Robotik Kodlama Malzemeleri

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba Arkadaşlar,
okulumda bilgisayar sınıfı yok malesef. ancak kodlama ile ilgili projeler yapan 20 kişilik bir grubum var. bu grubun daha verimli çalışabilmeleri ve projelerinde kullanmaları için 5 bin tl lik robotik kodlama malzemesi almak istiyoruz. müdür bey 10 tane set alalım dedi ama hepsi biririnin aynısı olacak. sadece eğitim amaçlı kullanılabilecek. bense bluuetooh kontrollü araç seti,robotkol gibi projelere yönelik malzemeler alırsak daha iyi olacağını düşünüyorum. sizlerinde fikrini almak istedim. siz olsanız neler alırdınız arkadaşlar
şimdiden tş ederim

Merhaba Arkadaşlar,
okulumda bilgisayar sınıfı yok malesef. ancak kodlama ile ilgili projeler yapan 20 kişilik bir grubum var. bu grubun daha verimli çalışabilmeleri ve projelerinde kullanmaları için 5 bin tl lik robotik kodlama malzemesi almak istiyoruz. müdür bey 10 tane set alalım dedi ama hepsi biririnin aynısı olacak. sadece eğitim amaçlı kullanılabilecek. bense bluuetooh kontrollü araç seti,robotkol gibi projelere yönelik malzemeler alırsak daha iyi olacağını düşünüyorum. sizlerinde fikrini almak istedim. siz olsanız neler alırdınız arkadaşlar
şimdiden tş ederim

Setler içerisinde projelerde kullanılan pek çok malzeme mevcut. Set almak mantıklı. Set içerisinde olmayan malzemeleri de siz listeye ekleyerek alabilirsiniz.

Merhaba Arkadaşlar,
şimdiden tş ederim
Set almayın derim. Ya da sizin isteklerinize göre set oluşturacak bir yer bulabilirseniz oradan alın. Set içerisine hiç kullanmayacağınız, hatta kullanılmayacak malzemeleri de koyuyorlar.

Anadolu lisesindeyim hocam. 14-17 yaş grubundalar. öğrencilerin akademik başarısı da yüksek. bilinçli ve istekli öğrenciler.

tek çeşit ardunio uno almak yerine ardunio nano ve raspberry pi de olsun ki onları da kullanalım projeye göre diye düşnüyorum ama emin değilim. çok farklılık da kafamı çok agrıtırmı?

tek çeşit ardunio uno almak yerine ardunio nano ve raspberry pi de olsun ki onları da kullanalım projeye göre diye düşnüyorum ama emin değilim. çok farklılık da kafamı çok agrıtırmı?
Çeşitlilik her zaman iyidir Hocam. Velakin bu çeşitliliği kaldıracak öğrenci seviyesi ve öğretmen hevesi gereklidir. Siz ve öğrencileriniz bir süre çok hevesli olursunuz. Sonra arduino ile yolun sonuna geldiğinizi fark edersiniz. STM, nodeMCU gibi kartlara geçersiniz. Yolda yorulmazsanız Raspberry Pi' ye dahi geçer linux tabanlı gerçek zamanlı projeler üretmeye başlarsınız. Ondan sonrası Allah Kerim.
Yeni başlıyorsanız bu yukarıdakileri sırayla tekrar etmeniz gerekir, temeliniz sağlam olmazsa öyle bir yorulursunuz ve bıkarsınız ki bir daha robotikle hiç ilgilenmezsiniz. Yoksa her birinden birer tane alayım bulunsun diye alırsanız hiçbirini tam anlamıyla anlayamaz/anlatamazsınız. Arduino ile başlayın, tüm uygulamaları bitirin sonra diğer kartlara geçin...

hocam 10 tane bu setten,
  • 1 X Arduino UNO R3 (Klon - CH340 USB Çip)
  • 1 X Tekli Breadboard (MB-102)
  • 1 X 16x2 Karakter LCD Ekran - Mavi
  • 1 X SG90 RC Servo Motor 180°
  • 1 X Ayarlanabilir Hareket Sensörü - PIR (HC-SR501)
  • 1 X 5mm Şeffaf RGB LED
  • 1 X DHT11 Isı ve Nem Sensörü
  • 1 X Su Seviye Sensörü
  • 1 X 5mm LDR Işık Sensörü
  • 1 X LM35 Analog Sıcaklık Sensörü
  • 1 X Ultrasonik Mesafe Sensörü (HC-SR04)
  • 1 X Buzzer
  • 1 X BC327 PNP Tip Transistör
  • 1 X BC337 NPN Tip Transistör
  • 3 X 6x6mm 4mm Tact Switch
  • 1 X 14mm 2'li 7 Segment Display (Anot)
  • 1 X Mini Redüktörsüz DC Motor
  • 1 X Klasik Şeffaf Organizer
  • 1 X Greencell 9V Pil
  • 1 X 9V Pil Başlığı - DC Barrel Soket Çıkışlı
  • 20 X Erkek - Erkek Jumper Kablo (20cm)
  • 20 X Dişi - Erkek Jumper Kablo (20cm)
  • 10 X 330R 1/4W Direnç
  • 10 X 1K 1/4W Direnç
  • 10 X 10K 1/4W Direnç
  • 1 X 10K Potansiyometre
  • 10 X 5mm Kırmızı LED
  • 10 X 5mm Mavi LED
  • 10 X 5mm Yeşil LED

2 tane aşağıdaki setten

1 X 2WD Araç Şasesi Şeffaf
1 X Ultrasonik Mesafe Sensörü (HC-SR04)
1 X HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü Tutucu
1 X Arduino UNO R3 (Klon - CH340 USB Çip - USB Kablo Hediye)
1 X L298N DC/Step Motor Sürücü Kartı
1 X HC05 Bluetooth Modülü (Pin Çıkışlı)
1 X Mini Breadboard
10 X Jumper Kablo Erkek-Erkek (20cm)
10 X Jumper Kablo Dişi Erkek (20cm)

2 tane de aşağıdakinden aldırdım.
1 X Arduino UNO R3 (Klon - CH340 USB Çip)
1 X 4WD Araç Platformu (Şeffaf)
1 X L298N DC/Step Motor Sürücü Kartı
1 X HC05 Bluetooth Modülü (Pin Çıkışlı)
2 X TCRT5000 Kızılötesi Mesafe / Çizgi Algılayıcı Modül
1 X Ultrasonik Mesafe Sensörü (HC-SR04)
1 X HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü Tutucu
20 X Jumper Kablo Dişi Erkek (20cm)
20 X Jumper Kablo Erkek-Erkek (20cm)
1 X Mini Breadboard

ayrıca 10 tane bluetooth modül, 4 adet arduino nano aldırmayı düşünüyorum. Hızlı bir şekilde sensörleri teker teker anlatıp her birinde ne gibi proje çıkarabilirler düşünmelerini istedikten sonra en son projelerinin benzerliğine göre gruplandırmayı planlıyorum. Bizim grubun eğitimi yok, malzemenin hepsini önlerine yığmayacağım, set önlerinde yavaştan oluşacak. Projeye göre setten eksilme olursa ve seneye duruma göre yeni gruplar gelirse takviye edilebilir. Sizinkilerle önceden iyi kötü çalışma yapıldıysa dediğiniz gibi direk proje belirmelerini isteyip araç, akıllı ev vs. ile başlayabilirler. Ama bu tarz projelerin malzeme listesini şimdiden oluşturmak bana daha zahmetli geliyor.

Robkod.org
Arge proje sorumlusu ve egitmeniyim
İnan Özge Şahin
Tel:05302255219
Bilgi yada satişta ihtiyaciniz olur ise yaridimci oluruz hocam.

hocam 10 tane bu setten,

2 tane aşağıdaki setten

2 tane de aşağıdakinden aldırdım.

ayrıca 10 tane bluetooth modül, 4 adet arduino nano aldırmayı düşünüyorum. Hızlı bir şekilde sensörleri teker teker anlatıp her birinde ne gibi proje çıkarabilirler düşünmelerini istedikten sonra en son projelerinin benzerliğine göre gruplandırmayı planlıyorum. Bizim grubun eğitimi yok, malzemenin hepsini önlerine yığmayacağım, set önlerinde yavaştan oluşacak. Projeye göre setten eksilme olursa ve seneye duruma göre yeni gruplar gelirse takviye edilebilir. Sizinkilerle önceden iyi kötü çalışma yapıldıysa dediğiniz gibi direk proje belirmelerini isteyip araç, akıllı ev vs. ile başlayabilirler. Ama bu tarz projelerin malzeme listesini şimdiden oluşturmak bana daha zahmetli geliyor.
hocam bu setleri nerden nasıl temin ettiniz(fiyat?)

Geçenlerde kendi okulumdaki kodlama atölyemizin eksik malzemelerini temin etmek için bir arayışa girdim. En sonunda ürünleri direk Çin'den getiren bir firma buldum İstanbul'da. Aracı olmadığı için fiyatları uygun geldi. Çok güzel ilgilendiler. Kargoyla sağlam bir şekilde elime ulaştı, tavsiye ederim.

http://turnafor.com/

Geçenlerde kendi okulumdaki kodlama atölyemizin eksik malzemelerini temin etmek için bir arayışa girdim. En sonunda ürünleri direk Çin'den getiren bir firma buldum İstanbul'da. Aracı olmadığı için fiyatları uygun geldi. Çok güzel ilgilendiler. Kargoyla sağlam bir şekilde elime ulaştı, tavsiye ederim.

http://turnafor.com/
hocam sürekli kullandığım satıcı gerçekten bende hiç sorun yaşamadım. uygun fiyatlı ürünler. hepsiburada ve n 11 de de mağazaları var. site güvencesi isterseniz eğer.

Geri