Satranç Oyunu (Ağ Üzerinden Oynama Destekli)

Kodla Büyü
bilgisayarbilisim33' Alıntı:
Ayrıca sadece kurarken IP girmek yeterli dimi? Öğrenciler her bağlanacağında sormaz sanırsam

evet sadece biri ana bilgisayar diğeri ona bağlanan istemci olacak. yani 20 bilgisayar 10 ana 10 istemci olarak paylaşacak. ben yan yana olan öğrencileri birbiri ile eşleştirdim. zaten labta ip ler birer artarak gittiği için bir sıkıntı olmadı. ip ile bağlama olayına gelince benim bilgisayarların hepsi aynı çalışma grubunda ve ipleri elle girilmiş birer artarak verilmiş şekilde. ayrıca tüm bilgisayarlarda güvenlik duvarı kapalı ve bağlantıyı engelleyecek herhangi bir virüs programı yada benzer bir program yok. yani paket aktarma konusunda engel olacak herşeyi kapatmıştım labı ilk kurarken.
kurarken bağlanan bilgisayara bağlanılacak bilgisayarın ipsini girmeniz gerekli. ben her iki bilgisayarın bağlantısını yaptıktan sonra öğrencilerin maçı bitirince bağlantıları değilde öğrencilerin yerlesini değiştirdim. tekrar tekrar bağlantı ayarı yapmamak için.
umarım açıklayıcı olmuştur. bir sıkıntı olursa yine buralardayım. kolay gelsin...

teşekkür ederim işe yarayacağına inanıyorum okulda bir satranç turnuvası düzenleye biliriz ve bu programı kullanabiliriz sağ ol

agahyildiz' Alıntı:
Ayrıca sadece kurarken IP girmek yeterli dimi? Öğrenciler her bağlanacağında sormaz sanırsam

evet sadece biri ana bilgisayar diğeri ona bağlanan istemci olacak. yani 20 bilgisayar 10 ana 10 istemci olarak paylaşacak. ben yan yana olan öğrencileri birbiri ile eşleştirdim. zaten labta ip ler birer artarak gittiği için bir sıkıntı olmadı. ip ile bağlama olayına gelince benim bilgisayarların hepsi aynı çalışma grubunda ve ipleri elle girilmiş birer artarak verilmiş şekilde. ayrıca tüm bilgisayarlarda güvenlik duvarı kapalı ve bağlantıyı engelleyecek herhangi bir virüs programı yada benzer bir program yok. yani paket aktarma konusunda engel olacak herşeyi kapatmıştım labı ilk kurarken.
kurarken bağlanan bilgisayara bağlanılacak bilgisayarın ipsini girmeniz gerekli. ben her iki bilgisayarın bağlantısını yaptıktan sonra öğrencilerin maçı bitirince bağlantıları değilde öğrencilerin yerlesini değiştirdim. tekrar tekrar bağlantı ayarı yapmamak için.
umarım açıklayıcı olmuştur. bir sıkıntı olursa yine buralardayım. kolay gelsin...

Tam da merak ettiğim konuyu cevaplamışsınız teşekkürler. Bir sonraki sorum, "öğrencilerin yerini değiştirmek zorunda kalır mıyız?" olur du herhalde teşekkürler hocam.

agahyildiz' Alıntı:

Tam da merak ettiğim konuyu cevaplamışsınız teşekkürler. Bir sonraki sorum, "öğrencilerin yerini değiştirmek zorunda kalır mıyız?" olur du herhalde teşekkürler hocam.
tabiki değiliz de şimdi benim ders verdiğim öğrenciler 4. 5. sınıf öğrencileri. IP nosundan falan anlamazlar diye. öğrencilerin yerini değiştirmek daha kolay oluyor. eğer öğrencilere oyunu kurmayı anlatırsanız. aynı internet kafelerdeki gibi herkes kendi IP sini bilir ve ben kuruyorum sen gir gibi :D laflarla öğrenciler yerlerinden kalkmadan kim kimle oynamak istiyorsa oynar....

hocam ben ıp yi giriyorum ama ana bilgisayar ilk hamleyi yapıyo ama bağlantı kurulan bilgisayar hamle yapamıyo ve illegal movie diye hata veriyo ne yapacam

satranç egzerzizi için ne gerekiyor. benm ilk çalıştığım yerde halk eğitimin düznelemiş olduğum 1 sertifika var o yeterli olur mu acaba

hocam program güzel iş görür ama gördüğüm bazı eksiklikleri yazayım:
oyun başladıktan sonra oyunu kuran pcde başla düğmesine basılırsa oyun yeniden başlıyor bunun için bir uyarı penceresi olmalıymış.
oyunda yapılan son hamlelerib belirgin olması için taşın bulunduğu kareye renkli bir çerçeve olsaymış
iyi olurmuş :)

buko08' Alıntı:
halk eğitim sertifikası yeterli oluyor mu bilen yok mu?
hocam halk eğitim sertifikasını önceden kabul ediyorlardı.Artık Satranç federasyonunun açtığı yardımcı antrenörlük kurslarından sertifika almak gerekiyor.

Geri