluyor. Filler tepişiyor çimler eziliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
...

Bıktık artık bu şov işi göstermelik projelerden, fuarlardan, yarışmalardan.

Ne zaman son bulacak bu zoraki işler. Okullar, ilçeler, iller hep at yarışı havasına bürünmüş gibi nicel işlerin rekabetinde. Nitelik yok, aman bize kimse ilişmesin, kimse hesap sormasın da yapalım bir şeyler işte ve kurtulalım azar işitmekten.

...
Hiçbir zaman. Çünkü il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri çağ dışı kurumlar, gereksizler, eğitime hiçbir katkıları yok. Yaptıkları hemen hemen hiçbir iş yok. Kendilerini çalışıyor gibi göstermenin yolunu bu şekilde buluyorlar.

Son düzenleme:
Tübitak, teknofest vs bu tür yarismalar son bulmali ya da cidden öğrenci yapacak şekilde planlama yapılmalı. öğretmenler hiçbir şeyine karışmamalı. sadece getirip götürme işini üstlenmeli. güya öğrenciler yapıyor ama gerçekte öğretmenler yarışıyor. öğrenciye faydası yoksa ya da çok azsa ne anladık biz bu işten? dostlar istatistikde görsün. bu yarışmalar içerik olarak güzel ama il MEM'lerin ve okul müdürlerinin reklam projeleri olmaktan öteye gitmiyor artık. illa yapılacaksa üniversiteler ve bilim adamlarımız yapmalı.

Tübitak, teknofest vs bu tür yarismalar son bulmali ya da cidden öğrenci yapacak şekilde planlama yapılmalı. öğretmenler hiçbir şeyine karışmamalı. sadece getirip götürme işini üstlenmeli. güya öğrenciler yapıyor ama gerçekte öğretmenler yarışıyor. öğrenciye faydası yoksa ya da çok azsa ne anladık biz bu işten? dostlar istatistikde görsün. bu yarışmalar içerik olarak güzel ama il MEM'lerin ve okul müdürlerinin reklam projeleri olmaktan öteye gitmiyor artık. illa yapılacaksa üniversiteler ve bilim adamlarımız yapmalı.
Geçen teknofestte çocuklar da proje buldu bende buldum. Toplam 11 proje yolladık 2 tanesi finale kaldı. Benim ve çocukların bulduğu birer proje ile finallere katıldık. Kendi bulduğu projeyi öğrenci herşeyi ile yaptı. Benim projeyi de anlattım. Raporu yazdılar. Sanayiye gidip malzemeleri aldılar. Hafta içi ve hafta sonu beraber okula gittik. Ben bağlantı şemalarını verdim, anlattım ve herşeyi birleştirdiler. Kodlama kısmını beraber yazdık. Haftada 2 saat gördükleri arduino ile kod yazmayı tam öğrenemeselerde mantık yürütüp algoritma oluşturdular. Son şekillerini beraber verdik ve ikisi ile de finallere gittik. Birincilik ve ondokuzunculuk aldık. Okulun ilk günü Plaket alırken çok mutlu oldular.

Bu yıl bir sürü öğrenci bir sürü proje ile geldi ve şu an başvuruları yapıyorlar. Raporları kendileri yazmaya başladı. Ben sadece nerede ne eksik onlara bakıyorum.

Aman bana kaldı der yaparsanız o elinize yapışıyor ve filanca yapar deniyor. Eğer çocuklar yaparsa her üst tura geçişte heyecan yaşıyorlar. Proje için sınıfa duyuruya gittiğimde ayrı bir havaları oluyor. Geçen yıl aman ne uğraşıyorsunuz diyen arkadaşları bile proje için geldi bu yıl. Öğretmenler bu da gerekli hocam maşallah çalışıyorsunuz çocuklarla diyor.

Bence okul bazından çıkarıp her yıl (ya da 2 yılda bir) il bazlı olursa daha güzel olur. Az kaldı az. Bunlarla birlikte bizim bölümü de kapatsınlar. Bizde "noldu ya ne güzel word excel led yakıyoduk" deriz.

Geri