Sendikasız Öğretmen

Kodla Büyü

gknctn

Site Gezgini
Sendikaya üye olmayan bir öğretmen diğer sendikaların kararlarını emsal göstererek ya da uyarak sivil gelme gibi faaliyetlerde bulunabilir mi?

Sanmıyorum hocam. Neden der iseniz sendika üyeleri sivil gelmesi nedeni ile istenen savunmada Sendikalar kanunu nun 18. Maddesine atifta bulunarak savunma yapar. O madde de derki özet ile sendika üyesi sendikanın aldığı karara uyma hakkına sahiptir. Yani sadece sendika üyesi üye olduğu sendikanın kararıni uygulama hakkına sahiptir.

Anladım hocam. Ben sendikadan istifa etmeyi düşünüyorum. Bir sendikaya da tabii olmak istemiyorum. Şuan ki müdürüm iyi lakin başka bir müdür gelecek. Nasıl biri olur diye çekiniyorum esasen. Bir şey çıkmaz çoğu zaman farkındayım lakin stresi yoruyor böyle şeylerin.

Hocam öncelikle sivil geldiğiniz için size sendikalida olsanız sendikasız da olsanız soruşturma açmaz kimse. Açarsa da sizin dava yolunuz var ki kimse dediğim gibi o riske girmez.

Bu sendika tam olarak ne işe yarıyor. Allah aşkına biri çıkıp da mantıklı, ikna edici bir açıklama yapsın. Her geçen yıl zarar üstüne zarar ediyoruz, sürekli maddi manevi kayıp yaşıyoruz, masada satılıyoruz, kimse yanlışa yanlış diyemiyor. Resmen siyaset yapılıyor. Herkes koltuğunun derdine düşmüş.

Resmen midemizden zincirlemişler bizi. Kim haklı bir tepki koyabiliyor ortaya.

Bana göre tamamen içi boş bir iş. Son derece lüzumsuz. Yetkili olanını görerek söylüyorum tabi ki. Yancısı da farklı değil. Diğerlerini bilmiyorum.

Görevimde 10. senem. Hiçbir sendikaya üye olmadım. Olmayı da düşünmüyorum. Millet nasıl geliyorsa ben de o şekilde geliyor. Hiçbir idareci de "sen sendikalı değilsin takım elbise ile gel" demedi.

valla hocalarım sizin sendikaları bilmem ama ben bir dönem özel idareye bağlı şirkette çalıştım efendime söylim işyeri ile alakalı bazı sorunlarım oldu bend ebu durumu çözmek için özel idarenin sendikası vardı oraya gittim 2 defa ama kimse derdime çare olmadı kimse yardımcı olmadı. ama sizde durum nasıl bilemem tabi..

Anladım hocam. Ben sendikadan istifa etmeyi düşünüyorum. Bir sendikaya da tabii olmak istemiyorum. Şuan ki müdürüm iyi lakin başka bir müdür gelecek. Nasıl biri olur diye çekiniyorum esasen. Bir şey çıkmaz çoğu zaman farkındayım lakin stresi yoruyor böyle şeylerin.
Müdürden bu kadar çekinmek niye? Öğretmenin sendikasına bakacak müdür kendi başını yesin.

Benim okulda 5-6 öğretmen arkadaşımın sendikası yok. Sivil giyiniyorlar. Ne okul, ne ilçe ne de il müdürlüğünden sorun çıkaran olmadı..

Müdürün o topa gireceğini düşünmüyorum ama ola ki müfettiş ya da daha üst bir amir gelir de canı size takmak isterse o zaman sorun olabilir. Ama olsa ne olur hocam mahkemeye verirsiniz, haydi oradan da sonuç çıkmadı en fazla aldığınız kınama cezası onanır diye düşünüyorum. Tüm bu süreç sonuçlanana kadar neler neler değişir tabii onu size bırakıyorum.

Bu sendika tam olarak ne işe yarıyor. Allah aşkına biri çıkıp da mantıklı, ikna edici bir açıklama yapsın. Her geçen yıl zarar üstüne zarar ediyoruz, sürekli maddi manevi kayıp yaşıyoruz, masada satılıyoruz, kimse yanlışa yanlış diyemiyor. Resmen siyaset yapılıyor. Herkes koltuğunun derdine düşmüş.

Resmen midemizden zincirlemişler bizi. Kim haklı bir tepki koyabiliyor ortaya.

Bana göre tamamen içi boş bir iş. Son derece lüzumsuz. Yetkili olanını görerek söylüyorum tabi ki. Yancısı da farklı değil. Diğerlerini bilmiyorum.
Sendika ne işe yarar sorusunun cevabı açık aslında hocam. Dokdorlar iş birakti maaşları iki katı oldu mesela en ufak olayda da da iş biralmakdan cekinmediler. Sendikalari olmasa bu karara uyamazlar.
Eskiden iş bırakan öğretmen veya memur karakola çekilir ifade verirdi mobbing uygulanirdi( rapor almadan açıklamaya bile katılamazdi) şu an sendika kararı ile iş biraksaniz basınız ağrımaz.
üyesi olduğunuz veya oldugumuz sendikalar iş birakiyoruz dese ders ücretim gider diye iş biralmayacak omurgasız bir meslek gürühu olmamiz. siyasi çıkarları için sessiz kalan yetgili sendikalar olması sendikacılığın kötü birşey olduğu anlamina gelmez. Bknz işçi sendikaları söke söke alıyor yeri geldiğinde.

Hayır.Bizim müdür sendikalı olmak kaydıyla sakallı,küpeli istediğin gibi gelmene müsade ediyor.Küpeli, yırtık pantolonlu erkek hocamız var.

Devlet kurumlarında ceket kravat giyen mi kaldı. İl ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde kim uyuyor ki. Sendikalı veya sendikasız kıyafet konusunda kimse bir şey diyecek durumda değil bence.

Sendika ne işe yarar sorusunun cevabı açık aslında hocam. Dokdorlar iş birakti maaşları iki katı oldu mesela en ufak olayda da da iş biralmakdan cekinmediler. Sendikalari olmasa bu karara uyamazlar.
Eskiden iş bırakan öğretmen veya memur karakola çekilir ifade verirdi mobbing uygulanirdi( rapor almadan açıklamaya bile katılamazdi) şu an sendika kararı ile iş biraksaniz basınız ağrımaz.
üyesi olduğunuz veya oldugumuz sendikalar iş birakiyoruz dese ders ücretim gider diye iş biralmayacak omurgasız bir meslek gürühu olmamiz. siyasi çıkarları için sessiz kalan yetgili sendikalar olması sendikacılığın kötü birşey olduğu anlamina gelmez. Bknz işçi sendikaları söke söke alıyor yeri geldiğinde.

vayyy canına kamuda neler dönüyormuş da haberimiz yok muş beeee...

Ben KKS ya bağlıyım. Kimseye eyvallahım yok. Sendikaların şu ana kadar bana daha doğrusu sevdiklerime hiçbir faydası olmadı. Bu çarpık düzende de olamaz

Bulunduğun yere ait hissetmiyorsan çık gitsin hocam; azdan az çoktan çok gider. Sana vay sen niye sendikalı değilsin diye laga luga yapacak adamın da gözünün içine öyle bir bak ki bir daha başka birine öyle talihsiz hareketler yapmaması gerektiğini bilsin.

Siyasi partilerin arka bahçesi olan, genel başkanı bir siyasi partiden atanan sendikaları görüp,
sadece onlar varmış gibi algılanıyor.

En çok üyesi olan 3-4 sendika bunlar.

Fakat 5. den itibaren herhangi bir siyasi parti ile doğrudan bağı olmayan (Kişilerin gönül verdiği bir siyasi parti olabilir ama kurumsal olarak bir siyasi partiden emir almayan) sendikalar var.

Eğitimin gücü sen
Teç sen
Anadolu Eğitim Sen

sendikalarını takip ederek günlük siyasetten uzak, öğretmenlerin hakkını savunan, eğitim ile ilgilenen sendikalar ne yapıyor görebilirsiniz.
Teçsen daha çok milli eğitimdeki eğitimci olmayan memurların hakları için kurulmuş bir sendika. Ben okulumuzdaki memurlara bu sendikayı mutlaka duyuruyorum. Eğer onlarda müdür baskısından korkup, malumbirsen sendikaya geçmediyse, kendilerinden olan, dertleriyle dertlenen bir sendika olduğunu bilmek onları da memnun ediyor.

Geri