Süt Dağıtımının İlk Gününde Fiyaskoya Red Hack'den Cevap; Pı

Kodla Büyü

Yalnız_Kurt

Süper Üye
Süper Üye
Süt Dağıtımının İlk Gününde Fiyaskoya Red Hack'den Cevap; Pınar ve Gülsan'a Saldırı

Redhack'e bağlı DG Virüs adlı hacker grubu, ilköğretimde bugün başlatılan süt dağıtımının ilk gününde zehirlenen çocuklar adına süt firmalarının sitelerine saldırdı.

İyi niyetli bir proje, dikkatsizlik ya da şansızlık sonucunda fiyaskoya dönüştü. Diyarbakır, Sivas, Antalya, Kırıkkale, Samsun, Konya, Adana ve Edirne'de Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın projesi kapsamında okullarda bugün dağıtımına başlanan sütten içen çok sayıda öğrenci rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. proje kapsamında 7,2 milyon öğrenciye süt dağıtılıyor.

Milli Eğitimi Bakanı Ömer Dinçer, ilk bulgulara göre süt dağıtımından sonra görülen rahatsızlıkların zehirlenme vakası olmadığını söyledi. Dinçer bazı çocuklarda süt ve süt ürünlerine karşı hassasiyet olabileceğini ifade etti. Ama sadece belli illerde ve de bazı sınıflarda aynı anda çok sayıda çocuğun mustarip olması nedeniyle Bakan Dinçer'in ifadesi kamuoyu tarafından inandırıcı bulunmadı.

Zehirlenme (ya da alerji her neyse) olayının duyulmasından sonra, herkes zehirli sütlerin hangi firmalara ait olduğunu sorgulamaya başladı. Sütlerin dağıtımı için yapılan ihalede kazanan firmalar şunlardı;

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca belirlenen 4 bölge için 17 Nisan’da düzenlenen ihaleyi kazanan firmalar şöyle:

İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu: Yavuz Blok Bims İnş. Malz. Gıda Tic. A.Ş pilot ortaklığında Gülsan Gıda A.Ş-Mar Tüketim A.Ş-Mamsan Gıda A.Ş-Bakraç Süt ve Süt Ürünleri Ltd. Şti
Doğu Anadolu ve Ege Bölgeleri: Dimes Gıda San. Tic. A.Ş pilot ortaklığında Pınar Süt Mam. San. A.Ş-Balkan Süt Ür. San. Tic. Ltd. Şti
Akdeniz bölgesi: Yörükoğlu Süt ve Ürn. San. Tic. pilot ortaklığında Güney Süt San. ve Gıda Mad. Tic. A.Ş-Oğuz Gıda San. ve Tic. A.Ş-Akbel Süt Ürn. San. Tic. A.Ş

Bir de zehirlenen çocukların hangi bölgede olduklarına bakalım;

Diyarbakır'da ilköğretim okullarında 5. sınıfa kadar öğrencilere süt dağıtımına bu sabah başlandı. Hürriyet İlköğretim Okulu'nda dağıtılan sütlerden içen öğrencilerden bazılarında, karın ağrısı, kusma ve ağrı şikayeti başladı. Kentteki çeşitli hastanelere kaldırılan 50 kadar öğrenci, zehirlenme şüphesiyle tedaviye alındı.
Sivas'ta ise okullarda dağıtılan sütten rahatsızlanan çok sayıda öğrenci hastanelere kaldırıldı. Kent merkezindeki Muzaffer Sarısözen İlköğretim Okulu ve 75'inci Yıl İlköğretim Okulu ile İmranlı İlçesi'ndeki bazı okullarda dağıtılan sütten içen öğrencilerden fenalaşanlar oldu. Zehirlenme şüphesiyle hastanelere ulaştırılan çok sayıda öğrenci, tedaviye alındı.
Antalya'daki Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu'ndaki 50 öğrenci de, dağıtılan sütten zehirlendi. Zehirlenme şüphesiyle ilköğretim 1'nci sınıf öğrencisi olan 50 çocuk ambulanslar ve okul servisleriyle çevredeki hastanelere götürüldü.
Kırıkkale'de ise Dede Korkut İlköğretim Okulu'nda ücretsiz dağıtılan sütlerden içtikten sonra rahatsızlanan 9 öğrenci ile Keskin İlçesi'nde okullarda dağıtılan sütten zehirlendikleri öne sürülen 9 öğrenci kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı.
Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde, dağıtılan sütten içen 8 ilköğretim okulu öğrencisi, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.
Adana ve Konya'da da öğrencilerin sütten zehirlendiği belirtildi.

Resmi Açıklamalar

Tabi olayın arkasından hükümetten çeşitli açıklamalar geldi. Başta da dediğimiz gibi proje "çok anlamlı" bir proje. Belki bazılarının hiç süt göremediği, büyüme çağındaki 7,2 milyon çocuğa katkı sağlamak anlamına geliyor. Ama uygulamada bir yerlerde hata yapıldığı görülüyor. Buna karşılık hata üstlenilmiyor. Hükümet sözcüsü Bülent Arınç ve Üstelik Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, olayın alerji olduğunu açıkladı. Yapılan resmi açıklama ise şu şekilde;

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca ortaklaşa yürütülen, bugün itibariyle Türkiye genelinde hayata geçirilen ve 7 milyon 200 bin öğrenciyi kapsayan Okul Sütü Projesi çerçevesinde dağıtılan sütleri içen bazı öğrencilerimiz, çeşitli şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurmuştur.

Sağlık kuruluşlarımızdan alınan bilgi doğrultusunda başvuran tüm öğrencilerimizin genel durumunun iyi olduğu ve gelen şikayetlerin bünyeleri süt şekerine hassas olan çocuklarımızla ilgili olduğu değerlendirilmiştir.

Bu şikayetlerin olabileceği önceden öngörüldüğü için okullarda oluşturulan komisyon üyeleri ve öğretmenlere eğitim verilmiş ve gerekli uyarılar yapılmıştır. Veliler bazı çocukların süte hassasiyet gösterebilecekleri konusunda uyarılmıştır. Bu amaçla komisyonlara, öğretmen, veli ve öğrencilere yazılı doküman dağıtılarak hassasiyeti olan çocukların okul sütü projesi kapsamı dışında bırakılması hususuna dikkat çekilmiştir.

Proje yürütülürken bünyesi süt şekerine hassasiyet gösterebilecek çocuklarımız için, aileler ve okul görevlilerinin dikkatli davranması gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konuyla ilgili teknik ve idari inceleme başlatmıştır. Bakanlığımızca dağıtımdan önce tüm sütlerden numune alınmıştır.

Ayrıca sağlık şikayeti olan okullardaki numuneler analize gönderilmiştir. Sağlık kuruluşları ve gıda kontrol laboratuvarlarındaki analiz sonuçları alındıktan sonra konunun detayları kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Red Hack'ten Süt Firmalarına Saldırı

Yukarıdaki resmi açıklama ve hükümetten şu ana kadar yapılan diğer açıklamalar, kamuoyunu tatmin etmekten uzak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir soruşturma başlatmış. Bakalım sonuç ne çıkacak?

Bu noktada, bilişim ve Telekom haber portali olarak bizi asıl ilgilendiren konu ortaya çıktı. Son dönemde "İngilizlerin halkın yanındaki kahramanı Robin Hood" cinsi eylemleri, internet üzerinden gerçekleştirilen saldırılarla akla getiren Red Hack grubu, süt firmalarına dDos saldırısı gerçekleştirdi ve firmaların sitelerinin erişilemez olmasına neden oldu.

Red Hack, son dönemde Amerika'daki Anonymous grubunun benzeri bir yaklaşım göstererek, kamuoyunu vicdanını etkileyen hareketlere karşı saldırılar düzenleyen bir konumda gözüküyor.

Bu olayda, etkilenen çok sayıda çocuk olmasına karşın, olayın taraflarının çeşitli ifadelerle geçiştiren açıklamalarını alıyoruz. Kamuoyunda gerçeği konuşan yok izlenimi var. Red Hack ise bu duruma karşı saldırı yaptığını açıklıyor.

Redhack'e bağlı DG virüs adlı hacker grubu sütle çocukların zehirlenmesine tepki olarak önce Pınar Süt'ün internet sitesini çökertti. İşlevsiz kalan site ulaşılmaz duruma getirildi. Arkasından Kayseri'li Gülsan da aynı akıbete uğradı.

Ancak yine de olay zehirlenme mi, alerji mi, ya da başka bir şey mi?, bu firmaların sütleri mi zehirledi, ya da zehirlenme olayının nedeni nedir (okullardaki korunmaları düzgün yerine getirilmedi mi?) gibi sorular henüz havada kalmış durumda. Yarın bu konuda yapılması duyurulmuş basın toplantıları var. Bakalım neler anlatılacak?

Bu arada Red Hack hacklediği sitelere aşağıdaki notu bıraktı;

Duyduk ki bozuk süt ihalesini alan sizmişsiniz, o bölgede dağıtan da sizmişsiniz... Uğrayalım da bu "sütü bozuklar" kim bir görelim dedik..

Yok yanlış anlamayın, sadece siz suçlu değilsiniz, sizin gibilerin "badem bıyığına" ve hacı yağı kokusuna bakarak ihaleleri "peşkeş" çektirenlerdedir asıl suç..

"Sütü bozuk insanların iktidar olduğu bir ülkede sütlerin bozuk olması normaldir"

Size de cemaatinize de bundan sonra rahat yok!
Çünkü artık RedHack var!

Red Hack Twitter üzerinden verdiği mesajda ise (harf ve imla hataları ile birlikte veriyoruz),

Tecavüze de, Sütü Bozuklara da, Sansüre de, Cemaat Terörüne de, Tiyatro Yıkımların 'da sessiz kalmayacağız! Her zalim bir gün RedHack'i tadacak!

dedi. Şu ana kadar sadece süt olayından bahsettik ama mesajda da görüldüğü üzere bir de tecavüz konusu var. Bu Denizli'de yeni ortaya çıkan 3 yaşındaki çocuk ve 20 kadar tecavüzcü ile ilgili. Yakın tarihte aynı yaşta olmasa da başka çocuk yaştaki insanların yaşadığı benzer çoklu tecavüz olayları yaşadık ve "mağdurların durumdan hoşlandıkları" benzeri resmi açıklamalar bile duyduk. Çünkü suçlu olarak toplanan insanlar, o yerin esnaf, işadamı ya da kamu görevlisi gibi muteber sayılan (ama muteber adamlar bunu yapar mı?) insanları olabiliyor. Oysa çocuklar küçük ve çoğunlukla kendini bile savunamıyor. Sonuçta kamuoyunda bu olaylarda hep mağdurlar yerine suçluların korunduğu izlenimi yüksek oranda inanılan bir durum.

İşte Red Hack bu ihtiyaca cevap veriyormuş gibi gözüküyor. Toplumun vicdanını yaralayan ama bir şey yapılamayan olaylara karşılarmış açıklamaları ve saldırıları yapıyorlar. Ancak gerçek amaç bu kadar temiz mi, zaman içinde görecek ya da anlayacağız. Malum biz komplo teorilerine inanmayı seven bir toplumuz.

Red Hack son dönemde, Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı vs. saldırıları ile tanınıyor. Geçen cuma günü Türk Telekom hatlarının 2 saat boyunca kesilmesini de Red Hack üstlenmişti.

3 mayıs 2012 sabah 9:10 güncelleme : RedHack Twitter'da hacklenen süt firmasının 3 olduğunu, sabaha kadar devam eden saldırılarda, Yörükoğlu firmasının da hacklendiğini bildiriyor.

Bir süüte bu kadar fırtına koparılıp Hackleme yapmak iş mi?

O zaman Türkiye aleyhine yapılan siteleri hacleyin.
Öğrencilere kötü örnek olabilecek siteleri hackleyin.

craxx' Alıntı:
Bir süüte bu kadar fırtına koparılıp Hackleme yapmak iş mi?

O zaman Türkiye aleyhine yapılan siteleri hacleyin.
Öğrencilere kötü örnek olabilecek siteleri hackleyin.
vatan düşmanlarının vatana faydalı işler yaptığı nerede görülmüş. :!:

eğer bu miilet çocuğunun çantasına sabahtan bir kutu süt koyamıyorsa, bence durum zehirlenmeden daha vahim bir durumdadır...

hacklemeye devam kimse kimseyi durup dururken hacklemez... klavyenize sağlık....

Senin bakış açına göre zaten sol görüşlü yada sosyalist olan herkes pkklı hay zihniyetine senin :) Birde okuda öğren diyor sanki kimin ne olduğunu bir o okuyup biliyor hey allahım sen koru bunlardan :)

xsentius' Alıntı:
Senin bakış açına göre zaten sol görüşlü yada sosyalist olan herkes pkklı hay zihniyetine senin :) Birde okuda öğren diyor sanki kimin ne olduğunu bir o okuyup biliyor hey allahım sen koru bunlardan :)

bu malum grup neden hiç pkk sitesini hack lememiş merak ettim doğrusu,

Bu arada iyi beceriyorsunuz konuyu başka yerlere çekmeyi uzaktan bakan beni bile pkk savunucusu sanacak şimdi :mrgreen: Bu adamlar ilk zamanlardan beri zaten devrimci sosyalist bir yapıda olduğunu inkar etmiyor, emperyalist olarak gördükleri sitelere saldırılar düzenliyor sağdan soldan yok tikkoymuş yok sakkoymuş hikayeleri geçin bi zahmet. İçlerinde bunlara sempati duyan yokmudur tabiki vardır ama genel yapıları belli bu adamların zorunuza gitsede öyle gitmesede öyle.

Çağ zaten bilgi iletişim çağı, bütün ülkeler topla tüfek yerine devletlerin bilgilerini bilgisayar üzerinden çalıp servis ediyor.

Geri