Programsız istenmeyen siteleri engelleme!

Kodla Büyü

btformatör

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sizlere programsız olarak site engellemek hakkında bilgi vereceğim.
Öncelikle işlem son derece basit olmakla beraber 100% işe yaramaktadır. Ancak herhangibir database olmadığı için bütün engellemek istediğiniz siteleri
tek tek el ile girmeniz lazım. Şöyle anlatayım.
Ben kardeşimin Facebook isimli siteye girmesini istemiyorum. Ne yapmam lazım hemen açıklayayım.

C:\Windows\System32\drivers\etc içerisindeki "hosts" dosyasını administrator olarak notepad veya benzeri bir programla açıyorum.
Diyelimki notpad ile açtım, içeriğinde bir değişiklik yapmadan en alta iniyorum.

Bundan sonrası önemli...

en alt satırda bulunan kısımın sonuna yani aşağıdaki kısımın sonuna

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost

aşağıdaki kısımı ekliyorum.

127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com

yani en son kısım şöyle görünecek.

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost
127.0.0.1 www.facebook.com (Buradaki modemin öntanımlı ipsi, açıklamasını aşağıda yaptım)
127.0.0.1 facebook.com (Buradaki modemin öntanımlı ipsi, açıklamasını aşağıda yaptım)

kaydedip çıkıyoruz ve birdaha facebooka giremeyeceğiz....

***yaptığımız işlem son derece basit.
host dosyası windowsun DNS ye başvurmadan siteyi direk yüklemesini sağlıyor. Yani şöyle oluyor.
Siz atıyorum www.facebook.com yazdığınızda adres çubuğuna bu ilk önce DNS sunucusuna gider. Ordan da facebook un ip adresine yönlendirilirsiniz.
Süreç kısaca böyle oluyor.

Eger facebook un ip sini "hosts" dosyasına eklediğimizde windows adresi host olarak algılayacak ve DNS ye uğramadan direk girecek.
Youtube da bu şekilde girilebiliyor.

Bizim yaptığımız ise facebook sitesinin ip si olarak kendi ip mizi göstermek. Yani biri facebook a girmeye çalıştığında windows host
olarak algılayacak ve bizim girdiğimiz kendi ip mize bağlanmaya çalışacak ve tabiki bağlantı kuramayacak. Kullanıcı ise hiçbirşey anlayamayacak..

İşlem bu kadar basit.

Engellemek istediğiniz sitenin başına "127.0.0.1 (web adresi)" ni ekliyoruz ve o siteye bir daha girilemiyor.

İstediğiniz kadar site girebilirsiniz sadece bütün sitelerin önüne kendi ip nizi girin yeter.

Geri