Sonunda Bitti!

Kodla Büyü

ahmetismet

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,
2 yıla yakın zamandır topladığım bilgisayarım sonunda bitti. Malum parçalar pahalı olduğu için ancak toplayabildim. Ama sonunda ortaya güzel bir oyun makinesi çıktı. Konu kesinlikle hava atmak amaçlı değildir. Bu işin içinde olan biri olarak bu ayarda sistemi ancak 33 yaşımda toplayabildim bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Sistem başta oyun (Gta5, h1z1 vb..), video efekt + edit, 3d ve programlama için uzun ömürlü düşünülerek alındı. İşlemci 4.4ghz OC ile Vcore: 1.246V ile kullanılıyor. Elimden geldiğince kablo yönetimi yaptım. Umarım güzel olmuştur. Darısı herkesin başına...

Donanım:
İşlemci: i7 4790K, Sıvı soğutma:Corsair H80i
Anakart:Asus Maximus Hero Vii Z97, Ram: Gskill 16gb 1600mhz 2x8
SSD:Samsung 850 evo 250gb x2 (Raid 0), Hdd: Seagate 2Tb 7200,
Kasa: Zalman Z11 neo, fan:3x140 Corsair AF140, 5x120mm Corsair AF120
Ekran Kartı:Asus Strix Gtx970 4Gb, PSU: High Power 850W,
Monitor: Samsung 23.6" 2370XL,
Mouse/Klavye:Logitech G502 + G105
Ekipman: Logitech G230 + F310 + F710 + Momo Racing

Resimler:

Ekli dosyalar

• P_20160331_232927_BFwer.jpg
    P_20160331_232927_BFwer.jpg
    421.3 KB · Görüntüleme: 1,678
  • P_20160331_233206_LLwer.jpg
    P_20160331_233206_LLwer.jpg
    397.1 KB · Görüntüleme: 1,678
  • P_20160331_233338_LLwer.jpg
    P_20160331_233338_LLwer.jpg
    203.5 KB · Görüntüleme: 1,678
  • P_20160331_233425_LLwer.jpg
    P_20160331_233425_LLwer.jpg
    363.3 KB · Görüntüleme: 1,678
  • P_20160331_233449_LLwer.jpg
    P_20160331_233449_LLwer.jpg
    281.4 KB · Görüntüleme: 1,678
Re: Ynt: Sonunda Bitti!

Hocam daha bu hafta gördüm
849 tl ya Lenovo laptop indirimdeydi.Hem de 15 inch tümleşik monitör vardı.
Yani merak ettim;
Hayırlı olsun;
Siz bu sistemi kaç tl ya topladınız

COBOL' Alıntı:
Hocam daha bu hafta gördüm
849 tl ya Lenovo laptop indirimdeydi.Hem de 15 inch tümleşik monitör vardı.
Yani merak ettim;
Hayırlı olsun;
Siz bu sistemi kaç tl ya topladınız

Parçaları 2 yıl içinde farklı zamanlarda sırayla aldım, eski pc den kalan birkaç parçayı da kullandım. Niye skylake toplamadın diyenler olacaktır, işlemci ve anakartı başlarda aldım ozaman skylake çıkmamıştı. Tüm ekipmanlar dahil aldığım zamanki fiyatlarıyla aşağı yukarı 8bin TL tuttu. Bazı arkadaşlara fiyat fazla gelebilir. Ancak içkim yok kumarım yok :cry: Oyun tutkunuyum, bu yaştan sonra daha ne kadar oyun oynayabilirim?

Öncelikle hayırlı olsun. Naçizane yorumumu ekleyeyim.

Ekran kartı GTX970, Nvida'nın tarihte kara bir lekesi olarak anılıyor. 3.5GB RAM ve Coil Wine sorunundan dolayı. AMD R9390 tercih edebilirdiniz diye düşünüyorum.

SSD'leri RAID 0 olarak ayarlamışsınız. Bu konuyu bayağı araştırdım. Performansa katkısı yok, herhangi bir diskte sorun çıkarsa tüm verileriniz gidecektir. Bence SSD'leri RAID yapmayın veya güvenliğe önem veriyorsanız aynalama şeklinde RAID sistemi kullanın derim.

Kablo yönetimi güzel, kasanın fan desteğini sonuna kadar kullanmışsınız sanırım, ses açısından sıkıntı olabilir.

Ekran için o fiyatlara çıkmışken 27" alsaydınız sanki daha iyi olurdu. G-Sync veya Freesync yok sanırım.

ahmetfx' Alıntı:
Öncelikle hayırlı olsun. Naçizane yorumumu ekleyeyim.

Ekran kartı GTX970, Nvida'nın tarihte kara bir lekesi olarak anılıyor. 3.5GB RAM ve Coil Wine sorunundan dolayı. AMD R9390 tercih edebilirdiniz diye düşünüyorum.

SSD'leri RAID 0 olarak ayarlamışsınız. Bu konuyu bayağı araştırdım. Performansa katkısı yok, herhangi bir diskte sorun çıkarsa tüm verileriniz gidecektir. Bence SSD'leri RAID yapmayın veya güvenliğe önem veriyorsanız aynalama şeklinde RAID sistemi kullanın derim.

Kablo yönetimi güzel, kasanın fan desteğini sonuna kadar kullanmışsınız sanırım, ses açısından sıkıntı olabilir.

Ekran için o fiyatlara çıkmışken 27" alsaydınız sanki daha iyi olurdu. G-Sync veya Freesync yok sanırım.

Teşekkür ederim.

Ekran kartını bende çok araştırdım. Nvidia takıntım var Amd tercihim değil. Gtx970 kesinlikle kötü bir kart değil hakkı yeniyor, 3.5gb ram sıkıntısı driverlarla giderildi zaten şuan ki oyunlar ekran kartı ramini o düzeyde kullanmıyor. Coil wine sorunu bende yok o sorun aşırı seviyedeki fpslerde yaşanıyor, her kartta olmuyor, olursa da şartsız değiştiriyorlar. Birde monitörüm 1080p. 2k, 4k olmadığı sürece gtx970 den fazlasına gerek yok diye düşünüyorum. Güncel tüm oyunları 1080p de ultrada oynuyorum ve yüksek fps alıyorum. (Gta5 te bile MSAA x8 'de 25-30 fps alıyorum.) Almışken gtx980ti almak güzel olurdu tabi ama 3200tl fiyatı var:(

Raid 0 a gelince performansa katkısı yok demişsiniz, kesinlikle katılmıyorum. Raid 0 demek okuma yazma hızı x2 demek.Şuanda ssd benchmark testlerinde ortalama 1100mb hız alıyorum. Günlük kullanımda tabiki farkı yok ancak oyun açılışları(harita yükleme vs.), yüksek boyutlu aktarımlar özellikle render sırasında etkisi büyük. Veri güvenliği açısından haklısınız ancak önemli verileri hdd de tutuyorum.

Fanları özellikle 1300 rpm düşük desibel aldım. Asusun fan expert yazılımı ile kontrol ediyorum. İşlemci %50 yüke binmeden kasadan gram ses çıkmıyor çünkü fanlar çalışmıyor. Kaldıki tam yüke bindiğinde de 1300 rpm olduğundan fazla bir ses yok.

Malesef monitör eski pc den kalma, 1080p lerin ilk çıktığı zaman almıştım, 2ms tepkimesi var. Bir kaç sene sonra oyunlar 2k ve 4k ya tam uyumlu olduğunda 4k ,1ms monitör almayı düşünüyorum zira şuanda fiyatları çok fazla. Yanına ikinci bir gtx970 alıp Sli yapabilirim ya da onu satıp pascal mimarili bir nvidia alabilirim.

ahmetismet' Alıntı:
Parçaları 2 yıl içinde farklı zamanlarda sırayla aldım

2 senede parçalar eskimiştir :)

şaka bir tarafa kıskançlığımdan takılıyorum öylesine...

hayırlı olsun güzel şeyler üretmen dileğiyle...

ah ah hepimizin hayali böyle bi canavar ama işte....

hayırlı olsun bol keyifli stresli oyunlar :))

Bende desktopçuyum sadece kasaya 2yıl önce 2500 lira verdim, desktop keyfi başkadır, pcni güle güle kullan dostum :)

Çok iyi görünüyor ya, bunu okula aldırıp kullanacaksın çatır çatır :)

Hocam hayırlı olsun,
İnsanın canı çekiyor, wot oynamak isterdim bu makinada :roll:

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Hep hayalim benim de yüksek konfigürasyon kasa toplamak ama ayın sonunu zor getiriyoruz bu aralar :) Geçim sıkıntısı var.

Sisteminiz bilgisayarınız hayırlı olsun hocam. Her bilişimcinin rüyası olsa gerek. Ben de düşünüyorum ama bu kadar yüksek meblalara çıkamam herhalde

omd' Alıntı:
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Hep hayalim benim de yüksek konfigürasyon kasa toplamak ama ayın sonunu zor getiriyoruz bu aralar :) Geçim sıkıntısı var.

panacea' Alıntı:
Sisteminiz bilgisayarınız hayırlı olsun hocam. Her bilişimcinin rüyası olsa gerek. Ben de düşünüyorum ama bu kadar yüksek meblalara çıkamam herhalde

Sağolun arkadaşlar teşekkür ederim.

Bir araba tutkununun toplama ferrari alması gibi birşey olmuş :) Hayırlı olsun hocam

Hayırlı olsun hocam
Hem Render hem de oyun için çok ideal..

Parça seçimi gayet yerinde..

Bende 1.5 yıldır dolar düşsede bende toplasam diye bekleye bekleye dolar 3 lira oldu :cry:

Bu sistemde witcher 3 ve the division ne oynanır be :D

Güle güle kullanın

Greenberet83' Alıntı:
Hayırlı olsun hocam
Hem Render hem de oyun için çok ideal..

Parça seçimi gayet yerinde..

Bende 1.5 yıldır dolar düşsede bende toplasam diye bekleye bekleye dolar 3 lira oldu :cry:

Bu sistemde witcher 3 ve the division ne oynanır be :D

Güle güle kullanın

Oynuyorum hocam zaten hemde ultra ayalarda :roll:

Geri