Seçmeli Ders adı altında ZORUNLU dersler..

Kodla Büyü

ferdierdem55

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar hepimizin bildiği gibi yeni sistemde öğrencilere 15 tane seçmeli ders sunuldu. Ama bu seçmeliler öyle bişey ki, bir kere alıyosun bir daha alamıyosun ve aynı zamanda her yıl 4 tanesini seçmek zorundasın. Yani dini dersleri almak istemeyen bir öğrenci eninde sonunda bu dersleri seçmek ZORUNDA.. Ben şahsen çocuğumun Kur'an dersini almasını canı gönülden isterim ve desteklerim de. Ama İslamda bile bu zorunluluk yokken adamlar zorla bu dersleri verecek. Adı seçmeli ama gerçekte zorunlu dersler. Dine tepkili olan bir çok insan tanıyorum ve bu adamları dinden daha beter soğutacaklar. Dediğim gibi ben din derslere karşı değilim, çocuğuma da seve seve bu dersleri aldırırm. Okulda almasa yazın kurslara göndererek yine aldırırım. Ama istemeyen bi insana bu dersi zorla vermenin ne dinde ne de başka biyerde yeri yoktur. İnsanlara islamı sevdirmek gerekirken bunlar islamdan soğutacak ondan korkuyorum. Bi siyaset uğruna çocuklarımızla, vatandaşlarımızla daha ne kadar oynayacaklar merak ediyorum :(

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Öğrenci hangi 4 dersi istiyorsa onu seçiyor. Gelecek yıl bunları değiştirebiliyor. Kimseye seçeceksin diye dayatma yapılmıyor. 1 sene aldığını gelecek sene yine alabilirsin. Bunda da sorun yok.

fanfatih' Alıntı:
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın. Öğrenci hangi 4 dersi istiyorsa onu seçiyor. Gelecek yıl bunları değiştirebiliyor. Kimseye seçeceksin diye dayatma yapılmıyor. 1 sene aldığını gelecek sene yine alabilirsin. Bunda da sorun yok.
Hocam 1 ders bir kere alınıyor..

Valla hocam bizim idarecilerle konuşuyoduk onlar bir kere seçildiğini söyledi. Bilişim dersi için konuşuyoduk. Bu sene seçen seneye seçemiyo dediler..

Bizimkilerde 5-6-7-8ler bir arada alacaklar aynı dersi seçerlerse diyor... Aynı kulüpler gibi olacakmış... Ben anlamadım kim doğru söylüyor...

sadece bizim ders bi kere seçiliyor din derslerini her yıl alabilirsin...burda bile çifte standart var

Konu daha önce defalarca bakanlığa da soruldu. Bir öğrenci 5. sınıfta seçtiği seçmeli dersleri 4 yıl boyunca aynen seçerekte görebilir istediği zaman başka derslerde seçebilir. Zorunluluk diye bişey yok. Zaten derslerde kademe oluşturulması ve seçmeli dersler günü belirlenerek ilerleyen yıllarda 5-6-7-8. sınıflardaki aynı seviyede bir dersi alan öğrencilerin aynı sınıfta toplanılmaya çalışılmasının sebebide budur. Aynı zamanda bugün bütün idareleri program yapamaz hale getirmesinin sebebide.

BTFormator' Alıntı:
Bizimkilerde 5-6-7-8ler bir arada alacaklar aynı dersi seçerlerse diyor... Aynı kulüpler gibi olacakmış... Ben anlamadım kim doğru söylüyor...
Evet hocam karışık olacak. zaten seçmeli ders günleri olacak okullarda. 8 saat ten fazla da olmayacak. 300 kişi bi dersi seçerse okulda bunu 4 gruba böleceksin ve her sınıf 75 er kişi olacak. esas cümbüş 3 yıl sonra :)

BTFormator' Alıntı:
5-6-7-8. sınıflar eğer bir dersi aynı seviyede alıyorsa bir arada görecek. Örneğin; BT ve Yazılım dersini ilk defa alıyorsa çocuk ister 5 ister 8. sınıf öğrencisi olsun BT ve Yazılım dersi için 1. seviye bir öğrenci demektir bu ve bunlar aynı sınıfta o dersi görecek. Ama çocuk daha önce 5. sınıfta bu dersi almış 6. sınıfta bir daha seçiyorsa aynı dersi 2. seviye olmuş oluyor dolayısıyla 5.sınıflarla birlikte değil o dersi 2. seviye alan öğrencilerle birlikte görecek.

KöfteHoRr' Alıntı:
Konu daha önce defalarca bakanlığa da soruldu. Bir öğrenci 5. sınıfta seçtiği seçmeli dersleri 4 yıl boyunca aynen seçerekte görebilir istediği zaman başka derslerde seçebilir. Zorunluluk diye bişey yok. Zaten derslerde kademe oluşturulması ve seçmeli dersler günü belirlenerek ilerleyen yıllarda 5-6-7-8. sınıflardaki aynı seviyede bir dersi alan öğrencilerin aynı sınıfta toplanılmaya çalışılmasının sebebide budur. Aynı zamanda bugün bütün idareleri program yapamaz hale getirmesinin sebebide.
Dediğin gibiyse sorun yok hocam. ben idarecilerden duyduğumu söyledim. Bilişim dersini bu sene seçmişse seneye seçemez dediler. inş sizin dediğiniz gibidir.. Herkes o kadar çok şey söylüyo ki kafamız karıştı..

only61' Alıntı:
sadece bizim ders bi kere seçiliyor din derslerini her yıl alabilirsin...burda bile çifte standart var

Nerede yazıyor bu? Yok öyle birşey hocam, bizimki de her sene seçilebiliyor, itirazı olan varsa aksini ispatlasın...

KöfteHoRr' Alıntı:
BTFormator' Alıntı:
5-6-7-8. sınıflar eğer bir dersi aynı seviyede alıyorsa bir arada görecek. Örneğin; BT ve Yazılım dersini ilk defa alıyorsa çocuk ister 5 ister 8. sınıf öğrencisi olsun BT ve Yazılım dersi için 1. seviye bir öğrenci demektir bu ve bunlar aynı sınıfta o dersi görecek. Ama çocuk daha önce 5. sınıfta bu dersi almış 6. sınıfta bir daha seçiyorsa aynı dersi 2. seviye olmuş oluyor dolayısıyla 5.sınıflarla birlikte değil o dersi 2. seviye alan öğrencilerle birlikte görecek.
İşin içine bi de seviyeler girerse okulda diğer derslerin işleneceği sınıf kalmayacak. artık millet açık havada işler dersini :) Adamlar bi dersi 10 kişi seçerse açacaksın o dersi diyo :)

Arkadaşlardan bazıları görüyorum ki kulaktan dolma ve kendi düşüncelerini yansıtan şeyler yazmışlar.
Size resmi yazı:
http://ttkb.meb.gov.tr/www/ilkogretim-k ... /icerik/76
Buradaki belgeyi inceleyip yorumlarınızı ona göre yapınız lütfen. İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz.
Yazıyı incelerseniz 21 tane seçmeli dersten 6 tanesi yalnızca 1 kere, 3 tanesi 4 yıl boyunca 2 kere ve geriye kalan 12 dersi de 4 yıl boyunca her yıl seçebiliriz.

ferdierdem55' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
Dediğin gibiyse sorun yok hocam. ben idarecilerden duyduğumu söyledim. Bilişim dersini bu sene seçmişse seneye seçemez dediler. inş sizin dediğiniz gibidir.. Herkes o kadar çok şey söylüyo ki kafamız karıştı..
Problem de burda zaten. Birilerinden duyulan sanki kesin doğruymuş gibi yazılıyor. Ne yazık ki OKUMUYORUZ

ferdierdem55' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
Dersi seçebilir hocam o konuda bi sıkıntı yok. ama sadece şöyle bir sıkıntı var ki oda çok büyük sıkıntı. Şayet bu seçmelidersler günü mantığı değişmez ve hep böyle olursa isterse okulunda bütün öğrenciler dersini seçsin ve 5-6-7-8 lerin hepsine BT ve Yazılım dersi açılsın, bir günde en fazla 8 saat ders olabileceği için BT öğretmenleri sadece 8 saat derse girebilecek bir okulda. Yani okulda 40 saat BT dersi seçilse bile bunu 5 öğretmene 8'er saat bölmek zorundalar ve tek BT sınıfı olduğu için okulların tamamına yakınında bunların 1 tanesi BT sınıfında diğer 4 tanesi normal sınıfta olabilir ancak.

KöfteHoRr' Alıntı:
ferdierdem55' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
Dersi seçebilir hocam o konuda bi sıkıntı yok. ama sadece şöyle bir sıkıntı var ki oda çok büyük sıkıntı. Şayet bu seçmelidersler günü mantığı değişmez ve hep böyle olursa isterse okulunda bütün öğrenciler dersini seçsin ve 5-6-7-8 lerin hepsine BT ve Yazılım dersi açılsın, bir günde en fazla 8 saat ders olabileceği için BT öğretmenleri sadece 8 saat derse girebilecek bir okulda. Yani okulda 40 saat BT dersi seçilse bile bunu 5 öğretmene 8'er saat bölmek zorundalar ve tek BT sınıfı olduğu için okulların tamamına yakınında bunların 1 tanesi BT sınıfında diğer 4 tanesi normal sınıfta olabilir ancak.
Okulların çoğun da o 1 tane dediğiniz bt sınıfı bile kalmadı hocam. Kütüphanelerle birleştirdiler. En azından bizim ilçe de yok denecek kadar az bt sınıfı kaldı..

*Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği dersin adının yanında parantez içinde belirtilmiştir.
*Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacaktır. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabileceklerdir. Öğrenci, beşinci sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi, bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilir.
Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (4)

arkadaşlar şöyle bir durum var biz seçmeli dersleri öğleden sonraya koyduk öğrenciler kaçtılar öğleden sonra gelmiyorlar. Daha sonra idare ders programını değiştirdi öğleden sonraya beden müzik resim falan koydular. fakat nafile 6 saatten sonra çocuklar evlerine gidiyorlar hem çok acıkıyorlarmış hemde sıkılıyorlar öğeden sonra.

Seçmeli ders ne demek daha bunu doğru düzgün kimse bilmiyor ki. Bize hergün en az 10 tane veli geliyor ben seçmeli ders dilekçemi geri almak istiyorum diye. Niye diyorsun, "okuldan geç çıkıyorlarmış seçmeli derslerde, servisçi bizim çocuğu bekleyemiyor o yüzden çocuğum seçmeli ders görmesin" diyor. Halâ velilerimizin azımsanmayacak bi kısmı seçmeli dersi çocuk isterse görür isterse hiç seçmeli ders görmez, adı üstünde seçime bağlı zannediyor.

Geri