Saatlerin geri alınmasıyla birlikte Cuma Namazı'na gitmek?

Kodla Büyü

Geniustein

Site Gezgini
Merhaba Arkadaşlar ,

Saatlerin geriye alınması dolayısıyla bugünkü öğlen namazı 11:51'de okunacak. Mesai saati daha bitmediği için nasıl gidebiliriz. İdare karşı tutum sergilerse yapabileceğim bir şey var mı?

Yapacağın birşey yok hocam mesai saatlerine uymak zorundayız. Ama çok dikkat çekmez heralde 15 dakika erken çıkmak

Genelde ezandan 10-15 dakika sonra namaza başlanıyor Afyon'da, namaz öncesi vaaz bilerek uzatılıyor ki memurlar yetişebilsin. Geçen yıllarda öyleydi, bakalım bu yıl da aynı uygulama devam eder umarım.

kahramanmaraştayım ezan 12 den önce bir vakte gelmişse cuma günleri hep 12 de okuyorlar ezanı normalde 11:30

Müdür Bey gidiyorsa sıkıntı olmaz gitmiyorsa da birşey olmaz ama belki sıkıntı olabilir. bizim ilçede okul çıkış saatlerine göre ayarlıyorlar cuma namazını. ezanı geç okuyorlar yani.

Günümüzde gitmezsen sıkıntı oluyor hocam, ders olsa da çık git :+1:

acer50' Alıntı:
Günümüzde gitmezsen sıkıntı oluyor hocam, ders olsa da çık git :+1:
mesai saatinde namaza gidecem diye aldığı ek dersi almamazlık yapan varsa helal olsun. yoksa günümüzde "cumaya giden hocalar" diye bir fişleme olayının bir çok okulda olduğuna eminim.

bugun doğu ilinde 11,10 da ezan okunuyordu. yolladım öğrencileri gittim cumaya..müdürede söylemedim.

Dinle ilgili konularda konuşurken daha dikkatli olmak gerekir diye düşünüyorum. Bir de eğer işiniz gereği sorumluluklarınız varsa Cuma Namazını kılmak gibi bir dini yükümlülüğünüz yoktur. Ben kılabiliyorum yetişiyorum ama saatler alınmadan önce kılamıyordum. Çünkü dersimle çakışıyordu. Mevzu bu kadar basit. O saatte ders konulmuşsa derse girmemek veya erken çıkmak - geç gelmek olmaz.

hacım farzına yetiş kıl namazını :) .... aslında herzman mesai saatine göre ayarlamalı... zor bişe deil... bazı yerlerde biraz daha geç okunarakk.. öğle tatiline denk getiriliyor.. imamlada bi konuşmak lazım

Cuma ezanının 12 de okunması, namaza yetişemeyecek bir çok memurun yetişmesini sağlıyor.
Eğer mesai saatine denk geliyor ise, gitmezsiniz.
Dersi bırakıp ta Cuma namazına gidilmez.

Lakin;
Önceki mesajları okuduğumda, Din ile ilgili konularda gayet kolay bir şekilde alay edebilenler gördüm.
İnanmıyorsanız da alay edemezsiniz arkadaş. !!!

Hele hele, Din ile ilgili bir meseleyi, Cuma namazını, siyaset vesilesi yapıp daaa,
Yok efendim günümüzde gitmeyince sıkıntı oluyormuş falan ...
Tööbe tööbee.

Arkadaşlar, inanan insan, vakti de müsaitse ibadetini yapar.
Bunun siyasetle ne alakası var?
Hele hele alay etme hakkını nasıl buluyorsunuz kendinizde?
Bir de bunları söyleyen öğretmen olacak !!!

Demekki cahillik okumak la daa, öğretmen olmak la daaaa geçmiyor arkadaaaş. !!!

Hocam idareye söyleyin cuma vaktindeki dersi başka bir saate veya güne alsınlar. İmkan olup da almıyorlarsa da günahı onların boynuna dert etmeyin. Ayrıca bence saygısız insanlarla özellikle bize özel bu tip konularda tartışmaya girmeyelim arkadaşlar.

yolcuhan' Alıntı:
Cuma ezanının 12 de okunması, namaza yetişemeyecek bir çok memurun yetişmesini sağlıyor.

Lakin;
Önceki mesajları okuduğumda, Din ile ilgili konularda gayet kolay bir şekilde alay edebilenler gördüm.

Hele hele, Din ile ilgili bir meseleyi, Cuma namazını, siyaset vesilesi yapıp daaa,
Tööbe tööbee.

:+1:
ayrıca bazıları (bu konuda da mesajlarını gördüm) dinle dalga geçmeyi marifet sanarak birşeyler yazıyorlar. provake etmek istedikleri açıkça belli olan bunları fazla kâle almamak gerekir.

Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.(Cum’a 9)

yolcuhan' Alıntı:

...

:+1: :+1: :+1:

yolcuhan' Alıntı:

Lakin;

Tööbe tööbee.

alay edip gülmek isteyenler aynaya bakabilir

1-Ben her ders programı yapıldığında mmüdür yardımcısı arkadaşa cuma son saaatimi boş bırakın derim.
Bu benim üstüme düşen vazife.
2-Cuma Namazına hür olanlar gidebilir. Memur ve askerin tamamen hür olduğu söylenemez.
3-Öğlenci sınıf öğretmeninin yapacağı bir şey yok.
4-Cuma namazını kılamayana öğle namazı farzdır. (Tabi eğer müslümansa)

yolcuhan' Alıntı:

Lakin;

Tööbe tööbee.

hocam ağzınıza sağlık. Zaten eğitimci camiasında bile insanların değerleriyle böyle dalga geçenler olduğu sürece bir yerlere gelemeyiz...

skipper_forum' Alıntı:
1-Ben her ders programı yapıldığında mmüdür yardımcısı arkadaşa cuma son saaatimi boş bırakın derim.
Bu benim üstüme düşen vazife.
2-Cuma Namazına hür olanlar gidebilir. Memur ve askerin tamamen hür olduğu söylenemez.
3-Öğlenci sınıf öğretmeninin yapacağı bir şey yok.
4-Cuma namazını kılamayana öğle namazı farzdır. (Tabi eğer müslümansa)

yazacaktım bir şeyler ama arkadaş çok güzel açıklamış.
Eğer vatandaşın işine engel olmayacaksa isteyen herkes gitsin. hatta gideni idare eden varsada gittsin.
maksat çark yürüsün. giden ile gitmeyen arasında problem olmasın.
Ayrıca çalıştığım iller arasında ben cuma saati ders itemiyoruma itiraz edecek yönetim görmedim.
(ders programı yapmak zor iştir uymaz ayrı birlerini süt izni, yüksek lisans, çocuk bakıcısı bulamadıkları için hanıma sabah kendisine öğlen ders yazılması gereken gerçekten ihtiyaçları elzem olan insanların ki bile denk düşmüyor.)

ayrıca dalga geçmek hakkaten kırıcı oluyor.

cuma namazı vaktinde cemaatle kılınan farz ve öğle namazını kılmakla telafi edilemeyecek bir namaz olduğu için anayasanın din ve vicdan özgürlüğü kapsamında gidilebilir ki öğretmenlik olmazsa olmaz değildir(er-rızk-u Al_Allah) o saatin ek dersini kessinler çokta önemli değil hizb-ut tahrirciyseniz birşey diyemem zira onlar burası darul harb o yüzden cuma kılınmaz diyorlar.

dokmeefrail' Alıntı:
cuma namazı vaktinde cemaatle kılınan farz ve öğle namazını kılmakla telafi edilemeyecek bir namaz olduğu için anayasanın din ve vicdan özgürlüğü kapsamında gidilebilir ki öğretmenlik olmazsa olmaz değildir(er-rızk-u Al_Allah) o saatin ek dersini kessinler çokta önemli değil hizb-ut tahrirciyseniz birşey diyemem zira onlar burası darul harb o yüzden cuma kılınmaz diyorlar.
"Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.(Cum’a 9)"

Hocam'a ek olarak bir kaç şeyde ben söyleyeyim. Öncelikle farz namaz yapılması emrolunan ibadet biçimidir ve terk edilmemesi gereklidir. Yok efendim işte işinin başında olmak en büyük ibadetmiş falan filan... Geçelim arkadaşlar bunları, gitmiyorsakta uymadığımız farz için kılıf aramayalım. En azından nefsimizi müstağnileştirmeyelim, şirk'e girmeyelim. Siz, namaz ile işin başında olmayı aynı kefeye koyduğunuz an veya namaza ne yapalım müdür gitme diyor gitmeyeceğiz işimiz bu dediğiniz an, Allah'ın kanuna karşı kanun oluşturmuş olursunuz. Bu ise şirktir. Gitmediğimiz için af dilemek durumunda ise sadece günahkar konumunda oluruz. Çok ince bir farktır ama önemli bir fark...

NOT: Sırf tartışmak için cevap yazmayın. Biz buraya yazmışsak, inanan kardeşlerimize görevimiz gereğidir.
Asr Suresi
"Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.
Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir)."

Alay eden arkadaşlar, kendi dinini araştırma zahmetini göstermediğinden ne söylediğini ne yaptığını,neyin ne olduğunu bilmiyor. bilseydi yapmazdı zaten. bu durumda olan arkadaşlarımıza ALLAH hidayet nasip etsin..(amin)..

zulfikar1985' Alıntı:
dokmeefrail' Alıntı:
"Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.(Cum’a 9)"

Hocam'a ek olarak bir kaç şeyde ben söyleyeyim. Öncelikle farz namaz yapılması emrolunan ibadet biçimidir ve terk edilmemesi gereklidir. Yok efendim işte işinin başında olmak en büyük ibadetmiş falan filan... Geçelim arkadaşlar bunları, gitmiyorsakta uymadığımız farz için kılıf aramayalım. En azından nefsimizi müstağnileştirmeyelim, şirk'e girmeyelim. Siz, namaz ile işin başında olmayı aynı kefeye koyduğunuz an veya namaza ne yapalım müdür gitme diyor gitmeyeceğiz işimiz bu dediğiniz an, Allah'ın kanuna karşı kanun oluşturmuş olursunuz. Bu ise şirktir. Gitmediğimiz için af dilemek durumunda ise sadece günahkar konumunda oluruz. Çok ince bir farktır ama önemli bir fark...

NOT: Sırf tartışmak için cevap yazmayın. Biz buraya yazmışsak, inanan kardeşlerimize görevimiz gereğidir.
Asr Suresi
"Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.
Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka (Onlar ziyanda değillerdir)."
hocam diğer arkadaşların dediği gibi müdüre söyleyin
Program yaparken cuma saatlerine ders koydurmayın.
bu çalıştığım üç farklı il ve 4. okulum şimdiye kadar bunları söyleyipte problem yaşamadım.
Ayrıca bi olay anlatayım. geçen hafta arkadaşlar italyaya gittiler comenius projesiyle. Sınıf fotoğraflarını falan gösterdileri. Her sınıfta hac asılıydı. Hocalarım şunu söylediler. italya ispanya bi kaç ülke daha söylediler. katoliklermiş ve dinlerine çok bağlılarmış. Elin Avrupalısı sınıflarından hacı çıkarmıyor. Bizimkiler neler konuşuyor. ŞUNU HERKES BİLSİN LÜTFEN. LAYIKIYLA ALLAH'TAN KORKAN KİŞİDEN KİMSYE ZARAR GELMEZ HATTA ÇOK FAYDA DOKUNUR. Çünkü herşeyden önce yaptığı davranış söz ve eylemlerinde Allah'ın (cc)Kendini görüp gözettiğini bilir.

bu konuda dilekçe örneği

Bu konuda dilekçe örneği yok mu?
Biz de şu an 13:10 gibi giriyoruz derse
saat 13: 30 gibi girsek sorun olmayacak..
her şey ayarlanıyor da 20 dakika mı ayarlanamıyor?

Geri