Projelerden Bıktık!..

Kodla Büyü

Mr.Spermata

Süper Üye
Süper Üye
Her güne yeni bir proje karşımıza geliyor, sürekli bi yerlere bir şeyler yetiştirmeye çalışıyoruz. 2 haftadır okula geldiğim her gün yeni bir proje ve benim yapmam gereken bir şeylerle karşılaşıyorum. Hiç birisinin de eğitime 1 gram katkısı olduğunu düşünmüyorum. Aksine bunlarla uğraşacağız diye dersleri doğru düzgün yapamaz olduk. Sürekli kafamda bir şeyleri eksik yaptım, bir şeyleri yapamadım hissi ile derslere girip çıkıyorum.

Seçim yaklaşıyor hocam dikkat!! Her şeye atlamayın, foto vermeyin. Türkçe olimpiyatları vardı böyle, millet boy boy foto verirdi. O paylaşımları silmekten bir neslin kolları çolak kaldı. Şimdide isimleri caf caflı, bir partinin gençlik kolları, yan çar oluşumlar var. Her topa girmeyin. Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. Sonra yok ben bilmiyordum, arkadaş kurbanı oldum, müdür üye yapmış kandırıldım. TEFÖ'cü değilim ben diye ağlamayın. ;)

öğretmen proje yapmaz. proje fikri olan öğrenciye danışmanlık yapar. onu da görevlendirildiği zaman yapar.
okul müdürleri yapılan projelerden tekrar görevlendirilirken ek puan aldıkları için, ya da ilçede kendi reklamını yapmak için, ya da senin okuldan hiç proje çıkmıyor/az proje çıkıyor lafını duymamak için öğretmenleri sıkıştırıyorlar.

keşke işe yeni başlayan belediye işçilerinden de proje isteseler ya da okuldaki hizmetiden filan. nasılsa bizden çok maaş alıyorlar. vardır bir bildikleri herhalde ki bizden çok maaş veriliyor.

eğitim gücü sen'e girin eylem kararları var. şahsen sırf bu yüzden ben de üye olacağım gibi.

Bu proje işlerini Gönüllü olarak yapan varsa baş tacı, saygı duyarım. Gerisi işgüzar idarecilerin kendi paçalarını kurtarmak için Öğretmene yaptıkları baskının sonucu ortaya çıkan şeyler. Bir zaman bir toplantıda şahit oldum; İlde müdürler toplantısında o zaman meşhur olan Tübitak yarışmalari için, müdürlere öğrenci sayılarına göre yapmaları gereken proje sayıları verildi. Rahat 250 müdürden biride kalkıp böyle şeymi olur demedi.

Bazı arkadaşları yanlış anlamış, genellikle e-twinning haricinde hiç bir projede gönüllü ya da gönülsüz olarak yer almayı tercih etmem. Proje temelli eğitimi de çok benimsemiş bir eğitimci sayılmam. Ben projelerden bıktım derken kendim bir proje yürütmüyorum. İlçe mem in projesi, İl mem
n projesi, valiliğin kaymakamlığın bakanlığın bilmem ne vakfının işbirilğininin belediyenin bilmem ne projesi kapsamında şu şu verilerin şu güne kadar girilmesi vs. gibi bana gün başına ortalama 1 proje menşeili resmi görev yazısı tebliğ ediliyor ve benden sürekli bir şeyler isteniyor. merak edip bu projelere baktığımda %90 ının eğitime bir desteğinin değil öğretmenin vaktini alan şeyler olduğunu görüyorum.

Kusura bakmasınlar, birileri üste yararlanıp şu kadar proje yaptık demek için yapılıyor çoğu. o kadar iş güç arasında kusura bakmasınlar, gönüllü olanlara gitsinler.

14 yıllık bilişim öğretmeniyim bir tane proje yapmadım. kralı gelse de yaptıramaz. öğretme proje yapmaz. öğrenci güzel bir proje bulursa rehberlik yapar olmuş olmamış şurasını böyle yap gibi. çocuklar ödevlerini yapmaktan aciz iken bunu yapacak öğrenci bulmak zor.

Öğrenci getirsin projeyi danışmanlık yaparım. Yoksa kimse de benden proje beklemesin boşuna. Olay istatistik kasmaya dönmüş. Sadece sayı şu kadar projemiz var. Üstten alta doğru gidiyor ve yük öğretmenlere bindiriliyor.

Kalitenin ön plana çıkartılması lazım. 1000 tane proje vardır. 20 tanesi yarışmaya katılma hakkı kazanırken başka bir yerde 5 proje vardır. Beş taneden biri ödülü kapar. Şimdi hangisi daha başarılıdır.

Daha malzeme desteği olarak da hiç bir şey görmedim. Önemli olan kısım da bu. Madem ki böyle kendi setlerimizi üretmemiz lazım.

Codeweek haritasını inceleyin Avrupa da üretilen etkinliklere bakın bir de sayısı çok olan bizdeki etkinliklere.

Sayı çok kalite yok.

Bir ara ben de böyle yetişmeye çalışırdım. Biri proje deyince hiç işim olmaz diyorum. Sonra bir, iki derken söylemler azalıyor. Tavrınız net olsun hocam. Bizim kadar iyi niyetli bir tane branş görmedim. Tavrınız net olunca kimse zorla bir şey yaptıramaz.

zaten proje denen şeyin içi boş. mesela her sene okulda Tübitak yapılır. bir arkadaş üst kattaki 3d yazıcı indirir diğeri hazır pnömatik indirir diğeri kalıp sabun koyar, mumları koyar. yani her sene dolaptan indir koy.. :)
ama işin garip tarafı yalap şapta olsa yapan kıymetli oluyor. ;)

Proje işi istatistikten ibaret olmakla birlikte, idareciler de atama döneminde bundan ek puan alarak faydalanmaktalar. Kısaca idarecilerin bu kadar diretmelerinin sebeplerinden biri de bu EK-2 puanı. Onun harici gönüllü yapanlara saygı duyarım.

Proje işi istatistikten ibaret olmakla birlikte, idareciler de atama döneminde bundan ek puan alarak faydalanmaktalar. Kısaca idarecilerin bu kadar diretmelerinin sebeplerinden biri de bu EK-2 puanı. Onun harici gönüllü yapanlara saygı duyarım.
bildiğim kadarıyla 2024 yönetici atama yönetmeliğine göre ek-1 ve ek-2 de artık projelerle ilgili puanlar yer almıyor. idareciler de artık öğretmenleri sıkıştırmayı bırakırlar...

Koskoca şehirde sadece 2 tane ilkokula onemli bir proje çıkmış, gizlilik sözleşmesi imzalatip isim isim görev vermişler.Biri de benim okul.Tam isabet olmuş izin almam.
Müdür puan alacak, öğretmenler çalışacak.

Geri