sivil giyinen sakallı öğretmenin basına demeç vermesi

Kodla Büyü
Demeç konusunda tam bilgim yok ancak çok öncelerden kulağıma çalınmış birşeyler vardı bilmiyorum yanlışta olabilir.
Öğretmen yada daha genel memur çıkıp bir tv kanalına atıyorum bjk-gs maçı hakkında görüş beyan edebilir. Yada küresel ısınma hakkında konuşabilir yada bir alışveriş merkezinde günü yorumlayabilir.
Demecin kendinden çok içeriği önemli. Atıyorum Talim terbiye kurulunun kararlarını eleştiremezsiniz. Yada bir bakanı, devlet erkanını eleştiremezsiniz.

Ben böyle hatırlıyorum yanlış olabilir kusura bakmayın.

O arkadaşta eğitimde yaptığı güzel örnekleri açıklamış ne yaptığını anlatmış. Bu sebeple suç teşkil edecek bir durum bana göre yok. Genel olarak bir demeç yasağı varsa onu bilemem.

Kılık kıyafet eylemi devam eden sendika üyeleri için bu durumda suç teşkil etmiyor. kendi okulum ve çevre okullarda gördklerimden yola çıkarsam bu olay aşılmış gibi sadece yasası bekleniyor bence. Herkes özgürleşmiş giyimde. Bence iyi de oldu :)

Eğer memleket, Kuzey Kore ise ki 12 Eylül yasalarının bundan pek bir farkı yok.Biz tek tip hatta tek renk giyinelim, saç traşı da tek tip olsun... vs.Arkadaşlar adamlar uzayda üsler kuruyor, teknolojide alıp başını gittiler, o öve öve bitiremediğimiz avrupa eğitim sisteminde öğretmenlerde aşırı uçlara kaçmamak kaydıyla giyim kuşam saç sakal serbest.Artık insanların şeklinden çok n,iteliğine dikkat edelim...Edelim diyorum keza aydın, demokrat mantığıyla görüş beyan edip iş kılık kıyafet özgürlüğüne gelince bir anda çark etmenin pek elle tutulur yanı olmadığı kanaatindeyim.Eğitim camiası noktasında giyim kuşamdan dolayı baskı gören, hakarete uğrayan çalışanlarından bu noktada yalnız bırakılmaması ve haklarının aranması gerektiğini düşünüyorum. Keza kılık-kıyafet ile ilgili çalışana baskı yapmak yasal oaraka MOBBİNG e girer ki...Bunun cezasını da biliyorsunuz. Umarım bu 15 mayıs son 15 mayı olur ve kılık-kıyafer noktasında artık sebestlik kanunen değiştirilir.

cexen' Alıntı:
Demeç konusunda tam bilgim yok ancak çok öncelerden kulağıma çalınmış birşeyler vardı bilmiyorum yanlışta olabilir.
Öğretmen yada daha genel memur çıkıp bir tv kanalına atıyorum bjk-gs maçı hakkında görüş beyan edebilir. Yada küresel ısınma hakkında konuşabilir yada bir alışveriş merkezinde günü yorumlayabilir.
Demecin kendinden çok içeriği önemli. Atıyorum Talim terbiye kurulunun kararlarını eleştiremezsiniz. Yada bir bakanı, devlet erkanını eleştiremezsiniz.

Ben böyle hatırlıyorum yanlış olabilir kusura bakmayın.

O arkadaşta eğitimde yaptığı güzel örnekleri açıklamış ne yaptığını anlatmış. Bu sebeple suç teşkil edecek bir durum bana göre yok. Genel olarak bir demeç yasağı varsa onu bilemem.

Kılık kıyafet eylemi devam eden sendika üyeleri için bu durumda suç teşkil etmiyor. kendi okulum ve çevre okullarda gördklerimden yola çıkarsam bu olay aşılmış gibi sadece yasası bekleniyor bence. Herkes özgürleşmiş giyimde. Bence iyi de oldu :)

657 sayılı Kanunun 12.5.1982 tarih ve 2670 sayılı Kanunun 7'inci maddesi ile değişik "Basına Bilgi ve Demeç Verme" başlıklı 15'inci maddesinde; "Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler. Bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli; illerde valiler veya yetkili kılacağı görevli tarafından verilebilir."

Memurların "Kamu görevlerinin yürütülmesiyle ilgili" konularda bilgileri vermesi suçtur. Bunun dışındaki konularda özgürdür. Eğitimle ilgili iyi örneklerin açıklanmasının yasaklanması düşünülemez zaten.

germosa' Alıntı:
çok özür diliyorum ama şuraya sırf aptal aptal yorum yapmaya geliyorsanız ... gidin yorum morum yapmayın.

yok efendim biz hala orda mıymışız yok efendim biz adamın yaptıgına değil kıyafetine mi bakıyor muşuz?

siz anlama özürlü müsünüz? ben öğrencilere bu kadar detaylı anlatmıyorum ama yine de 3 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatayım.

-ben de okula bugün kot pantolon ceket ve kirli sakalla gittim.
-ben de öğretmenin yenilikçi tavrını ve tarafını takdir ediyorum.
-ben de ilgili öğretmeni kıyafet veya sakaldan kınamıyorum.
-ben de yapılanı destekliyorum

yalnız şunu soruyorum böyle öğretmenler sevilmez özellikle yenilikçi kısmı. tabi siz başka bir ülkede bambaşka idarecilerle çalışıyorsanız bilemem. daha çok kısa bir süre önce bir meslektaşımız azar yedi çok geçmeden muhtemelen bu olayın üzüntüsünün de etkisiyle vefat etti.

şimdi arkadaşlar tekrar ediyorum benim de desteklediğim bu öğretmen profiline normalde yukarlardan ses gelirdi ancak hiçbir şy denmemesi ve basına dahi demeç vermesi beni şaşırttı.

anladınız mı çocuklar? tekrar anlatayım mı? sorusu olan var mı?

Sizdeki seviyenin bu olduğunu bilseydik zaten yorum yazmazdım. Bende senin anlayacağın şekilde anlatayım diyeceğim ama belirli bir seviyenin altına inemiyorum...

nosTRa' Alıntı:
Sizdeki seviyenin bu olduğunu bilseydik zaten yorum yazmazdım. Bende senin anlayacağın şekilde anlatayım diyeceğim ama belirli bir seviyenin altına inemiyorum...

ben gayet düzgün bir şekilde bir soru sordum hiçbir kötü yanı olmayan dümdüz bir soruydu. ancak bu soruya aptalca, alaycı, saçma yorumlar gelince haliyle sinirlendim. ya yorum yapmayın ya da doğru düzgün yorum yapın biz de seviyemizi sizin seviyenize çekmek zorunda kalmayalım.

hatta iletinin sonuna karşı olduğum için değil çok şaşırdığım için yazdığımı da belirttim ama anlama özrü kötü bir şey. matematik öğretmeni giyiminden azarlanmamış ve kalp krizinden vefat etmemiş olsaydı ben de şaşırmazdım.

şu an sakallıyım sendikasızım ve heyecanla okuyorum. Daha tatmin olmadım yazın herkes yazsın

Röportajını izledim, gayet düzgün bir adammış, güzel konuşmuş . Tebrik ederim.

2006 yılında eğitim-sen'e üyeyken sendikal eyleme katıldığı için meb tarafından idari ceza verilen ve bu cezayı mahkemeye taşıyıp mahkemece "bağlı bulunduğu sendikanın aldığı karara uymak suç teşkil etmez." sonucu ile cezasını sildiren öğretmenle tanıştığımda çok şaşırmıştım. ne yalan söyleyeyim öğretmeni ve mahkemeyi taktir etmiştim. zamanla nasıl yanıldığımı şimdi anlıyorum. meğer o dönem verilen o mahkeme kararı, şimdi yasa,yönetmelik tanımazlığın anahtarı olmuş. türban bahaneydi o aşıldı, şimdi kurumlar ve yasalar o mahkemenin verdiği karar uyarınca laçkalaştırılıyor. kimi arkadaşlar şu an kıza bilirler. ama lütfen şu sorunun cevabını iyi düşünün ve samimi cevaplar vermeye çalışın. Hangi sendika ucu açık eylem kararı alabilir ve idare buna ses etmez? sendika bir eylem kararı alıyorsa bunun bir süresi olması gerekir. mesela 1 gün iş bırakma eylemi mantıklı gelebilir. fakat bir sendika ben 1 ay iş bırakma eylemi kararı alıyorum, benim üyelerim buna uyarlarsada ceza almazlar diyebilir mi? veya biz ücretlerimiz iyileştirilene kadar sadece yarım gün çalışacağız diye karar alabilir mi? bu sivil giyinme, uzun sakal veya top sakal bırakma şu an ki yasa ve yönetmeliklere göre suçtur. bu suça şu an meb'deki bakandan başlayarak aşağıya kadar bütün yöneticiler ortaktır. şu anki iktidarın işine gelene ses etmemesi işine gelmeyenede şahin kesilmesi bu çarpıklığa sebep olmaktadır. madem öyle iktidarın yeterince millet vekili var, yasa teklifiyle şu anki ki yönetmeliği değiştirsin. ve şu "sendikam karar aldı, ceza teşkil etmez" gibi saçma sapan birşeyin arkasına kimse sığınmasın.

2006 yılında eğitim-sen'e üyeyken sendikal eyleme katıldığı için meb tarafından idari ceza verilen ve bu cezayı mahkemeye taşıyıp mahkemece "bağlı bulunduğu sendikanın aldığı karara uymak suç teşkil etmez." sonucu ile cezasını sildiren öğretmenle tanıştığımda çok şaşırmıştım. ne yalan söyleyeyim öğretmeni ve mahkemeyi taktir etmiştim. zamanla nasıl yanıldığımı şimdi anlıyorum. meğer o dönem verilen o mahkeme kararı, şimdi yasa,yönetmelik tanımazlığın anahtarı olmuş. türban bahaneydi o aşıldı, şimdi kurumlar ve yasalar o mahkemenin verdiği karar uyarınca laçkalaştırılıyor. kimi arkadaşlar şu an kıza bilirler. ama lütfen şu sorunun cevabını iyi düşünün ve samimi cevaplar vermeye çalışın. Hangi sendika ucu açık eylem kararı alabilir ve idare buna ses etmez? sendika bir eylem kararı alıyorsa bunun bir süresi olması gerekir. mesela 1 gün iş bırakma eylemi mantıklı gelebilir. fakat bir sendika ben 1 ay iş bırakma eylemi kararı alıyorum, benim üyelerim buna uyarlarsada ceza almazlar diyebilir mi? veya biz ücretlerimiz iyileştirilene kadar sadece yarım gün çalışacağız diye karar alabilir mi? bu sivil giyinme, uzun sakal veya top sakal bırakma şu an ki yasa ve yönetmeliklere göre suçtur. bu suça şu an meb'deki bakandan başlayarak aşağıya kadar bütün yöneticiler ortaktır. şu anki iktidarın işine gelene ses etmemesi işine gelmeyenede şahin kesilmesi bu çarpıklığa sebep olmaktadır. madem öyle iktidarın yeterince millet vekili var, yasa teklifiyle şu anki ki yönetmeliği değiştirsin. ve şu "sendikam karar aldı, ceza teşkil etmez" gibi saçma sapan birşeyin arkasına kimse sığınmasın.

Ne böyle senle ne de sensiz yazık yaşanmıyor çaresiz
Ne bir arada ne de ayrı olmak imkansiz hiç sebepsiz
Ne hayallerle ümitlerle mutlu olmaktı dileğimiz
Suçlu ne sensin ne de benim şimdi sensizim sen de bensiz

Bir an gelip de küllenince
Yüreklerimiz dinlenince
Başka sevgilerde tesselli bulunca
İşte biz o gün düşüneceğiz

Etrafımızı sarıverecek bir boşluk ki asla bitmeyecek
Herşey bir anda anlamsız gelecek işte biz o gun tükeneceğiz :D

Nöbet eylemi yapışıp nöbetlerden ücret alındı nöbet tutmayan yaşlı öğretmenler nöbet tutmaya başladı, bu öğretmenler nöbet eyleminde en çok kafa ütüleyen öğretmenlerdi hatırlatırım...

Kasım aralık gibi kanun değişecek sakal serbestliği gelecek deniyor eğer değişirse ilk sakal bırakanlarda bu kafa ütüleyenler olacaktır.

Geri