Sertifika Yüklemeleri İle İlgili Öneriler

Kodla Büyü

meilcese

Üye
* Bilgisayarınızın tarih ve saatini kontrol ediniz.

* Çalıştıra certmgr.msc komutu ile Güvenilir Kök Sertifika Dizini altına yüklenip yüklenmediğini; başka bir dizine yüklenmesi durumunda diğer dizinlerden silinmesi gerektiğini

kontrol ediniz.

* Mozilla Firefox kullanıcıların sertifika.meb.gov.tr adresinde yer alan http://sertifika.meb.gov.tr/Firefox_Mozilla_(Windows)_Sertifika_Rehberi.pdf linkinden yükleme kılavuzuna göre yüklemesi gerektiği. Özellikle kbs.gov.tr adresinden firefox ile işlem yapan kullanıcılar için önemlidir.

* Sertifika yüklemez iseniz filtreyi aşacağınızı düşünmeniz hata olacaktır. Bu sebepten mecburen yüklemelisiniz. Aksi halde hata almaya devam edersiniz ve filtreyi aşamazsınız. Her durumda HTTPS sistemi sizi engelleyecektir.

Son düzenleme:
Sertifika yüklemez iseniz filtreyi aşacağınızı düşünmeniz hata olacaktır. Bu sebepten mecburen yüklemelisiniz. Aksi halde hata almaya devam edersiniz ve filtreyi aşamazsınız. Her durumda HTTPS sistemi sizi engelleyecektir.

Hocam siz meb bilgiişlemden misiniz, böyle konuştuğuza göre

diğer dizinlerde olmasının bir sakıncası varmıdır?
yanlış yüklenenlerden teker teker silmeye uğraşmayalım

eger yetkiliyseniz sunu merak ediyorum. normalde ssl kullanan web sitelerinde baglanti sifrelendigi icin istemci ve sunucu disinda aradaki kimsenin trafigi okuyamayacagi garantidir. yani agdaki diger kisiler tarafindan izleme yapilamaz, yapilsa da anahtar olmadigi icin sonuc alinamaz.

siz de sanirim yasa disi bir olay yasandiginda bu izlenemeyen https trafiklerini izleyebilmek, takibi kolaylastirmak istiyorsunuz. ayni sekilde engelleri asan programlara da kokten cozum saglamak istiyorsunuz.

bunu yaparken de web sitesinin istemciye verdigi orijinal sertifikayi meb filtre sunucusundan gecerken meb sertifikasi ile degistirip istemciye oyle ulastiriyorsunuz. istemcide de zaten sertifika guvenilir listesinde yuklendigi icin tarayici bir sorun gormuyor ve basariyla baglanti kuruluyor. sonuc olarak baglanti yine sifreli fakat artik anahtarin bir kopyasi hatta master kopyasi da mebde.

dogru anlamis miyim acaba? cevabiniza gore yeni sorularim olacak cunku :)

Kardeşim yetkilimisin bilmem ama Allah aşkına şu gmail i google drive sync yi açın. Varımız yoğumuz onda...

cilekes_ogrt' Alıntı:
diğer dizinlerde olmasının bir sakıncası varmıdır?
yanlış yüklenenlerden teker teker silmeye uğraşmayalım
Güvenilen kök sertifikaların altında olmalı diye biliyorum

Son düzenleme:
2016 yılında google drive'a erişimi engelleyen bir bilişim uzmanı kendi vicdanını nasıl rahatlatıyor merak ediyorum. "ekmek parası", "biz de emir kuluyuz" vb. mi diyor?

Sayın hocam müdürün bilgisayarına format attık driver yüklememiz lazım. Nerden yükleyelim?
Öğretmen geldi hocam şu müziği biraz keselim diyor. Program indirmemiz lazım. Nerden indirelim?

mail adreslerimize bileee giremiyoruz ne gmail ne yandex bu normal birşey mi? doktoruma mail atmam gerekiyor yarım saattir mail hesabıma giremiyorum...

bilerzen' Alıntı:
mail adreslerimize bileee giremiyoruz ne gmail ne yandex bu normal birşey mi? doktoruma mail atmam gerekiyor yarım saattir mail hesabıma giremiyorum...

Hocam cep telefonunda da mı internet yok oradan atıver.

vediban' Alıntı:
bilerzen' Alıntı:

Hocam cep telefonunda da mı internet yok oradan atıver.

haklısın hocam her dosyamız cepte var ya ordan atarım.. tarayıcıya bağlar tarar atarım... :!:

Fìrefox icin kılavuzda belírtildigí sekílde sertifíkaları yukledigim halde bazı bílgisayarlarda kbs acılmıyor. Sìstem saatí dogru bír problem yok. Fìrefoxun son surumunu yukledím. Antivirus programını durdurdum. Hícbír sey degismedì. Butun tarayıcılar aynı. Calıstırdan kontrol ettím sertifíka yuklu gorunuyor. Yardımcı olursanız sevinìrim.

meilcese' Alıntı:
Google Drive yerine EBA Bulut sistemini deneyiniz. (https://dosya.eba.gov.tr)

Antivirüs güncellemeleri ile ilgili talepler değerlendirilecektir.

eba.dosya sistemi şuan çalışıyor mu ? ben klasör eklemek istesem bile sistem izin vermiyor ayrıca " sistem yenileneceği için dosyalarınızı bilgisayarınızda güncelleyiniz" uyarısı da ayrı keyif ...

pond5.com graphicriver.com gibi web öğrencilerime uygulama verdiğim yerlerde iptal.
soruları/uygulamaları koyduğum goodledrive dropbox iptal.hotmali beyaz ekran geliyor.
ders anlatmıyorum bundan sonra. otursunlar 10-15 yıl önce düzenlenmiş uyduruk modülleri okusunlar. benim de işime gelir.
diplomalarını verip gönderiririz. zaten devlet politikası.

meilcese' Alıntı:
* Bilgisayarınızın tarih ve saatini kontrol ediniz.

* Çalıştıra certmgr.msc komutu ile Güvenilir Kök Sertifika Dizini altına yüklenip yüklenmediğini; başka bir dizine yüklenmesi durumunda diğer dizinlerden silinmesi gerektiğini

kontrol ediniz.

* Mozilla Firefox kullanıcıların sertifika.meb.gov.tr adresinde yer alan http://sertifika.meb.gov.tr/Firefox_Mozilla_(Windows)_Sertifika_Rehberi.pdf linkinden yükleme kılavuzuna göre yüklemesi gerektiği. Özellikle kbs.gov.tr adresinden firefox ile işlem yapan kullanıcılar için önemlidir.

* Sertifika yüklemez iseniz filtreyi aşacağınızı düşünmeniz hata olacaktır. Bu sebepten mecburen yüklemelisiniz. Aksi halde hata almaya devam edersiniz ve filtreyi aşamazsınız. Her durumda HTTPS sistemi sizi engelleyecektir.

* Takıldığınız diğer konularda detaylı bilgi verilecektir.

Hocam sizden bir isteğim şudur ki:
Bunu sertifika olayını biz bilişim öğretmenlerine tam izah etmeniz gerekirdi. Daha biz niçin bu sertifikayı yüklüyoruz ve ne işe yarayacak onu bilmiyoruz. Bu da belki de iftira derecesinde uç fikirlere sebeb oldu malesef. (Meb bizim kredi kartı bilgilerimizi mi alacak ve bilgisayarı hackliyecek gibi) dün bir öğretmen bilgisayarına sertifika yüklettirmek istemedi korkusundan.
Velhasıl, bir işe girmeden önce o işin neden yapıldığı biz Bt Rehberlerine izah edin ki biz de ne yapacağımızı bilelim ona göre yapalım. Okuldaki öğretmenler bize soruyorlar bu sertifika işi nedir diye biz de bilmediğimizden bir şey diyemiyoruz. Evhama sebeb oluyor

http://www.apple.com/tr/quicktime/download/
quicktime indirme yasaklanmış. aftereffects öğretiyorduk. uygulama için quicktime gerekli.

diğer yandan sertifika yüklemeden de hata ekranından kurtulduk.
sadece IE için Internet Options > Advanced, şunu "Warn about certificate address mismatch".
tüm tarayıcılar için benzer seçenekler var. boşuna sertifika ile uğraşmayın derim.

özlü' Alıntı:
Fìrefox icin kılavuzda belírtildigí sekílde sertifíkaları yukledigim halde bazı bílgisayarlarda kbs acılmıyor. Sìstem saatí dogru bír problem yok. Fìrefoxun son surumunu yukledím. Antivirus programını durdurdum. Hícbír sey degismedì. Butun tarayıcılar aynı. Calıstırdan kontrol ettím sertifíka yuklu gorunuyor. Yardımcı olursanız sevinìrim.
Bir önceki sayfada bir problemden bahsetmiştim. Kimseden bir cevap alamadım. Aklıma gelip de denemediğim hiç bir şey kalmadı. Benzer durumu yaşayıp çözüm bulabilen var mı?

meilcese' Alıntı:
Google Drive konusunda gelen talepleriniz üzere gerekli çalışma başlatılmıştır.
Gün içerisinde tekrar kontrol ediniz.

Sorun yaşanması durumunda bilgi veriniz.
google drive tarayıcıdan açılmaya başladı. fakat uygulaması çalışmıyor (ki dosya senkronizasyonu için uygulamanın çalışması gerekli)
siz yetkili biriyseniz sertifika hakkında bizi bilgilendiriseniz iyi olur.

meilcese' Alıntı:
Google Drive konusunda gelen talepleriniz üzere gerekli çalışma başlatılmıştır.
Gün içerisinde tekrar kontrol ediniz.

Sorun yaşanması durumunda bilgi veriniz.

Sayın yetkili,

GoogleDrive konusundan girişimleriniz için teşekkür ederim.

Bilişimi iyi kullanan idareciler için olmazsa olmazdır GoogleDrive.

Tüm idari dosyalar içinde evden okuldan çalışıyorduk.

Şu an hala GoogleDrive program üzerinden bağlantı yok.

Eğer bunu sağlarsanız çok minnettar kalırız.

Bende ilk günden beri Firefoxta sıkıntı yaşıyorum.
Sertifika yüklü görünmesine rağmen bazı sitelere girmiyor. Google'da dahil.
Çözüm öneriniz varmı arkadaşlar???

Ekli dosyalar

• 111.png
    111.png
    177 KB · Görüntüleme: 482
arkadaşlar bu meb sertifikası orjinal anti-virüs program güncellemelerini de mi kısıtlıyor?

arkadaşlar bu meb sertifika dertsiz başımıza dert açtı yüklediğimiz halde yine hata veriyor

Geri