Size de müdür not konusunda baskı yapıyor mu?

Kodla Büyü
Basılı kitap olmayabilir bu bakanlığın yanlışı. öğretmen okul imkanlarıyla hazırladığı/bulduğu ders notunu fotokopi çekip öğrencilere dağıtabilir. fotokopi imkanı yoksa ya da zorsa whatsapp gruplarında, ebada ders notunu paylaşabilir. Ben her ikisini de yaptım 1. sınav öncesi, öğrencilerden fotokopisini çektiğim özeti sınav öncesi defterlerine yazmalarını istedim, en iyi sınıfta 3'te bir oranındaydı deftere yazma. Ek süre verdim, yarıya yaklaştı, geçen hafta hala defter getirenler vardı, aralığın ilk haftası 1. sınavı yaptığım halde. derslerde defalarca söyledim, 2 hafta covid karantinasından, 1 hafta hizmet içi eğitimden dolayı ders yapamadık, deftere bir şey yazdırmayacağım çünkü vaktimiz yok, uygulama yapmak sizin için daha önemli, yazı yazmak yerine uygulamaya vakit ayıracağız o yüzden 1. sınav öncesi size özet ders notu fotokopisi vereceğim onu sınavdan önce defterinize yazacaksınız ve not vereceğim dedim, yapma oranları yukarıda yazıyor. Defterini hiç getirmeyene derse katılım notundan 45 verdim, getirip bir sayfa bile yazana 70 verdim, duruma göre 85-90, eğer tam ve düzenliyse 100 verdim. Öğrenci emeğinin karşılığının olduğunu öğrenecek, öyle havadan 100 vermek yok. O zaman o dersin itibarı kalmaz. Ben herkese sorgusuz sualsiz yüksek not verirsem iyi öğretmen olmam ve en önemlisi onlara yüksek not vererek iyilik yapmış gibi olsam da kötülük yapmış olurum. Çünkü o çocuk liseye geçince öyle bir afallayacak ki okuma hevesi (aslında yok) tamamen gidecek. O yüzden ölçme ve değerlendirme çok önemli. Ölçme ve değerlendirmeyi hakkıyla yapamadığımız için merkezi sınavlarda öğrenciler rezil durumda.
Hocam istiyorlardı ne olursa olsun çok yüksek not verelim sınavdan 30 alana da 20 alana da 100 verelim ama ben bunu yapamam yazılı sınav yapmasam tamam da yazılı sınavdan 20 almış bir öğrenciye 80 90 verilemez

Her okul müdürü karne zamanı açıp tüm notlara bakar . Bakması da gerekli . Bazı genel yetenek dersi öğretmenlerimiz sadece notu az vererek otorite kurup saygı duyulacağını düşünüyor . Siz öylesiniz demiyorum asla . Branşım bt . Herkese 100 vermeyi de yanlış bulduğum gibi genel yetenek derslerinde 20-30 gibi Notlar verilmesini de doğru bulmuyorum . Hassas kuyumcu terazisi ile vermiyoruz notu . Eğer çocuk da bir gayret varsa öğretmene karşı bir terbiyesizliği yoksa ortalamanın üstünde not verilmesi taraftarıyım . Dersi sevdirmek lazım nefret ettirmek değil . Dersimizin kitabı yok , defteri yok çoğumuzun bt sınıfı yok . Excel , scratch anlatıyoruz evinde PC olmayan tonla çocuk var . Bu çocuk uygulama yapmadan ezbere excelde menünün yerini mi şıklarda işaretlesin . Çok da haksızlık yapmamalıyız diye düşünüyorum çocuk bınlar daha . Yazık zaten lgs diye ömürleri tükeniyor yavrularımın bir de biz mi hayatlarını zorlaştıralım . Elimizden gelen kolaylığı yapmalıyız bence . Tüm bunlar şahsi fikrim bunu da belirtiyim
En gerçekçi yorum bu.

hocam bu konularda idareciler haklı bir idarecinin derse girmesi çok zor ve yanlış bir durum.. bu sistemin bir hatası özellikle büyük okullarda idarecilerin derse girmesi imkansız
idareciler bahsettiğiniz konuda haklı mı haksız mı yorum yapmayacağım. güçleri yetiyorsa yönetmeliği değiştirtirler. yoksa yönetmeliğin dediğini yapmalılar. yani derslerine girmeliler. kıl oldu tüy oldu deyip öğrencileri mağdur etmeliler.

hocam bu konularda idareciler haklı bir idarecinin derse girmesi çok zor ve yanlış bir durum.. bu sistemin bir hatası özellikle büyük okullarda idarecilerin derse girmesi imkansız

Hocam o zaman istifa etsin. Ayın 15.de maaş alırken, ayın başında ek ders alırken ben derse girmedim parasını almayayım diyen bir idareci görmedim. Bu arada özellikle büyük okullarda memurlar var. İdarecilerin çoğu işlerini zaten onlar yapıyor.

Hocam istiyorlardı ne olursa olsun çok yüksek not verelim sınavdan 30 alana da 20 alana da 100 verelim ama ben bunu yapamam yazılı sınav yapmasam tamam da yazılı sınavdan 20 almış bir öğrenciye 80 90 verilemez
Elbette verilmez, size katılıyorum ama yazılı sınav başka, derse katılım başka, performans başka. Dolayısıyla derse katılanın, performansı yapanın yazılı sınavdan düşük aldıysa bunlardan da düşük alacağı anlamına kesinlikle gelmez.

Elbette verilmez, size katılıyorum ama yazılı sınav başka, derse katılım başka, performans başka. Dolayısıyla derse katılanın, performansı yapanın yazılı sınavdan düşük aldıysa bunlardan da düşük alacağı anlamına kesinlikle gelmez.
Katılıyorum. İlköğretim i bilmiyorum ama Ortaöğretim yönetmeliğinde şöyle yaziyor.

(8) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Her dönemde tüm derslerden iki performans puanı
verilir. Performans çalışması, proje ve diğer çalışmalar ile ilgili değerlendirme ölçekleri
zümre kararlarıyla belirlenir. Bunlardan birisi birinci fıkra kapsamında yapılan performans
çalışmasına, diğeri ise öğrencinin derse hazırlık, devam, aktif katılım ve örnek davranışlarına
göre verilir. Zümre kararıyla performans çalışmasına dayalı olarak bir performans puanı daha
verilebilir.

Yani 2 performans verilir ki bir tanesi
öğrencinin derse hazırlık, devam, aktif katılım ve örnek davranışlarına
göre verilir.

bu yazdığıma cevap veren arkadaşlara söylüyorum.. arkadaşlar ben bir idarecinin derse girmemesi gerektiğinden bahsediyorum yanlıştır yapamaz bir gün yapsa diğer gün yapamaz. bu durumda o dersin öğrencileri hep mağdur olur. şimdi işi başka yerlere getirip bana cevap vermeyin yok yönetmelik neyse onu yapacak felan yapamaz hocam yapamaz yönetmelikle gerçek hayat tutmuyor. ayrıca idarenin işleri ile memurun işlerini bir tutamazsınız. sizin okul nasıl işliyor bilemem ama her şey dysden yazı göndermekle olmuyor.

bu yazdığıma cevap veren arkadaşlara söylüyorum.. arkadaşlar ben bir idarecinin derse girmemesi gerektiğinden bahsediyorum yanlıştır yapamaz bir gün yapsa diğer gün yapamaz. bu durumda o dersin öğrencileri hep mağdur olur. şimdi işi başka yerlere getirip bana cevap vermeyin yok yönetmelik neyse onu yapacak felan yapamaz hocam yapamaz yönetmelikle gerçek hayat tutmuyor. ayrıca idarenin işleri ile memurun işlerini bir tutamazsınız. sizin okul nasıl işliyor bilemem ama her şey dysden yazı göndermekle olmuyor.
biz de onu diyoruz hocam. bununla ilgili buraya yazacağına git bakanlığa yaz. yönetmelik bu şekilde olduğu sürece her ne sebeple olursa olsun derse girmeyen idareci suç işlemiş olur. aması maması yok.

Son düzenleme:
gel bana sor hocam yapmaya çalıştım ama dersten de çıkmak zorunda kaldım kaç kere. Tek müdür yardımcısıydım, müdür de dersine giriyordu, ben de, bir de memurumuz vardı. yani isteyen idareci bal gibi de derse girer, ama acil iş için (veli gelir, mebten birisi gelir vs.) dersi bırakmak zorunda kalırsın. Ben okulda olduğum sürece dersime girdim, aynen müdürüm de dersine girdi. Toplam 11 ay mdr yardımcılığı yaptım, bunun marta kadarında fiilen ders vardı yani pandemi arasına kadar dediğim bunlar. Müdür 2 ya da 3 kere dışarıda işi olduğu için, ben de bir kere, hizmet içi eğitimde olduğum için dersimize giremedik. Tekrar söylüyorum, isteyen idareci dersine girer, şartları zorlayarak, hele hele birden fazla müdür yardımcısının olduğu yerde hayli hayli derse girer. Şu anki okulumda da, ortaokul, mdr yardımcımız neredeyse ders aksatmadı. Yeter ki idareci istesin, ama öyle ama böyle bir çözüm bulur, dersine girer. Bana sorarsanız idarecilerin hiçbiri dyk dahil okul zamanı derse girmemeli. Çünkü veli geliyor idareciyi görecek, derste, ya bekliyor, ya beklemiyor. Öğretmen boş dersinde idareciye evrak verecek, bir şey soracak, idareci yok odasında. O yüzden idareci kesinlikle derse girmemeli bence de.

Geri