Rotasyonda Böte Mezunlarına Meslek lisesi açılacak mı?

Kodla Büyü

erden60

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Forumda bir dedikodu döndü bu sene artık böte lilerde meslek liselerine atanacaktır diye... bu sene önümüzde rotasyon var atamalarda böte mezunlarına meslek lisesi açılacakmı?

meslek liselerinde kapanıyor bilişim bölümleri, boşuna tartışmayın bizlerde norm fazlasıyız seneye zaten

oskicazz' Alıntı:
meslek liselerinde kapanıyor bilişim bölümleri, boşuna tartışmayın bizlerde norm fazlasıyız seneye zaten

???

Öyle mi? Yani bir duyum mu aldınız hocam, yoksa bir takım girişimler yapılıyor mu? Bunu ilk defa duyduğum için şaşırdım açıkcası.

AKADEMİA' Alıntı:
oskicazz' Alıntı:

???

Öyle mi? Yani bir duyum mu aldınız hocam, yoksa bir takım girişimler yapılıyor mu? Bunu ilk defa duyduğum için şaşırdım açıkcası.
...
hocam bir bölümü her yere açarsan sonucu bu olur
.
ÇPL de var BİLİŞİM
Ticaret te var BİLİŞİM
Meslek te var BİLİŞİM

bu kadar mezundan kaç tanesi bilişim işi yapıyor !!!

ilçelerde şube müdürleri bu yüzden yeni okullarda bilişim açma taraftarı değiller...

Bunu ancak Allah bilir kendilerinin bile şu anda bildiklerini sanmıyorum nitekim son anda iyi bir yardımcı bilgilendirme yaparsa açılır yok açıklama yapılmasa adı bile anılmaz yada bugün meb açılır der yarın bakanımız çıkıp açılmaz diyebilir

Şimdi ben buraya niye çıktım bunu izaha gerek yok hesabı :)

SeA_' Alıntı:
Bunu ancak Allah bilir kendilerinin bile şu anda bildiklerini sanmıyorum nitekim son anda iyi bir yardımcı bilgilendirme yaparsa açılır yok açıklama yapılmasa adı bile anılmaz yada bugün meb açılır der yarın bakanımız çıkıp açılmaz diyebilir

Şimdi ben buraya niye çıktım bunu izaha gerek yok hesabı :)
...
YÖNETMELİK ve MEŞHUR 80 NOLU ÇİZELGE DEĞİŞMEDİĞİ SÜRECE bakan daha açılacak diye açıklama yapsa bir işe yaramaz. İstanbulda bildiğim bir kurumda benzer durum sonucu BÖTE mezunu arkadaş TORPİLLE meslek lisesine atanmış. Meslek lisesinde görev yapan öğretmenler dilekçe vererek kararnameyi iptal ettirdi...

BaRBaRYaN' Alıntı:
AKADEMİA' Alıntı:
oskicazz' Alıntı:

???

...
.
ÇPL de var BİLİŞİM
Ticaret te var BİLİŞİM
Meslek te var BİLİŞİM

ilçelerde şube müdürleri bu yüzden yeni okullarda bilişim açma taraftarı değiller...

Bulunduğum ilçede 3 meslek lisesinde de bilgisayar bölümü var ve milli eğitim Müdürlüğünün önümüzdeki yıl için ilk planı 2 sinin kapatılması. Bölümün geleceği pek parlak gözükmüyor. Alan tanıtımı yapıyorum ne öğrenciler ne de veliler hiç istekli değiller. Buradan çıkınca ne iş yaparım diyene bir şey diyemiyorum artık.

çok ilginçtir herkesin elinde tablet, akıllı telefon vardır, çok az kişi bu cihazların tamiri, bakımı, yazılımı ile uğraşır.. Durum böyle olunca bizim okul müdürü de o tiplerdendi ve bana bilişim bölümünün EMl kısmını seneye kapatalım dedi. Ne işe yarıyor ki diyen Müdür(!) bilgisayarlık bir iş olunca hocam bi gelir misiniz şunu yapamadım, yok web sayfası niye güncel değil, yok kütüphaneye bir bilgisayar kursak, onun içinde de kitapları ödünç verecek kayıtları tutsak diye de istekte bulunur.. Zihniyet böyle olduğu sürece ver her okula mantar gibi bilişim bölümü kurulursa olacağı bu..
Meslek Liselerinde staja öğrenci gönderilemiyor, çünkü işletmeler de kabul etmiyor.. Oysa ülkemizde hala yazılım konusunda ciddi araştırmalar yapacak merkezler yok.. Hep tüketim hep tüketim.. Öğrenci diyor şu oyunun son sürümünü gördünüz mü hocam süper yapmışlar.. Biri de demiyor ki hocam biz neden böyle bir şey yapamıyoruz. ha yeri gelmişken ben programlama derslerimde basit oyunlar da yaptırdım.. Lakin dediğim gibi liseden ötesi olmadığı için bölümümüz şiştikçe şişti ve bu balon hava kaçırmaya başladı maalesef...

özellikle küçük şehirlerde tüm liseleri anadolu liselerine çevirdikten sonra, artık öğrenci bulamıyoruz; bi çok arkadaş norm fazlası;ek dersler azaldı..öyle böteci arkadaşların düşündüğü gibi değil...Kendi kendime ek işler düşünüyorum;bi 3- 5 sene sonra ek ders alan meslekçi de kalmaz;herkes maaş karşılığına talim..

Ben de bir BÖTEci olarak mesleğin ilk yıllarında Meslek Lisesi hayaliyle ortaokulda çalışıyordum.Ancak yıllar geçtikçe bu hayalim tam tersi şekilde Meslek Liselerinin uzak durulması gereken okullar olduğu şekline dönüştü. Bu dönüşümde etkili olan Meslek lisesinde çalışan arkadaşlarımın anlattıkları büyük rol oynadı. Öğrenci profili zamanla aşağıya doğru gidiyor. Sözün kısası başınıza dert almak istemiyorsanız Meslek Lisesinden uzak durun.(Ülke çapında kendini ispatlamış birkaç tanesini tenzih ederek söylüyorum.)

biltek99' Alıntı:
Ben de bir BÖTEci olarak mesleğin ilk yıllarında Meslek Lisesi hayaliyle ortaokulda çalışıyordum.Ancak yıllar geçtikçe bu hayalim tam tersi şekilde Meslek Liselerinin uzak durulması gereken okullar olduğu şekline dönüştü. Bu dönüşümde etkili olan Meslek lisesinde çalışan arkadaşlarımın anlattıkları büyük rol oynadı. Öğrenci profili zamanla aşağıya doğru gidiyor. Sözün kısası başınıza dert almak istemiyorsanız Meslek Lisesinden uzak durun.(Ülke çapında kendini ispatlamış birkaç tanesini tenzih ederek söylüyorum.)
Katılıyorum :+1:

keplir' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
AKADEMİA' Alıntı:
oskicazz' Alıntı:

???

...
.
ÇPL de var BİLİŞİM
Ticaret te var BİLİŞİM
Meslek te var BİLİŞİM

Bulunduğum ilçede 3 meslek lisesinde de bilgisayar bölümü var ve milli eğitim Müdürlüğünün önümüzdeki yıl için ilk planı 2 sinin kapatılması. Bölümün geleceği pek parlak gözükmüyor. Alan tanıtımı yapıyorum ne öğrenciler ne de veliler hiç istekli değiller. Buradan çıkınca ne iş yaparım diyene bir şey diyemiyorum artık.
..
hocam bulunduğum okulda en disiplinli bölüm bilişim teknolojileri. 9. sınıflara ay başında sunum yaptım. sunum yaparken de açık açık söyledim
- kılık kıyafetinize, saçınıza sakalınıza, tokanıza küpenize, sürdüğünüz parfüme kadar karışıyoruz
- bizde geçmek zordur, sınf geçme oranları %50 lerde (diğer bölümlerde %100 e yakın)
- derslerde telefon kullanımı yasak telefonlar ilk derste toplanır son derste geri verlir (diğer bölümlerde ders işlerken müzik bile dinlenildiği oluyor)
tüm bunlara rağmen tanıtım sonunda birçok öğrenci gelip alanla ilgili soru sordu seneye techilerinin bilişim olacağını söyledi

çünkü ben yukarıdakileri söylerken aynı zamanda bu alan mezunları ne yapar, diğer alanlardan farkımız nedir geniş geniş anlatıyorum, açıklıyorum. bilişimin her alanda var olduğunu akbilden otobüs durağındaki otobüsün geliş zamanını gösteren tabelaya (istanbul için) , hastanedeki - kütüphanedeki programdan, grafikerin matbaacının mobilyacını kullandığı programa kadar hepsi için bilişimciye ihtiyaç olduğunu üzerine bastıra bastıra açıklıyorum.

şu ana kadar öğrenci talebi anlamında sıkıntı hiç yaşamadım
ama konu MEZUNLARIN İSTİHDAMI olunca maalesef bilişim alanı mezunu birçok öğrenci bilişim işi ile uğraşmıyor...

BaRBaRYaN' Alıntı:
şu ana kadar öğrenci talebi anlamında sıkıntı hiç yaşamadım
ama konu MEZUNLARIN İSTİHDAMI olunca maalesef bilişim alanı mezunu birçok öğrenci bilişim işi ile uğraşmıyor...

Bulunduğum ilçede bundan 5 sene evvel 8. Sınıflar tercih sırası
1. Sağlık Meslek
2. Bilişim teknolojileri
3. Makine
4. Muhasebe şeklinde idi.

Şimdi ise;

1. Sağlık Meslek
2. Adalet
3. Muhasebe
4. Makine
5. Bilişim şeklinde oldu.

Tabi daha başka pek çok bölüm var ama bunlar genel tercih Izlenimim.

bölümün albenisini artırmak için neler yapmadım ki...
* çizgi izleyen robot yarışması,
* Yapay zeka - genetik algotitma program örnekleri kursları,
* Bilim fuarlarına gezi,
* bilişim film ve animasyon günleri
* ücretsiz android kursu,
Ama olmayınca olmuyor.

Veli gelip de "hocam, bizim komşu oğlu bilgisayardan iyi ortalama ile mezun oldu ama şimdi çiğ koftecide/kasiyer/dolmuş şoförü. O yüzden bizimkini makineye verelim de sanayide/fabrikada işi hazır" diyince boynu bükük kalıyoruz.

Milli eğitim müdürü müdürlerle yaptığı toplantıda Web Tasarımı dalını kapatmalarını istemiş halk eğitimde bunu 3 ayda kursla verilebilir demiş.veri tabanı açacaz seneye. Bilişim tek yeni güncel afilli ilgi çekecek bi dal lazım. Yoksa bölümün geleceği yok

yamandogan' Alıntı:
Milli eğitim müdürü müdürlerle yaptığı toplantıda Web Tasarımı dalını kapatmalarını istemiş halk eğitimde bunu 3 ayda kursla verilebilir demiş.veri tabanı açacaz seneye. Bilişim tek yeni güncel afilli ilgi çekecek bi dal lazım. Yoksa bölümün geleceği yok

Anlam vermek mümkün değil. MEB şimdilerde cadı avı peşinde. Eskiden zaman gazetesini okullara 5'er 10'ar sokan müdürler, şimdi gazeteyi gördü mu havale geçirmekte. Kimse meslek liselerinin geleceğini konuşmuyor.

* Kaç yıl oldu android çıkalı değil alan, dal, ders olarak dahi secmediler.
*Modüllerin güncelliği kan ağlıyor.
* Bir Web tasarım ve programlama dersinde, ajax jquery olmaz mı ya?
* Biz nesne tabanlı programlama da java da desteklenemez mi?
* Programlama temellerinde pyhton gösterilemez mi?

Bugün velilere okulu tanıtan sunum yaptık, biraz kaliteli öğrencilerin velilerinin tek derdi çocukları temel liselere aldırmak.
"Dersane olmazsa çocuğu nasıl hazırlariz hocam?" Diyor veliler. Sırf bir inat uğruna cok kişinin günahına giriyorlar. Tıpkı 1998'deki kan emiciler gibi.

Neyse hocam, böyle gelmiş böyle de gider. Tarih tekerrürden ibarettir.

Geri