Sizce şu AP nasıl?

Kodla Büyü
hasari hocam modem hangi marka ise o marka access point almanı öneririm. Eski okulumda zyxel modem, airties access point'ler (6 adet) vardı. Çok sıkıntılıydı. Modem'i airties ile değiştirdik, hiç bir sorun kalmamıştı.

cumhurtorun' Alıntı:
hasari hocam modem hangi marka ise o marka access point almanı öneririm. Eski okulumda zyxel modem, airties access point'ler (6 adet) vardı. Çok sıkıntılıydı. Modem'i airties ile değiştirdik, hiç bir sorun kalmamıştı.
Bu iş biraz karşık aslında elimizdeki eski tüm modemleri değerlendirdik. Şuan okulda 3 farklı modem var. Bunuda alırsak 4. çeşit olacak.
Aslında yukarıda dış ortamlara uygun dağıtım için bir cihaz var acaba ben bu cihaz sayesinde tüm okula ve pansiyona tek AP ile interneti dağıtamazmıyım bu cihazı alırsak diğerlerini sökerdim. :)

hasari' Alıntı:
Birde şöyle bir cihaz var bu cihaz ile tüm katlara interneti rahat bir şekilde sağlarız. Aranızda bu cihazı kullanan oldu?

http://www.hepsiburada.com/liste/tp-lin ... goryId=410

Hocam bu cihazı tavsiye etmem çünkü tplinkin başka bir cihazı vardı yetersiz kalıyor diye bizim üstün zeki idareye bu cihazı kakaladılar. Sözde 3 km menzili falan var diye ancak 1. kattan 2. ve 3. kata çekmiyor 3-4 duvar geçişi olan 15 metre mesafede idareci odalarında çoğu zaman çekmiyor. Not: benim okulun duvarları eski bina ve taş duvar diye geçiyor bu da büyük ihtimalle etkiliyor ama tavsiye etmem

hasarim dış ortam olanı tavsiye etmem çünkü arka cepheye sinyal veremeyecek, verebilirde ama cihazın amacı dış ortam zaten :)

Benim tavsiyem de tp link ve almışken de mimo olsun iyi dağıtsın, bu model http://www.hepsiburada.com/liste/tp-lin ... goryId=410

router içinde 943 nd, para çoksa da 1043 nd :)

3 katlı bir bina diyelim ve abartı bir uzunlukta değilse bina orta katın ortasına koy kardeş 901 veya 943 ü tüm okula dağıtır..

Bizim okul binası eski duvarlar değil, kat olarakta fazla değil zemin katından ve 1. kattan oluşuyor. Yani toplamda bu iki kata interneti sağlasa bana yeter. Tabi fiyat olarak biraz yüksek ama eğer iki tane cihaz almaktansa bunu almak bana daha mantıklı geliyor.

hasari hocam bu ara bizde okula access point almayı düşünüyoruz. Buradan hareketle uygun araçlar alabilirim. Konu başlığı için teşekkürler.

2 ayrı bina var. 1. sinde 3 kat sanırım her kata bir tane taksak yeterli olur.(hatta modemin olduğu kata gerek bile kalmayabilir.)
2. bina eski bina "L" şeklinde, duvarları kalın bir bina. Bu binaya 2-3 adet almak gerektiğini düşünüyorum. kablosuz neti dağıtım aracını bina içerisi için almayı düşünüyoruz. Modem Airties. bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

designbote' Alıntı:
hasari hocam bu ara bizde okula access point almayı düşünüyoruz. Buradan hareketle uygun araçlar alabilirim. Konu başlığı için teşekkürler.

2 ayrı bina var. 1. sinde 3 kat sanırım her kata bir tane taksak yeterli olur.(hatta modemin olduğu kata gerek bile kalmayabilir.)
2. bina eski bina "L" şeklinde, duvarları kalın bir bina. Bu binaya 2-3 adet almak gerektiğini düşünüyorum. kablosuz neti dağıtım aracını bina içerisi için almayı düşünüyoruz. Modem Airties. bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Eğer kablosuz alıp kablosuz paylaşacaksan alacağım airtes ise mesh özelliği olmasına dikkat et. Eğer diğer markaları alırsanda WDS özelliğinin olmasına dikkat et. Bu şekilde kablo ile uğraşmadan kablosuz alıp kablosuz dağıtabiliyorsun.
Yerinde olsam önce bir tane alır bir katta test ederdim eğer cihaz yeterli geliyorsa diğer katlar içinde alırdım. Mümkün olduça sinyal gücü kuvvetli olan bir AP tercih et yoksa bağlanamama veya bağlantı kopmaları yaşayabilirsin.
En son benim verdiğim siparişteki cihaz iyi bir cihaz gibi geldi bana sende tüm katlara bundan bir tane alabilirsin yada okullun ikinci katına bir tane yerleştirirsen 2. ve 3. kattan AP yayın alırsın 1.kattada zaten modem yeterli gelecektir. Eski bina için ise iki tane cihaz yeterli gelir diye düşünüyorum.

Çok araştırma fırsatım olmadı ama bu hafta bakacağım. Tavsiyeler için teşekkürler. Araştırdığım modelleri buradan paylaşır görüşlerinizi alırım.

Haa birde direk olarak elektrik prizine takılarak çalışan kablosuz dağıtan araçlar varmış.(sanıırım airties marka) Bunlar hakkında bilginiz var mı?

designbote' Alıntı:
Haa birde direk olarak elektrik prizine takılarak çalışan kablosuz dağıtan araçlar varmış.(sanıırım airties marka) Bunlar hakkında bilginiz var mı?
Bu cihazları duydum ama kullananı görmedim araştırmak lazım eğer gerçekten güzel bir sistem ise düşünülebilir. :)

designbote' Alıntı:
Biz AirTies Ap 310 kullanıyoruz her katta 1 tane, ana modeme tanıttıktan sonra sadece elektrik prizine taktik. Gayet iyi, sizin bahsettiginiz hiç ayar yapmadan sadece elektriğe takinca çalışan mı?

Elimde TD-W8961ND modem var.
Birde AP aldım TL-WA901ND modelini.
İkiside TP-LİNK.
Modemde WDS özelliği yok. Bende AP yoluyla kablosuz yayını WDS ile alıp dağıtmak istiyorum ama bir türlü eşleşmiyor.
İllaki Universal Repetar özelliğini mi kullanmam lazım bunu açtığımda AP adı kayboluyor ve sinyalin güçlendiğini de göremedim. Ayrıca bu özelli kullandığımızda AP modeme çok yakın olması gerekiyor.
Siz nasıl kullanıyorsunuz AP leri?

AP modunda mı yoksa universal repeater modun da mı? Sizde sinyal bu şekilde güçleniyor mu?

arkadaşlar bu konularda çok bilgim yok. yeni başlık açmak istemedim. bizde de 2 bina var. ana bina zemin+3 kat, diğeri zemin+1 kat. modem ana binada, 1. katta müdür beyin odasında. okula bu sene geldim. ilköğretim olduğu için bütün öğretmenler sınıfında internet istiyor. her kata birer access point mi almalıyım? koridorlar çok uzun değil. kablo ile yaparsam modemden her AP ye bir kablo mu gerekir? biri şema ile ya da anlayacağım bir şekilde anlatırsa çok hayır du alacak benden :D

hasari' Alıntı:
WDS olayı yalan oldu gene kablo çekeceğim.
Hocam hemen tp-link kötüleme ben kullanıyorum. Bende senden hemen sonra aldım diyebilirim.
Bende 2 tane 901ND 1 tane 941ND VAR.
941ND wan portundan internet verdim. Diğerlerini birbirlerine wds ile bağladım. Simdilik gayet güzel çalışıyor. Tabi arada makineyi resetlemek gerekiyor.

fatihkultukturkan' Alıntı:
hasari' Alıntı:
Hocam hemen tp-link kötüleme ben kullanıyorum. Bende senden hemen sonra aldım diyebilirim.
Bende 2 tane 901ND 1 tane 941ND VAR.
941ND wan portundan internet verdim. Diğerlerini birbirlerine wds ile bağladım. Simdilik gayet güzel çalışıyor. Tabi arada makineyi resetlemek gerekiyor.
Yaptığın ayarları anlatırmısın hocam bakalım atladığım bir şey var mı?

GEçenlerde okula asus aldım (asusa bir hayranlığım vardır yıllardır, o kadar çok dua ettim ki yüzümü kara çıkarmasın diye) DSL-N10, kablosuz ve kablolu bağlantı tahminimi 2 ye katladı, tavsiye ederim...

örtmnoldum' Alıntı:
arkadaşlar bıllıon marka modem var okulda. buna http://www.gold.com.tr/U149647/Tp-link- ... witch-Mini switch takıp buna da yine tp marka muhtemelen bu model http://www.gold.com.tr/U110815/Tp-link- ... 300mbps-Ac access pointleri bağlasam modemle uyum sorunu yaşar mıyım?
daha önceki mesajımda okulun durumunu anlatmıştım. fikir verirseniz çok sevinirim.
switch kullanırsınız onda sorun olmaz. Ama AP sorun çıkarabilir ben memnun kalmadım bu modelden belki kullanan diğer arkadaşlar önerebilir.

hasari' Alıntı:
Birde şöyle bir cihaz var bu cihaz ile tüm katlara interneti rahat bir şekilde sağlarız. Aranızda bu cihazı kullanan oldu?

hasari hocam bu ürün mükemmel bir ürün. araştırmışınız sonuç olarak ne yaptınız bilmiyorum inşallah bu ürünü denemişinizdir. tplink in bu ürünü fiyat performans olarak 1. sırada bir üründür. daha önce kurulumunu yaptım.

http://www.bizdehesapli.com/?mainpage=u ... TL-WA5210G

bu siteden alabilirsin. ben buradan almıştım fiyatı daha uygun burada ve 2 günde kargo ile geliyor. hepsiburadanın tedarik sürecini bekleme bence:)

bu ürünü modemin kablosuz olarak çektiği bir noktaya monte edin.
menülerini tam hatırlamıyorum ancak kurumu çok kolay.
genel ayarlardan ap modunu seçin.

alttan kablosuz çalışma modundan üniversal repeater modunu seçin ve çevrenizdeki kablosuz ağların listesinden modeminizi seçtiğinizde modeminizin mac adresi gelecektir. ok diyoruz ve son olarak ta

kablosuz güvenlik bölümünden bağlanacağınız modemin kablosuz şifre türüne uygun şifre türü aktif olarak geliyor ve kablosuz modemin kablosuz ağ şifresini yazıyor ve kayıt ediyorsunuz. ( sorun çıkarırsa modemin kablosuz ağ şifresini basit ve 10 haneli rakamlardan oluşan web şifre yapın , baglantıyı test ettikten sonra modemden de ap den de şifreleri tekrar değiştirirsiniz)

bundan sonrası bu tp link cihazı açık alanda gören 1 km mesafeye gidip kablosuz olarak internete bağlanıyorsunuz.

Not: yukarıda yazmışınız : üniversal repeater modda ağ adı kayboluyor diye.
repeater modda tplink sadece tekrarlama yaptığı için modeminizin kablosuz ağ adı ne ise onu görürsünüz. modemin yanında iken sizin yaptıgınız ayarların çalışıp çalışmadıgını anlayamazsınız çünkü kablosuz ağ adı aynı görünür. onun için modemin daha önceden kablosuz yayın yapamadığı bir noktadan bağlantıyı test edeceksiniz.

kesinlikle tqavsiye ederim. açık alanda 5 km den çektiğini söylemişler. bizzat test ettim 2 km den çok rahat çekiyor. test için daha uzak acık alan bulamadım :(
ap yi almadan önce int den yorumlara bakıyordum mersinde bu ap yi kullanıp kıbrıstaki kablosuz ağları buldugunu yazanlar olmuş çok gülmüştüm ama artık bende inanıyorum. harici antenle çekebilir bencede.

kolay gelsin.

Hacker' Alıntı:
hasari' Alıntı:

hasari hocam bu ürün mükemmel bir ürün. araştırmışınız sonuç olarak ne yaptınız bilmiyorum inşallah bu ürünü denemişinizdir. tplink in bu ürünü fiyat performans olarak 1. sırada bir üründür. daha önce kurulumunu yaptım.

http://www.bizdehesapli.com/?mainpage=u ... TL-WA5210G

bu siteden alabilirsin. ben buradan almıştım fiyatı daha uygun burada ve 2 günde kargo ile geliyor. hepsiburadanın tedarik sürecini bekleme bence:)

bu ürünü modemin kablosuz olarak çektiği bir noktaya monte edin.
menülerini tam hatırlamıyorum ancak kurumu çok kolay.
genel ayarlardan ap modunu seçin.

alttan kablosuz çalışma modundan üniversal repeater modunu seçin ve çevrenizdeki kablosuz ağların listesinden modeminizi seçtiğinizde modeminizin mac adresi gelecektir. ok diyoruz ve son olarak ta

kablosuz güvenlik bölümünden bağlanacağınız modemin kablosuz şifre türüne uygun şifre türü aktif olarak geliyor ve kablosuz modemin kablosuz ağ şifresini yazıyor ve kayıt ediyorsunuz. ( sorun çıkarırsa modemin kablosuz ağ şifresini basit ve 10 haneli rakamlardan oluşan web şifre yapın , baglantıyı test ettikten sonra modemden de ap den de şifreleri tekrar değiştirirsiniz)

bundan sonrası bu tp link cihazı açık alanda gören 1 km mesafeye gidip kablosuz olarak internete bağlanıyorsunuz.

Not: yukarıda yazmışınız : üniversal repeater modda ağ adı kayboluyor diye.
repeater modda tplink sadece tekrarlama yaptığı için modeminizin kablosuz ağ adı ne ise onu görürsünüz. modemin yanında iken sizin yaptıgınız ayarların çalışıp çalışmadıgını anlayamazsınız çünkü kablosuz ağ adı aynı görünür. onun için modemin daha önceden kablosuz yayın yapamadığı bir noktadan bağlantıyı test edeceksiniz.

kesinlikle tqavsiye ederim. açık alanda 5 km den çektiğini söylemişler. bizzat test ettim 2 km den çok rahat çekiyor. test için daha uzak acık alan bulamadım :(
ap yi almadan önce int den yorumlara bakıyordum mersinde bu ap yi kullanıp kıbrıstaki kablosuz ağları buldugunu yazanlar olmuş çok gülmüştüm ama artık bende inanıyorum. harici antenle çekebilir bencede.

kolay gelsin.
Merhaba dostum cihazı bende çok beğenerek almıştım. Cihazı kaç gündür test ediyorum.
Repeater modda da çalıştırdım AP modunda da modem ile mesafesi açık alanda anca 20 mt vardır. Modemi görüyor ayarlarıda yapıyorum ama WDS ile hiç bir şekilde verim alamadım. En sonunda kablo çektim kabloda bile bende sorun yaratıyor. 5 tane cihaz (4 laptop, 1 masaüstü için kablosuz adaptör) denedim bugün bir laptop sorunsuz bağlanıyor interneti kullanıyor. Birde ağ adaktörü almıştım masaüstü bilgisayar için bu cihaz ile de mükemmel sonuç aldım. Fakat denediğim diğer 3 laptop ile hiçbir şekilde internete giremedim. İp ataması yapıyor ama internete girmiyor.
Köprü modun da denedim olmadı, repeater modunda denedim olmadı , AP modunda denedim olmadı. Ben anlam veremedim artık.
Neden iki cihaz ile sorunsuz bağlanıyorken neden diğerleri sorun yaratıyor. Ben cad5 kablo çektim şimdi bu kablodan şüpheleniyorum. Acaba sinyali AP' e taşıyamıyor mu? Peki taşıyamıyorsa diğer iki cihaz ile neden sorunsuz bağlanıyor. Bağlandığım bu ağ ile hem modem arayüzüne hemde AP arayüzüne girebiliyorum.
Kafam bugün iyice karıştı arkadaş. :)

hasari' Alıntı:
Hasari hocam bende bu cihazı sipariş vermeyi düşünüyodum. Bu gün yorumlarını okuyunca tedirgin oldum açıkcası.
Ben swich ten kablo ile internet bağlayıp dağıtımı ap den yapmayı düşünüyorum gerçi ama genede çekim konusunda tedirgin oldum. Birde birden çok makineye bağlanmada sorun yaşadığını belirttin ? Enteresan başka arayışlara mı girsem ??

can61' Alıntı:
hasari' Alıntı:
Hasari hocam bende bu cihazı sipariş vermeyi düşünüyodum. Bu gün yorumlarını okuyunca tedirgin oldum açıkcası.
Ben swich ten kablo ile internet bağlayıp dağıtımı ap den yapmayı düşünüyorum gerçi ama genede çekim konusunda tedirgin oldum. Birde birden çok makineye bağlanmada sorun yaşadığını belirttin ? Enteresan başka arayışlara mı girsem ??
Hocam sorun bende de olabilir bunu tespit etmeye çalışıyorum. :)

Geri