Programsız Öğrenci Kimlik Kartı Yapma (Office kullanarak)

Kodla Büyü

hiboz

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Anlatımı detaylı ve uzun ama yapılışı çok kolay ve kısa sürüyor.
İşin özeti: Photosop'ta (veya canva'da) hazırladığımız tasarımın üzerine Publisher (veya Word) Adres Mektup Birleştirme'yi kullanarak Excel tablosundaki öğrenci bilgilerini yazdırmak
Bu yöntemin diğerlerine göre artısı:
Kimlik tasarımında sabit bir tasarıma uymak zorunda değilsiniz. İstediğiniz tasarımı yapıp üstüne uygulayabilirsiniz.
Videolu anlatım:

Kullanılan Programlar:
Photoshop (veya canva benzeri site): Kimlik tasarımı için
Excel: Öğrenci bilgileri listesi
Publisher (veya Word): Kimlik ile Excel deki bilgileri eşleştirmek için

1- Photoshop’ta boş kimlik tasarımı yapılır. Ad, Soyad, Resim, Numara vb. alanlar boş bırakılır. Bu bilgileri Excel dosyasından çağıracağız. (Resim alanına kenarlık, gölge yapmayın çünkü bunu daha sonra Publisher veya Word içinden yapacağız) Ben @hasari hocamın paylaştığı kütüphane kimlik kartlarını kendime göre değiştirdim.

2- Excel tablosunu oluşturun ve öğrenci bilgileri girin. Öğrencilerin resimlerinin isimlerini de buradaki ilgili sütuna yazmamız gerekiyor. Örnek; “ALİ”- “AKTAŞ” - “7-B” - “IMG_759.jpg” şeklinde. Resim adında Türkçe karakter olmasın, hata veriyor.

3- Öğrenci resimlerinin isimlerini tek tek almakla mı uğraşacağım diyorsanız ekte verdiğim "isimal.cmd" komut dosyasını resimlerin olduğu klasörün içine atıp çalıştır, aynı yerde resimlerin isimlerinin alt alta sıralandığı index.txt dosyası oluşacaktır. Oradan kopyalarsınız.

4- Publisher > Yeni > Etiketler > A-ONE > yolunu izleyerek istediğimiz hazır bir şablonu seçiyoruz. Seçimin ölçülerini daha sonra değiştirebiliriz. Fikir olması açısında standart Kredi Kartı ölçüleri: 86*54 mm

5- Resim Ekle’den hazır olan boş kimlik şablonunu ekliyoruz.

6- Publisher > Postalar > Adres Mektup Birleştirme Sihirbazı > İleri (2. Adıma geçelim) > Excel dosyamızı seçmek için açılır pencere gelecek > Seçip Tamam diyoruz.

7- Excel tablomuzdaki bilgiler (sütün başlıkları) sağ üstte görünecek. Burada sağ üstteki tabloyu sürükle bırak ile kimlik resminde ilgili yerin karşısına bırakıyoruz. Boyut, renk, punto, yazı tipini de ayarlamayı unutmayın.

8- Menü > Postalar > Resim > Resim seçiyoruz. Resim çerçevesi gelmiş olmalı. Bunu kimlik resminin olacağı yere göre ayarlayıp bırakıyoruz.

9- Eğer resme dış kenarlık yapmak isterseniz –ki muhakkak yapın, güzel görünüyor- boş Resim çerçevesini çift tıklayıp “Resim Araçları > Biçim > Resim Stilleri” kısmını açın (Üst menüde ) oradan istediğiniz seçin. Ben 13. Sıradaki kenarları kıvrımlı olanı seçtim. Kenarlığın rengini, boyutunu değiştirmek için, boş resim çerçevesine sağ tıklayıp "Resmi Biçimlendir" Penceresini açın, 1. Sekmede "Renkler ve Çizgiler" bölümünden ayarlayın.

10- Sağ altta İleri (3. Adıma geçin) diyoruz ve işlem bitti.

11- Baskı önizleme kısmını açıp nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Yazdır penceresi açılınca Ayarlar’ın altında “Yaprak başına birden çok sayfa” yı seçin ki her resmi ayrı sayfalarda yazdırsın.

12- Gerisi size kalmış, ister yazıcıdan renkli çıktı alın, ister kaydedip pvc kaplama yaptırın.

Sonuç:
yLo4ay.jpg

Ekli dosyalar

• isimal.zip
    380 bayt · Görüntüleme: 244
Son düzenleme:
Güzel yöntem Seneye denerim belki bu yöntemi mesajım bulunsun. ama ben program ile yaptım bu sene..

bJMbv0.png

gazi57' Alıntı:
Güzel yöntem Seneye denerim belki bu yöntemi mesajım bulunsun. ama ben program ile yaptım bu sene..

Hangi program hocam bu, işe yarar program bulsaydım ben de uğraşmayacaktım bu kadar ama bulamadım.

hiboz' Alıntı:
gazi57' Alıntı:

Hangi program hocam bu, işe yarar program bulsaydım ben de uğraşmayacaktım bu kadar ama bulamadım.

Nonstop hocam. Paylaşım linkini verdim ilacıda içinde. Normalde çok pahalı bir program. İstediginiz türden kimlik kartları hazırlayabiliyorsunuz. Tasarım size kalmış içerisinde hazır şablonları mevcut. İdareci albümü, Not defteri felan da çıkarabilirsiniz.

Son düzenleme:
gazi57' Alıntı:
Nonstop hocam. Paylaşım linkini verdim ilacıda içinde. Normalde çok pahalı bir program. İstediginiz türden kimlik kartları hazırlayabiliyorsunuz. Tasarım size kalmış içerisinde hazır şablonları mevcut. İdareci albümü, Not defteri felan da çıkarabilirsiniz.

https://yadi.sk/d/2xzUxVXnmeRcV

Sağolun hocam, ilaçlı program kullanmıyorum o yüzden gene Adres Mektup birleştirme ile devam edeceğiz anlaşılan ücretsiz bir program bulana kadar.

hiboz' Alıntı:
Sağolun hocam, ilaçlı program kullanmıyorum o yüzden gene Adres Mektup birleştirme ile devam edeceğiz anlaşılan ücretsiz bir program bulana kadar.

İlaç kullanmaya bende karşıyım. Kul hakkına girdiğini düşünüyorum.

Öneri: Photoshop ile kimlik tasarımı yapılır. Asp,php vb. kodlar ile bilgileri veri tabanından çekilip taslak oluşturulur ve baskıya verilir.

Geri