sevk geri geliyor

Kodla Büyü
surgent' Alıntı:
Arkadaşlar okudum okudum okudum yorumlarınızı..Bu işin içinde bir çalışan olarak sadece bir örnek vermek istiyorum.Üçüncü basamak bir hastanedeyim Meme hastalıkları polkliniğinde randevu alan hastaların hemen tamamı normal meme muaynesine geliyor.Kanserden şüphelendiğimiz bir hastaya neden kitleyi farkedince gelmedin hemen dediğimizde 2 aydır randevu alamıyorum diyen var.Bu hasta icin USG yada MR istediğimizde cok ileri tarihe gün veriliyor ve her hasta için rica ediyoruz nerdeyse yalvarıyoruz bakın bu hasta ciddi erken olması lazım diye çunku radyolojide bunalmış kitlenmiş durumda.Bunun yerine normal muayne birinci basamakta yapılsa usg yada mamografi ikinci basamakta yapılsa ve uçuncu basamağa sadece kanserli veya kanser süpheli hasta gelse kimse bir iki ay gecikmemiş olacak.Her türlü tahlil görüntüleme istediğimiz anda yapılmış olacak.Bu kimse dediğim birimizin çok yakını olabilir..Bu durum yoğunbakım yatağında gripli sadece kırgınlığı olan bir hastanın yatmasına benziyor..Hepimizin bir gün o yoğun bakım yatağına ihtiyacı olabilir...Saygılar

182 den hemen her hastaneden randevu aldım. En fazla 1-2 gun sonrasına verdiler. Hiç sorun olmadı. Ama emar benzeri bir film cektirecektim 4-5 ay sonrasına gun verdiler. Gittim ozelde cektirdim. İşim yurudu ama imkanı olmayan için evet sıkıntı olabilir. Elbetteki işin içindeki olan daha iyi bilir sorunları. Eğer önüne gecebileceksek iyi olmuş diyelim.

Devlet hastahanesinde çocugunu başka doktora sevk eden doktora imkanım yok gidemem diyen babayı ve 4-5 ay sonraya film için randevu verildiğini gordukten sonra . Ben bu işin tıkandığına inanırım.

Allah fakir fukaraya, imkanı olmayana güç versin.

Accipiter' Alıntı:
o zaman bundan sonra hastanelerde sıra beklenmeyecek. içeri girdiğinizde sizi güler yüzle bekleyen ve her cümlenizi dikkatle dinleyen doktorlar bulacaksınız. tomografi çektirmek mi istiyorsunuz; yaklaşık 12 bilemedin 13 dakika sonra çekilecek. bu arada bir görevli de size "daha 12 dakika var bir çay almaz mıydınız" diyecek...

sağlık sistemindeki problemlemlerin çözümü buymuş meğer: sevk! hem de ailemizin hekiminden.

hani gelişmiş ülkelerin hepsinde uygulanan sistem var ya işte o!
Hocam, siz yurt dışında hiç hastaneye gittiniz mi?

the_korsan' Alıntı:
fahrican' Alıntı:
İkisinin ortası daha mantıklı bir uygulama gerçekleştirmeleri lazım. Aile hekiminin önünde şimdi bile sıra kavgası oluyor. Sevk yazdırıp çıkacaktım diyenleri de buna eklersek ortalık biraz daha karışacak.

Aynen hocam, sırf aile hekimine bağlı kalmadan ama kafaya esince de hurra fakülteye demeden bir çıkar yol bulunması lazım.
bunun tek çözümü vatandaşın işine burnunu sokmadan doktora ilaç yazmayı yasaklayacaksın her önüne gelen saçma sapan hepsi birbirinin benzeri olan ilaçları yazıyorlar 1 kaç sene evvel işim düştü doktorun tekine gittim adam masasından kalkmadan yaraya bakmadan ellemeden teşhisi koydu ilacı yazdı bende teşekür edip çıktım ilacı eczacıya sordum neye yarar diye böcek ısırmalarında kullanılır başka işe yararmı dedim yok bu böcek ısımalarından doğan alerjik reaksiyonlar içindir dedi halbuki benimkisi azcık yaraydı ucundan kenarından bile tuttturamamıştı doktorumuz. :D

projeler geliştiriliyor yenilikler yapılıyor ancak bu yenilikler yapılırken gerekli planlama ve risk haritaları çıkartılıyor mu tartışılır işte. tüm yapılan yenilikler bir yıl sonra açıkları çıkıyor ve değiştiriliyor ve hepsinde de zarar büyüdükten sonra oluyor. bu arada olan vatandaşa oluyor oluşan zarar vergilere yükelniyor. yenilikler yapılsın ama iyi planlansın artık.

KeRASuS_28' Alıntı:
projeler geliştiriliyor yenilikler yapılıyor ancak bu yenilikler yapılırken gerekli planlama ve risk haritaları çıkartılıyor mu tartışılır işte. tüm yapılan yenilikler bir yıl sonra açıkları çıkıyor ve değiştiriliyor ve hepsinde de zarar büyüdükten sonra oluyor. bu arada olan vatandaşa oluyor oluşan zarar vergilere yükelniyor. yenilikler yapılsın ama iyi planlansın artık.
yapılan yenilikler vatandaş için olsa zaten kırk kere düşünülür kırk kere planlanır fizibilittesi en az 100 kere 100 farklı uzmana çıkartılır 100 farklı uzmanca incelettirilirdi. ama ypılan yenilikler yandaşları osuruklamak için anladınız onu olduğu yandaş osuruğunuz aldıktan sonra ayy pardon zarar ettik kısmı filmin reklamlar kısmıdır tabi salaklar anlayamaz ondan sonra hurrra eski sisteme geri dön hatta onunda içine baya baya ederek geri dön ki vatandaş bi kerede vay biz devlete çok yüklenmişiz suçlu psikolojisine bürünsün anlayacağınız bunlrdan aslında vatandaşa ekmekte yokta o kadarını daha yapamıyoruz diyorlar.

alpozturk2002' Alıntı:
Accipiter' Alıntı:
o zaman bundan sonra hastanelerde sıra beklenmeyecek. içeri girdiğinizde sizi güler yüzle bekleyen ve her cümlenizi dikkatle dinleyen doktorlar bulacaksınız. tomografi çektirmek mi istiyorsunuz; yaklaşık 12 bilemedin 13 dakika sonra çekilecek. bu arada bir görevli de size "daha 12 dakika var bir çay almaz mıydınız" diyecek...

sağlık sistemindeki problemlemlerin çözümü buymuş meğer: sevk! hem de ailemizin hekiminden.

sordunuz cevap vereyim, evet defalarca Almanya'da hastaneye gittim..

Accipiter' Alıntı:
alpozturk2002' Alıntı:
Accipiter' Alıntı:

sordunuz cevap vereyim, evet defalarca Almanya'da hastaneye gittim..
Biraz bahseder misiniz oradaki sistemi, biz de karşılaştırma yapabilelim.

the_korsan' Alıntı:
@Yalnız_Kurt sevk geliyor derken kurumdan alınan sevk değil aile hekiminin yapacağı sevkten bahsediliyor.

Çok şaşırmadım, yapılan suistimallerin bunu getireceği belliydi. Adam karın ağrısı baş ağrısı için fakülteye gidiyor, olabilir mi böyle bir iş? Fakültede çalışan doktorların en muzdarip olduğu konulardan biriydi bu.

Adam/kadın kanser olmuş tanı safhasında kuluçka döneminde atıyorum guatr olsun 1-1,5 ay kuluçka süresi var, randevu alacak 1 aya randevu veriliyor. Kuluçka süresi geçiyor hastalık ilerliyor erken müdahale şansı da kaçıyor.
Neden?
Başı ağrıyan karnı ağrıyan da aile hekime gitmeden soluğu eğitim araştırma yada fakültelerde alıyor.
Bunla bitiyor mu? Tomografi çekilecek, o çekilecek bu çekilecek ama yine sıra var. Hasta acil hasta napacaksınız. Sorumlu doktorlara rica minnet araya aldırabilirseniz aldırıyorsunuz, bu işe çok kere tanık oldum arkadaşların nöbetlerinde, doktor acil hastanın işi görülsün diye diğer işi gücü bırakıp doktorları ikna turuna çıkıyor, zalim bir doktora denk gelirseniz ne doktor peşinde koşar ne de işi bırakıp sizin işi halletmeye çabalar.

Vatandaşa sunulan bir fırsattı istenilen hastaneye gitmek, ama vatandaş bunun kıymetini bilmek yerine suistimal etti.

Kararı ben haklı ve yerinde buluyorum.

Tabi burda aile hekimi-uzman paylaşmaları da yapılacaktır. Nasıl bir milletiz ki herşeyin üçkağıdını buluyoruz inş. buna da bir çözüm çare yaptırım vs yapılacak bir sistem kurulur.
:alkis: :++:

acaba özel hastanelere giderkende aile hekiminden sevk mi alacağız :?:
hükümetin en iyi yanı dediğim sağlık politikası da çöktü. eskiden bir farkı kalmadı. daha dün çocuk hastalandı diye acile götürdüm, önce kayıt yapıldı bu arada kimse yok sekreterden başka kayıt yaptıktan sonra sağlıkçıyı çağırdı kadın (yahu ben gelir gelmez çağırsana şu adamı) sağlıkçı şipidik terliklerle rahvan rahvan geldi, deftere de aynı uyuşuklukla kayıt yaptıktan sonra nihayet doktoru uyandırdı (doktor uyuyordu, yine işlemler bitene kadar rahatsız edilmedi). doktorda aynı şekilde esneye esneye aynı rahatlıkla çocuğa baktı ve tedaviye alındı nihayet. çocuk bu arada hastalık ayrı hastane korkusu ayrı ağlayıp, bağırmaktan başka bir hastalığa tutulacak. tabi bende dayanamayıp açtım ağzımı gerisi malum hastane tartışması. bu anlattığım olay adı üstünde acilde yaşanıyor, acil hasta getirdik arkadaş hemde bebek biraz hareket istemem yanlış değil galiba.
öğretmen olarak bize bu kadar yüklenen hükümet, birazda sağlık personeline haksızda olsa hastaya hak veririm dese keşke. ya da bizim bakanı bunlara göndermek lazım. ama doktorlar daha teşkilatlı ve haklarını arıyor. bizde ise her uygulamada akp yaptıysa haklıdır zihniyetinde olduğu için, olayı eleştirmekten bile korkan ya da kraldan kralcı çok öğretmen var maalesef.

serkanozen1' Alıntı:
alpozturk2002' Alıntı:
bence doğru bir uygulama. Gereksiz yere hastaneye giden bir sürü insan var.
:+1:

nesi doğru anlamış değilim grip falan küçük hastalıklar için tamam

ama ör. bel fıtığı sın sen bunu biliyosun beyin cerrağiye gitmek zorundasın ilk önce aile hekimine gidicen doktor seni sevk edecek.

ertesi gün tekrar sıra 3 gün kafadan gitti zaten ayakta duramıyosun sıra kuyruğun da acı çeke çeke bekliyeceksin
doktorların afra tafralarına bunun yanına koy (hepsi için değil)ne kadar erken gidersen o kadar çabuk sıra alıyosun...

sadece bir örnek bunun gibi büyük ve sancılı hastalıklar için olmaması lazım....

ünivversite hastanesiymiş bu üniversite hastanelerin de sıra almak ölüm gidene allah kolaylık versin..bi araştırmaya başladılar mı 3 ay sürüyor sonra seni doktor muayene edicekte ooooo.

önüne gelende üniversiteye gidiyor herkes gitmesin kardeşim....adam nezle üniversiteye gidiyor başlıyolar film çekmeye kurtulamıyorsun 3 ay sürüyor....

Gereksiz yere hastahaneye gidenler var evet. Peki gerekli yere hastahaneye gidenler ne olacak. Pratisyen hekim buna karar verebilecek mi.

2 tane başı ağrıyan hastadan hangisinin gerekli hangisinin gereksiz olduğunu bilebilecek mi. Beli ağrıyan birisini eve git yat dinlen geçer diye evine mi gönderecek yoksa tetkikler için hastahaneye mi?

Aile hekiminin kapısının önünde oluşacak kuyruktan fırsat bulup içeri girilebilir ise sevk alınabilir ise bu sefer hastahaneye gidip kuyruğa girilmeyecek mi? Randevu sistemi var önceden randevu saatinden yarım saat önce hastahanede bulunup muayne olurdun. Bu sefer hastahaneden randevunu aile hekimin mi alacak?

Diğer şehirleri bilmem ama bilmem kaç milyon kişinin yaşadığı aile hekimi başına binlerce insanın düştüğü istanbulda bu iş zor.

Ya hiç hastalanmayacağız. Ya kuyrukta beklemekten tedavi olamayacağız. Ya da parasını bastırıp özel hastahaneye gideceğiz.

the_korsan' Alıntı:
@Yalnız_Kurt sevk geliyor derken kurumdan alınan sevk değil aile hekiminin yapacağı sevkten bahsediliyor.

Çok şaşırmadım, yapılan suistimallerin bunu getireceği belliydi. Adam karın ağrısı baş ağrısı için fakülteye gidiyor, olabilir mi böyle bir iş? Fakültede çalışan doktorların en muzdarip olduğu konulardan biriydi bu.

Adam/kadın kanser olmuş tanı safhasında kuluçka döneminde atıyorum guatr olsun 1-1,5 ay kuluçka süresi var, randevu alacak 1 aya randevu veriliyor. Kuluçka süresi geçiyor hastalık ilerliyor erken müdahale şansı da kaçıyor.
Neden?
Başı ağrıyan karnı ağrıyan da aile hekime gitmeden soluğu eğitim araştırma yada fakültelerde alıyor.
Bunla bitiyor mu? Tomografi çekilecek, o çekilecek bu çekilecek ama yine sıra var. Hasta acil hasta napacaksınız. Sorumlu doktorlara rica minnet araya aldırabilirseniz aldırıyorsunuz, bu işe çok kere tanık oldum arkadaşların nöbetlerinde, doktor acil hastanın işi görülsün diye diğer işi gücü bırakıp doktorları ikna turuna çıkıyor, zalim bir doktora denk gelirseniz ne doktor peşinde koşar ne de işi bırakıp sizin işi halletmeye çabalar.

Vatandaşa sunulan bir fırsattı istenilen hastaneye gitmek, ama vatandaş bunun kıymetini bilmek yerine suistimal etti.

Tabi burda aile hekimi-uzman paylaşmaları da yapılacaktır. Nasıl bir milletiz ki herşeyin üçkağıdını buluyoruz inş. buna da bir çözüm çare yaptırım vs yapılacak bir sistem kurulur.
:alkis:

parssan' Alıntı:
serkanozen1' Alıntı:
alpozturk2002' Alıntı:
bence doğru bir uygulama. Gereksiz yere hastaneye giden bir sürü insan var.
:+1:

nesi doğru anlamış değilim grip falan küçük hastalıklar için tamam

ama ör. bel fıtığı sın sen bunu biliyosun beyin cerrağiye gitmek zorundasın ilk önce aile hekimine gidicen doktor seni sevk edecek.

ertesi gün tekrar sıra 3 gün kafadan gitti zaten ayakta duramıyosun sıra kuyruğun da acı çeke çeke bekliyeceksin
doktorların afra tafralarına bunun yanına koy (hepsi için değil)ne kadar erken gidersen o kadar çabuk sıra alıyosun...

sadece bir örnek bunun gibi büyük ve sancılı hastalıklar için olmaması lazım....

ünivversite hastanesiymiş bu üniversite hastanelerin de sıra almak ölüm gidene allah kolaylık versin..bi araştırmaya başladılar mı 3 ay sürüyor sonra seni doktor muayene edicekte ooooo.

önüne gelende üniversiteye gidiyor herkes gitmesin kardeşim....adam nezle üniversiteye gidiyor başlıyolar film çekmeye kurtulamıyorsun 3 ay sürüyor....
akp yaptı ya hocam ondan doğru, mantık aramana gerek yok :x biraz mantıklı olalım yahu. devlet vatandaşına en kolay yoldan sağlık sorununu çözmeye yardım için elinden geleni yapmalıdır, zorlaştırmak için değil. suistimal eden var diyorsan doktoru denetlersin, hastayı değil.

olay sadece insanlar doktora gidemesin diye yapılmış bir zorluk çıkarma teferruatından ibaret. kardeşim zaten vatandaş biraz zaman geçireyim, stres atayım, gezeyim diye gitmiyor hastaneye. Ayrıca her öksüren, tıksıran gidemesin diye ilaca para alınıyor, hastaneye katkı payı veriliyor. dahada niye zorlaştırıyorsun ki hastane işini. bu uygulama hasta insanın hastalığını erteletmekten başka birşey değil. git sağlık ocağından randevu al sıra bekle, oradaki doktora meramını anlat (zaten kıl birşeyse bi de onla uğraş). uygun görürse devletin istediği hastaneye sevk etsin. sağlık ocağından sevk edilen hastaneye git sonra o hastaneden randevu al sıra bekle, doktora aynı şeyleri gene anlat (şimdi safın biri hastanelerde sıra beklenmiyor artık demez inşallah). ee akşam oldu zaten.
zaten özel hastaneler içinde geçerli ise hepten hastaneye gitmeye korkacağız artık, uğraşmamak için. devlette övünür sonra sağlık harcamalarını kıstık diye :-1:

BU AŞAĞIDAKİ YAZIYI YAZARAK ANCAK CAHİL İNSANLARI KANDIRABİLİRSİNİZ... BU KADARDA YANLI YADA SİZİN DEYİMİNİZLE YANDAŞ OLUNMAZ...

YENİ DÜZENLEMENİN NE GETİRDİĞİNİ YADA NEDEN GETİRİLDİĞİNİ BİLMEDEN YADA ÇOK İYİ BİLEREK KARŞIDAKİLERİ KANDIRIP ONLARI BU DURUMA KARŞI KIŞKIRTACAK YALAN YANLIŞ CÜMLELER KURMAK YERİNE KIT AKLINIZLA ADAM GİBİ DURUMU AÇIKLASAYDINIZ BİRAZCIK...

DAHA İLK CÜMLENİN YALAN OLDUĞUNU GÖRÜRSENİZ ZATEN GERİSİ ÇORAP SÖKÜĞÜ GİBİ GELİR...

KIVRANA KIVRANA SABAHI BEKLEYECEĞİNE ACİLE GİTSENE BE HEY GERZEK... ACİLE GİTMEK İÇİN AİLE HEKİMİNDEN YADA OKUL MÜDÜRÜNDEN İZİN ALMANA GEREK YOK... BU KADAR MI YENİSİN MEMURİYETTE???

Yalnız_Kurt' Alıntı:
Bak hocam önce gece boyu kıvrana kıvrana sabahı sabah edeceksin.

Ya da sabaha kadar çocuğunuzun başında ateş düşsün diye uykusuz geçireceksin.

Sabah kalkacaksın müdürüne gidip yalvarır bir eda ide sevk kağıdını isteyeceksin.

Müdür sanki işi yayıyormuşsun gibi yüzünü ekşitecek.

Sonra hasta canınla sevki itina ile alıp araban yoksa dolmuşu bekleyecek aile hekimliğinin yolunu tutacaksın.

Bir sürü hastayla birlikte epey bekledikten sonar şansın varsa öylene yakın görünecek bir uzmana sevk etmesi için dil dökeceksin.

Kabul ederse alıp sevkini bu sefer hastaneye bir an önce yetişmeye çalışacaksın başarabilirsen sıra alacaksın.

Şansın varsa öylene doğru yoksa öğleden sonra muayene olacaksın.

Eğer ki tetkik isterse işte o zaman iş biraz karışık.

Hadi onu da henüz bayılmadan başardın diyelim. Doktoru tekrar görüp reçeteni yazdıracaksın.

Eczaneye gidecek ilaçlarını alacaksın.

Bu arada sevk rapor yerine geçmez.Diyelim ki bunca eziyetten sonra baktın mesainin bitmesini var okula yetişmeye çalışacaksın.

Yetişemedin mi ertesi gün müdür senin kasıtlı gelmediğini yüzünde belli edecek.

Sevkini alıp inceleyip kuralına uygun yazılıp yazılmadığını, hastanenin onayını inceleyecek.

Bir de eğer bayansanız en mahrem hastalığınıza vakıf olacak.

Şimdi durmak yok yola dökülmeye devam iyi mi?

Nasıl okurken bile insanın içi şişiyor değil mi?

arkadaş baya iyi özetlemiş doğru söze ne denir?

the_korsan' Alıntı:

Neden?

söylediğiniz suistimaller ve üç kağıtlar doğru fakat bu suistimali önlemek de devletin işi hocam. başkasının yaptığı yanlışın cezasını benim çekmem ne kadar doğru? belki hastanelerde denetimi gerçek anlamda arttırırsın,rutin olarak (aylık olabilir) bu iş için oluşturulmuş bir kurulla denetlersin, belki hastane ve cihaz sayılarını (kaliteyi bozmayacak şekilde artırırsın), belki maddi olarak hastayı biraz daha zorlarsın(onu bile uygun görmüyorum aslında), hatta suistimal eden hasta bulunursa o hastaya bile ceza verilebilir (maddi olarak). falan filan örnekler artırılabilir, ama suistimal etmemesi için iyi niyetli hastaya zorluk çıkarmak yanlış olur? sen suistimal ediyorsun sana doktora gitmeyi zorlaştırıyorum diyemez devlet, zaten bu sorunları çözmek için başımızdakiler var. sağlık en temel ihtiyaçtır, bu temel ihtiyacım için bile eziyet çekiyorsam yanlış bende değil yasaları uygulayanlarda veya yasa koyuculardadır.

baynadir' Alıntı:
BU AŞAĞIDAKİ YAZIYI YAZARAK ANCAK CAHİL İNSANLARI KANDIRABİLİRSİNİZ... BU KADARDA YANLI YADA SİZİN DEYİMİNİZLE YANDAŞ OLUNMAZ...

YENİ DÜZENLEMENİN NE GETİRDİĞİNİ YADA NEDEN GETİRİLDİĞİNİ BİLMEDEN YADA ÇOK İYİ BİLEREK KARŞIDAKİLERİ KANDIRIP ONLARI BU DURUMA KARŞI KIŞKIRTACAK YALAN YANLIŞ CÜMLELER KURMAK YERİNE KIT AKLINIZLA ADAM GİBİ DURUMU AÇIKLASAYDINIZ BİRAZCIK...

DAHA İLK CÜMLENİN YALAN OLDUĞUNU GÖRÜRSENİZ ZATEN GERİSİ ÇORAP SÖKÜĞÜ GİBİ GELİR...

KIVRANA KIVRANA SABAHI BEKLEYECEĞİNE ACİLE GİTSENE BE HEY GERZEK... ACİLE GİTMEK İÇİN AİLE HEKİMİNDEN YADA OKUL MÜDÜRÜNDEN İZİN ALMANA GEREK YOK... BU KADAR MI YENİSİN MEMURİYETTE???

Yalnız_Kurt' Alıntı:
Bak hocam önce gece boyu kıvrana kıvrana sabahı sabah edeceksin.

Ya da sabaha kadar çocuğunuzun başında ateş düşsün diye uykusuz geçireceksin.

Sabah kalkacaksın müdürüne gidip yalvarır bir eda ide sevk kağıdını isteyeceksin.

Müdür sanki işi yayıyormuşsun gibi yüzünü ekşitecek.

Sonra hasta canınla sevki itina ile alıp araban yoksa dolmuşu bekleyecek aile hekimliğinin yolunu tutacaksın.

Bir sürü hastayla birlikte epey bekledikten sonar şansın varsa öylene yakın görünecek bir uzmana sevk etmesi için dil dökeceksin.

Kabul ederse alıp sevkini bu sefer hastaneye bir an önce yetişmeye çalışacaksın başarabilirsen sıra alacaksın.

Şansın varsa öylene doğru yoksa öğleden sonra muayene olacaksın.

Eğer ki tetkik isterse işte o zaman iş biraz karışık.

Hadi onu da henüz bayılmadan başardın diyelim. Doktoru tekrar görüp reçeteni yazdıracaksın.

Eczaneye gidecek ilaçlarını alacaksın.

Bu arada sevk rapor yerine geçmez.Diyelim ki bunca eziyetten sonra baktın mesainin bitmesini var okula yetişmeye çalışacaksın.

Yetişemedin mi ertesi gün müdür senin kasıtlı gelmediğini yüzünde belli edecek.

Sevkini alıp inceleyip kuralına uygun yazılıp yazılmadığını, hastanenin onayını inceleyecek.

Bir de eğer bayansanız en mahrem hastalığınıza vakıf olacak.

Şimdi durmak yok yola dökülmeye devam iyi mi?

Nasıl okurken bile insanın içi şişiyor değil mi?

arkadaş baya iyi özetlemiş doğru söze ne denir?
acile giderken zaten sevk istenmiyor

ya varya bugün ilk defa farkettim sağlık ocaklarının 3 tl aldığını.Allah belalarını versin yaaa şerefsizler.aldığım ilaç 3 tl miş.düşün..3 tl de bi gidip doktor 3 liralık ilaç yazdı diye ödeyecektim.soyuyolar resmen yaaa

Güzel bir uygulama. Benim tanıdığım bir sürü hastalık hastası insan var. Umarım biraz suistimallerin önüne geçebilir.

çok saçma, ne demek ilaç israfı oluyor. Arkadaş hastanede ilacı stajer doktor mu veriyor. Tersine ilacı veren adam alanında uzman doktor. Söyleyin o zaman uzman doktor gereksiz ilaç yazmasın. Sağlık ocağındaki doktorlar sanki daha uzman :D Tıp fakültesini yeni bitirmiş pratisyen dolu çoğunda.

ne ilaç israfı yaaa? her kişinin sistem üzerinde kullandığı ilaçlar ve tarihleri yazılı oluyor.hangi doktora gidersen git bi ilaç bitmeden doktor asla yenisini yazmıyor yazamıyor! sistem zaten buna izin vermiyor...kaldıki doktorlarda 2 yıllık tıp mezunu değiller.ilaçları kendi insiyatif ve hastalığın belirtisine göre yazıyorlar! Ne ilacı ne israfı? bu resmen devletin saçma sapan öne sürdüğü kazıklama şekli.. 2 - 3 liralık ilaç yazmış doktor ben sırf doktora gittim die 3 tl ayrıyeten sağlık ocağı parası ödüyorum yaa! bu nası bi abzürtlüktür.o zaman ne die doktora gidiyorum 2 liralık ilaç için!

bi hocam demiş doktorum psikopat die...hocam ağız dalaşına girmeye tenezzül etme bile demiyorum işine gelmiyosa anında değiştir.diğer doktorlardan birine geç...Onlar hasta kaybettikleri için zarardalar...seni kazanmak zorunda!

Suistimal etmenin önüne bu şekilde geçilmez ki bizim insanımız her türlü suistimal eder. Etmeyen zaten her türlü etmez..
Ama böyle olursa hem aile hekimi para kesecek hemde hastane mi para kesecek ...

Geri