Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Sizce şu AP nasıl?

Konu, 'Network (Ağ) ve Internet Teknolojileri' kısmında hasari tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. hasari

hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

2. goodielife

goodielife Seçkin Üye Seçkin Üye

eski okulumda her katta vardı . gayet güzel çalışıyordu...

3. hasari

4. cumhurtorun

cumhurtorun Seçkin Üye Seçkin Üye

hasari hocam modem hangi marka ise o marka access point almanı öneririm. Eski okulumda zyxel modem, airties access point'ler (6 adet) vardı. Çok sıkıntılıydı. Modem'i airties ile değiştirdik, hiç bir sorun kalmamıştı.

5. hasari

Bu iş biraz karşık aslında elimizdeki eski tüm modemleri değerlendirdik. Şuan okulda 3 farklı modem var. Bunuda alırsak 4. çeşit olacak.
    Aslında yukarıda dış ortamlara uygun dağıtım için bir cihaz var acaba ben bu cihaz sayesinde tüm okula ve pansiyona tek AP ile interneti dağıtamazmıyım bu cihazı alırsak diğerlerini sökerdim. :)

6. yesimim2000

yesimim2000 Aktif Üye

Hocam bu cihazı tavsiye etmem çünkü tplinkin başka bir cihazı vardı yetersiz kalıyor diye bizim üstün zeki idareye bu cihazı kakaladılar. Sözde 3 km menzili falan var diye ancak 1. kattan 2. ve 3. kata çekmiyor 3-4 duvar geçişi olan 15 metre mesafede idareci odalarında çoğu zaman çekmiyor. Not: benim okulun duvarları eski bina ve taş duvar diye geçiyor bu da büyük ihtimalle etkiliyor ama tavsiye etmem

7. the_korsan

the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

hasarim dış ortam olanı tavsiye etmem çünkü arka cepheye sinyal veremeyecek, verebilirde ama cihazın amacı dış ortam zaten :)

Benim tavsiyem de tp link ve almışken de mimo olsun iyi dağıtsın, bu model http://www.hepsiburada.com/liste/tp-lin ... goryId=410

router içinde 943 nd, para çoksa da 1043 nd :)

3 katlı bir bina diyelim ve abartı bir uzunlukta değilse bina orta katın ortasına koy kardeş 901 veya 943 ü tüm okula dağıtır..

8. cumhurtorun

hasari hocam burada bir inceleme var.
    http://www.chip.com.tr/video/tp-link-tl ... _1580.html

Bu cihazlarda her duvar ayrı bir engel olarak gözükeceği için sıkıntı olabilir diye düşünüyorum. Bunun yerine her kata bir ap takmak daha mantıklı olur bence.

9. the_korsan

the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

10. hasari

Bizim okul binası eski duvarlar değil, kat olarakta fazla değil zemin katından ve 1. kattan oluşuyor. Yani toplamda bu iki kata interneti sağlasa bana yeter. Tabi fiyat olarak biraz yüksek ama eğer iki tane cihaz almaktansa bunu almak bana daha mantıklı geliyor.

11. hasari

12. cumhurtorun

Okul dediğin gibi 2 katlı ise en iyisini yapmışsın hasari hocam :)

13. hasari

Deneyeceğiz artık. Test ettikten sonra sonuçları sizinle paylaşırım. :)

14. designbote

designbote Üye

hasari hocam bu ara bizde okula access point almayı düşünüyoruz. Buradan hareketle uygun araçlar alabilirim. Konu başlığı için teşekkürler.

2 ayrı bina var. 1. sinde 3 kat sanırım her kata bir tane taksak yeterli olur.(hatta modemin olduğu kata gerek bile kalmayabilir.)
    2. bina eski bina "L" şeklinde, duvarları kalın bir bina. Bu binaya 2-3 adet almak gerektiğini düşünüyorum. kablosuz neti dağıtım aracını bina içerisi için almayı düşünüyoruz. Modem Airties. bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

15. hasari

Eğer kablosuz alıp kablosuz paylaşacaksan alacağım airtes ise mesh özelliği olmasına dikkat et. Eğer diğer markaları alırsanda WDS özelliğinin olmasına dikkat et. Bu şekilde kablo ile uğraşmadan kablosuz alıp kablosuz dağıtabiliyorsun.
    Yerinde olsam önce bir tane alır bir katta test ederdim eğer cihaz yeterli geliyorsa diğer katlar içinde alırdım. Mümkün olduça sinyal gücü kuvvetli olan bir AP tercih et yoksa bağlanamama veya bağlantı kopmaları yaşayabilirsin.
    En son benim verdiğim siparişteki cihaz iyi bir cihaz gibi geldi bana sende tüm katlara bundan bir tane alabilirsin yada okullun ikinci katına bir tane yerleştirirsen 2. ve 3. kattan AP yayın alırsın 1.kattada zaten modem yeterli gelecektir. Eski bina için ise iki tane cihaz yeterli gelir diye düşünüyorum.

16. designbote

designbote Üye

Çok araştırma fırsatım olmadı ama bu hafta bakacağım. Tavsiyeler için teşekkürler. Araştırdığım modelleri buradan paylaşır görüşlerinizi alırım.

Haa birde direk olarak elektrik prizine takılarak çalışan kablosuz dağıtan araçlar varmış.(sanıırım airties marka) Bunlar hakkında bilginiz var mı?

17. hasari

Bu cihazları duydum ama kullananı görmedim araştırmak lazım eğer gerçekten güzel bir sistem ise düşünülebilir. :)

18. kelebeketkisi

kelebeketkisi Seçkin Üye Seçkin Üye

Biz AirTies Ap 310 kullanıyoruz her katta 1 tane, ana modeme tanıttıktan sonra sadece elektrik prizine taktik. Gayet iyi, sizin bahsettiginiz hiç ayar yapmadan sadece elektriğe takinca çalışan mı?

19. hasari

Elimde TD-W8961ND modem var.
    Birde AP aldım TL-WA901ND modelini.
    İkiside TP-LİNK.
    Modemde WDS özelliği yok. Bende AP yoluyla kablosuz yayını WDS ile alıp dağıtmak istiyorum ama bir türlü eşleşmiyor.
    İllaki Universal Repetar özelliğini mi kullanmam lazım bunu açtığımda AP adı kayboluyor ve sinyalin güçlendiğini de göremedim. Ayrıca bu özelli kullandığımızda AP modeme çok yakın olması gerekiyor.
    Siz nasıl kullanıyorsunuz AP leri?

AP modunda mı yoksa universal repeater modun da mı? Sizde sinyal bu şekilde güçleniyor mu?

20. hasari

WDS olayı yalan oldu gene kablo çekeceğim.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal