Seçimde imza meselesi

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Secimde ilk defa görev alıyorum. Memur üyeyim. İmza büyük ihtimalle bende olacak. Tecrübeli arkadaşlardan tavsiye almak istedim. Dikkat edilecek hususlar nelerdir ? (TC kimlik nosuna da bakmam gerektiğini söylediler mesela
ve imzayı oy kullandıktan sonra attirin denildi )

Hocam memursan zaten başkanın vereceği görevi yapacaksın. Dediğin gibi büyük ihtimalle imza işini sana verecek. İmzada titiz ol. Vatandaş oy kullandıktan sonra unutup gidebilir. Her seçimde denk gelir böyle vatandaşlar. Köyde bir sandıksa seçmen az olur. Takibin kolay olur. İlçe merkezi ise kalabalık olabilir. Kalabalık ortamda ekstra dikkat gerekir. İmzasını kaçırdığınız vatandaş olursa oy sayımında eksik/fazla muhabbeti biraz başınızı ağrıtır. İmza atanların alanına küçük nokta koyarak sağlamasını yapmada destek alabilirsin. Başka kutucuklara kaydırmasınlar diye de dikkat et. Bazısı abartıyor imza işini :)

Secimde ilk defa görev alıyorum. Memur üyeyim. İmza büyük ihtimalle bende olacak. Tecrübeli arkadaşlardan tavsiye almak istedim. Dikkat edilecek hususlar nelerdir ? (TC kimlik nosuna da bakmam gerektiğini söylediler mesela
ve imzayı oy kullandıktan sonra attirin denildi )
Hocam önce gelen kişinin kimliği alınıp adı listede bulunup imza kısmının boş olduğu kontrol edilecek. Sonra seçmen oyunu sandığa attıktan sonra imza attırılıp kimliği teslim edilip gönderilecek.

Ben başkan olduğumda kimliği ve seçme kağıdını alıp memur üyeye listede bulması için söylüyorum. Bulduktan, sonra oy kullanmaya yolluyordum

İmza için bir şablon var zaten
Onu siz doğru yere tutunca başka yere imza atamaz

Kimlikte sadece isim soyisimle kontrol yetmiyor hocam. Bir keresinde dedesi yanlışlıkta torununun yerine oy kullanacaktı, baktık kimlik numarası tutmuyor. Dayı bu nasıl oluyor, isim doğru ama kimlik numarası yanlış dedik. O benim torundur dedi. Kendisi sonra yan sandıkta kullandı, torunu bizde kullandı.

Hocam memursan zaten başkanın vereceği görevi yapacaksın. Dediğin gibi büyük ihtimalle imza işini sana verecek. İmzada titiz ol. Vatandaş oy kullandıktan sonra unutup gidebilir. Her seçimde denk gelir böyle vatandaşlar. Köyde bir sandıksa seçmen az olur. Takibin kolay olur. İlçe merkezi ise kalabalık olabilir. Kalabalık ortamda ekstra dikkat gerekir. İmzasını kaçırdığınız vatandaş olursa oy sayımında eksik/fazla muhabbeti biraz başınızı ağrıtır. İmza atanların alanına küçük nokta koyarak sağlamasını yapmada destek alabilirsin. Başka kutucuklara kaydırmasınlar diye de dikkat et. Bazısı abartıyor imza işini :)
Hocam köy ama kalabalık.. 300 küsür seçmeni var.
Bi de hocam listede kayma olmamasını sağlayan cetvel de veriliyormuş. O cetveli tutarak imza atılamıyor mu ?

Seçmen oy kullanmaya gelince, kimlik ve seçmen kağıdını alıp kontrol edin. Doğru sandığa gelmişse imza listesinden adını bulursunuz, seçmen oy kullanmaya giderken kimlik ve seçmen kağıdı sizde kalsın, oy kullanıldıktan sonra imzayı attırıp kimlik ve seçmen kağıdını verin. Oy kullanmadan kesinlikle imza attırmayın.

Geri