SATA harddiske XP kurulmuyor

Kodla Büyü

cans

Site Gezgini
Arkadaşlar yeni bir SATA harddisk aldım. İşletim sistemini kurmak istiyorum ancak işletim sistemi kurulmuyor.
Anakartın disketini taktım F6 yaptım. Format attım. İstediğim parçalara böldüm. İşletim sistemi dosyaları da yükleniyor. Ama bu yüklemeden sonra bilgisayar yeniden başlıyor ve herşeyi baştan alıyor kurulum ekranı gelmiyor. Bazen de bazı dosyalar yüklenemiyor diye kurulumu yapmıyor. SP2, TNC ve 2008 Ultimate cdlerini denedim olmadı. Ne yapmalıyım.

Arkadaşım sata sabit diskleri bazen bilgisayara tanıtman gerekebiliyo. Bazı sata disklerin yanında tanıtma disketi veriliyo. Muhtemelen senin bilgisayara sata diski tanıtman gerekir. Bunun için aldığın yere tanıtım disketini sorsan ve alsan iyi olur. Kurulum esnasında Raid sürücüsü yüklemek istermisin diye sorduğunda bu disketi kullanacak ve tanıtacaksın.

Geçenlerde aynı sorun benim karşıma da geldi. Hiren boot cd'nini içinde mbr araçları var. Bu araçlarla harddiskin mbr'sini sildim. Harddiskin partitionlar'ı uçtuğundan dolayı ham tek parça bir harddisk oldu. Ardından aynı araçlarla mbr'yi yeniden yazdım. Yine Hiren Boot CD'deki partition magic ile bölümleri oluşturdum. Kurulumu ancak bu şekilde yapabildim.

cengiz2121' Alıntı:
Geçenlerde aynı sorun benim karşıma da geldi. Hiren boot cd'nini içinde mbr araçları var. Bu araçlarla harddiskin mbr'sini sildim. Harddiskin partitionlar'ı uçtuğundan dolayı ham tek parça bir harddisk oldu. Ardından aynı araçlarla mbr'yi yeniden yazdım. Yine Hiren Boot CD'deki partition magic ile bölümleri oluşturdum. Kurulumu ancak bu şekilde yapabildim.
hocam biraz daha açabilirseniz. pek anlamadım.

enginozdil' Alıntı:
sata raid sürücüyü yüklemeniz gerektiğini hocam belirtmiş zaten
yada sata sürücülerin yüklü olduğu bir winXP ile sistemi kurmayı deneyin
fikir vermesi açısından aşağıdaki linki inceleyin.....

http://bilgisayarbilisim.net/dizustu_fo ... 15459.html
hocam iki yoluda denedim. yani anakart disketinide kullandım olmadı. sata sürücülerinin yüklendiği XP ile de kurdum olmadı. format atılıyor. harddisk bölümlere ayrılıyor. işletim sistemi dosyaları da yükleniyor ama kurulum yapmıyor.

Hiren Boot CD'nin en son versiyonunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
http://rapidshare.com/files/103272715/H ... 5_FULL.rar
İçinden çıkacak iso dosyasını rar dosyasından dışarı çıkar dedikten sonra bilgisayarınız da nero yüklü ise, üzerine sağ tıklayarak nero ile aç deyip imaj cd si olarak yazarsanız boot'lu bir cd ye sahip olursunuz. İçindeki araçları ancak inceleyerek anlayabilirsiniz. Google'dan aratırsanız forum sitelerinde türkçe arayüzlü versiyonları da var. Reklam olmasın diye onları yazmadım. Kolay gelsin.

cans' Alıntı:
Arkadaşlar yeni bir SATA harddisk aldım. İşletim sistemini kurmak istiyorum ancak işletim sistemi kurulmuyor.
Anakartın disketini taktım F6 yaptım. Format attım. İstediğim parçalara böldüm. İşletim sistemi dosyaları da yükleniyor. Ama bu yüklemeden sonra bilgisayar yeniden başlıyor ve herşeyi baştan alıyor kurulum ekranı gelmiyor. Bazen de bazı dosyalar yüklenemiyor diye kurulumu yapmıyor. SP2, TNC ve 2008 Ultimate cdlerini denedim olmadı. Ne yapmalıyım.
Eğer işletim sitemini kurdunuzda açılmıyorsa SATA Hdd nin hızını düşürmek lazım :mrgreen: Siz en iyisi jumper ayarı yapın; küçük olan Sata Hdd, büyük olan PATA Hdd için. Ben XP Black Edition kurulumu yapıyorum, baktım sata sıkıntı çıkardı jumperla yularını çekiyorum.

Geri