Python'dan mı C#(sharp)'tan mı başlamalıyım?

Kodla Büyü

muzyonur

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar yazılım öğrenmeye Python'dan mı C#(sharp)'tan mı başlamalıyım? Hangisini ilk öğrenirsem daha avantajlı ve geçerli bir dil öğrenmiş olurum? Tecrübe bilgilerinizi bekliyorum...

C#'dan başlayın derim. Çoğu ünlü önemli programların scriptleri C#.Mesela Unity 3D, mesela autodesk yazılımları gibi.
Python daha ziyade veri bilimi ile uğraşanlar için iyi.

Nihai amacınıza göre değişir ama ikisi de iyidir. Henüz karar vermediyseniz javascript'i de listeye ekleyebilirsiniz. Oluşturun 4 sütunlu bir tablo, üste dilleri sola da yapmak istediklerinizi yazın, ona göre karar verin. Belki de yapılmışı vardır aramakta fayda var.

Microsoft’un ürünleri ile çalışacaksanız C#. Ama yapay zeka veya 3d uygulamalarla ileri seviye çalışmalar düşünüyorsanız phyton rakipsiz

Fark etmez ama; Programlamayı, programlama mantığını öğrenmeyi amaçlıyorsan Python'dan başla derim. Zaten bir dili adam akıllı öğrendin mi diğer dilleri çok rahat öğrenirsin. Sonra kendine bir alan seç ve o alanda uzmanlaşmaya çalış. Web programlama, mobil programlama, masaüstü uygulamaları, veri tabanı vb. Her alandan az az bilmek yerine bir alanda uzman olmanı tavsiye ederim.

Amacınız bir programlama dili öğrenmek ise istediğinizden başlayabilirsiniz. Ama daha sonra çıkabilecek diller için de temel olsun isterseniz bence C#'tan başlayın. Benim gördüğüm kadarıyla bir çok dil C tabanlı (Hepsi değil). Visual Studio kurarsanız hem console hem de form Application üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ama amacınız programlama mantığını öğrenmek ise scratch bile işinizi görür. Bir çok okulda metin tabanlı kodlama anlatılırken öğrencilerin takıldığı yerde bazı öğretmen arkadaşlar scratch üzerinden görsel olarak açıklıyorlarmış ki bana göre de çok mantıklı.

Maalesef öğrencilerimizin çoğu soyut mantıkta zorlandıkları için metin tabanlı kodlama biraz ağır geliyor.

Tabi sizin sorunuz eğer kendiniz için ise benim aklıma gelenler bunlar. Python hakkında ise aşağıdaki

Microsoft’un ürünleri ile çalışacaksanız C#. Ama yapay zeka veya 3d uygulamalarla ileri seviye çalışmalar düşünüyorsanız phyton rakipsiz

mesajda kısa ve öz açıklanmış.

bana göre bilişim öğretmenlerine Python yeterli.robotik kodlamada da iş görüyor.Başka bir acıdan baktığımızda nasıl ki dünyada bir sürü dil var bilişimde de bir sürü dil var.
Misyonun nedir?vizyonun nasıl?hedeflerine ulaştın mı başa dön dili değiştir...algoritma kullan kendine uygun olanı bulacaksın. Bulamazsan demek ki programlama sana göre değil.Bana desen ki uzman mısın değilim benle bütünleşen bir dili bulamadım.daldan dala atlıyorum ya vizyonum kötü ya da yazılım bana göre değil Pes etmedim ama hala:)

bana göre bilişim öğretmenlerine Python yeterli.robotik kodlamada da iş görüyor.Başka bir acıdan baktığımızda nasıl ki dünyada bir sürü dil var bilişimde de bir sürü dil var.
Misyonun nedir?vizyonun nasıl?hedeflerine ulaştın mı başa dön dili değiştir...algoritma kullan kendine uygun olanı bulacaksın. Bulamazsan demek ki programlama sana göre değil.Bana desen ki uzman mısın değilim benle bütünleşen bir dili bulamadım.daldan dala atlıyorum ya vizyonum kötü ya da yazılım bana göre değil Pes etmedim ama hala:)
kendimi gördüm bu mesajda 😅

Geri