Sistem saatinin geri kalma sorunu?

Kodla Büyü

jolly

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bilgisayarı her açışımda saati hep 2000 yılı olarak geliyor düzeltiyorum açıp kapatınca yine aynısı oluyor? Sorun anakart pilinde mi yoksa bios ayarlarında mı sorun var acaba? Böyle bir sorunla karşılaşan var mı?

Ayrıca bu pilin bilgisayara göre değişen bir özelliği var mı?

Merhaba;

Bilgisayarınızın pilini değiştirin sorun düzelecektir. İyi çalışmalar.

Pil standarttır.

burhansenyuva' Alıntı:
Merhaba;

Pil standarttır.

teşekkürler hocam bu pilin bitmesi sistem saati haricinde sistemde başka bir probleme yol açar mı?

jolly' Alıntı:
burhansenyuva' Alıntı:
Merhaba;

Pil standarttır.

teşekkürler hocam bu pilin bitmesi sistem saati haricinde sistemde başka bir probleme yol açar mı?

Hocam pilin amacı size bios chip üzerinde bulunan yazılımın saatini ( sistem saatini Bios tan alır veya sonradan günceller )güncel tutmasını sağlamaktır. Bunun dışında ben bir problemle ne karşılaştım ne de duydum. İyi çalışmalar.

Benim bt sınıfındaki exper marka bilgisayarlarda da aynı sorun oluyor. Pillerini değiştirdim birçoğunun fakat yine gei kalma sorunu çıkarabiliyor. Bios pilini diğer adı cr-2032 bimex'ten almıştım. Burada da bir resmi var.
big_104653394tpt.jpg

- Hocam sistem saatini otomatik güncelle seçeneğini seçiniz
- Pillerin yeteri kadar enerji üretim üretmedğini kontrol ediniz
- Bir çok okulda bulunan bilgisayarlar yeterinden fazla eski olduğundan aslında pil taksanızda kimbilir hangi sebepten ötürü artık banamısın demez.

Ne yapılabilir. Normal şartlarda Time server kurulur makinelerde oradan çeker. Ama belki şu makale işine yarayabilir. Server kısmına öğretmen bilgisayarının ipsini verin. Tek makinede deneyin işe yararsa uygularsınız. Kolay gelsin.

http://support.microsoft.com/kb/314090/tr

bios pili bitince bilgisayarda yaptığınız bios ayarları her defasında sıfırlanır. Default ayarlarına döner. sistem saati, boot, overclock vb...

burhansenyuva' Alıntı:
- Bir çok okulda bulunan bilgisayarlar yeterinden fazla eski olduğundan aslında pil taksanızda kimbilir hangi sebepten ötürü artık banamısın demez.

Ne yapılabilir. Normal şartlarda Time server kurulur makinelerde oradan çeker. Ama belki şu makale işine yarayabilir. Server kısmına öğretmen bilgisayarının ipsini verin. Tek makinede deneyin işe yararsa uygularsınız. Kolay gelsin.

hocam sorun benim kişisel laptopumda, okul bilgisayarı değil.

jolly' Alıntı:
burhansenyuva' Alıntı:

hocam sorun benim kişisel laptopumda, okul bilgisayarı değil.

Garantisi varsa, Servisi arayın ücretsiz ise gönderin. Değil ise sökebilip tekrar takabileceğinize inanıyorsanız, anakartınızın üstünde göreceksiniz pili.

gokhanlafci' Alıntı:
bios pili bitince bilgisayarda yaptığınız bios ayarları her defasında sıfırlanır. Default ayarlarına döner. sistem saati, boot, overclock vb...

hocamın yazmış olduğu ikinci yazımdan daha doğrudur.

Geri