Sınav Analizi

Kodla Büyü

yaasinn

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Değerli arkadaşlar sınav analizlerini yapan var mı? İdare bizden analiz istedi.( Ortaokul )

sorunuzun doğrudan cevabı olmamakla birlikte konuyu ilgilendirdiği için yazıyorum.
"orta öğretim kurumları yönetmeliği"nde ve "ölçme ve değerlendirme yönetmeliği"nde(ki bu orta okulları da ilgilendiriyor) yazanlara göre sınav analizi sadece ortak sınavlar için yapılacak

Değerli arkadaşlar sınav analizlerini yapan var mı? İdare bizden analiz istedi.( Ortaokul )
Şimdiye kadar analizini yapmadığım hiç bir sınav olmadı, ortaokulda-lisede-meslek lisesinde...
Okul idarecilerinin bazıları sınav analizleri çıktı olarak sene sonunda istemiyor olabilir, yönetmelikte vb... yazılı metinlerde zorunluluk görünmeyebilir, ama sınavların ve özellikle açık uçlu sınavların analizinin yapılmaması düşünülemez bence... Öncelikle dersin öğretmeni kendi için yapmalı...
İnternette çeşitli örnekleri bulunabilecek, excelde hazırlanmış analiz programları var, bunlar sınavın istatistiksel verilerini daha net görmemizi sağlıyor. Hangi soru yüzde kaç oranında doğru yanıtlanmış, en fazla yanlış yanıtlanan-boş bırakılan sorular, öğrencilerin hangi sorudan kaç puan aldığı, puan ve başarı ortalaması, en yüksek ve en düşük notlar, grafikler.... sınıf listesi ve öğrencilerin sorulardan kaç puan aldığının girilmesiyle önümüze tek bir sayfa olarak yansıyor.
Buna ek olarak bu rapordan ve istatistiklerden, bizim yaptığımız okuma, yani analiz raporu ve yapılacak çalışmalar ve ek etkinliklerin belirlenmesi için bir plana olanak sağlıyor. Hangi konu farklı bir yöntemle tekrar ele alınmalı, hangi öğrencilere ilgi-yetenek ve seviyelerine uygun ek etkinlik ve ödevler hazırlanmalı gibi...
Açık uçlu sınavlar için başta kazanım/soru tablosu hazırlamak analize başlandığını gösteriyor, yapılandırılmış dereceli yanıt anahtarı ile öğrencilerin durumları daha net ön plana çıkarılabilir ve telafi, tekrar ve yeni konular için yöntem-teknik seçiminde yol gösterici olur.
Yönetmelikler açık ve net, ben de bunları biliyorum ama bir de şu konu var
Bakanlık müfettişleri de dahil müfettişler de bu yönetmelikleri bildikleri halde, her ziyaretlerinde bu sınav analizlerinin özellikle dersin öğretmeni için olmazsa olmaz olduğunu söyleyip, yapılması yönünde görüş belirtiyorlar, en azından benim görevli olduğum okullarda, tabi bu analiz için mutlaka excel vb... programlar kullanmanın zorunlu olmadığını, bir boş kağıda öğretmen tarafından yazılan sınav ve sonuçlar hakkındaki tespitlerinin yer aldığı raporun da aynı etkiye sahip olabileceğini belirtiyorlar.

valla hocam 28 bin lira maaş veriyor devlet. 56 bin liralik hizmet istiyor. hizmetli bizden çok alıyor ne analizi ne sınavı var. insanda istek kalmıyor bu sistemde.

kendim sordum kendim cevabını vereyim yalnışım varsa duzeltin atkadaslar...
İKİNCİ BÖLÜM
Sınavlar

Yazılı ve uygulamalı sınavlar
MADDE 45- (1) Derslerin özelliğine göre bir dönemde yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavlarla ilgili olarak aşağıdaki esaslara uyulur.
a) (Değişik:RG-8/9/2023-32303) Bir dönemde her dersten iki yazılı sınav yapılır. Ancak haftalık ders saat sayısı altı ve üzeri olan derslerde il sınıf/alan zümrelerince karar alınması durumunda üçüncü sınav yapılabilir. Sınav tarihleri e-Okul/e-Mesem sistemi üzerinden ilan edilir. Sınavlarla ilgili gerekli tedbirler okul müdürlüğünce alınır.
b) (Değişik:RG-8/9/2023-32303) Uygulamalı sınavlar hariç, öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan derslerin sınavlarının ortak yapılması esastır. Okullarda yapılacak ortak yazılı sınavların soruları ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince, il sınıf/alan zümreleri ve ölçme değerlendirme merkezi müdürlüğü ile birlikte oluşturulan konu soru dağılım tablosuna göre hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve sınıf düzeyinde eksik olduğu tespit edilen konu ve kazanımlar ders ve zümre öğretmenleri tarafından değerlendirilir. Konu ve kazanım eksikliğini gidermeye yönelik çalışmalar planlanarak yapılan uygulamalar ders defterinin açıklamalar bölümüne işlenir. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından, yoğunlaştırılmış eğitim programı uygulanan sınıflar ile işletmelerde mesleki eğitime öğrenci gönderilen sınıflarda ve mesleki eğitim merkezlerinde ortak sınav yapılmaz.
c) (Değişik:RG-8/9/2023-32303) Yazılı sınavlar; gerektiğinde okul, eğitim bölgesi, ilçe, il ve ülke genelinde ortak sınavlar şeklinde yapılabilir. Bu sınavların uygulanmasına ilişkin iş ve işlemler Bakanlıkça belirlenir.
ç) Zorunlu hâller dışında yazılı sınav süresi bir ders saatini aşamaz.
d) Soruların, bir önceki sınavdan sonra işlenen konulara ağırlık verilmek suretiyle geriye doğru azalan bir oranda tüm konuları kapsaması esastır.
e) Sınavlardan önce sorularla birlikte cevap anahtarları da soru tiplerine göre ayrıntılı olarak hazırlanır ve sınav kâğıtlarıyla birlikte saklanır. Cevap anahtarında her soruya verilecek puan, ayrıntılı olarak belirtilir.
f) (Değişik:RG-8/9/2023-32303) Uygulamalı sınavların hangi derslerden yapılacağı, şekli, sayısı ve süresi eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri tarafından belirlenir. Okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulanır.
g) Bir sınıfta bir günde yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavların sayısının ikiyi geçmemesi esastır. Ancak zorunlu hâllerde fazladan bir sınav daha yapılabilir.

şindi gelelim meslek lisesi uygulama sınavlarının yada teorik sınavların analizi konusuna;oyleki burda yazana gore diyorki;Uygulamalı sınavlar hariç,ogretmenlerin ortak degerlendirme yapabilmelerine imkan vermek uzere birden fazla subede okutulan derslerin sınavlarının ortak yapılması esastır...Bu sınavların sube ve sınıflar bazında sınav analizleri yapılır.
Dolayısı ile tek şube sınavı uygulamalı veya teorik analize gerek yok.dogrumu ARKADASLAR?

Okullarda Yapılan Ortak Sınavlarda Dikkat Edilecek Hususlar" içeriğinde yer alan 15. maddede şöyle bir ifade yer almaktadır: burda zaten kendi diyor ortak sınav diye...aynı subeye farklı ogretmenler giriyorsa ortak dogrumu? meslek lisesi grup olan dersler bile buna girmiyor(ortak sınav kapsamında degil yani) yalnışmıyım?baglantı tumu;https://eskisehirodm.meb.gov.tr/www/ortak-yazili-sinavlar/icerik/245 baslıkta yazılı sınav ibaresi var,uygulamalı sınavlar yok

suraya resmi gazeteli halini de koyayım...https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/09/20230909-2.htm

Sanki ösym kurumuyuz.Sınav analizi dediği sınav zor mu kolay mı geçerli mi güvenilir mi?Başka şeyler isteniyorsa o kurum ösym gibi sıralama yapıyor.
yapılandırmacı yaklaşıma göre de ters bir durumdur.Öğrenci merkezli yaklaşım değildir.Bence 9.sınıfa kadar da sınava gerek yoktur.Küçük çocuklara fare ne işe yarar anlat diyoruz.fareyi tanımlıyabiliyor mu?ne işe yaradığını biliyor mu?Sınav analizine gerek var mı? :D lab olsa veya evde çocuk fareyi kullansa ve ihtiyacı olsa neden öğrenmesin.Biz gardiyan değiliz.cellat da değiliz.Rehberlik edecez.Hem biz zor durumdayız hem öğrenciler hemde veliler.Herkes severek bir şeyler yapsın.Ve ihtiyaç duysun öğrenmeyi öğrensin.Kafa yormaya gerek yok bu kadar.Bilgi çağındaysak buna göre de içerik düzenlenmeli ve farklı değerlendirme yöntemleri geliştirilmeli.

Yeni bir formalite, yeni bir evrak işi daha eklendi. Hayırlı uğurlu olsun.
Sınavların tamamını ortak yapıyoruz. 2-3 şubenin planı aynı. Müfredat tıka basa dolu. Ders programında maşallah her ders saatine bir kazanım düşüyor. Farzı misal bir sınav analizi yaptık. Bir şubede kazanımların bazılarını tekrar işlememiz gerektiği ortaya çıktı. Nasıl yapacağız? Konu tekrarı yapmak için planı esnetemezsin. Plan ortak gitmek zorunda. Bir haftayı kaçırsan, diğer şubelere yetişmek imkansız. Sınav zamanında kazanım-soru tablosuna yetişebilmek için koştur koştur konu işliyoruz zaten. Öğrenci anlamış anlamamış önemi yok, tekrar yapma imkanı yok. Ne işe yarayacak bu analizler? Sınav teslim tutanağı, ders kesim raporu vb. gibi sene sonunda istiflenip, arşive kaldırılacak yeni bir evrak sadece.

Şimdiye kadar analizini yapmadığım hiç bir sınav olmadı, ortaokulda-lisede-meslek lisesinde...
Okul idarecilerinin bazıları sınav analizleri çıktı olarak sene sonunda istemiyor olabilir, yönetmelikte vb... yazılı metinlerde zorunluluk görünmeyebilir, ama sınavların ve özellikle açık uçlu sınavların analizinin yapılmaması düşünülemez bence... Öncelikle dersin öğretmeni kendi için yapmalı...
İnternette çeşitli örnekleri bulunabilecek, excelde hazırlanmış analiz programları var, bunlar sınavın istatistiksel verilerini daha net görmemizi sağlıyor. Hangi soru yüzde kaç oranında doğru yanıtlanmış, en fazla yanlış yanıtlanan-boş bırakılan sorular, öğrencilerin hangi sorudan kaç puan aldığı, puan ve başarı ortalaması, en yüksek ve en düşük notlar, grafikler.... sınıf listesi ve öğrencilerin sorulardan kaç puan aldığının girilmesiyle önümüze tek bir sayfa olarak yansıyor.
Buna ek olarak bu rapordan ve istatistiklerden, bizim yaptığımız okuma, yani analiz raporu ve yapılacak çalışmalar ve ek etkinliklerin belirlenmesi için bir plana olanak sağlıyor. Hangi konu farklı bir yöntemle tekrar ele alınmalı, hangi öğrencilere ilgi-yetenek ve seviyelerine uygun ek etkinlik ve ödevler hazırlanmalı gibi...
Açık uçlu sınavlar için başta kazanım/soru tablosu hazırlamak analize başlandığını gösteriyor, yapılandırılmış dereceli yanıt anahtarı ile öğrencilerin durumları daha net ön plana çıkarılabilir ve telafi, tekrar ve yeni konular için yöntem-teknik seçiminde yol gösterici olur.
Yönetmelikler açık ve net, ben de bunları biliyorum ama bir de şu konu var
Bakanlık müfettişleri de dahil müfettişler de bu yönetmelikleri bildikleri halde, her ziyaretlerinde bu sınav analizlerinin özellikle dersin öğretmeni için olmazsa olmaz olduğunu söyleyip, yapılması yönünde görüş belirtiyorlar, en azından benim görevli olduğum okullarda, tabi bu analiz için mutlaka excel vb... programlar kullanmanın zorunlu olmadığını, bir boş kağıda öğretmen tarafından yazılan sınav ve sonuçlar hakkındaki tespitlerinin yer aldığı raporun da aynı etkiye sahip olabileceğini belirtiyorlar.
Hocam kullandığınız excel vs. Program varsa paylaşabilir misiniz rica etsem?

yönetmelikleri okudum(orta öğretim kurumları ve ölçme değerleendirme). her öğrencinin her sorudan aldığı puanı içeren bir analiz anlamına gelen bir ifade göremedim. durduk yere kendime iç çıkartmayacağım. öyle bir durum olsa meb zaten bir format yayınlardı.(meb diyorum bakın il zümre, ilçe zümre demiyorum. onların görevleri arasında yok zaten böyle bir şey. ama kraldan çok kralcı oldukarı için........)
genel ifadelerle "şu soruyu çoğunluk yapamamış/yanlış yapmış, şu soruyu yarısı yapmış, şu soruyu çoğunluk yapmış" deyip geçeceğim.

Son düzenleme:
Geri