Siber Güvenlik Eğitimi, Sanal Makine Virtualbox ve Kali Linux Kurulum ve Ayarları

Kodla Büyü
Videoda Kali Linux kurulumunu gördük de siber güvenlik kısmını göremedik. Bu bir video serisi mi olacak. Öyle olacaksa açıklamalar kısmına belirtseniz çok iyi olurdu. Kolay gelsin.

Siber güvenlik eğitimi çok zorlu bir süreç bence.Bu konu 3 başlığı barındırır.1.donanım ve işletim sistemi konusunda iyi olmak,2.network konusunda iyi olmak,3-tersine mühendislik ve hack tools geliştirme .sonrası kolay metasploit,burpsuit,nikto,veil vs araçları bilmek ve siber döngüyü bilmektir.Gerisi çorap söküğü gibi gelir sanki.Bu yola girmek cesaret ister çünkü yıllarını harcayıp istediğini elde edememek de var.Açıkçası hazırlıklar yaptım ama başlamaya çesaret edemedim.Kapasiteyi yoksa olmuyor kapasite ve aşırı disiplinli olmak bayaga zor.Ayrıca 3 kısımda önemli aşamalar barındırıyor.Donanım kısmı mesela adam akıllı saate nethunter kuruyor veya rasperry pi ile saldırı geliştiriyor.Azimli olan insan başarır.Kali başlangıçtır cezbediyor gerçekten.Bu yolda yürüyeceklere Allah sabır versin.Umarım içimizden uzmanlar çıkar önemli bir konu.Terminator filmini boşuna çekmemişler.

Siber güvenlik eğitimi çok zorlu bir süreç bence.Bu konu 3 başlığı barındırır.1.donanım ve işletim sistemi konusunda iyi olmak,2.network konusunda iyi olmak,3-tersine mühendislik ve hack tools geliştirme .sonrası kolay metasploit,burpsuit,nikto,veil vs araçları bilmek ve siber döngüyü bilmektir.Gerisi çorap söküğü gibi gelir sanki.Bu yola girmek cesaret ister çünkü yıllarını harcayıp istediğini elde edememek de var.Açıkçası hazırlıklar yaptım ama başlamaya çesaret edemedim.Kapasiteyi yoksa olmuyor kapasite ve aşırı disiplinli olmak bayaga zor.Ayrıca 3 kısımda önemli aşamalar barındırıyor.Donanım kısmı mesela adam akıllı saate nethunter kuruyor veya rasperry pi ile saldırı geliştiriyor.Azimli olan insan başarır.Kali başlangıçtır cezbediyor gerçekten.Bu yolda yürüyeceklere Allah sabır versin.Umarım içimizden uzmanlar çıkar önemli bir konu.Terminator filmini boşuna çekmemişler.
👍🙏

Sanal makine, kullanmış olduğunuz bilgisayarlar gibi hareket eden, işlemler yapabilen bir bilgisayar dosyasıdır. Özellikle siber güvenlik ve yazılım çalışmalarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Kullanmak istediğiniz veya merak ettiğiniz işletim sistemlerini burada deneyebilirsiniz. Güvenli bir sistem olanağı sunduğundan ve kullanmış olduğunuz fiziksel bilgisayarınızdan izole edildiği için herhangi bir uygulamanın veya dosyanın virüs kontrollerini burada gerçekleştirmekle birlikte aynı zamanda virüs bulaşan dosyalara da erişebilirsiniz. İşletim sistemi yedeklemelerini burada yapabilirsiniz. Özellikle sunucu bazlı sistemlerin çalışmaları, önce sanal makine üzerinde denenir, olası sorunlar tespit edilir ve buna göre önlemler alınır.

VirtualBox, tek bir fiziksel ana makinede birden fazla sanal makinenin çalıştırılmasına olanak tanıyan güçlü bir sanallaştırma yazılımıdır. pfSense için ağ ayarlarının doğru şekilde yapılandırılması, sanal makineler ile ana bilgisayar sistemi arasındaki kesintisiz iletişim için çok önemlidir.

Kali Linux, Sızma Testi, Güvenlik Araştırması, Bilgisayar Adli Bilimi ve Tersine Mühendislik gibi çeşitli bilgi güvenliği görevlerine yönelik, açık kaynaklı, Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Kali Linux çalışma prensibi. "Test et, Kır, Düzelt, Tekrarla." Bireylerin ve kuruluşların gerçek dünyadaki siber saldırıları simüle etmeleri ve sistemlerindeki güvenlik açıklarını belirlemeleri için sağlam bir platform sağlar. Güvenlik profesyonelleri, Kali Linux'tan yararlanarak savunmalarını proaktif bir şekilde değerlendirip güçlendirebilir, böylece kritik bilgileri korumalarına ve olası ihlalleri önleyici bir şekilde azaltmalarına olanak tanır.

Sonraki en önemli aşama pentest lab oluşturmaktır.Para varsa bazı online platformları denemek daha iyi.Gerçek bir dünyada bazı saldırı metotlarını denemeyiz.O yüzden pratik olması açısından lab oluşturma zorunluluğu vardır.Bu noktada sanal makineler devreye girer.Şöyle de yapılabilir çevrimdışı evinizde ekstra pc ler veya cihazlar varsa onlar ile de pentest lab oluşturulabilir.

Sonraki en önemli aşama pentest lab oluşturmaktır.Para varsa bazı online platformları denemek daha iyi.Gerçek bir dünyada bazı saldırı metotlarını denemeyiz.O yüzden pratik olması açısından lab oluşturma zorunluluğu vardır.Bu noktada sanal makineler devreye girer.Şöyle de yapılabilir çevrimdışı evinizde ekstra pc ler veya cihazlar varsa onlar ile de pentest lab oluşturulabilir.
🙏👍

Geri