Sınavlar berbat moralim bozuk..

Kodla Büyü
Bende de çocuklar zorlandı ama yüksek alanda çoktu. Sadece bi sınıf çok kötüydü yazılıyı o sınıfta tekrarladım soruların bazılarını değiştirdim ve sonuç güzel oldu.

yazılıdan çıkardığım sonuç boşluk doldurmaya ağırlık verip terimleri de soruda vermek gayet başarılı oldu. 2. yazılı da böyle sorucam.
Daha başarılı olan tekrar yazılım da burda;

Ekli dosyalar

• 5.SINIFekrar.rar
    294 KB · Görüntüleme: 76
umit' Alıntı:
Bende de çocuklar zorlandı ama yüksek alanda çoktu. Sadece bi sınıf çok kötüydü yazılıyı o sınıfta tekrarladım soruların bazılarını değiştirdim ve sonuç güzel oldu.

yazılıdan çıkardığım sonuç boşluk doldurmaya ağırlık verip terimleri de soruda vermek gayet başarılı oldu. 2. yazılı da böyle sorucam.

Hocam ben de benzer sorular sordum yanlız affınıza sığınarak, 2 şey dikkatimi çekti.
1.sorunun 3. tanımının cevabı Paylaşılan (shareware) yazılım olmayacak mı? Demo da süre kısıtlaması yoktur, özellik kısıtlaması olur.
Bir de 9. sorudaki şekil bence anlaşılmıyor.

Bu arada ben de 2 sınıfa sınav yaptım dün, durum hakkaten içler acısı. 20 alan da oldu, En yüksek 95. Ortalama 55-60 civarı.

hocam bu soruları 5. sınıf 6.sınıf çocuklarına böyle soracaksan bu çocukların 1.sınıftan itibaren sağlam bir kolejde okuyor olması lazım. Sürekli literatür kullanmışsın.Bu çocuklara soru sorarken çok ince detaylı bilgilere sahip olup terimler arasından doğrusunu buldurmak yanlış olur.Hikaye tarzında sorular olacak.Soruyu kafasında canlandıracak ve açık ve net olan doğru cevabı rahat bulacak.Sizin sorduğunuz bu sorulardan da sorulacak sadece çok iyi öğrenciler belli olsun diye ama hepsini böyle yaparsanız değil 5 ve 6 lar teknik lisedeki bilgisayar bölümü çocuklar bile dökülür hocam.Eğitim gerçeğimizi unutmayalım bence :)

umit' Alıntı:

bu sorularda çok soyut değilmi banamı öyle geliyor arkadaşlar? evet bölgem sorunlu bi bölge ama bu soruları sorsam hepten gümlerler bence...

kolejde yada özel okullarda okuyan öğrenci düzeyini düşünmüş olmalıki MEB böyle bir müfredatı yapın diye bize yolluyor.Müfredatta işlediğin konuyu daha nasıl sorabilirsin? Dijital vatandaşlığı ya da bilgi toplumunu nasıl sordunuz sınav yapan arkadaşlar? Çeldiricilerin zorladığının farkındayım ama en basit Donanımın resmini vermişim yazamayan dolu yaaa.Ben diğer iki ya da üç soruda fire verirler anlarım ama en tememlini bile yapamamışlarsa sorguluyorum takla atarakmı ders anlatmalıyım acaba die kendime

hatalar düzeltilir hocam sorun değil, müfredat böyle ne yazıkki sorularda bu şekilde olabiliyor, 2. yazılı da zaten çoktan seçmeli ve boşluk doldurma sorucam klasik sormam.

neyseki diğer sınıflar ve diğer okulun öğrencileri yüzümü güldürdü...gerçekten gitiğim ikinci okul çok boş :( orda sınavı tekrar etme kararı aldım.iki okuldada aynı soruları sordum bi okulda 90-60 arası notlar hep diğer okulda bi sınıfın 20 kişisinden 14 ü 1 aldı yok böyle bişey.. seviyenin düşüklüğünden değil bu durum çocuklar çok umursamaz ve dersi anlamak dinlemek gibi bi kaygıları yok.çoğu sınava çalışıp gelmemiş bile .. ki 1 aydır duyuru yapıyorum şu tarihte sınav yapıcam size die

Allah sonumuzu hayr etsin bu gelecekle

bahhele' Alıntı:
neyseki diğer sınıflar ve diğer okulun öğrencileri yüzümü güldürdü...gerçekten gitiğim ikinci okul çok boş :( orda sınavı tekrar etme kararı aldım.iki okuldada aynı soruları sordum bi okulda 90-60 arası notlar hep diğer okulda bi sınıfın 20 kişisinden 14 ü 1 aldı yok böyle bişey.. seviyenin düşüklüğünden değil bu durum çocuklar çok umursamaz ve dersi anlamak dinlemek gibi bi kaygıları yok.çoğu sınava çalışıp gelmemiş bile .. ki 1 aydır duyuru yapıyorum şu tarihte sınav yapıcam size die

Allah sonumuzu hayr etsin bu gelecekle

Çalışmayanlara tekrar yapsanız bile yüksek not alamayacaklardır.

benim bir sınıfta en düşük 68 aldı diğerleri 85 üstü genelde.aynı sorulardan
diğer sınıfta 29 kişiden 17 si 45 den aşağı aldı. sınıflar derece derece. ama ben o düşük alan sınıflarda tekrarlamayı düşünmüyorum. performans ödevi verdim zor olmayan. yapanınkinin ortalamasını yükselticem.benim sorularda bunlar

Ekli dosyalar

• yazılı soruları2.rar
    423.7 KB · Görüntüleme: 42
zilal hocam sizin sorularıda çok beğendim fakat öyle bişeyki mesela ben bu soruları sorsam katiyetle yazılan yazıları okuyamam.çok berbat yazıyor bizim çocuklar yaa.yazmaya üşenirsinde karalarsın ya..aynen öyle....boşluk doldurmaları zaten çoğu es geçmişti.ya da kafasına göre takılmış.siz,n olumlu sonuç almanız ne kadar güzel yaa.yemin ediyorum septik etti bu çocuklar beni.test mi yapayım boşluk doldurmamı bilemiyorum ikisininde artıları eksileri var.aşşaa tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık :( aynı soruları sorucam kararım kesin

bahhele' Alıntı:
zilal hocam sizin sorularıda çok beğendim fakat öyle bişeyki mesela ben bu soruları sorsam katiyetle yazılan yazıları okuyamam.çok berbat yazıyor bizim çocuklar yaa.yazmaya üşenirsinde karalarsın ya..aynen öyle....boşluk doldurmaları zaten çoğu es geçmişti.ya da kafasına göre takılmış.siz,n olumlu sonuç almanız ne kadar güzel yaa.yemin ediyorum septik etti bu çocuklar beni.test mi yapayım boşluk doldurmamı bilemiyorum ikisininde artıları eksileri var.aşşaa tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık :( aynı soruları sorucam kararım kesin
Hepsi iyi not alamadı maalesef. Ama kötü sınıflarda da tekrar yapmak istemiyorum
Bizim sınıflar seviyelere göre ayarlandı. O yüzden bir sınıf bu sınavdan çok başarılı oldularsa diğer sınıfta başarı yüzde elliden düşük oldu. Hiç yüzüne bakmadan gelince düşük alıyorlar.
Yüzde elliden düşük sınıflara bazı sorulardan yüksek puan verip başarıyı biraz yükseltsem sorun olur mu? Ya da olduğu gibi kalsa. Sonuçta tekrar yapıp okumak çok zor ayrıca çok basit sorularda vardı benim sınavın seviyesi sınıfın üstünde değildi bence.

zilal' Alıntı:
bahhele' Alıntı:
Hepsi iyi not alamadı maalesef. Ama kötü sınıflarda da tekrar yapmak istemiyorum
Bizim sınıflar seviyelere göre ayarlandı. O yüzden bir sınıf bu sınavdan çok başarılı oldularsa diğer sınıfta başarı yüzde elliden düşük oldu. Hiç yüzüne bakmadan gelince düşük alıyorlar.
Yüzde elliden düşük sınıflara bazı sorulardan yüksek puan verip başarıyı biraz yükseltsem sorun olur mu? Ya da olduğu gibi kalsa. Sonuçta tekrar yapıp okumak çok zor ayrıca çok basit sorularda vardı benim sınavın seviyesi sınıfın üstünde değildi bence.

hocam seviye düşük olana daha basit sorular sorun eğer diğer hocalar da iyiyle düşük sınıflara aynı soruları soruyolarsa çocuklar dökülmüştür. Ama daha basit sormak gerek sanki.

Ben de 5 ve 6 lara aynı sınavı yaptım.Özellikle 5ler döküldü.Sorularda nasıldı. Bir tanesi oturuşla ilgiliydi.Genelde tam puan vermeye çalıştım.Video seyrettikleri için genelde az çok bişeyler yazdılar.Ama daha bilgisayarın parçalarını bile bilmeyenler var.Hoparlöre kolon diyen, Ekrana bilgisayar diyen... gibi. 5lerin sınavını iptal edip tekrar yaptım.Sonuçlar biraz iyileşti ama çok da iyi değil yine.Sorduğum sorularda hangisi işletim sitemi değildir? windows xp, 7,8, denetim masası.hangisi yazılımdır.Klavye,fare, ekran,microsoft word.Çocuk gidip klavye yapmış. Hoparlöre apollo diyen var.Çıktı almayı sağlayan birim hangisidire bile yazıcı demeyen var.Hata ben de mi anlayamadım.Hep yazdırdım.Bilgisayarda gösterdim.Ama 5lerde yorum eksikliği de var.Sınıf öğretmeniyle konuştm.Hep test mantığıyla büyümüşler,yorumları yok.Azıcık soru değiştirsen anlamıyorlar.EEsınava da çalışıp gelen çok az.E yüksek alanı 100e tamamlayıp diğerlerine o kaar puan ekledim.Yapacak daha neyim var.Yine de 3,2 notu olan var.Baklalım performanstan kurtarırlar belki.

Derste de çok sıkıntılar var.İlk derste yazı tiplerini gösterdim.Projeksiyonla yansıttım 4 adet satır.Parantez içerisine de hangi yazı tipi olacağını, büyüklük felan yazdım.Onlara da tekrar anlattım nasıl yapacaklarını.Satırı yaz,parantez içindeki ayarları yap diye.Hatta kendim bile örnek yaptım.Hala soran vardı öğretmenim parantez içini yazacak mıyız diye...Sanki bu ders sadece yazma dersi...

bana sınav zor gibi geldi. Onların yerinde olsam yapabilirmiyim dedim. En Fazla 80 alırdım.(Ama empati kurdum)

Ortalama en az 70 olması lazım bence bizim dersimiz için. ben de ortalama 50 çıktı genelde.Tekrar yapacağım. Sıkıntı yaşarız arkadaşlar. İlk defa not veriyoruz. O yüzden olabildiğince kolay sorun yoksa sene sonu karnesinde 1 olan öğrencilerin açıklaması zor olur. Çalışmıyorlar diyerek işin içinden sıyrılamayız.

bahhele' Alıntı:

aynen hocam bizim zamanımızda kelimesini sevmem ama bu kadar yazısı bozuk bir nesil görmedim. El yazısı diye zorladılar çocukları yemin ederim 5. sınıfa gelmiş çocuk var ben 5 sene ayağımla yazsam daha okunaklı olur birçoğundan. Gerçi benim zoruma giden kötü yazmaları değil okumaya bile tenezzül etmiyorlar aynı soruları yerleri ve bazı kelimeleri, rakamları değiştirerek yazdım çocuk utanmadan yanımdakinin aynını yaptım ben nasıl düşük aldım diyor.

hocam ben de buradan harmanladım sorularımı, çok sıkıntı çıkmadı. Sadece iki sınıfım kötüydü bunlara da yazılıyı tekrarlayacağım. Açıkçası biraz da bakış açınıza bağlı; bana göre evet dersimiz zorunlu olmalı ama abartmamalıyız, hocam bahsetmiş biz türev integral gördük şuanda ne işe yarıyor, veya kimya da periyodik cetvel gördük bulmacalarda sadece işimize yarıyor:)) çocukları da düşünmeliyiz çocuğun hayatını etkileyecek bir durum dikkatli davranmak lazım dersimiz 2 ders saati, resim ve müzikten daha fazla etkili ortalamalara. düşünün bir kendi çocuğunuzun resim müzik yada bilgisayar yüzünden ortalamasının okul puanının düştüğünü. ben bu açıdan bakıyorum, ha şu demek değil dersi önemsemeyip ver 5 tamam anlamı çıkmasın ama bizler de dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum. hocam ben de not tutturdum forumu takip edenlerin %99 benzer yıllık plan hazırlayıp benzer sorular sordu. Canınızı sıkmayın bence bakış açınızı değiştirin. sorularımı da ekledim. sorularımı buradan harmanlamıştım biraz da ekledim.

Ekli dosyalar

• sınav.rar
    96.8 KB · Görüntüleme: 41
ya ne olursa olsun bu MEB bi an önce kitabımızı basmak zorunda..yoksa ihale biz öğretmenlerin üzerine kalacak bu genel başarısızlıklar...çocuklara hiç sınav yapmayacaz o zaman.zaten çocukta sorumululuk yok sınava çalışmak ya da ders geçmek gibi bir de sen bu çocuğa zorunlu ders koyup kitap basmıyorsun.öğretmen ne yapsın?!! :x
yemin ediyorum yazdıkları cevapları şuraya yazsam af buyurun gülmekten altınıza işersiniz :( biri okusa yaa bu çocuk senle dalga geçmiş der.o derece......
yazıcıya çıktı makinası dienimi ararsın monitöre bilgisayar dienimi hoparlöre aparlo dienimi...
melis ve kardeşi sorusunu öyle bi cevaplamışki hele bi tanesi..melisi terbiyesizlikle suçlayandan tutunda neden odaları ayrı eve taşınmıyolara kadar vardırmışlar işi şaka gibi :lol:
oofff umarım iyi olur..performans vermek istemiyodum ama mecburuz artık verecez :|

boşluk doldurma ve klasik sorulara tövbe. sadece çoktan seçmeli sorular soracağım.
biz öğrenciyken bunlar gibi yazsak öğretmen okumadan basardı sıfırı.

Geri