Sınıf öğretmenlerine kodlama egitimi vermeli miyim?

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar ilçede halk eğitim bünyesinde sınıf öğretmenlerine kodlama egitimi vermem isteniyor.
Bu genel olarak eba üzerine bulunan kodlama ile ilgili bölümler hakkında olacak.
Onlarda bunu 3. 4. Sınıflarda serbest etkinlikler dersinde anlatacaklarmis.

Ne dersiniz?

Biraz ön yargılı yaklaşsamda (Bt öğretmenleri dışındaki öğretmenlerin FATİH Rehber Öğretmeni olması gibi),
Benim Fikrim öğrencilerin bu işi sevmeleri için çok küçük yaşlarda eğitine başlamaları gerekmektedir. O yüzden de eğitim vermeniz faydalı olur.
Biz haksızlığa uğrasakta, öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir.

Sen anlatmaya başlasan da merak etme hocam daha dersin ilk başında bıkanlar oflayan puflayanlar olacak.. Ben bilişime dair ne varsa anlatayım dedim okuldaki öğretmenler aman hocam kalsın dediler.. Benden günah gitti yani :)

Hocam bu konuda tereddüte bile düşmeden hayır demelisiniz. Biz dersimizi herkesin anlatabileceği üç beş saatle çözülebilen bir ders gibi gösterirsek bize değer vermelerini bekleyemeyiz

Verin hocam. Ben bulunduğun ilçede tüm sınıf ogretmenlerini whatsapp'tan ekleyecegim ve onlara çocuklara anlatmaları için Scratch ve arduino eğitimi vereceğim.
En azından çocuklar ortaokula geldiği zaman belli bir seviyede olur.
ABD ve AB'de sınıf öğretmenleri bu kodlama konusunu öğrencilere anlatıyor.
Bilişim BT öğretmenleri ile sinirlandirilmamali.

Sınıf öğretmeni ve arduino... Söylecek söz bulamadım...

Alimin sadakası bilgisini paylaşmasıdır.
Bir hadisi Şerifte "Kendisine bir ilim sorulup da bunu gizleyen kimseye kıyamet gününde ateşten bir gem vurulacaktır." Buyrulmuştur. Buna göre düşünün hocam

Kesinlikle hayır diyen arkadaşlar kendileri açısından bakıyorlar bu duruma ama öğrenci gözünden bakarsak kodlamaya ilgi duyan öğrenci lisede bilişim teknolojileri alanımıza gidebilir. Temeli ilköğretimde alamayan öğrenci lisede bilişim bölümüne geldiğinde programlama derslerinde maalesef dökülüyor. Bir de bu açıdan bakın derim.

Katılıyorum. Bilişim derslerini de sınıf öğretmenlerine anlatalım. Nasıl olsa seneye 5lerde dersimiz yok.
Bu aynı şey değil hocam. Sınıf öğretmeni kendi dersinde bunu kullanacak ve gayet de mantıklı. Artık ilkokula bilişim teknolojileri öğretmeni atanamadığına göre...

neden kendinizi bu kadar basitleştiriyorsunuz arkadşlar, kodlama birçok öğretmenin anlatmaya teşebbüs dahü edemeyeceği derecede zor bir iş, yıllarca gördüğümüz zulümün üstün birde bilgimizi kendi ellerimizle nasıl başkasına verip kendimizi gereksiz konumuna düşürürüz gerçekten ilginçsiniz. ayrıyetten ilkokula ingilizce öğretmeni atıyorlarda bilişim öğretmenine gelince mi sınıf öğretmeni derse giriyor. bi kendinize gelin bu kadar tevazu fazla.

ilkokulda ingilizce dersini sınıf öğretmeni vemiyorken neden bilişim dersini sınıf öğretmeni veriyor. o zaman ingilizce öğretmenleri snıfçılara kurs versin ingilizceyi de sınıfçılar anlatsın

mySuperLamePic_651f34ac5cbb0c425bb548a78597057d.jpg

Biraz ön yargılı yaklaşsamda (Bt öğretmenleri dışındaki öğretmenlerin FATİH Rehber Öğretmeni olması gibi),
Benim Fikrim öğrencilerin bu işi sevmeleri için çok küçük yaşlarda eğitine başlamaları gerekmektedir. O yüzden de eğitim vermeniz faydalı olur.
Biz haksızlığa uğrasakta, öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir.
İlkokulda ingilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi gibi dersleri de sınıf öğretmenleri verebilir(verebilir diyorum, vermesi gerektiğini söylemiyorum). Çocuğum ilkokul 4. sınıfta. Her akşam beraber ders çalışıyoruz.İngilizce, Matematik, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi vs. Akşamdan öğrenci ders kitaplarını biraz okuyup, öğrenciye anlatmak, öğretme işi yapılabilir. Fakat ilkokul, ortaokul, Lise bence pedogojik olarak çok farklı. Her seviyenin öğretmeni ayrı yetişmesi gerektiği kanaatindeyim. Ama diğer taraftan iş kodlamaya gelince işi işin ehli yerine kısa vadede çözüm üretmek için sınıf öğretmenlerine veya başka branş öğretmenlerine vermek, bu çocukların geleceği için çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Bir nesil daha elden kayıp gitmiş olacaktır.

Bu aynı şey değil hocam. Sınıf öğretmeni kendi dersinde bunu kullanacak ve gayet de mantıklı. Artık ilkokula bilişim teknolojileri öğretmeni atanamadığına göre...
Yine dersinde kullansın. Kursları, verilen sertifikaları biliyoruz. Burada amaç kurs verdik, sertifika verdik. Artık bu dersi sen biliyorsun diyerek, öğretmeni sorumlu tutmak. Bunlar ucuz çözüm yolları. Mesela herkesi iş güvenliği konusunda kursa aldılar, sonucunda bir belge verdiler. Ne oldu iş güvenliği uzmanı mı olduk. Yok artık.Artık yasal olarak bu kurs sonucunda ve aldığınız belgeden dolayı yasal olarak her türlü iş kazalarında sorumlu tutabilirler. Kursun ve verilen belgenin asıl amacı yasal yükümlülüğü, yasal olarak öğretmenin üzerine yüklemek. Yasa yerini bulsun. "Bu ekmeğin gramajını düşürüp, zam yapmadık, bak yine fiyat aynı" gibi bir şey.

hocam sınıf öğretmeni kod yazma işini zor öğrenir ancak kodris gibi bir ortamda bloklarla eğlenerek ogretebilir

Kim ne eğitim istiyorsa vermek lazım bence. İnsanlar öğrensin birşeyler. Siz eğitimi vermeyince işi yapacak kitle değişmez. Ya eğitimsiz yaparlar. Ya da eğitim verecek birini bulurlar.

Neden Sınıf Öğretmenleri hizmetiçi eğitime alınıp İngilizce dersine de sokulmuyor ya da Din Kültürü dersine?

• Beğen
Tepkiler: nmk
Olumsuz fikirleri okuyunca üzülüyorum. Bencilliğin zirve yaptığı insanlarsınız.
Öğrenciyi düşünmeyen bireylerden öğretmen olmamalı. Zaten olsa da defolu olur.
"Ben mağdur oldum , o zaman kahrolsun eğitim-öğretim." diyorsunuz.
Allah bu milleti sizin gibi insanlara muhtaç etmesin.

Sorununuzu iş verenle çözün. Çocuklardan ne istiyorsunuz.

Sınıf öğretmenlerinin bilişim dersi vermelerine karşıyım ama çocukların az da olsa bir şey duymaları bizim için iyidir. En azından çocuk ilkokuldan bir şeyleri merak ederek ortaokula gelir. Çocuklar için bir kazanç olur. Sınıf öğretmeninin vereceği kodlama ile bize daha çok ihtiyaç olur. Herkes kodlama öğrenmeli az da olsa.
Not: Eğitimde neyimiz doğru ki bu yapılanlar doğru olsun. İngilizce dersi, Din kültürü dersine branş öğretmeni giriyorsa bu da bize yapılan büyük bir ayıptır.Bunda çocukların suçu yoktur. Bilgisayar öğretmeni norm fazlası olurken sınıf öğretmeni kodlama verecekse zaten gelecek adına bir şey beklemeyelim. Zaten sorun ilkokuldan gelen çocukların yeterli alt yapıya sahip olamamasından kaynaklanıyor.

hocam kendi hakkını aramayan bunu öğrencisine nasıl öğretecek, haksızlığa uğradığında öğrencilerine ne tavsiye ediyorsun hocam, sinip oturmalarını mı?
hakkını aramak bencillik mi oldu?
devletten adalet beklemek bencillik mi oldu,
kodlamayı birkaç saatlik eğitimle anlatılabilecek bir şeymiş gibi gösterip basitleştirmek bencillik mi oldu.
son olarak ALLAH NE BENİ KİMSEYE NE KİMSEYİ BANA MUHTAÇ ETMESİN, AMİN.

• Beğen
Tepkiler: nmk
Yukarıda hocalarımda bahsetmiş ama ben yine dillendireceğim. Madem basit eğitimlerle sınıf öğretmenleri kodlama gibi zor bir konuda eğitim verebilecek seviyeye gelecekler. O zaman ne diye İngilizce, Din Kültürü.. vb. dersleride basit eğitimlerle sınıf öğretmenleri vermiyor? Bana da basit bir eğitimle Matematik dersi versinler?
PDR tayfası sadece nöbet tutmaları ile ilgili bir tasarıdan dolayı yeri yerinden oynattılar.Hemen hemen tüm sendikalar peş peşe açıklamalarla destek verdiler.Bizim dersimiz tedavülden kaldırıldı, tamirci çırağı muamelesine maruz kalmaktan öğretmen olduğumuzu unuttuk ama, kimselerden ses yok. Şimdi bu durumda da refleks olarak kendi dersimizle ilgili durumlarda verdiğimiz tepkilere kendi içimizden bu karşı çıkışlar !! Aklım almıyor. O vakit düştüğünüz durumu fazlasıyla hakediyorsunuz.Yok bencillikmiş, yok bilgi paylaşımıymış..bla bla bla...Benim dersim ve öğretmen kimliğim itibarsızlatırılacak ve ben de zerre fayda sağlamayacağını bile bile, bize tamirci gözü ile bakanlara kodlamayı anlatacağım...Hadi ordan...

hocam kendi hakkını aramayan bunu öğrencisine nasıl öğretecek, haksızlığa uğradığında öğrencilerine ne tavsiye ediyorsun hocam, sinip oturmalarını mı?
hakkını aramak bencillik mi oldu?
devletten adalet beklemek bencillik mi oldu,
kodlamayı birkaç saatlik eğitimle anlatılabilecek bir şeymiş gibi gösterip basitleştirmek bencillik mi oldu.
son olarak ALLAH NE BENİ KİMSEYE NE KİMSEYİ BANA MUHTAÇ ETMESİN, AMİN.

Gözünü seviyim bu olayın neresinde hak aramak var. Hak aramakla uzaktan yakından ilgisi yok.
"Sakın öğretmeyin" demek hak aramak mı? Sonuçta öğreteceğiniz kişide gidip öğrencisine anlatacak. Bu nun adı başka birşey..
Öğrenciler bize hep muhtaç

Burada bu bilgi eksikliğinden kimin mağdur olacağına bakmak lazım. Kendinizi şimdi o sıralarda okuyan bir öğrenci olarak düşünün. Ben o sıralarda otururken isterdim ki eğer o günkü teknoloji olsaydı öğretmenim bana kodlama blok tabanlı programlama göstersin. Eğitim vermeyin diyerek o çocukların bilgi hakkını gasp ediyorsunuz bence. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bize de daha çok şey bilen öğrenciler gelir.

Gözünü seviyim bu olayın neresinde hak aramak var. Hak aramakla uzaktan yakından ilgisi yok.
"Sakın öğretmeyin" demek hak aramak mı? Sonuçta öğreteceğiniz kişide gidip öğrencisine anlatacak. Bu nun adı başka birşey..
Öğrenciler bize hep muhtaç
hocam bu işi çok basite alıyorsunuz, hayatta doğrular değil gerçekler vardır. ben size gerçeklerden bahsedeyim hocam kardeşimin çalıştığı fabrikayı örnek vereyim mesela kimse kimseye işini öğretmez çünkü işini öğrettiğinde kendisine ihtiyaç kalmayacağını bilir. kardeşim fabrikada çalışıyor onunla ara sıra sohbet ediyoruz.
din kültürü dersi, ingilizce dersi vb dersler için ilkokula öğretmen atanıyorsa kodlama için hayli hayli atanabilir zira bu ders bu ülkenin geleceğinde çok önemli ve sınıf öğretmeninin verebileceği gibi bir fikirle basitleştirilemez. ben bu çocuklar eğitim almasın demiyorum adam gibi eğitim alsın diyorum.
bana şu soruyu cevaplar mısınız : din önemli ingilizce önemli de bilişim önemsiz mi?

hocam bu işi çok basite alıyorsunuz, hayatta doğrular değil gerçekler vardır. ben size gerçeklerden bahsedeyim hocam kardeşimin çalıştığı fabrikayı örnek vereyim mesela kimse kimseye işini öğretmez çünkü işini öğrettiğinde kendisine ihtiyaç kalmayacağını bilir. kardeşim fabrikada çalışıyor onunla ara sıra sohbet ediyoruz.
din kültürü dersi, ingilizce dersi vb dersler için ilkokula öğretmen atanıyorsa kodlama için hayli hayli atanabilir zira bu ders bu ülkenin geleceğinde çok önemli ve sınıf öğretmeninin verebileceği gibi bir fikirle basitleştirilemez. ben bu çocuklar eğitim almasın demiyorum adam gibi eğitim alsın diyorum.
bana şu soruyu cevaplar mısınız : din önemli ingilizce önemli de bilişim önemsiz mi?
Altına imzamı atıyorum Hocam. Madem bu kadar önemli olduğunu düşünüyorlar, o vakit bu dersin zaten varolan hocalarına versinler bu dersi: Ne diye gidip sınıf öğretmenlerine belli saatlik eğitimlerle kodlama dersi verilsin???

Üslubunuz çok yanlış, bence gözden geçirmelisiniz. İlkokulda kodlama olmalı fikrini savunuyorum ancak her işte olduğu gibi bunda da işi ehline bırakmak gerek. Öğrenci faydasına gelecek olursak ilkokul 3. sınıf öğretmenimiz öğrencilerinin kodlama eğitimi almasını istediğini ve bunu kendisinin yapamayacağını söyleyip benden yardım istedi. Ben de boş saatimde gidip kodlama dersi veriyorum çocuklara. Yani sizin dediğiniz gibi bencil de değilim düşüncesiz de. Sadece alanım kıymetini biliyorum, ders saatimin artmasını istiyorum, branşımın hak ettiği değeri görmesini arzu ediyorum. Son olarak diyeceğim ilkokul, ortaokul, lise fark etmez her okulda ve her kademede bilişimi anlatacak, kodlamayı, robotiği sevdirecek, çocuklarımızı çağa uygun yetiştirecek ve öğretmenlere gerek bilişim gerekse eğitim teknolojilerini konusunda yol gösterecek bir bilişimciye ihtiyaç vardır.

Geri