Şirket kurmadan mobil uygulama sunmak

Kodla Büyü

süreyya_

Üye
Şirket kurmadan mobil uygulama çıkartarak para kazanmanın bir yolu var mı ? Bu konudaki vergi kontrolleri nasıl yapılıyor? Tavsiyelerinizi bekliyorum

Pandemi döneminin özellikle sokağa çıkma yasaklı günlerinde baya bi sardım android e hatta 2 uygulama da yazdım bi hışımla hevesle hadi yayınlamaya geçeyim dediğimde memuriyetten dolayı ek kazanç ile ilgili çıkmaza girdim.lakin uygulamaya reklam atsam ya da ücretli yapsam ek kazanç olacak diye ve baya bi sordum soruşturdum son 1 yılda bu vergilendirilmeyen kazançla ilgili kazancın 20tl bile olsa tespit edildiğinde vergi kaçırma cezası çıktığını öğrendim. Ki bu da kazançla orantılı olsa da min. Tutarı bile can sıkıcı bişeydi.1000 küsürlerde yanlış hatırlamıyorsam.

Pandemi döneminin özellikle sokağa çıkma yasaklı günlerinde baya bi sardım android e hatta 2 uygulama da yazdım bi hışımla hevesle hadi yayınlamaya geçeyim dediğimde memuriyetten dolayı ek kazanç ile ilgili çıkmaza girdim.lakin uygulamaya reklam atsam ya da ücretli yapsam ek kazanç olacak diye ve baya bi sordum soruşturdum son 1 yılda bu vergilendirilmeyen kazançla ilgili kazancın 20tl bile olsa tespit edildiğinde vergi kaçırma cezası çıktığını öğrendim. Ki bu da kazançla orantılı olsa da min. Tutarı bile can sıkıcı bişeydi.1000 küsürlerde yanlış hatırlamıyorsam.
Ben de sizin gibi çıkmazdayım. Memur değilim fakat kazanç elde edip edemeyeceğimi bilmeden şirket kurmak riskli geliyor.

Ben de sizin gibi çıkmazdayım. Memur değilim fakat kazanç elde edip edemeyeceğimi bilmeden şirket kurmak riskli geliyor.
Hocam şahsi fikrim risk almadan bu işler olmaz. İleriye dönük Kar zarar risk analizini yapıp, şirket kurmanızda fayda var. Yok eğer başlangıçta bu tür işlerle uğraşmak istemiyorsanız, güvendiğiniz kurulmuş bir firma üzerinden devam eder sonuca göre hareket edersiniz.

Hocam şahsi fikrim risk almadan bu işler olmaz. İleriye dönük Kar zarar risk analizini yapıp, şirket kurmanızda fayda var. Yok eğer başlangıçta bu tür işlerle uğraşmak istemiyorsanız, güvendiğiniz kurulmuş bir firma üzerinden devam eder sonuca göre hareket edersiniz.
Hocam başlangıçta güvendiğim bir şirket üzerinden vergi ödemesi yaptım diyelim, baktım kazanç elde ediyorum şirket kurup google play/ app store kayıtlı banka hesabını ve bilgileri değiştirebilir miyim? Bununla ilgili bir kısıtlama var mı?

Ayrıca kazanılan tutarı google hesabından banka hesabına geçirmediğim sürece vergi memurları tarafından izlenme olanağı var mı ? Bunun geçmişe dönük takibini yapabiliyorlar mı ? Henüz hiç uygulama çıkarmadım.

Ayrıca kazanılan tutarı google hesabından banka hesabına geçirmediğim sürece vergi memurları tarafından izlenme olanağı var mı ? Bunun geçmişe dönük takibini yapabiliyorlar mı ? Henüz hiç uygulama çıkarmadım.
Mantıken hesaba gelmediği için sorun olmaması lazım.
( bence )

Şirket kurmadan mobil uygulama çıkartarak para kazanmanın bir yolu var mı ? Bu konudaki vergi kontrolleri nasıl yapılıyor? Tavsiyelerinizi bekliyorum

Böyle başlıklar görünce mutlu oluyorum. Kendimi eski zaman öğretmenleri gibi hissediyorum. Köye atanmış bir öğretmen, belki köyde mürekkep yalamış tek insan, okumuş etmiş, büyük şehir görmüş. "Hocam sen anlarsın hele..." diyerek sorulan alakasız soruların hepsine cevap verme yükümlülüğünde. :D Kâh muhasebeci, kâh avukat, kâh ziraat mühendisi... gibi cevap vermek zorunda.

* Ortada uygulama yok.
* Ortada gelir yok.
* Ortada müşteri yok.
* Dahası arkadaş memur da değilim diyor. Yani şirket kurması için bir engel de yok.
* Ve sanki internet yok. :)

Neyse. Benim de söyleyeceğim başka bir şey yok. Anlatırım ama gerek yok.

Denilebilecek tek şey var aslında: uygulamayı çıkar, para kazanmaya başla, sonra doğruca muhasebeciye git hocam. Şimdiden bol kazançlar ;)

Uygulamanızi yayınlayın. Paranızı kazanmaya başlayın. Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Mobil uygulamadan para kazanmak kadar güzel birsey olabilir mi. Maliye çağırır mi. O çağırır mi. Çağrılırsan gidersin. İfadeni verirsin çıkarsın. Sen ihracat yapıyorsun. İleride öğrencilerin de sayende senin yaptığını yapacak. Öğretmen olarak cesaretli olalım. Uygulamam var. Parada kazanıyor. Tavrınızı koyun. Uygulamanızi markete koyarak. Arkasında durarak. Bunlara takılsam uygulama dahi yazmaya kendim icin söylüyorum baslamamistim.

Böyle başlıklar görünce mutlu oluyorum. Kendimi eski zaman öğretmenleri gibi hissediyorum. Köye atanmış bir öğretmen, belki köyde mürekkep yalamış tek insan, okumuş etmiş, büyük şehir görmüş. "Hocam sen anlarsın hele..." diyerek sorulan alakasız soruların hepsine cevap verme yükümlülüğünde. :D Kâh muhasebeci, kâh avukat, kâh ziraat mühendisi... gibi cevap vermek zorunda.

* Ortada uygulama yok.
* Ortada gelir yok.
* Ortada müşteri yok.
* Dahası arkadaş memur da değilim diyor. Yani şirket kurması için bir engel de yok.
* Ve sanki internet yok. :)

Neyse. Benim de söyleyeceğim başka bir şey yok. Anlatırım ama gerek yok.

Denilebilecek tek şey var aslında: uygulamayı çıkar, para kazanmaya başla, sonra doğruca muhasebeciye git hocam. Şimdiden bol kazançlar ;)
application tanrıçası mısınız bu nasıl bir mağrurluk

Son düzenleme:
Genel olarak söylemeliyim ki ben tabii ki araştırmalarımı yaptım bu konuda deneyimli olan kişilerden tavsiye almak istiyorum sadece

Son düzenleme:
Zamanında ben de çok araştırmıştım. Şöyle bir durum var aslında yazılım ürünü fikir ve sanat eserleri kanuna tabi bir fikir eseridir. Memurun da telif hakkı alması yasal olduğuna göre hesabınıza giren para buna uygun bir yoldan girdiği takdirde problem yaşanmaması gerekiyor. Buna uyması da nasıl olur derseniz, bir şirketle anlaşırsınız, satış ve pazarlamasını o şirket yapar, size de telif hakkı kapsamında ödeme yapar. Kitap yazmak gibi kısaca. Tabi bu da yalnızca aklıma gelen bir fikir, bu konularda iş yapan iyi bir avukata danışmak lazım.

Son düzenleme:
Çok kolay şehrinizdeki maliyeye sorun.Ben de oyun modelleri çizip yabancı sitelere koyup gelir elde etmeyi düşünüyorum.

Geri