Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Seçmeli Ders adı altında ZORUNLU dersler..

Konu, 'Her Telden' kısmında ferdierdem55 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. ferdierdem55

ferdierdem55 Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar hepimizin bildiği gibi yeni sistemde öğrencilere 15 tane seçmeli ders sunuldu. Ama bu seçmeliler öyle bişey ki, bir kere alıyosun bir daha alamıyosun ve aynı zamanda her yıl 4 tanesini seçmek zorundasın. Yani dini dersleri almak istemeyen bir öğrenci eninde sonunda bu dersleri seçmek ZORUNDA.. Ben şahsen çocuğumun Kur'an dersini almasını canı gönülden isterim ve desteklerim de. Ama İslamda bile bu zorunluluk yokken adamlar zorla bu dersleri verecek. Adı seçmeli ama gerçekte zorunlu dersler. Dine tepkili olan bir çok insan tanıyorum ve bu adamları dinden daha beter soğutacaklar. Dediğim gibi ben din derslere karşı değilim, çocuğuma da seve seve bu dersleri aldırırm. Okulda almasa yazın kurslara göndererek yine aldırırım. Ama istemeyen bi insana bu dersi zorla vermenin ne dinde ne de başka biyerde yeri yoktur. İnsanlara islamı sevdirmek gerekirken bunlar islamdan soğutacak ondan korkuyorum. Bi siyaset uğruna çocuklarımızla, vatandaşlarımızla daha ne kadar oynayacaklar merak ediyorum :(

2. fanfatih

fanfatih Seçkin Üye Seçkin Üye

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Öğrenci hangi 4 dersi istiyorsa onu seçiyor. Gelecek yıl bunları değiştirebiliyor. Kimseye seçeceksin diye dayatma yapılmıyor. 1 sene aldığını gelecek sene yine alabilirsin. Bunda da sorun yok.

3. ferdierdem55

Hocam 1 ders bir kere alınıyor..

4. yalandünya

yalandünya Site Gezgini

İnsanların kafalarını boş şeylerle dolduruyorlar yazık.

5. tanes

tanes Seçkin Üye Seçkin Üye

seçmeli dersler eğitim hayatı boyunca bir kez alınır

6. the_korsan

the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

Seçmeliler 1 den fazla kere alınabilir tabloya tekrar gözatın bence hocam.
    http://goo.gl/HKjaX

7. ferdierdem55

Valla hocam bizim idarecilerle konuşuyoduk onlar bir kere seçildiğini söyledi. Bilişim dersi için konuşuyoduk. Bu sene seçen seneye seçemiyo dediler..

8. btformatör

btformatör Seçkin Üye Seçkin Üye

Bizimkilerde 5-6-7-8ler bir arada alacaklar aynı dersi seçerlerse diyor... Aynı kulüpler gibi olacakmış... Ben anlamadım kim doğru söylüyor...

9. only61

only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

sadece bizim ders bi kere seçiliyor din derslerini her yıl alabilirsin...burda bile çifte standart var

10. KöfteHoRr

KöfteHoRr Süper Üye Süper Üye

Konu daha önce defalarca bakanlığa da soruldu. Bir öğrenci 5. sınıfta seçtiği seçmeli dersleri 4 yıl boyunca aynen seçerekte görebilir istediği zaman başka derslerde seçebilir. Zorunluluk diye bişey yok. Zaten derslerde kademe oluşturulması ve seçmeli dersler günü belirlenerek ilerleyen yıllarda 5-6-7-8. sınıflardaki aynı seviyede bir dersi alan öğrencilerin aynı sınıfta toplanılmaya çalışılmasının sebebide budur. Aynı zamanda bugün bütün idareleri program yapamaz hale getirmesinin sebebide.

11. ferdierdem55

Evet hocam karışık olacak. zaten seçmeli ders günleri olacak okullarda. 8 saat ten fazla da olmayacak. 300 kişi bi dersi seçerse okulda bunu 4 gruba böleceksin ve her sınıf 75 er kişi olacak. esas cümbüş 3 yıl sonra :)

12. KöfteHoRr

5-6-7-8. sınıflar eğer bir dersi aynı seviyede alıyorsa bir arada görecek. Örneğin; BT ve Yazılım dersini ilk defa alıyorsa çocuk ister 5 ister 8. sınıf öğrencisi olsun BT ve Yazılım dersi için 1. seviye bir öğrenci demektir bu ve bunlar aynı sınıfta o dersi görecek. Ama çocuk daha önce 5. sınıfta bu dersi almış 6. sınıfta bir daha seçiyorsa aynı dersi 2. seviye olmuş oluyor dolayısıyla 5.sınıflarla birlikte değil o dersi 2. seviye alan öğrencilerle birlikte görecek.

13. ferdierdem55

Dediğin gibiyse sorun yok hocam. ben idarecilerden duyduğumu söyledim. Bilişim dersini bu sene seçmişse seneye seçemez dediler. inş sizin dediğiniz gibidir.. Herkes o kadar çok şey söylüyo ki kafamız karıştı..

14. KöfteHoRr

Bunu nerden çıkardınız hocam?

15. the_korsan

the_korsan Site Admin Yetkili Kişi

Nerede yazıyor bu? Yok öyle birşey hocam, bizimki de her sene seçilebiliyor, itirazı olan varsa aksini ispatlasın...

16. ferdierdem55

İşin içine bi de seviyeler girerse okulda diğer derslerin işleneceği sınıf kalmayacak. artık millet açık havada işler dersini :) Adamlar bi dersi 10 kişi seçerse açacaksın o dersi diyo :)

17. boteakif

boteakif Süper Üye Süper Üye

Arkadaşlardan bazıları görüyorum ki kulaktan dolma ve kendi düşüncelerini yansıtan şeyler yazmışlar.
    Size resmi yazı:
    http://ttkb.meb.gov.tr/www/ilkogretim-k ... /icerik/76
    Buradaki belgeyi inceleyip yorumlarınızı ona göre yapınız lütfen. İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz.
    Yazıyı incelerseniz 21 tane seçmeli dersten 6 tanesi yalnızca 1 kere, 3 tanesi 4 yıl boyunca 2 kere ve geriye kalan 12 dersi de 4 yıl boyunca her yıl seçebiliriz.

18. fanfatih

fanfatih Seçkin Üye Seçkin Üye

Problem de burda zaten. Birilerinden duyulan sanki kesin doğruymuş gibi yazılıyor. Ne yazık ki OKUMUYORUZ

19. KöfteHoRr

Dersi seçebilir hocam o konuda bi sıkıntı yok. ama sadece şöyle bir sıkıntı var ki oda çok büyük sıkıntı. Şayet bu seçmelidersler günü mantığı değişmez ve hep böyle olursa isterse okulunda bütün öğrenciler dersini seçsin ve 5-6-7-8 lerin hepsine BT ve Yazılım dersi açılsın, bir günde en fazla 8 saat ders olabileceği için BT öğretmenleri sadece 8 saat derse girebilecek bir okulda. Yani okulda 40 saat BT dersi seçilse bile bunu 5 öğretmene 8'er saat bölmek zorundalar ve tek BT sınıfı olduğu için okulların tamamına yakınında bunların 1 tanesi BT sınıfında diğer 4 tanesi normal sınıfta olabilir ancak.

20. ferdierdem55

Okulların çoğun da o 1 tane dediğiniz bt sınıfı bile kalmadı hocam. Kütüphanelerle birleştirdiler. En azından bizim ilçe de yok denecek kadar az bt sınıfı kaldı..

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal