Seneye Ders sayımız artıyor sanırım...

Kodla Büyü

fdemirel

Aktif Üye
Bilgisi olan arkadaşlara..
Seneye Okutulacak Anadolu Lisesi Haftalık Ders Çizelgesinde Seçmeli Dersler kısmındaki bilişim alanında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Dersinin yanında birde Proje Hazırlama diye bir ders görünüyor.Bu dersin norma etkisi olacak mı acaba yani ders sayımızı artıyor mu???

Re: Seneye Okutulacak Bilişim Alanı ile ilgili

seçilirse ders sayımız artıyor güzel bir gelişme.

o ders zaten su an anadolu liselerinde var ki ve çoğunlukla ders çalışma etkinliği ya da boş olarak geçiyor :D

Arkadaşların dediği gibi bayadır varolan bir ders ama bizim alanımızın okutabileceği dersler kapmasında görünmüyordu..Sanırım artık var eğer bir belge paylaşılırsa sevinirim...

Bizim burda lisede derse müdür gir(m)iyor. Anlayana :roll:

hocam klavuzu ben gördüm ama benim anladığım kadarıyla şöyle ordaki çizelge:
ya bilgi ve iletişim teknolojileri dersini seçebilirsin ya da proje hazırlama dersini...

arkadaşlar ben çizelgeye baktığımda biz bu dersi seçemiyoruz.. arkadaş neye göre seçilebilir dedi?

Joomlacı arkadaşın dediği mantıklı geldi düşününce ikisinden biri olayı, hüsran galiba yine..

10. sınıflardan başlayıp son sınıfa kadar ders seçilecek..... 9. sınıfta yok. bu da demek ki seneye norm fazlasıyız...

BTE Derneği kalkınma bakanlığının çalışmasına yazdığı görüş yazısında norm fazlası bt öğretmeni sayısını 358 olarak belirtti.
20 şubat 2011: 5040 BT öğretmen ihtiyacı var http://www.bte.org.tr/belge/basin_aciklamasi_norm_.pdf 6.7.8. sınıflarda ders saati 1 e indirildiğinde durum buydu.
23 temmuz 2012: norm fazlası bt öğretmeni sayısı yaklaşık 3000 http://www.bte.org.tr/belge/NORM_FAZLAS ... 072012.xls
24 nisan 2013: norm fazlası bt öğretmeni sayısı 358 http://www.bte.org.tr/belge/BTE_Derne%C ... %C5%9F.pdf

üç durum dikkate değer
ya resen atamalar çok fazla oldu norm fazlaları eritildi
ya norm fazlası olarak resen atanma sıkıntısı baş gösterince öğretmenler gitmeyeyim, okul müdürleri de öğretmenim gitmesin diye dersi seçtirmek durumunda kaldı
ya da 6-7-8.sınıflarda 1 saat iken ders saatine + 5. sınıflardaki 2 saatlik ders eklenince norm arttı

????

bu 358 sayısı doğru mu gerçekten? Kayseri'de ilanda 50 BT ci norm fazlasıydı sadece :shock:

Anadolu Liseleri için olan çizelgede Bilişim alanında 2 tane ders görünüyor birisi Bit diğeri Proje Hazırlama.
Okul idaresi ikisinide seçtirmiş norm fazlası olmayım diye 2şer saat bit, 1saat de proje hazırlama dersi sadece 10.sınıflarda bir kez seçiliyor.
Aynı durumda olan varsa bu iki dersin normda tuttuğunu paylaşmak istedim.

hocam ne alakası var anlamadım :?:
proje hazırlama diyor yani program hazırlama değil. Bu derse bizim gireceğimiz ne malum?
hizmetiçi eğitim olarak proje hazırlama kursunu alanlara verirler belki :?:

malatyada da 70 e yakın norm fazlası vardı en son listede...o rakam neye göre belirlenmiş şaşırtıcı...

Çizelgeden ilgili kısmı ekledim proje hazırlama dersi önceden bilişim alanında değildi bu sene bilişim alanına almışlar....

Ekli dosyalar

• bit.jpg
    bit.jpg
    36.7 KB · Görüntüleme: 532
Arkadaşlar normları ben girdim bilişime 5'lerde 2 saat 6'larda 2 saat 7 ve sekizde 1 saat girdim. yani iki şubeli okulda 12 saat bilişim dersi oldu.

Seçmeli ders için norm gilrilmemesini söylüyorlardı yakın zamanda,geçen sene seçmeli dersler belirlenirken hem sınıf yokluğundan hem de ders programında uydurabilmek açısından aynı ders her şubeye uygulandı.
Yani 3 şubeli bir okulda 5A-5B-5C hepsi de aynı şeçmeli dersi aldılar..

Fakat doğru uygulama şekli 5.ci sınıflar için tek bir Bilişim dersi açmak,tabii sayı yüksek olursa durum değişir sanırım.
Her kademeye tek bir bilişim dersi ya da herhangi bir seçmeli ders açıldığında ders sayımız yükselmiyor azalıyor.

Az önce kontenjan dan baktım, geçen sene ilköğretim olan okulumuzda 9 saat dersim vardı, şimdi 17 görünüyor şaşırdım, bu iyi bişey mi :)

otherm' Alıntı:
Az önce kontenjan dan baktım, geçen sene ilköğretim olan okulumuzda 9 saat dersim vardı, şimdi 17 görünüyor şaşırdım, bu iyi bişey mi :)

Aslında iyi birşey hocam , ders sayıları yanlış tanımlanıyor ; ) Bu da il dışı yerdeğiştirmede biraz avantaj sağlayacak sanırım bize ; )

Burada da görüldüğü gibi okulumuzda 9.sınıflarda 5 şube var 5*2 BTT 10 saat
5*2 Proje 10 saat toplam 20 saat ders var. proje dersi sayesinde norm fazlası olmadım. fakat bir sonraki sene ders 1 defa seçilebileceği için tekrar norm fazlası olurum. bir sene norm bir sene norm fazlası böyle sürünür gideriz :(

Ekli dosyalar

• norm.png
    norm.png
    113.1 KB · Görüntüleme: 504
hocam norm fazlası sayısının düşmesi gayet normal çünkü müdürler okuldan bilişim öğretmeninin gitmesini istemiyor ve ders zorla seçtiriyor en azından bende öyle oldu norm fazlasıydım gidecektim muhtemelen bu sene ama müdürüm dersi var gösterdi artık norma dahil olacam

Geri