Sınıfta kalma geri geliyor

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
1.Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni dönemde liselerde sınıf tekrarını hayata geçireceklerini, devamsızlık affını da kaldıracaklarını söyledi.
2.Özellikle 11. sınıftan 12. sınıfa geçen öğrencilerin açık liseye erişim, açık liseye nakil süreçlerini zorlaştırarak merdiven altı, eğitim verdiğini iddia eden yapılarla da mücadele edeceğiz.
3.Aynı şekilde devamsızlıkla ilgili ben buradan bir kez daha söyleyeyim, bu konuda önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda çocuklarımız af ya da benzeri beklenti içinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz.

Sınıfta kalma zaten ver, ortaokulda ve ilkokulda da. İlkokulda veli dilekçesi ile, ortaokulda şök ile. Eski okulumda, ortaokul, öğretmenler kurulunda kalsın dediğimiz öğrenci iş resmiyete binince kalsın diyenlerin çoğu geçsin diye imza verdi. Şök konusunda önce öğretmen arkadaşlar kendilerine bakmalı, sözünün eri olmalı. Lisede de 50 ortalamanın altında kalan öğrenci zaten örgün okumamalı. Bence ortalama ya da ders adetine göre kalmaktansa yani sınıf tekrarındansa, tüm dersler başarı kriteri sağlanıp geçilmeli, yani kredili sistem. Başarı 50 olur, 40 olur, bir standartı belirlenmeli. Fen lisesindeki başarı kriteri ile meslek lisesindeki başarı kriteri aynı olmamalı.
Kredili sistem öğrenciye esneklik sağlayacak, son sınıfta da başarılı öğrenci kredisi az kalacağı için, kalan 3-4 dersle üniversite sınavına daha iyi hazırlanabilecek, son sınıfta devamsızlıktan af gibi ucubeliklere gerek kalmayacaktır.

ben sınıfta kalıp bundan yarar gören öğrenci görmedim. aksine olumsuz davranışları pekişiyor, ertesi yıl daha da tuhaf bir hal alıyor.

bunun yerine öğrenci yeteneklerini keşfedip o yetenekleri doğrultusunda çocuğa eğitim verilmesi tarzında bir yaklaşım için kafa yorsalar keşke..

Bu seneki 12.sınıflardan en çok duyacağımız soru "Hocam bu sene devamsızlıktan kalma var mı?" olacaktı.
Bakanımız önünü kesmiş biraz.
Ama yıl sonunda yine affedilirler diye düşünüyorum...

Sınıfta kalma siyasi sebeplerden dolayı(oy kaybı) geri gelemez, gelse bile dahi ebeveyni olanları bir kere rahata alıştırdınız, uygulaması zor olur, öğretmen milleti bu zorluğu göze almaz.

Öğrencinin yıl sonu ortalaması 50nin altı veya toplam devamsızlığı 30un üzerinde(mazeretsiz 10 + mazeretli 20) ise öğrenci kalmıyor mu zaten lisede?

Sınıfta kalmayı kolaylaştıracaklar herhalde. Bizde bu sene yoğun ısrarlara rağmen sınıfı geçmek istememekte direnen üç öğrenci sınıf tekrarına kaldı. :)

Ortaokulda da kalma var atılma var ama müdür yardımcısı işi boşverince kalan olmuyor. Çalışan adama denk geldim. Savcılık kararı ile okula devam etmesi gerekir yazısı olan çocuğu okuldan attı. Yeterki evrak tam olsun. Karar da illaha şu okulda okusun demiyor ki.
Sınıfta da bıraktık.

Okul cillop gibi oldu. Kalmayı gören diğer öğrenciler motive oldu. Okul 90 ların seviyesine döndü.

Not: Sınıfta bırakma ve atma bu kadar çok evrak işi gerektirmemeli.

Bu sene 30 kişi 10 sınıf öğrencinin 18 i sınıf geçti.24 kışlık 12. Sınıf öğrenciden 6 tanesi sınıfta kaldı. Kalma zaten var.

Hocam biz 2021-2022 de 25 kişi, 2022-2023 de en az 15 kişi bıraktık. Bir öğrenciyi 2 yıl üst üste bıraktık. ŞÖK ten geçirmedik. Okul rahatladı. Kalan ya okulu değiştirdi, yada okulu bıraktı. Zaten okumayacak kişilerdi
Ülke genelinde birliktelik olmalı. Yönetmeliklerde var evet kalma ancak uygulamalarda maalesef birliktelik yok. Genelde de kalma olmuyor.

Geri