sınıf öğretmeni olan okul bilgisayar formatörleri

Kodla Büyü
bosgelmez' Alıntı:
öncelikle by katliamı kınıyorum ve kendisinden utandım meslektaşım olarak sınıf öğretmeni zaten 6 saat derse girince formatörlükten ayda 12 saat eksik ek ders alır benim okulum 9-3 8 den 5 e kadar kalıyorum karşılığı 12 saat ek ders bunu sadece belirtmek için yazdım kimsenin dedi ek ders değil sen utanmadan bunları yazabiliyorsan bende utanmadan durumumuzu beyan edebilirim diye düşünüyorum
sonra umarım derslerinize kavuşursunuz diyorum
ama bize laf yetiştirmekle olmuyor maalesef
humuş hocamın dediklerine katılıyorum ben isteyerek oldum ancak boş konuşan ve kendini geliştirmek istemeyen kişilerin burada olduğunu düşünmüyorum
benim demek istediğim ortada hatalı bir işleyiş var ise bu yanlışın sebebi biz değiliz çözmek içinde hakaret etmenin manası yok sınıfçı arkadaşlarımın fikir beyanlarına saygısızlık benim sıkıntım o takibi herkes kendi branşına girsin buca da 52 okul 25-30 civarı toplam bilgisayar öğretmenleri dahil formatör var ve nerede ise herkes haftanın bir günü başka okula gidiyor ve bu sayının yarısı sınıf öğretmeni yeterince almıyorlar buda maliye ve milli eğitimin çözeceği iş benim derdim birbirimize saygı gösterelim

Nasıl ki su ürünleri mezununu öğretmen yaptılar ise sınıf öğretmenini de formatör de yaptılar. Altyapı oturmadan kalkışılan işlerin sonu hüsran. Devlet size bu hakkı verdi diye kullanmışsınız,eyvallah.

Amaaa. Her işin bir erbabı vardır, onlarda hata da olabilir, kendini geliştirmeyen bilişimci de olabilir. Ama burada onları eleştirmek sizin haddinize değil. Sorgulamanız gereken size verilen bu şans ne kadar mantıklı.

Öncelikle sizin peşinde koşmanız gereken, sınıf öğretmeni olarak, branşınızı daha ileriye götürmek, varsa maddi, manevi zorlukları bunları gerekli mercilere başvurarak halletmek.

Size verilen hak başkalarının hakkını sabote ediyorsa, ya kabul etmeden önce biraz düşüneceksin, yada burada dile getirirken.

Selamlar

Arkadaşlar neyin tartışmasını yapıyorsunuz, branş dışı görevlendirme yapılıyor olması doğru yanlış tartışılır ama bu görevlendirmelerin bize zararı ne.
Sonuçta görevlendirme ile yapılan bir iş, bilişimciler ben bu işi yapacam dediğinde zaten önünde kimse duramıyor. Tayin durumu, norm durumu desen zaten o iş derslere bakıyor.

Bizim branşımız formatörlük değil, bilişim teknolojileri değil mi arkadaşlar, şimdi formatörlük bizimdir bizim kalacak deyip bu işe mi sahip çıkacağız.
Ben şuna inanıyorum;
Eğer branş dışı görevlendirmeler yapılmıyor olsaydı bilişimciler 2 şer 3 er okul gezeceklerdi, hiç bu taraftan bakıyor musunuz.

Yapılan uygulama tamamen doğrudur demiyorum ama suçlu bu arkadaşlar değil..

the_korsan' Alıntı:
Arkadaşlar neyin tartışmasını yapıyorsunuz, branş dışı görevlendirme yapılıyor olması doğru yanlış tartışılır ama bu görevlendirmelerin bize zararı ne.
Sonuçta görevlendirme ile yapılan bir iş, bilişimciler ben bu işi yapacam dediğinde zaten önünde kimse duramıyor. Tayin durumu, norm durumu desen zaten o iş derslere bakıyor.

Bizim branşımız formatörlük değil, bilişim teknolojileri değil mi arkadaşlar, şimdi formatörlük bizimdir bizim kalacak deyip bu işe mi sahip çıkacağız.
Ben şuna inanıyorum;
Eğer branş dışı görevlendirmeler yapılmıyor olsaydı bilişimciler 2 şer 3 er okul gezeceklerdi, hiç bu taraftan bakıyor musunuz.

Yapılan uygulama tamamen doğrudur demiyorum ama suçlu bu arkadaşlar değil..

Gerçekten bu görevlendirmelerin Bilişimcilere zarar vermediği düşünüyorsan. Bir daha düşün derim ben.

Hocam formatörlük görevini hiçbir şekilde sahiplenmiyorum, bugün var yarın yok, kim yaparsa yapsın öncelik bende olduktan sonra istersem zaten yapabilirim.

Ben ders derim başka da birşey demem.

the_korsan' Alıntı:
Hocam formatörlük görevini hiçbir şekilde sahiplenmiyorum, bugün var yarın yok, kim yaparsa yapsın öncelik bende olduktan istersem zaten yapabilirim.

Sn. hocam ben de formatörlük müptelası değilim zaten. Sen istediğin zaman yaparsın tabi ki.

Ama okullarda idare bilişim normunu, istese dersi seçmeyerek kaldırıyor. Eee bir de okulda sınıfçı formatör varsa ve işleri yapıyor ve yapmıyorsa ne gerek kalıyor boteye tefe. O okul da norm olmayınca bizim bote öğrencileri tırmalıyo kpss den 90 alacam diye.

Sadece kendi açından bakma olaya bence. Etraflı düşününce daha bir çok zararı var

Selamlar

kafkas' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
Hocam formatörlük görevini hiçbir şekilde sahiplenmiyorum, bugün var yarın yok, kim yaparsa yapsın öncelik bende olduktan istersem zaten yapabilirim.

Sn. hocam ben de formatörlük müptelası değilim zaten. Sen istediğin zaman yaparsın tabi ki.

Ama okullarda idare bilişim normunu, istese dersi seçmeyerek kaldırıyor. Eee bir de okulda sınıfçı formatör varsa ve işleri yapıyor ve yapmıyorsa ne gerek kalıyor boteye tefe. O okul da norm olmayınca bizim bote öğrencileri tırmalıyo kpss den 90 alacam diye.

Sadece kendi açından bakma olaya bence. Etraflı düşününce daha bir çok zararı var

Selamlar

Hocam bu sıkıntıyı hepimiz yaşıyoruz, hepimiz gemideyiz, herkes bir şekilde üç kağıdını buluyor değil mi hocam, başka branş dışı formatörler olmasa dersler zorunlu olmadıkça da yine sorunlar bitmez.
Siz şuna karar vermelisiniz hocam, branş dışılar olmazsa 3 okula birden gitmeyi göze alır mısınız?
Hayırlı cumalar, saygılar

the_korsan' Alıntı:
kafkas' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:

Selamlar

Hocam bu sıkıntıyı hepimiz yaşıyoruz, hepimiz gemideyiz, herkes bir şekilde üç kağıdını buluyor değil mi hocam, başka branş dışı formatörler olmasa dersler zorunlu olmadıkça da yine sorunlar bitmez.
Siz şuna karar vermelisiniz hocam, branş dışılar olmazsa 3 okula birden gitmeyi göze alır mısınız?

ben geçen yıl 5 okula gittim hem de günde 2 okul denk gelmişti ders programında.. oldukça zordu benim için ama formatör olup hizmetli tamirci gibi olacağıma en azından dersime girerim dedim.
bence derslerimiz olmadan rahat edemeyiz.
bu sene okulumda maşallah diyeyim 21 saat bt dersi var. çok memnunum . not veremesemde derslerimi sıkı bir şekilde işliyorum

the_korsan' Alıntı:
kafkas' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:

Selamlar

hocam tam anlamadım. neden 3 okula birden gidecekmişizki. formatör olupta birden fazla okula giden mi varki. Siz bilişimci oduğunuza eminmisniz hocam. Bu formu takip ediyorsanız bilirsiniz başka branşlardan kaynaklanan sorunları. Bunu savunmanızı hiç anlayamadım. Birde tamam biz atandık istersek oluruzda, atanamayan kardeşlerimizi hiç mi düşünmüyorsunuz. Sınıfçılar veya diğer branşlar, bu bilgisayar aşkını fedakarlık hikayesini bıraksınlar bence herşey açık dersine girmekten sıkılan formatörlüğe saldırıyo. Birde utanmadan bilgisayarcılar şunu bilmiyo bunu bilmiyo diyorlar. Bilmiyorsak bilmiyoruz diploma ne derse o olur.

arkadaşlar geçen yıl bir okulda bilgisayar kursu vermek üzere görevlendirilmiştim, kursun ilk akşamı yaklaşık 15 yıllık bir sınıf öğretmeni geldi hocam ben sırf sertifikam olsun diye kursa başvurdum ve okulda teknoloji adına herşeyi ben yapıyorum dedi, neyse bu hocam sadece word ve powerpoint kullanabiliyormuş, excel falan yok tabi... Aslında sadece eğitim kurumunda değil, türkiyede bilgisayar adına bir ki karışık işlemi yapabilen ben bilgisayar biliyorum diye ortalıkta geziniyor. İnternete girebiliyorsan, yazıcıdan çıktı alabilyorsan, dosyalarını kaydetmeyi başarabiliyorsan tebrikler, ama bu vasıflara sahip herkez bilgisayarcı değildir.
Hey şeyden önce siyah ekrandaki beyaz komutları kullabiliyormusun (hangi işletim sisteminden bahsettiğimi gerçek bilgisayarcılar bilir), geceleri if then else, for i=0 to sonsuzluk şeklinde uzayan anlamsız satırlara anlam yükleyebiliyormusun, turuncu-beyaz, turuncu, yeşil-beyaz, mavi, mavi-beyaz, yeşil, kahverengi-beyaz, kahverengi diye sıralanan renklerin gökkuşağının değilde dünyaya açılan kapının renkleri olduğunu biliyormusun, sırf müdür istedi diye okuma bayramına davetiye tasarlamak için çucuğunla şirinleri izlemek varken geceni harcıyormusun, EEPROM dendiğinde buna trafik sinyalizansoyu yükleyeceğim diye hexadesimal ve binary sistemlerle kafayı yediysen bilgisayarcısındır....
Merak ettiğim office programlarını kullanmak ve internetten video yada şarkı indirmek formatör görevlendirmesi için yeterliyse bence sorun yok bütün öğretmenler formatör olabilir...

SORU
öğretmen : "Hocam sınıfa bilgisayar alıcaz ne tavsiye edersiniz?"
formatör A : "hocam toplama olmasın, exper almaya dikkat edin"
formatör B : "hocam sınıf bütçesi nedir, hangi amaçlarla kullanacaksınız, ona göre donanım oluşturalım"
Siz olsaydınız hangi formatörün görevlendirilmesini isterdiniz?

bilgisayar mezunları bir kere kendi derslerine girip ders anlatamıyorlar ki
formatör diye birşey çıkardılar sınav kazananı da kazanmayanı da bilgisayar mezununu da olmayanı da tuşa basmasını bilmeyeni de formatör yaptılar.
Örnek ben gönüllü olarak web site işini yapıyorum ilçede kurs açtılar ne kadar meraklı varmış okul hepsi kursa yazıldı ben dedim kursun bitiminde siteyi bırakırım dedim yok sen yap dediler.
Herkes kendi işini yapmalı doğru ama süperler yeteneklileri sınavda il çapında ilk 5 e girmiş adamları formatör yapmalılar
ben de sınıf öğretmeniyim

İzmirde 500 norm fazlası sınıfçı varsa inanın 1000 tane de sınıfçıya ihtiyaç var. şimdi bu nasıl oluyor diye sormayın? gidin köy okullarına bakın. önce ihtiyaç karşılanmalı. eğer yine fazlalık oluşuyorsa o zaman görevlendirme ile değerlendirmeli.

Bilgisayar öğretmenliği ve formatörlüğün farklı görev alanları farklı görev tanımlarını olduğunu fark edemieyen, renk körü olmuş boğalar gibi kime saldıracağını bilemeyen arkadaşların yorumunu üzülerek okuyorum. Her platformda biz bilgisayar öğretmenlerinin mağduriyetini dile getirirken onların branş fobisi yüzünden sürekli ve seviyesiz bi şekilde başka branştan olan formatörlere saldırması miğde bulandırıyor. Teknoloji sınıfları bilgisayar dersi için değil tüm okulun yararlanması için kurulmuştur. Benim de şu anki konumu nedeniyle çok haz etmediğim formatörlükte bilgisayar öğretmenlerinin tekelinde değildir.

The korsan'ın dediği gibi biz bilgisayar öğretmenlerinin işini kolaylaştırıyoruz.

Konu başlığına gelince -cakmış -cekmiş gibi dedikodular üzerinden hareket edilmez.

satrun_ogr' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
kafkas' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:

Selamlar

hocam tam anlamadım. neden 3 okula birden gidecekmişizki. formatör olupta birden fazla okula giden mi varki. Siz bilişimci oduğunuza eminmisniz hocam. Bu formu takip ediyorsanız bilirsiniz başka branşlardan kaynaklanan sorunları. Bunu savunmanızı hiç anlayamadım. Birde tamam biz atandık istersek oluruzda, atanamayan kardeşlerimizi hiç mi düşünmüyorsunuz. Sınıfçılar veya diğer branşlar, bu bilgisayar aşkını fedakarlık hikayesini bıraksınlar bence herşey açık dersine girmekten sıkılan formatörlüğe saldırıyo. Birde utanmadan bilgisayarcılar şunu bilmiyo bunu bilmiyo diyorlar. Bilmiyorsak bilmiyoruz diploma ne derse o olur.

Hocam şaka mı yapıyorsunuz, sanırım forumu siz fazla takip etmiyorsunuz, bilişim tek. öğretmeniyim elbette.
Tamam şu andaki uygulamaya göre formatörler tek okulda görevlendiriliyor ama branş dışı arkadaşlar olmasaydı bu iş tek okulla kalmayacaktı bunu görmek çok zor değil. Elbette isteriz ki bilişim tek. öğretmeni atama sayısı artsın ama formatörlükle bunun ne alakası var. Formatörlüğün çok benimsendiği görüyoruz artık. Kurtuluş derste hep söylüyoruz anlamak güç mü bunu.

İşin ehli olan vardır olmayan vardır ayrı bir konu, branş dışı arkadaşlar elbette bir bilişimci seviyesinde bilgi sahibi olmayabilir ama bunun kararını veren biz değiliz, branş dışı arkadaşlar görev alabiliyorsa bunun sorumlusu kendileri değil bakanlık.
Şu an da branş değişikliği açılsa branşı değiştirmem bilişimci kalırım diyen arkadaşların sayısı gitgide azalıyor dikkat edin. Yarın aynı şeyi başka branşlar size söylerse de hiç alınmayın.
Yapılan doğru demiyorum, çokta ilgilenmiyorum açıkçası, formatörlük bir branş değil ve bende formatör değilim. Maaşımı alıyorum dersimi veriyorum ekderste almıyorum ama bu başlığa yazma sebebim bir meslektaşımız bir soru sormuş ve usulu adabıyla sormuşken ona hakaretvari ifadeler kullanmak.

Ne olursa olsun buraya yakışmıyor...
Karar sizin, iyi forumlar

daha mezun olmuş bilgisayar öğretmenleri o kadar yüksek kpss puanlarıyla atanamazken branş dışı olupta bilmem kaç saatlik kurslarla formatörlük isteyenlere ne demeli bilmiyorum.

"the_korsan" hocam fazla polyannacılık olmuyor mu sizin dediğiniz tamam haklısınız öncelik bizde istersek biz oluruz formatör hatta ben 2-3 okul dolaşmaya razıyım benim sinir olduğum taraf şu nokta bizde başka bir branşa geçelim o vakit eğer branştan branşa geçmek bu kadar kolaysa bilşim öğretmeni yada formatör olmak bu kadar basit bir işse buyrun herkes yapsın o zaman. Derslerimizi almak istiyoruz o arkadaşların formatör olmasında bize ne sakınca var diyorsunuzda mezun olan bir sürü Bilişim öğretmeni var o halde artık onlara gerek kalmadığına göre yapmamaları lazım

Buzkırıcı' Alıntı:
bilgisayar mezunları bir kere kendi derslerine girip ders anlatamıyorlar ki
formatör diye birşey çıkardılar sınav kazananı da kazanmayanı da bilgisayar mezununu da olmayanı da tuşa basmasını bilmeyeni de formatör yaptılar.
Örnek ben gönüllü olarak web site işini yapıyorum ilçede kurs açtılar ne kadar meraklı varmış okul hepsi kursa yazıldı ben dedim kursun bitiminde siteyi bırakırım dedim yok sen yap dediler.
Herkes kendi işini yapmalı doğru ama süperler yeteneklileri sınavda il çapında ilk 5 e girmiş adamları formatör yapmalılar
ben de sınıf öğretmeniyim

Hocam nerden biliyorsun ders anlatmadığımızı genelleme yapma istersen. O zaman diğer branştan formatör olanlar ders anlatamıyor ki formatör olmuşlar. Öğretmenlik zorlarına gidiyor formatör olmuşlar. Bende böyle genelleme yapayım o zaman.

hamuş' Alıntı:
"the_korsan" hocam fazla polyannacılık olmuyor mu sizin dediğiniz tamam haklısınız öncelik bizde istersek biz oluruz formatör hatta ben 2-3 okul dolaşmaya razıyım benim sinir olduğum taraf şu nokta bizde başka bir branşa geçelim o vakit eğer branştan branşa geçmek bu kadar kolaysa bilşim öğretmeni yada formatör olmak bu kadar basit bir işse buyrun herkes yapsın o zaman. Derslerimizi almak istiyoruz o arkadaşların formatör olmasında bize ne sakınca var diyorsunuzda mezun olan bir sürü Bilişim öğretmeni var o halde artık onlara gerek kalmadığına göre yapmamaları lazım

Hocam anlatamıyorum ki formatörlük diye bir branş yok.
Yeni yönetmelikte bilişim sınıfı olan her okula bilişim öğretmeni kadrosu bakanlık tarafından verilecektir yazıyor ama hani nerde uygulanıyor mu, hiç uygulandı mı?

Mezun arkadaşlarımız elbette atansın buna kim karşı çıkabilir ki ama onların atanamama nedeni direkmen branş dışı formatörlük yapanlar değil. Devletin canı atamak isterse yönetmelikte olan maddeyi uygular, bt sınıfı olan her okula kadro verir, teorikte tayin sıkıntısı da olmaz atanma sıkıntısı da.
Ama pratikte bakın birde olaya. 25bin bilişimci ihtiyacı var diyelim, hurra devlet atasa keşke ama asıl poliyannacılık bu olur bence.
Devlet şimdi deseki branş dışı formatörleri iptal ettim değişen yine birşey yok, normlar aybı, dersler yok ve ihtiyaçta yok.

Israrla diyorum ki formatörlükten bana ne, ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim, bunda hemfikir olsak önce.

Formatörlüğe bayılmıyorum ama neden insan okuduğu,tahsilini gördüğü,uzmanlaştığı alanda
çalışmak istemez onu anlamıyorum.Sınıf öğretmeni isen sınıf öğretmenliğini yap kardeşim
ben gidip çocuklara okuma yazma öğreteceğim diyor muyum?
Okullar sizin gibi çakma bilişimciler yüzünden neler kaçırıyor bir bilsen...

turkuazalacam' Alıntı:
Hocam arkadaş bt derslerini kastetmemiştir. Kendi alanı ile ilgili dersleri söylemiştir. Bi diğer konu kimse kimsenin dersine sulanma diye bir şey yapmaz. hepimiz öğretmeniz seviyeyi korusak iyi olur. Anlamadan dinlemeden seviyesiz cevaplar yazıp da birbirimizi kırmayalım. Herkes bildiği kadar becerir. Ben bilgisayar öğretmeni gördüm ne site hazırlamadan haberi var ne de sunudan. Ben öyle öğretmenler gördüm ki bilgisayarı konuşturyor. Ne demiştim herkes bildiği kadar kouşur. Kimlerin formatörlük yapacağına ilgililer karar verir. Bana kalırsa kim yararlı olcaksa o olsun. Bizi aynı kurumun çalışanlarıyız. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir. Maalesef kurumlar içinde en dağınık olan biziz. Bakın sağlık çalışanlarına, emniyete, askere...

Bilişim teknolojilerine Çamur atan çok bilgili başka branş görmüş arkadaşlar, bende matematikçiden daha iyi matematik çözüyorum, türkçeciden daha iyi konuşan bilişimci arkadaşlarım var, dinciden daha müslüman bilişimciler de var, bu iş öle lafla değil diplomayla olur, herrkes KENDİ İŞİNİ YAPACAK....

bilisimcih' Alıntı:
turkuazalacam' Alıntı:
Hocam arkadaş bt derslerini kastetmemiştir. Kendi alanı ile ilgili dersleri söylemiştir. Bi diğer konu kimse kimsenin dersine sulanma diye bir şey yapmaz. hepimiz öğretmeniz seviyeyi korusak iyi olur. Anlamadan dinlemeden seviyesiz cevaplar yazıp da birbirimizi kırmayalım. Herkes bildiği kadar becerir. Ben bilgisayar öğretmeni gördüm ne site hazırlamadan haberi var ne de sunudan. Ben öyle öğretmenler gördüm ki bilgisayarı konuşturyor. Ne demiştim herkes bildiği kadar kouşur. Kimlerin formatörlük yapacağına ilgililer karar verir. Bana kalırsa kim yararlı olcaksa o olsun. Bizi aynı kurumun çalışanlarıyız. Birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir. Maalesef kurumlar içinde en dağınık olan biziz. Bakın sağlık çalışanlarına, emniyete, askere...

Bilişim teknolojilerine Çamur atan çok bilgili başka branş görmüş arkadaşlar, bende matematikçiden daha iyi matematik çözüyorum, türkçeciden daha iyi konuşan bilişimci arkadaşlarım var, dinciden daha müslüman bilişimciler de var, bu iş öle lafla değil diplomayla olur, herrkes KENDİ İŞİNİ YAPACAK....
:alkis:

ALPONLINE' Alıntı:
Bilgisayar öğretmenliği ve formatörlüğün farklı görev alanları farklı görev tanımlarını olduğunu fark edemieyen, renk körü olmuş boğalar gibi kime saldıracağını bilemeyen arkadaşların yorumunu üzülerek okuyorum. Her platformda biz bilgisayar öğretmenlerinin mağduriyetini dile getirirken onların branş fobisi yüzünden sürekli ve seviyesiz bi şekilde başka branştan olan formatörlere saldırması miğde bulandırıyor. Teknoloji sınıfları bilgisayar dersi için değil tüm okulun yararlanması için kurulmuştur. Benim de şu anki konumu nedeniyle çok haz etmediğim formatörlükte bilgisayar öğretmenlerinin tekelinde değildir.

The korsan'ın dediği gibi biz bilgisayar öğretmenlerinin işini kolaylaştırıyoruz.

Konu başlığına gelince -cakmış -cekmiş gibi dedikodular üzerinden hareket edilmez.

Labaratuarlar herkesin evet, kimse kimseden işini daha iii yaptığını iddea etmesin, bizim işimizi bizden iyi yapmıyorsunuz, tamirciliğe yaradılıştan yatkınlığınız vardır anca, ek ders almak için bize çamur atarlarsa kendi işlerine bakmaları konusunda had bildiren birileri çıkar elbet :)

Cemal TANER' Alıntı:
Herkes Bildiği işi yapsın :)
Hocam sorunumuz da bundan çıkıyor zaten. Biz herşeyi biliyoruz :)
Bizler her konuda yorum yapıyor bilmediğimiz konularda bile bilmişlik taslıyoruz.
Çok uzağa gitmeye gerek yok.
Hastanelerde 5-10 dakika sırada bekleyin. Hepsi uzman doktor o sıradakilerin :) Adamlar kendilerine bir reçete vermediği kalıyor.

Bizim bölümde de bilgisayara format atmayı bilen program kuran herkes bt öğretmeni :) Biliyor çünkü...

sinirimiz bozuluyo ah ahh derslerimizi versinler biz derse girelim de amelelik de sınıfçıların yada başka branşların olsun.. alın kafanıza çalın formatörlüğü çok güzel bişeymiş gibi bide ona özeniyorlar diğer branşlar!!

Doğru ne olacak veterinerden öğretmen, sosyalciden formatör, avukattan milli eğitim bakanı, vs.vs.

formatörlük branş değildir doğru ama formatörün işi sadece tamirat,format vs. değildir, Bilgisayar destekli eğitime destek vermek, öğretmenlere rehberlik yapmaktır. Bu da bir uzmanlık alanıdır. BOTE ve TEF mezunları bu işin eğitimini almıştır. Ne düşünürseniz düşünün.

Senin branşın bunlardan biri değilse ASP,PHP,PSHOP,FLASH,WİNAMP,MEDİA PLAYER neyi bizden fazla bilirsen bil, istersen 1 numara ol bu diğer branşların görevlendirme bile olsa formatör yapılmasını haklı göstermez.

Şu memlekette zaten herkes herşeyi biliyor, bir de siz kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın lütfen.

Selamlar

@kafkas hocam ben haklı olsam ne değişir haksız olsam ne değişir hiç önemi yok.
Başlığa illaki yazma sebebim başlığı açan arkadaşın rencide edilmesiydi ve konu uzadı gidiyor ama şükür Formatörlüğün branş olmadığı konusunda sonunda hem fikir olduk.
Ama ben artık ne savunuluyor şaşırmak üzereyim, biz formatörlükten şikayet etmiyormuyuz, zorunlu formatör olarak görevlendirilenler isyanlarda değil mi, ders olmadığı için ekders için mecbur kalıyoruz diye feryad etmiyor muyuz, birçok kişi zorunlu olmasa keşke bıraksam kim yaparsa yapsın yeterki kurtulayım demiyor mu...

formatörün işi sadece tamirat,format vs. değildir, Bilgisayar destekli eğitime destek vermek, öğretmenlere rehberlik yapmaktır. Bu da bir uzmanlık alanıdır. BOTE ve TEF mezunları bu işin eğitimini almıştır. Ne düşünürseniz düşünün.

Bu düşüncenize de katılıyorum tamam haklısınız, her ne kadar teknik amele gibi çalışmak zorunda bırakılıyor olsalarda formatör arkadaşlarımız, işin aslında bde faaliyetleri ve bts'nin etkin kullanımı var. Elbette bilişim tek.öğretmeni kadar diğer branşlar bu konuda yeterli olamaz (azınlıkta kalan istisnalar kaideyi bozmaz), olması da beklenemez, olsa ne olur zaten önceliğimiz var.

Ama ben diyorum ki diğer branşların formatör olmasını bakanlık engelledi diyelim ne sonuç elde edilecek, bize ne faydası olacak, ihtiyaç sayısı kadar bilişim tek. öğr. ataması yapılacak mı? Neye dayanarak yapılacak ki, norm görünmüyor işte okullarda ? Böyle olabileceğine ihtimal vermek asıl poliyannacılık değil mi? Yapılmak istense zaten yeni yönetmelikte bts olan okullara bakanlık tarafından norm verilir denilmekte ama halen uygulanmıyor.
Mevcut bilişim tek. öğr. sayısı 13000 civarında.
BTS bulunan toplam okul sayısı bildiğim kadarıyla 40000
ihtiyaç 27000 tane bt öğretmeni.
Böteler 2002 de ilk mezunlarını verdi, yani 10 yılda dersin varolduğu dönemlerde dahil 13000 atama yapılmış. Şimdi ortada ders yok, bilişim öğretmeni ihtiyacı da yok, formatörlük denen zırıltı için de kadro gibi birşey yok...

Şimdi birisi mantıklı bir şekilde açıklasın lütfen, atanmayı bekleyen arkadaşların suçlusu branş dışı formatörler mi?
Bu branş dışı formatör arkadaşlar olmasa kabak yine mevcut bilişimcilerin başına patlar mı patlamaz mı?
Formatörlük seçilme kıstasları değiştirilebilir, sınıfçıların ki zaten dersler dolu engellenebilir, okuldaki ders yüküne göre görevlendirme yapılabilir vs vs vs

İşin nihayetinde bence formatörlük komple kalkmalı, yorgan gitmeli bu savaşta bitmeli, meslek lisesinin kapısını mı açarlar bize, derslerimizi mi verirler artık ağanın eli tutulmaz...

the_korsan' Alıntı:
İşin nihayetinde bence formatörlük komple kalkmalı, yorgan gitmeli bu savaşta bitmeli, meslek lisesinin kapısını mı açarlar bize, derslerimizi mi verirler artık ağanın eli tutulmaz...

Hocam bir kaç ayrıntı dışında sizinle aynı görüşteyim zaten. Forum ortamında bazen anlatamadığımız, anlamadığımız şeyler olmuyor değil.

Sürç-i Lisan ettiysem affola.

Hepimiz hakkında hayırlısı

Cümleten hayırlı geceler.

Geri