Sınıf öğretmeni olan yöneticiler derse girmeyecek

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İlköğretim Okullarında branşı sınıf öğretmeni olan yöneticilerin aylık ve ek ders ücreti karşılığı ders görevlerini ne şekilde yerine getireceklerine dair Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Görüş yazısı yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararın Aylık karşılığı ders görevi başlıklı 5(1)-a bendinde “Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, ders okutmakla yükümlüdürler.” denilmektedir.

Branşı sınıf öğretmeni olanların hangi derslere gireceği konusu tereddütlere yol açmıştır.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü 23.03.2009 tarihinde bu konuda Milli Eğitim Bakanlığından görüş istemiş, 14.04.2009 tarihli yazı ile Personel Genel Müdürlüğü cevap vermiştir.

Verilen cevapta; “ Görev yaptıkları kurumların özelliği nedeniyle derse girmeleri mümkün olmayan yöneticiler kapsam dışında değerlendirilecektir. Ayrıca kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda yeterli ders sayısının olmaması gibi nedenlerle aylık karşılığı ders görevini doldurmayan yöneticiler, aylık karşılığı ders görevlerini doldurmaları amacıyla bir başka eğitim kurumlarında görevlendirilmeyecektir.” açıklaması yapılmıştır.

Ayrıca Personel Genel Müdürlüğü aynı yazılarında, İlköğretim okullarının 1-5’inci sınıflarında derslerin bir kısmının yöneticiler tarafından okutulması ders bütünlüğünü bozacağından 1-5 sınıflarda aylık karşılığı veya ek ders ücreti karşılığında ders okutmalarını uygun görmemiştir.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın ikinci bölümünde yer alan "Aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 5.maddesinde;

"(1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,
b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,
c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,
ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir." hükümleri yer almaktadır.

/www.turkegitimsen.org.tr/
http://www.memurlar.net

Ekli dosyalar

• meb_ek_ders_ucreti_36276.jpg
    meb_ek_ders_ucreti_36276.jpg
    120.6 KB · Görüntüleme: 646
Geri