rfid ile proje fikrimize yardım ve öneri şansınız olur mu

Kodla Büyü

gzegen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar selamlar bizim okulda bu ara teknoloji tasarımcılar cosmus tubitak icin proje hazirlamak istiyorlar olay su
1m lik bir Türkiye haritası olacak 10 adet endemik bitki karti olacak
karti izmire getirdi diyelim orada yetisen bitki ise sistem uyari vercek yok orada yetismiyorsa diyelim kirmizi led yanacak
ayni sekilde ankarada yetisen bitki karti ankara üzerine konursa uyari verecek diger illerde uyarmiyacak yada kirmizi led yanacak

acikcasi aklima gelen fikir bu her 10 12 ilin haritada altina bir rfid alicisi gibi bisi olacak kartlarda dogru rfid ise uyari vercek farkli frekansdaki bir rfid karti ise uyarmayacak ki rfid olayinin kredi kartlarindaki gibi ürünün üzerinde resmi olan bir kart olmasi isteniyor yani üstünde a bitkisi olan kart bir nevi temassiz kredi karti gibi dogru il üzerinde uyari vermis olacak

bilmem anlatabildim mi

bunu nasil yapariz yada benim dedigim gibi rfid ile olur mu birden fazla rfid calisir mi bu tip bir sistemde
ve maliyeti ne kadar olur tahmini
simdiden tesekkürler yanitlar icin.

Örneğin, bir NFC kartı haritaya yerleştirilebilir ve kişiler karta telefonlarını yaklaştırarak bitki hakkında bilgi edinebilirler. Fikirler size kalmış.

Arduino mega kullanın hocam. 53 digital çıkışı var. RFID ise 5 dijital pin, 1 VCC, 1 GND kullanır. Bir de çoklayıcı shield alırsanız hallolur diye düşünüyorum.

illaki RFID okuyucu kullanarak yapılacaksa 12 tane RC522 alsanız aşağı yukarı 2000 -2400 yapar. Ayrıca SDK,SCA,MOSI,MISO,RST ile 5'er taneden 60 pine ihtiyaç duyacaksınız. Yanlış söylemiyorsam eğer 1 mega, 1 Uno ile bu işi hallettiğinizi düşünürsek 500-600'de buradan 3000'lira ıvırı zıvırı 3500'ü bulur. böyle bir proje için saçma bir maliyet.

Son düzenleme:
Hocam butonlarla ve ledlerle yapın. Rfid Kart olmadan olmaz mı? Ya da kartları renkli yapıp renkleri okutun.

Hiç RFID ile ugraşılmasın. YouTube'a bitki türlerinin açıklamasını yapan öğrenci videoları atın. Bu videoların bağlantılarını karekod haline getirin. Bitki türlerinin olduğu bölgelere karekod yapıştırın. Bu karekodları gelen ziyaretçiler cep telefonları ile okutsun ve videoları izleyebilsin. Maliyet sıfır olur. Ama görsel olarak da daha iyi durur.

Renk algılama sensörü de 250 tl olmuş. Bunun yerine buton led ya da ampul ile benzer birşey yapmıştık. İki a4 ebatındaki alanın ilkinde sorular ikincisinde cevaplar vardı. Eşleştirme tarzı birşeydi. Arkada krokodil kablolar ile eşleştirmeleri değiştirebiliyorduk. Ezberlemenin önüne geçebilmek için.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240216_170015_Drive.jpg
    Screenshot_20240216_170015_Drive.jpg
    128.6 KB · Görüntüleme: 23
  • Screenshot_20240216_170041_Drive~2.jpg
    Screenshot_20240216_170041_Drive~2.jpg
    113.7 KB · Görüntüleme: 23
Hiç RFID ile ugraşılmasın. YouTube'a bitki türlerinin açıklamasını yapan öğrenci videoları atın. Bu videoların bağlantılarını karekod haline getirin. Bitki türlerinin olduğu bölgelere karekod yapıştırın. Bu karekodları gelen ziyaretçiler cep telefonları ile okutsun ve videoları izleyebilsin. Maliyet sıfır olur. Ama görsel olarak da daha iyi durur.
Bu daha cok hoşumuza gitti zira ogrenciler daha fazla isin içinde olur diye bu yonde bir karar aldik

Örneğin, bir NFC kartı haritaya yerleştirilebilir ve kişiler karta telefonlarını yaklaştırarak bitki hakkında bilgi edinebilirler. Fikirler size kalmış.

NFC güzel olur... Hem istenirse bağlantı verilip yönlendirilen yerde bitki hakkında bilgi de verilebilir... İlla Arduino NFC kullanılmayacaksa çok daha pratik bir çözüm olur...

Bu mux nasıl birşey? Nereden bulabilirim. Bana çok lazım oluyor.
multiplexer veya Arduino multiplexer diye aratır iseniz yüzlerce sonuç bulabilirsiniz hocam. Örnek 6 analog kanallı bir denetleyicinz var Arduino UNO gibi fakat sizin 16 kanal analog okumanız gerekli. Bu durumda mux entegresi kullanarak 4 pin ile 16 kanal okursunuz

multiplexer veya Arduino multiplexer diye aratır iseniz yüzlerce sonuç bulabilirsiniz hocam. Örnek 6 analog kanallı bir denetleyicinz var Arduino UNO gibi fakat sizin 16 kanal analog okumanız gerekli. Bu durumda mux entegresi kullanarak 4 pin ile 16 kanal okursunuz
Teşekkürler hocam. Bunu araştıracağım. Rfid ile işlem yapıyorum ama çok sayıda rfid ile tek arduino üzerinden işlem yapmayı bir türlü beceremedim. Kartı okuttuğum anda sistem kirleniyor. Olayı bir türlü çözemedim.

Buna çok sayıda rfid bağlayarak işlem yapabilirim sanırım.

Geri