sendika ?

Kodla Büyü

pawofeagle

Seçkin Üye
Seçkin Üye
yeni bir öğretmen olarak sendikalar hakkında pek bilgi sahibi değilim. tecrübeli öğretmenlerimizden bilgi istiyorum. sendikalar bize ne kazandırır ? neden sendikaya üye olmalıyız yada üye olmamak en iyisi mi? sendikanın yarar ve zararları nelerdir?

Öğretmenim sendika demek örgütlülük demektir. Gerek baskılara karşı direnme gerekse hak arama birlikteliği gerektirir, işte bu birliktelik sendikayı doğurur. Sendikalar sizin adınıza sizin hakkınızı arayan ve kazanılmış haklarınızı koruyan kurumlardır. Bu oluşumların bu süreçte daha güçlü olabilmesi için doğal olarak sizlerinde sendikaya üye olması gerekir. Sadece hak arama değil insani değerlerin geliştirilmesi, sosyalleşme ve paylaşım kültürünün gelişmesinede büyük katkısı vardır.
Hangi sendikaya üye olacağınız tamamiyle sizin hayata bakışınız ve siyasi tercihleriniz neticesinde şekillenir. Ama tercih yaparken sendikanın verdiği mücadeleyi, geçmişini iyi araştırın. Tüzüğünü okuyun. Sizler için dile getirdiği taleplerini iyi takip edin.
Hangi sendikaya üye olursunuz bilemem ama muhakkak sendikalı olun. Birlikten güç doğar bunu unutmayın.

Eğitim alanında üç büyük sendika var:
* Eğitim Sen
* Türkiye Kamu Sen
* Eğitim Bir Sen

sendika öğretmenlerin özlük haklarını korur ve geliştirir. avrupadaki memurların yaklaışık %90 nı sendikalıdır ama bizde %60 lar civarındadır. sendika hükümet ile memur arasında bir köprüdür. hükümete karşı hak arayan ve hakların iyileştimesinde ve geliştirmesine olanak sağlayan sivil toplum örgütleridir. bu gün ülkemizde memur sendikayı iyi bilmediği gibi nasıl örgütleneceğnide fazla bilmiyor. şimdilik bizim iş kolunda EBS ve TES 200 bin üye sayısına ulaştı. EBS nin sedikacılığı uluslar arası düzeyde tarışmalıdır. dünya uluslar arası sendikalar birliği memur seni sendika birliğine 2 defa başvurmasına rağmen başvurularını, yeterince sendika amacına ulaşmatığı gerekçesi ile ret etti

bilişim teknoloileri öğretmenli sorunları ile en çok ilgilenen sendika hangisi acaba?

sendika hiçbir işe yaramayan, ne özlük haklarından ne de ekonomik durumlardan haberi olmayan, başındaki adamın milletvekili olabilmek için en kestirme yol olarak gördüğü; bu yüzden de hiçbir şeye ses çıkaramayan;zam görüşmelerinde her zaman mantığın çok çok üzerinde zam isteyen,ama ne hikmetse her seferinde istediğinin çok çok altına razı olan, sonra da bunu başarıymış gibi göstermeye çalışan garip bir oluşumdur.bilmem katılmak faydalı olur mu...

boş mesaj atıyorum. düşüncem imzamda yazıyor hemen altta. siyah, kalın, büyük harfer ile. bugun ne kadar haklı olduüum kanıtlandı üstelik

.......................................
.............
.
.
.
.
.

hakand77' Alıntı:
sendika hiçbir işe yaramayan, ne özlük haklarından ne de ekonomik durumlardan haberi olmayan, başındaki adamın milletvekili olabilmek için en kestirme yol olarak gördüğü; bu yüzden de hiçbir şeye ses çıkaramayan;zam görüşmelerinde her zaman mantığın çok çok üzerinde zam isteyen,ama ne hikmetse her seferinde istediğinin çok çok altına razı olan, sonra da bunu başarıymış gibi göstermeye çalışan garip bir oluşumdur.bilmem katılmak faydalı olur mu...

:+1: :+1: :+1: :+1:

hocam işin aslı sendikacılık Türkiye'de siyasi partilerin güdümünde kalmıştır. şahsen ben Türk Eğitim Sen'e üyeyim. bu tamamen benim siyasi görüşümden kaynaklanıyor. Türkiye'de kendi sendikam dahil hiçbir sendikanın üzerine düşeni tam olarak yapmadığı kanaatindeyim. yine de içlerinde kily hocamdan bile + puan alabilen :) tek sendika Türk Eğitim Sen'dir. bana kalırsa hiçbir sendikaya üye olma. ama görev yaptığın yerde sendikaya üye olman için baskı görürsen(bu baskı hangi sendikadan gelirse gelsin) hemen üye ol ama baskı yapana değil. kendine en yakın hissettiğine.

hakand77' Alıntı:
:alkis:

Dik duruşlu mücadele eden sendika hangisiyse ona üye olmanı tavsiye ederim, eğer fikrimi sorarsan.
Omurgasız sendikalarda ise koltuk ve torpil bulman mümkün.

sendikaların atama dönemlerinde torpil olarak bi yararları oluyor mu peki? böyle bir güçleri var mı ?

sana bana faydası olmaz hocam. ancak sendikada yöneticiyken bağlantıları sağlam kurarsan, birden vakıflar bölge müdürü, kredi yurtlar bölge müdürü vb görevlerde bulabilirsin kendini.

Geri