Routera meb sertifikası yükleme

Kodla Büyü

emrahkaracam

Aktif Üye
Merhaba;

Fatih ağına dahil olmadan önce kullandığımız boşta duran ZyXEL-VMG3312B10B modem router mevcut. Amacım sertifika yüklenmeyen bazı cihazları bu router aracılığı ile internete bağlamak. Cihazda sertifika yükleme kısmı var. Cihazı router olarak yapılandırdım düzgün çalışıyor ama sertifikayı yüklemiş olmama rağmen yine sadece sertifika yüklü cihazlar internete girebiliyor. cer ve crt uzantılı olarak denedim ikisi de olmadı.

Bu sorunu aşmanın bir yolu var mıdır? Daha önce böyle bir şey deneyen oldu mu? Eğer sorun cihazdan kaynaklı ve bunu yapan başka cihazlar varsa onları da deneyebiliriz.
Ekran Alıntısı.PNG

sanal makinede linux kullanıyorum global debian paketlerine ulaşamıyorum...bir de modeme kadar izledim baglantı sorunu yok. tr. ile başlayan veya pardus linux güncelleniyor fakat diyelim ögrenme amaçlı egitim videoları çekip uğraştıgım linux maalesef sorun oluşuyor belli ki temel filtrelemede engellemişler.Şimdi bunun adı internet diktatörlüğü lan ben debian paketleri ile illegal bir şey mi yapacam ne saçma bir durum.valla demiş ya biri " ben sana bir yere gelemezsin demedim senden adam olmaz" diye işte bu ülkeyi anlatıyor.bu kafa ile sizden adam madam olmaz.

Linux tabanlı başka bir sistemde daha sertifika sorunu yaşamıştım ben de. Digital pano için raspberry pi tabanlı bir sistem kurdum. Sertfika yüklü sertifikalar arasında görünüyor olmasına rağmen bağlantı yapmıyor. Cihazın üzerinde pil olmadığından bir şekilde kapanırsa sadece saati güncellemek için internet gerekli ama saat sunucusuna bile bağlanmadı.

Şu an kendi digital pano mu yazıyorum. Tamamen online olacak. Bittiğinde en çok sorun çıkaracak şey yine bu sertifika olacak.

Linux tabanlı başka bir sistemde daha sertifika sorunu yaşamıştım ben de. Digital pano için raspberry pi tabanlı bir sistem kurdum. Sertfika yüklü sertifikalar arasında görünüyor olmasına rağmen bağlantı yapmıyor. Cihazın üzerinde pil olmadığından bir şekilde kapanırsa sadece saati güncellemek için internet gerekli ama saat sunucusuna bile bağlanmadı.

Şu an kendi digital pano mu yazıyorum. Tamamen online olacak. Bittiğinde en çok sorun çıkaracak şey yine bu sertifika olacak.

Kod:
sudo apt-get install --reinstall ca- certificates
 $sudo mkdir /usr/local/share/ca-certificates/cacert.org
 $sudo wget -P /usr/local/share/ca-certificates/cacert.org http://www.cacert.org/certs/root.crt http://www.cacert.org/certs/class3.crt
 $sudo update-ca-certificates
  $git config --global http.sslCAinfo /etc/ssl/certs/ca-certificates.crt
eger git kurulu degilse
$ sudo apt-get install git

sanırım rasspery pi de debian tabanlı ...
o kodlarla sorunumu çözdüm...

Hocam daha bugün deneyebildim ama yine bağlanmadı malesef. Kullandığım işletim sistemi dietpi ama bu da debian kullanıyor.

Hocam

Hocam bende aynı şeyleri yapip aynı sorunları yaşadım. Raspi icine php ve mysql kurup localhosttan çalıştırdım. Ancak saat olayı hakikaten problem

Geri