Sahipsizsin Öğretmenim...

Kodla Büyü

whitetiger0006

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
408
Günlerdir yazıp yazmamak konusunda gittim geldim. O kadar sahipsiz ki öğretmen yazdıklarım da "sömürü" denilecek diye ürktüm.

Geçen hafta doktora yapılan saldırılar en üst makamdan lanetlendi. Yapanın milletvekili olup olmamasına dahi bakılmadı. Bakan çıktı ve adeta hesap sordu. Doktorlar döküldü “Doktora uzanan eller kırılsın” diye haykırdılar. Kırılan ellerin yine kendi ellerine teslim edileceğini ve vicdanları sızlasa da Hipokrat yeminine bağlı kalarak tedavi etmekten imtina etmeyeceklerini bile bile…

Aileden sorumlu bakan her defasında çıkıyor şiddetle kalkıp şiddetle yatıyor. Üstüne gidiyor, haykırıyor avazı çıkana kadar…

Öğretmenim sen sahipsizsin çünkü o doktoru da o bakanı da sen yetiştirmişsin. Buna bakmaz kimse fakat seni darp eden, bıçaklayanın da senin yetiştirdiğin söylenir 24 Kasımlar hariç her gün.

Daha haftalar bile olmadı sadece günler geçti öğretmenin bıçaklanmasının üstünden fakat ağzını bıçak açmıyor amirlerinin…

Depremde can kaybetsen de enkazda mı kaldın diye bakamaz amirin ve dönemez yurt dışından.

Ve geçen hafta proje proje diye tutturulduğu için her hafta sonu Çanakkale’ye giden araba Gökçeada’da gemiye yetişmek için mıcıra giriyor ve bir İlçe Milli Eğitim Müdürü hayatını kaybediyor. Biri ağır üç müdür de yaralı… Yine kaybeden biz eğitim camiası oluyor. Sessiz sedasız defin ve yine ses yok kimseden…

Bakanlığının sitesinde kavga eden eş bile haber olur fakat sen ölsen de haber olmazsın öğretmenim…

Sahipsizsin öğretmenim; eğer adın şiddete karışmışsa yani fiske atmışsan manşettesin haklı haksıza bakılmadan. Öğrenciye tek bir laf söylesen tüm veliler uzman psikolog kesilir karşında ve çocuğumun psikolojisi bozuldu diye teşhisi koyar daha tek bir kelime söyletmeden.

Öğrenci bir alırsa sen sorumlusun sen vermiş olursun fakat beş alırsa öğrenci almış olur öğretmenim.

Veli isimsiz dilekçe yazar hakaret eder, suçlar yargılar işleme alınır fakat ispatlanamazsa yazanı bulan olmaz, sana sahip çıkan olmaz öğretmenim…

Sahipsizsin öğretmenim; eşimden ayrı kaldım dersen hile yaptığın,annem hasta dersen yalan söylediğin, eğer okumak istiyorum dersen görevden kaytardığın söylenir hemen…

Potansiyel suçlusun öğretmenim ülkenin geleceğinin teminatı olduğun söylense de. Yeni nesil sizin omuzlarınızda yükselmeyecek artık. Senin yetiştirdiğin eski nesil senin tepene çıkacak ve ezecek öğretmenim…

Senin sözünü dinleyen, sana ne istiyorsun diye soran olmaz öğretmenim… Soran olursa şüphe et rüyada mıyım diye sor ve tokatla kendini…

Tüm memurlara maaş ek ödeme denildiğinde akla bile gelmezsin. Fakat maaş dendiğinde en çok öğretmen alıyor cümlesiyle karşılaşırsın haksız yere.

Sen bir tek 24 Kasım’larda hatırlanırsın öğretmenim o da sembolik olarak. İki güzel lafla hatırlarlar ve unuturlar seni.

Eğer öğrencilerin olmazsa nefes bile almak haram olur sana öğretmenim. Aman dua et de ona da göz koymasınlar öğretmenim. Ne de olsa maaşın fazla, çocuklara öğretmenin yerine bilgisayar öğretir her şeyi…

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim YöneticisiTebrikler. Üste söylenecek laf yok :alkis: :alkis: :alkis:
 
yeri gelir çocuklardan birisi yaralanır ilk müdahaleyi sen yaparsın,köyde çalışıyorsan o köyün hem doktorusun hem öğretmeni,ama bunları kimse göremez..
sahipsizsin öğretmenim...
yatıosun derler ama bilmezler ki akşam evde yazılı okur,ödev okur,bi sonraki gün için hazırlık yapar,bütün bunlara rağmen kimsenin bi anlam veremediği saçma sapan evraklar hazırlar,ama adın gene ÖĞRETMENLER YATIYOR olarak kalır..
gerçekten sahipsizsin öğretmenimmmm
 
:++: çok güzel bir yazı. aynen katılıyorum. aslında olayın özünde biz kendimizi rezil ediyoruz, doktorlar gibi tutucu değiliz. gerekenleri yapmıyoruz yada mesleğimize değer vermiyoruz. Antep'de hasta yakını tarafından öldürülen Doktor için bir gün iş bırakma eylemi yaptılar. Biz ne yapıyoruz peki?. hiçbişeyy... Bakandan zaten bi umudumuz yok, eğitim sendikaları bile bu konuda bişey yapmıyor. olan yine öretmenlere oluyor.
 
:alkis:

Sayın Maksut BALMUK' un yazılarını nerede görsem okurum. Bizimle alâkalı her seferinde konuya sonuna kadar vâkıf ve öyle güzel, objektif yazılar yaıyor ki. Buradan kendisine sonsuz teşekkür ediyorum. Herhalde bizim bakanımızın yanında onun gibi ne dediğini ve yaptığını bilen bir kişi bile bulunsa bu kadar bela gelmezdi başımıza!
 
En doğru kelimeyi seçmiş gerçekten. Bizim durumumuzu anlatan tam olarak bu "sahipsiziz"
Sahipsiz kalan her çocuğa sahip çıkmak bizim işimizdir. Biri diğerlerinin yanında boynu bükük dolaşsa o gün sana zehir olur uyumak. Mutlaka bir şey yapmak zorunda hissedersin. Oysa ne 657'de ne 2222'de yazmaz öyle bir görevin.
Bir çocuk dönem ödevinin kapağını tükenmez kalemle yazmışsa diğerleri gökkuşağı misali afili kapaklar sunarken, her işi bırakır en güzel kapak onunki olsun diye dijital sanat uzmanı kesilirsin.
Birisi derste hep uzaklara uzaklara dalıp gidiyorsa, derdi tasası yine sana düşer. Teneffüste çağırıp sormadan, iç yüzünü anlamadan için rahat etmez.
Anne babalarının bile evden kovduğu, insan yerine değil hayvan yerine koyduğu, dışarda "serseri" diye bakılan çocuklara da sahip çıkmak senin işindir.O bir yerlerin camını çerçevisini indirmesin, bir başkasının canını yakmasın diye onu hayata bağlayacak bir şeyler arardurursun.
Deli gibi etrafta koştururken, ölçüsüzce şakalaşırken, birbirlerine aşık olurken, birbirlerine kin besleyip düşman olurken hep onları kollarsın ki, başlarına bir şey gelmesin diye.Atlatsınlar diye.
Sen, yasalarda ve yönetmeliklerde hiç yazmayan ama en ağır görev olan "sahip çıkmak" görevini 7/24 yapsan da
Sana kimse sahip çıkmaz.
Ama herkes kendisinde seni yargılama hakkı görür.
 
yazı güzel.daha geçen hafta bir öğretmen arkadaş bıçaklandı.kimseden çıt yok :verymad:
 
hatta öle sahipsizizki bırak üs mercisini amirini , kendi kendimize -biz bize bile sahip çıkamıyoruz ÇIKMIYORUZ
 
Çok duygusal gerçekçilikten uzak bir metin. "Sen kendini sahipleneceksin. Kendini seveceksin, hakkını arayacaksın. Vermezlerse söke söke alacaksın.""Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur." Cümlesini özümseyip zalimin zulmünü kabullenmeyeceksin.
 
whitetiger0006' Alıntı:
Eğer öğrencilerin olmazsa nefes bile almak haram olur sana öğretmenim. Aman dua et de ona da göz koymasınlar öğretmenim.

Söylediklerine katılmamak elde değil.Çok güzel yazmışsın.

Özellikle yukarıdaki cümlelerin çok etkileyici.
 
Geri
Üst