Python dosyalarını exe yapma.

Kodla Büyü

emrahsahan

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
pyinstaller ile python projesini exe haline dönüştürüyoru fakat exe dosyasını çalıştırdığımda failed script hatası alıyorum.Bu konuda bilgisi olan arkadaş arıyorum.

Hocam aşağıda içeriğine de yer verdiğim şu kaynakta ( https://www.onureroglu.com.tr/python-ile-yazilan-programi-exe-yapma/) konuyla ilgili bir çözüm sunmuş. Deneme şansım olmadı. Belki işinize yarar.

Python ile yazılan programları .exe haline getirerek dilediğiniz bilgisayarda çalıştırmanızı sağlayacak yöntemi sizlere anlatacağım. Uzun süre aradığım bu yöntemi Türkçe kaynaklarda maalesef bulamadım. Yabancı bir kaynakta bulduğum bu yöntem ile çok kısa sürede yazdığınız programlarınızı uygulama haline getirebileceksiniz.

Python ile Yazılan Programın .exe Uygulama Haline Getirilmesi

Hem çok karışık hem de çok basit bir işlem olmasına rağmen bunları sırasıyla yapmanız durumunda bir sorun yaşamazsınız.

• Öncelikle Windows uygulamalarından olan CMD açalım.
  • Daha sonra açılan ekrana Python uygulamanızın konumunu yazmanız gerekiyor. Uygulama yolunu bulmanız biraz zor olabilir. Bu nedenle masaüstünüzde yer alan Pyhon 3.6 uygulamasına sağ tıklayarak “Dosya Konumunu Aç” kısmına tıklayabilir ve konumu açabilirsiniz.

• Daha sonra CMD ekranına gelelim ve “cd” yazdıktan sonra yukarıda resimde gördüğünüz “Scripts” klasörünü CMD sürükleyelim. Bu sayede klasörün konumu CMD ekranına yazılmış olacak. Ardından enter tuşuna basarak klasöre girelim.
  • Buradan sonra “pip install pyinstaller” yazalım. Ardından enter tuşuna basalım ve kurulumu bekleyelim.
  • Ardından CMD ekranımıza “pyinstaller.exe –onefile –windowed Programınızın yolu” şeklinde kodumuzu yazalım. (- -onefile önünde çift tire bulunuyor.) Programınızın yolunu yine sürükleme işlemi ile kısa sürede yazabiliriz. Ardından enter tuşuna basarak .exe uygulamamızı birkaç saniye içerisinde hazır hale getirebiliriz.
Bu işlemleri yaptıktan sonra uygulamamız “Scripts” klasörü içerisinde “builds” klasörü içerisinde uygulamamız hazır olacaktır.

https://www.onureroglu.com.tr/python-ile-yazilan-programi-exe-yapma/

hocam o komutları yazarak yaptım zaten.MainWindow.exe yi oluşturuyor ama çalıştırırken hata alıyorum.Hatayı göremiyorum çalıştırma anında.Sadece failed scripts hatası alıyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    18.8 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
cmd de pyinstaller komutuyla aşağıda exe dosyası oluşturuluyor.

C:\Users\emrah\Desktop\ZilPro>pyinstaller --onefile MainWindow.py
79 INFO: PyInstaller: 3.5
79 INFO: Python: 3.6.8
81 INFO: Platform: Windows-10-10.0.14393-SP0
82 INFO: wrote C:\Users\emrah\Desktop\ZilPro\MainWindow.spec
83 INFO: UPX is not available.
92 INFO: Extending PYTHONPATH with paths
['C:\\Users\\emrah\\Desktop\\ZilPro', 'C:\\Users\\emrah\\Desktop\\ZilPro']
93 INFO: checking Analysis
93 INFO: Building Analysis because Analysis-00.toc is non existent
94 INFO: Initializing module dependency graph...
98 INFO: Initializing module graph hooks...
100 INFO: Analyzing base_library.zip ...
3673 INFO: running Analysis Analysis-00.toc
3676 INFO: Adding Microsoft.Windows.Common-Controls to dependent assemblies of final executable
required by c:\users\emrah\appdata\local\programs\python\python36\python.exe
4051 INFO: Caching module hooks...
4059 INFO: Analyzing C:\Users\emrah\Desktop\ZilPro\MainWindow.py
4439 INFO: Loading module hooks...
4440 INFO: Loading module hook "hook-encodings.py"...
4526 INFO: Loading module hook "hook-pydoc.py"...
4527 INFO: Loading module hook "hook-PyQt5.py"...
4654 WARNING: Hidden import "sip" not found!
4655 INFO: Loading module hook "hook-PyQt5.QtCore.py"...
4926 INFO: Loading module hook "hook-PyQt5.QtGui.py"...
5297 INFO: Loading module hook "hook-PyQt5.QtWidgets.py"...
5661 INFO: Loading module hook "hook-sqlite3.py"...
5744 INFO: Loading module hook "hook-xml.py"...
6029 INFO: Looking for ctypes DLLs
6118 INFO: Analyzing run-time hooks ...
6121 INFO: Including run-time hook 'pyi_rth_pyqt5.py'
6127 INFO: Looking for dynamic libraries
10986 INFO: Looking for eggs
10986 INFO: Using Python library c:\users\emrah\appdata\local\programs\python\python36\python36.dll
10988 INFO: Found binding redirects:
[]
10994 INFO: Warnings written to C:\Users\emrah\Desktop\ZilPro\build\MainWindow\warn-MainWindow.txt
11048 INFO: Graph cross-reference written to C:\Users\emrah\Desktop\ZilPro\build\MainWindow\xref-MainWindow.html
11063 INFO: checking PYZ
11063 INFO: Building PYZ because PYZ-00.toc is non existent
11064 INFO: Building PYZ (ZlibArchive) C:\Users\emrah\Desktop\ZilPro\build\MainWindow\PYZ-00.pyz
11615 INFO: Building PYZ (ZlibArchive) C:\Users\emrah\Desktop\ZilPro\build\MainWindow\PYZ-00.pyz completed successfully.
11632 INFO: checking PKG
11632 INFO: Building PKG because PKG-00.toc is non existent
11633 INFO: Building PKG (CArchive) PKG-00.pkg
12724 WARNING: One binary added with two internal names.
12725 WARNING: ('libGLESv2.dll',
'C:\\users\\emrah\\appdata\\local\\programs\\python\\python36\\lib\\site-packages\\PyQt5\\Qt\\bin\\libGLESv2.dll',
'BINARY')
12726 WARNING: was placed previously at
12727 WARNING: ('PyQt5\\Qt\\bin\\libGLESv2.dll',

'C:\\users\\emrah\\appdata\\local\\programs\\python\\python36\\lib\\site-packages\\PyQt5\\Qt\\bin\\libGLESv2.dll',
'BINARY')
25946 INFO: Building PKG (CArchive) PKG-00.pkg completed successfully.
59420 INFO: Bootloader c:\users\emrah\appdata\local\programs\python\python36\lib\site-packages\PyInstaller\bootloader\Windows-64bit\run.exe
59420 INFO: checking EXE
59421 INFO: Building EXE because EXE-00.toc is non existent
59421 INFO: Building EXE from EXE-00.toc
59422 INFO: Appending archive to EXE C:\Users\emrah\Desktop\ZilPro\dist\MainWindow.exe
59581 INFO: Building EXE from EXE-00.toc completed successfully.

Bu da py dosyasının pc de derlenmiş hali.Program çalışıyor ama exe yapamadım.

Ekli dosyalar

• ekran.JPG
    ekran.JPG
    69.3 KB · Görüntüleme: 71
Geri