Skandal ! Hizmet içi eğitimler hakkında.

Kodla Büyü

tamer

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bugün gelen bir yazıya göre hizmet içi eğitimler bundan sonra ara tatil ve yaz tatilinde yapılacakmış. Eğitim öğretimin aksatılmasının önüne geçilmesi için böyle bir değişiklik yapıldığı söyleniyor. Arkdaşlar biri bizim bakanımıza hizmet içi eğitimlerin saat 17:00 dan sonra yapıldığını ve ders saatleri ve mesai saatleri dışında olduğunu da söylesin lütfen.

Şaka sandım yazıyı. Değilmiş. :eek:

Ben İstanbulda aldıgım hizmetiçi eğitimler saat 3'de başlıyordu yani yetişmek için mecburen son 1 saate girmiyordum :?

ohhh yarasın hepimize :) valla ben bakanımızı çok sevdim keşke 3 bakanımız olsa

nimet çubukçu ve hüseyin çelik

ben çekiyorsam

600 binin yarısıda çeksin.

Her ne kadar bakandan yada bu hükümetten nefret etsemde bana göre doğru bir karar. Bazı öğretmenler hizmetiçini derse girmeye ara vermek için kullanıyor.

yazıyı buraya atabilr misiniz veya bağlantı. Bulamadım da.
ya da sayısı?

ercinc98' Alıntı:
yazıyı buraya atabilr misiniz veya bağlantı. Bulamadım da.
ya da sayısı?
Tabi hocam yarın ilk iş atarım.

Bu arada normalde hizmet içi eğitimler saat 17:00 dan sonra yapılmalıdır. Saat 17:00 dan once yapılıyorsa eğitim görevlisi ya şube müdür yada saatleri değiştirebilecek mevkiide biridir kendisi öyle istediği için bu şekilde yapılır.

Hizmet içi daire başkanlığının sitesinde aynen şöyle yazıyor:

Hizmetiçi eğitim, personel için bir külfet ve angarya olmayıp bilakis personelin geliştirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.
Eğitim sürecinin sürekliliği, gereği ve önemi dikkate alındığında, hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin mesai saatleri içinde düzenlenmesi hem eğitim ve öğretimin aksamasına sebebiyet verecek, hem de personelin eğitimine yönelik sunulan fırsatları engelleyecektir.Bu nedenle personeli görev mahallinden ayırmadan, asli görevini aksatmadan kamu menfaatleri de dikkate alınarak mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında eğitime alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kaynak:http://hedb.meb.gov.tr/net/index.php?option=com_content&view=article&id=133:-soru-12-mesai-saati-dnda-duezenlenen-hizmetici-eitim-faaliyetlerine-ders-uecreti-oedenirmi-&catid=53:sk-sorulan-sorular&Itemid=85

Şu yazıları çıkarmadan madem sormuyorsunuz internette 30 sn. arama yapsalar sorun kalmayacak. Uygulamada ki yanlışlığı gidermek için başka bir yanlışlığa imza atılıyor.

Kurulan onlarca hizmet içi eğitim enstitüsü boş kalacak atıl vaziyette kalacak. Yazında belli yerler istenir birçok yer boş kalır yavaş yavaş kapatılır.

ertanbadem' Alıntı:
YAzıyı paylaşalım lütfen hocam , yoksa bu yazı da skandal olacak.
Allah allah gelen yazıları cebimde taşımıyorum heralde hocam yarın taratır paylaşırım. Siz hala okulda ders işliyorsunuz herhalde. :shock:

technolog' Alıntı:
Arkadaşlar bugün gelen bir yazıya göre hizmet içi eğitimler bundan sonra ara tatil ve yaz tatilinde yapılacakmış. Eğitim öğretimin aksatılmasının önüne geçilmesi için böyle bir değişiklik yapıldığı söyleniyor. Arkdaşlar biri bizim bakanımıza hizmet içi eğitimlerin saat 17:00 dan sonra yapıldığını ve ders saatleri ve mesai saatleri dışında olduğunu da söylesin lütfen.

..
olması gereken buydu zaten hocam. adamların belkide tek doğru yaptığı şey bu olmuş. sadece kendi ilinizdeki hizmetiçileri düşünmeyin hocam başka illerde de hizmet içi eğitimlere katılanlar var. daha geçen haftalarda forumda mersinde iptal edilen cisco eğitiminden bahsediliyordu. şimdi ben ona katılmak için gitsem 1 hafta - 2 hafta derslere kim girecek ?

hizmet içi eğitim BİREYSEL GELİŞİM için KENDİ TERCİHİMİZLE katıldığımz bir etkinliktir ve bu etkinlkler için gerekiyorsa tatillerimizi feda edebilmeliyiz...

BaRBaRYaN' Alıntı:
technolog' Alıntı:

..
olması gereken buydu zaten hocam. adamların belkide tek doğru yaptığı şey bu olmuş. sadece kendi ilinizdeki hizmetiçileri düşünmeyin hocam başka illerde de hizmet içi eğitimlere katılanlar var. daha geçen haftalarda forumda mersinde iptal edilen cisco eğitiminden bahsediliyordu. şimdi ben ona katılmak için gitsem 1 hafta - 2 hafta derslere kim girecek ?

hizmet içi eğitim BİREYSEL GELİŞİM için KENDİ TERCİHİMİZLE katıldığımz bir etkinliktir ve bu etkinlkler için gerekiyorsa tatillerimizi feda edebilmeliyiz...

1- hangi derse :) Dersimiz mi kaldı mı? Yani siz gidin :)
2- Hocam eğer tüm hizmet içi eğitimler iptal edilirse ki benim ilimdekiler iptal. Bu hizmet içi eğitim enstitüleri sadece yazın mı kullanılacak. atıl durumda olmaz mı sizce?

birde gerçekten işe yarayan cisco,programlama, ağ gibi kursları düşünün bizim branşımızdan bence 1-2 haftalık kaybı iyi bir öğretmen telafi eder. Eğer edemez benim öğretmenim derlerse böyle olur :) Tabii bu benim görüşüm sizin görüşünüzede saygım var.
Her olayın birden fazla bakış açısı var önemli olan uygulamanın diğer seçenekten daha faydalı olması.

Ben edirnenin ilçesinde çalışırken mahalli hizmetiçi eğitimler dersleri aksatmayacak şekilde yapılıyordu. Doğrusuda bu zaten. Öğretmenin öncelikli görevi derse girmek. Hizmetiçi, projeler, bakım onarım, vb ders dışı herşey 2. öncelikli olmalı.

Keşke madde şöyle olsaydı:

Her öğretmen eğitim öğretim yılında 200 hizmet içi eğitim almak zorundadır. Almayan fırsatı olamayan öğretmenlerimiz almak istediği hizmet içi eğitimlerini tatil dönemlerinde müsait olma durumuna göre tatil yaptıkları ilçelerde de alabilir.

zaten çoğu laf olsun torba dolsun diye yapılıyor burada. Bir de kursu verenler ekders alabilsin diye.

Merkezi değil hocam tüm hizmetiçi eğitimler burada kastedilen

technolog hocam öncelikle ilinizde ki idarecileri tebrik etmek isterim.
Bizler kursları 3'te başlatıp 6-7 gibi bitiriyoruz il merkezine sendikalardan gönderilen itiraz yazılarını paylaşsam burada konu 15-20 sayfa olur.
Sizin ilde yada sendikalar itiraz etmiyor yada idareciler ederseniz edin kardeşim bu iş böyle diyor.
Ancak bu çoğu ilde böyle değildi bt koordinatörü olarak görevlendirilmiş biri olarak bakanlık bana a öğretmenine bu dönem içinde 4 eğitim verdirteceksin diyordu a öğretmeninin müdürü ise beni ilçe milli eğitime ve kaymakam şikayet ediyor.
Kaymakamda bana soruyor neden eğitim öğretimin aksamasına sebep oluyorum diye .
NE diyeyim yaw kaymakamım, yaw arkadaşım ben niye eğitimi aksatayım programı böyle diyorlarmı diyeyim.

Adam kaymakam eğitimi-öğretimi aksattırma diyor
"emredersiniz kaymakamım" diyorum
ardından bakanlıktan yazı geliyor neden eğitimler verilmedi hemen x tane eğitim verilsin
"emredersizini sayın genel müdürüm"
öğretmene diyoruz mesaiden sonra yap
sendika giriyor devreye
o sizin yazdığınız sorunun cevabında da yazar "öğretmenler mesai saati dışında kurs alırsa görevli izinli sayılamaz ücret almaz" diye
sendikada ya öğretmene ücret ver yada öğretmen mesai saati dışında gelmez diyor.

technolog hocam sizin ili bilmem ama illerin çoğunda ki gerçek buydu
ha bakan şunu yapamazmıydı
hizmetiçi eğitimi 17:00'dan sonra yada hafta sonu yada 15 tatil ve yaz tatilinde belki yapabilirdi.
ama nadir de olsa ben bu yaptığı uygulamanın "Türkiye'nin geneli düşünüldüğünde" doğru olduğunu düşünüyorum.

amip33' Alıntı:
skipper_forum' Alıntı:
Diyor ki: Ey öğretmen öğrenme!
Diyor ki: Ey öğretmen bu daha başlangıç, ebenizi bellicem hazırlanın!
:puhaha:

artık böyle haberlere kızmaktan çok seviniyorum sırf oy verenlerede iyi oluyor diye. mazoşist oldum anasını satayım bu camianın sayesinde :lol:

hangi öğretmeni bulacakmış hizmet içi eğitim görecek. adamın bir şey bildiği yok düz mantık gidiyor

Bu haftaki okulun hizmet içine/seminere vs giden öğretmenlerini yazayım görün;

Pazartesi - Cuma : İngilizce öğretmeni - Mahalli hizmet içi (zorunlu başvuru ile alındı)

Cuma : Matematik - Fen - Bir İdareci (resen alındı)

Arada havalar soğuk hasta olan raporlular da oldu. Bu hafta sınıf defterlerinde çoğunluk kırmızı yazıydı. İkinci kademede 5 sınıf var 3ü boştu düşünün durumu :)

Bu memlekette hep böyle zaten.
Ya hepten oldurur ya da hepten öldürür. Orta yolu yoktur.
Özel sektörde hizmetiçi eğitimler tercih sebebidir ve olumlu yansımaları (maddi/manevi) vardır. Devlette ise; fuzuli, gereksiz veya birilerine para kazandırmak için açılmış kurslar/seminerler olarak görülür. Para kazanmak için kurs açanlar da vardır.
Çevremde gördüğüm kadarıyla, kütük girdim kereste çıkmayacağım diyen hatırı sayılır bir öğretmen kitlesi var. (Hakaret etmiyorum, sadece benzetiyorum) 5 okul değiştirmeme rağmen bana hep böyleleri denk geldi. Onun için müstehak oldukları bir durum oldu.
Fakat bu arada olan kendini geliştirmek isteyene oldu. Ara tatil ve yaz tatilinde memleketine gidip hasret gidermek var iken kurs seminer dolaşıp duracak.

Bence çok doğru bir karar olur.Çünkü bizim okulda hizmetiçi eğitime katılan öğretmenler genelde Merkezi Hizmetiçileri tatil olarak görüyorlar.Ve tabiki öğrencilerin dersleri boş geçiyor.Bu zihniyetteki arkadaşlara bu hizmetin ne faydası olablir.

sevmev' Alıntı:
Bence çok doğru bir karar olur.Çünkü bizim okulda hizmetiçi eğitime katılan öğretmenler genelde Merkezi Hizmetiçileri tatil olarak görüyorlar.Ve tabiki öğrencilerin dersleri boş geçiyor.Bu zihniyetteki arkadaşlara bu hizmetin ne faydası olablir.

Hocam bahsettiğiniz sorun zihniyet sorunu merkezi hizmet içi eğitimi tatil olarak gören öğretmen dersi de verimli vermeyebilir. Ben ne kadar ara verirse versin (zaten en fazla 2 merkezi eğitime katılınabiliyor. Dolayısı ile en fazla 4 hafta) acıgını kapatabileceği inancındayım. Mahallilerde 17:00 dan sonra veya hafta sonu verilirse sorun olmaz zaten.

Dersler aksayacak, öğretmenler derse girmemek için basvuracak demek söyleyenin öğretmene güvenememesi demektir ki meslektaşlarıımız bunu söylüyorsa öğretmenlikten gelmeyen bakanın hiç bir söylemine karşı cıkmamalayız. Güven şart önce özgüven sonra öğretmene güven.

Ayrıca bize gelen yazıda "Gelen yazıya istinaden" diyordu. Yani yazı muhtemelen yukardan yada valilik talimatı. İlçe milli eğitim onu ilgi tutarak yazı gönderdi. Ancak ilgi yazı yoktu. İlk fırsatta ekleyeceğim yazıyı. Sadece bir ile özgü bile olsa bence üzücü bir durum. Mahallilerin mesai saatleri dışında verilmesi sorunu çözerdi. Eğer bu bir sorun olarak görülüyorsa.

Gelen yazı 2012 Hizmetiçi eğitimlerin planlanması için bilgi istenen yazıydı.

Yazıda birkaç proje ile ilgili eğitmlerden bahsediyordu.alt paragrafta "yukarıda belirtilenlerin dışında kalan kurslar ihtiyaç duyulduğunda açılabilir" gibi bir ibare vardı.tam ben de hatırlamıyorum şuan.

düzeltme: "Öğretmenlere yönelik yukarıda belirtilenler dışında kalan eğitim faaliyetlerinin öğretmen yeterliliklerine ve yapılacak ihtiyaç analizlerine dayanarak yeniden yapılandırılması." yazıyormuş

İyi de ne var ki? Pek çok kurum mesai saatlerinde veriyor hizmetiçi eğitimlerini. Diğer türlü kim katılacak? Kendim için düşündüğümde sabah 6.30 da evden çık 17.00 de eve gel. Oradan HİE git. 21.00 de eve gel. Sabah 6.30 da evden çık. Şimdi ne okul hayatında ne de HİE bir verim olur mu günlük 15 saat çalışmayla Allah aşkına. Burda olacak olan belli. Kimse bir eğitim almayacak artık.

technolog' Alıntı:
sevmev' Alıntı:

Hocam bahsettiğiniz sorun zihniyet sorunu merkezi hizmet içi eğitimi tatil olarak gören öğretmen dersi de verimli vermeyebilir. Ben ne kadar ara verirse versin (zaten en fazla 2 merkezi eğitime katılınabiliyor. Dolayısı ile en fazla 4 hafta) acıgını kapatabileceği inancındayım. Mahallilerde 17:00 dan sonra veya hafta sonu verilirse sorun olmaz zaten.

Dersler aksayacak, öğretmenler derse girmemek için basvuracak demek söyleyenin öğretmene güvenememesi demektir ki meslektaşlarıımız bunu söylüyorsa öğretmenlikten gelmeyen bakanın hiç bir söylemine karşı cıkmamalayız. Güven şart önce özgüven sonra öğretmene güven.

Ayrıca bize gelen yazıda "Gelen yazıya istinaden" diyordu. Yani yazı muhtemelen yukardan yada valilik talimatı. İlçe milli eğitim onu ilgi tutarak yazı gönderdi. Ancak ilgi yazı yoktu. İlk fırsatta ekleyeceğim yazıyı. Sadece bir ile özgü bile olsa bence üzücü bir durum. Mahallilerin mesai saatleri dışında verilmesi sorunu çözerdi. Eğer bu bir sorun olarak görülüyorsa.
Yazı bakanlıktan çıkmış

http://bit.ly/szE8Ds

Geri