***Scratch ve Small Basic Projeleri (Paylaşım)***

Kodla Büyü
Scratch çok keyifli ben bile uygulama yaparken çok keyif alıyorum. Öğrencilerde scratch da bile bu ne işimize yarayacak diyebilen çıkıyo delleniyom. Lan bildiğin oyun bu

karinca_52' Alıntı:
http://www.blog.thekorsan.com/2014/04/scratch-uygulamalari-977.html

selim hocamın uygulamaları sana biraz daha yardımcı olabilir hocam
teşekkürler hocam, aslında baya bir scratch projesi havuzu oluştu, birazda small basic olsa iyi olurdu. :)

hocam dosyada virüs buldum..
.sb uzantılı dosyayı .exe ye çevirince virüs uyarısı veriyor, .sb uzantılı dosyayı kullanabilrsiniz.

small basic ile bölümünden kalan

Ekli dosyalar

• Bölümünden kalanı bulan program.rar
    490 bayt · Görüntüleme: 137
Teşekkürler arkadaşlar bu paylaşımlar için, bende II. dönem scratch anlatmaya başlayacağım, etkinlikleri hazırladıkça burda paylaşırım.

karinca_52' Alıntı:
**melike**' Alıntı:
ben şu projeleri çok beğendim ama tam anlamadım nasıl yapıldıklarını
programlamada çok iyi değilim ben de malesef :(
webcam olayını nasıl yapcaz anlamadım ...

http://scratch.mit.edu/projects/42301550/#editor

http://scratch.mit.edu/projects/10015802/#editor

kodları içinde var ... ordan bakabilirsiniz

biliyorum şöyle bi baktım ama webcam oalyını anlamadım. yani webcami algılamasını nasıl ayarlayacağız
yalnız acayip zevkli xbox gibi çok zevkli.
çocuklar da çok beğendi...

geçen sene scratch da yaptıklarımızdan bazıları,

Ekli dosyalar

• scratch.rar
    1 MB · Görüntüleme: 345
small basic ile 6. sınıflar için ağırlıklı ortalama, teşekkür, takdir hesaplayan program

Ekli dosyalar

• 6. sınıf teşekkür takdir.rar
    2.4 KB · Görüntüleme: 164
kedi=mario
ayı=kaplumbağa
zıplama=boşluk tuşu
boru=sağ kenardaki siyah çubuk
mario oyununda kaplumbağa kendi halinde volta atmaktadır, mario kaplumbağaya yaklaşınca kaplumbağa marionun üzerine yürümeye başlar eğer marioya değerse mario ölür ama mario kaplumbağanın üstüne zıplarsa kaplumbağa ölür, mario kaplumbağayı ezer ve borudan geçerek 2. bölüme geçer.

aynı oyun farklı kodlar

Ekli dosyalar

• mario.jpg
    mario.jpg
    11.8 KB · Görüntüleme: 1,166
  • kedi ayi mario kaplumbaga.rar
    103.9 KB · Görüntüleme: 203
  • kedi ayi mario kaplumbaga2.rar
    103.8 KB · Görüntüleme: 170
Tecrübeli arkadaşlar. Yardım lütfen. Bu konuyu nasıl anlatıyorsunuz. Ben programlama konusunda zayıfım maalesef idarecilik bitirdi beni.
Çocuklara anlatıcam ama tırsmıyorum da değil hani. En son biz bunları üniversitede gördük. Ne yapmak lazım. İlk zamanki sıkıntılarınız nelerdi?
Paylaşırsanız çok sevinirim.

Dev Kitap Arşivi' Alıntı:
Tecrübeli arkadaşlar. Yardım lütfen. Bu konuyu nasıl anlatıyorsunuz. Ben programlama konusunda zayıfım maalesef idarecilik bitirdi beni.
Çocuklara anlatıcam ama tırsmıyorum da değil hani. En son biz bunları üniversitede gördük. Ne yapmak lazım. İlk zamanki sıkıntılarınız nelerdi?
benim yaşadığım sıkıntı şu: defalarca çocuklara mantığını anlamaya çalışın ezberlemeyin dememe rağmen ezberlemeye çalışıyorlar, kodlar çok kısa olunca hemen yazdığım kdları deftere yazmaya çalışıyorlar, ben bilerek parça parça anlatmadım ezberlemesinler diye, ama mantığını kavrayan okulda sadece 1 öğrencim oldu.

hastasıyız dede' Alıntı:
Dev Kitap Arşivi' Alıntı:
benim yaşadığım sıkıntı şu: defalarca çocuklara mantığını anlamaya çalışın ezberlemeyin dememe rağmen ezberlemeye çalışıyorlar, kodlar çok kısa olunca hemen yazdığım kdları deftere yazmaya çalışıyorlar, ben bilerek parça parça anlatmadım ezberlemesinler diye, ama mantığını kavrayan okulda sadece 1 öğrencim oldu.

Ne yapmalı peki ?

bizim okulun öğrenci profili pek parlak değil yazılıya girmiş girmemiş düşük almış yüksek almış umursamıyorlar, iğneyi kedime batıracak olursam belki benimde anlatımda hatam olabilr,oyunun tamamını bir çırpıda anlatmakta doğru olmayabilir, diğer arkadaşlarda yöntemlerini ve başarı oranlarını paylaşsınlar, benim çözümüm, oyunun herbir parçasını rastgele birine yaptırmak işe yarayabilir belki, mesela ali bayrak tıklandığında farenin ve peynirin konumum ayarla, veli yön tuşları ile farenin ilerlemesini sağla, ahmet farenin peniri yemesini sağla vb gibi, giriş gelişme sonuç, ,

bir proje daha, kedimiz bomba atarak fareyi vuruyor ve puan alıyor süre bitmeden 50 puan alırsa kazanıyor, alamazsa kaybediyor.

Ekli dosyalar

• bomba atma puan alma.rar
    33.4 KB · Görüntüleme: 136
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    16.7 KB · Görüntüleme: 673
foruma selam scratch a devam... :)
yarı otomatik satranç
tam otomatiği yapmaya çalıştım yapılıyor ama bir tuş için bile dünya kadar kod yazmak zorunda kaldım, tam otomatik satranç için karınca mishali zaman zaman uğraşmayı düşünüyorum, bitirirsem paylaşırım.
tuşlara fare ile dokunup satranç taşlarını tutuyor ve boşluk tuşu ile bırakmak istediğiniz yere bırakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    168.3 KB · Görüntüleme: 419
  • sattranc.rar
    2.5 MB · Görüntüleme: 79
Geri