polo 1.4 benzinli aracım çok yakıyor

Kodla Büyü

kaybil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
aracım 2005 model lpg yok, filtre değişeli 3 bin km oldu ve şu anda aracım km de 40 kuruş rahat yakıyor şöyle ifade edersem daha net anlaşılır
aynı araçla haziran ayında bir depo benzinle 750 km yol yapmıştım fakat şu anda 400 km ancak yapabiliyorum ve araç eskiye nazaran çekişten düştü, en yakın servis 200 km uzakta ve adam akıllı usta yok bulunduğum yerde..

polo kullanan yada kullanbmış olan arkadaşlar varmı bu durumla karşılaşan?

kışın araçlar çok yakar. Hem daha kirli hava hem de soğuk hava daha yoğun olur.Ama aracınız uzun yolda 40 kuruş yakıyorsa ve siz 90 km sabit hızla sürüyorsanız aracınız çok yakıyor diyebiliriz.

Bir sürü sorun buna neden olabilir.
Debriyaj balatası eskimiş tam kavramıyor olabilir, (büyük ihtimal)
Frenler hafif sıkıyor olabilir,
Triger kayışı ve bilyalarda aşınma olabilir,
Enjektörlerde tıkanma veya bujilerin ömrü dolmuş olabilir bu da 4 siindirden tam performans alamamana neden olur,
Lastik hava basınçları anormal olabilir,
Pistonlarda bir aşınma veya segmanlarda kaçak olabilir,
Motor yağı sorunu olabilir,
vb.....

kaybil' Alıntı:
aracım 2005 model lpg yok, filtre değişeli 3 bin km oldu ve şu anda aracım km de 40 kuruş rahat yakıyor şöyle ifade edersem daha net anlaşılır
aynı araçla haziran ayında bir depo benzinle 750 km yol yapmıştım fakat şu anda 400 km ancak yapabiliyorum ve araç eskiye nazaran çekişten düştü, en yakın servis 200 km uzakta ve adam akıllı usta yok bulunduğum yerde..

polo kullanan yada kullanbmış olan arkadaşlar varmı bu durumla karşılaşan?
Hocam buji ve bobinlerini kontrol ettir. Özellikle bobinlerin ömrü bitmeye yakın araba zorlanır ve daha çok yakıt yakar. Ama başka nedenler de olabilir tabi. Boğaz kelebeğimi ne var o na da baktırmak gerekir. Bence 200 km de olsa servise götür hocam.

Hocam imkanınız varsa belli bir masrafı göze alıp servise götürün,çünkü götüreceğiniz diğer ustalar arabanın başka başka yerlerine bakıp size gereksiz masraflar çıkartabilirler.Benim başıma gelmişti.Uno arabam çok yakıyor diye tamirciye vermiştim.Neredeyse 500 TL aldı adam,araba düzelmeyince de,"Hocam benzin pahalı,araba ne yapsın" dedi çıktı işin içinden..Şaka gibi :)

Aynı problemi yaşayan kendi arabamda buji ve hava filtresi değişimi sonrası problem ortadan kalktı. Eğer bunları yapmanıza rağmen problem devam ediyorsa gideceğiniz tek yer servis olmalı.Herhangi bir usta rastgele çözümler deneyebilir. Servise gittiğinizde oksijen sensörünün doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmeyi unutmayınız.

2005 polo 70.000 km ye sahibim. bende de 35 kuruş a yakın yakıyordu. 3 ay önce atiker taktırdım. Çok şükür sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Dün ölçtüm 21 kuruş (uzun ve kısa yol karışık). Arabanın performansında sorun yok şu an çok şükür. lpg yi şiddetle tavsiye ediyorum hocam.

yağ ve filtre değişimini yaptırmıştım triger bakımınada 30 bin km var daha lastiklerde yürüyen aksamlarda frenlerde debriyaj balatalarında şu an sorun yok

sizlerinde dediği gibi şu anki imkanlar içerisinde öncelikle bujilerden başlamam gerekiyor galiba

mutlumuydukki11' Alıntı:
2005 polo 70.000 km ye sahibim. bende de 35 kuruş a yakın yakıyordu. 3 ay önce atiker taktırdım. Çok şükür sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Dün ölçtüm 21 kuruş (uzun ve kısa yol karışık). Arabanın performansında sorun yok şu an çok şükür. lpg yi şiddetle tavsiye ediyorum hocam.

hocam lpg taktırmak istiyorum ama malum bagaj çok küçük lpg taktırırsam valiz bile koyamayacağım birde yazın satmayı düşünüyorum lpg şu an için mantıklı değil

zech' Alıntı:
Enjektörlerde tıkanma veya bujilerin ömrü dolmuş olabilir bu da 4 siindirden tam performans alamamana neden olur,
vb.....

hocam evet arbalar kışın çok yakar ama bu %50 yi bumaz hocam 750 km yaparken 400 km ye düşmüş. yukarıda hocamın bahsettiği gibi aracın motoru ile ilgili bir problem söz konusu. öncelikle bujilerde sorun olabilir, yada distiributor problemlidir. bujilere göndermesi gerekn elektrik tam vermediğinde buji ateşleme yapmaz, buda aracın ürettiği gücü düşürür doğal olarak çekişten düşer ve sen gidebilmek için daha fazla gaza basarsın yakıt artar, balatalar denemek için 3-4 km yol yap ve arabadan inince elerinle jantları kontrol et elinin yakacak kadar sıcaksa balatalar sıkıyordur, baskı baatayı kotrol etmek için kalkışta el fireni çekiliyken kalkmaya çalış araç stop etmeyip kalkıyorsa balatan sıyırıyordur buda yapar. lastikler bu kadar bahsettiğin derecede etkilemez hocam. motor yağı az yada eskiyse yakıtı etkilemez hocam çekişi biraz etkier ama daha çok motor sesini bozar. triger kayışı da ses yapar çalıştırdığınızda şıkırtılı bir ses yapar eskimeye başladıkça...

And_The_End' Alıntı:
zech' Alıntı:
vb.....

hocam evet arbalar kışın çok yakar ama bu %50 yi bumaz hocam 750 km yaparken 400 km ye düşmüş. yukarıda hocamın bahsettiği gibi aracın motoru ile ilgili bir problem söz konusu. öncelikle bujilerde sorun olabilir, yada distiributor problemlidir. bujilere göndermesi gerekn elektrik tam vermediğinde buji ateşleme yapmaz, buda aracın ürettiği gücü düşürür doğal olarak çekişten düşer ve sen gidebilmek için daha fazla gaza basarsın yakıt artar, balatalar denemek için 3-4 km yol yap ve arabadan inince elerinle jantları kontrol et elinin yakacak kadar sıcaksa balatalar sıkıyordur, baskı baatayı kotrol etmek için kalkışta el fireni çekiliyken kalkmaya çalış araç stop etmeyip kalkıyorsa balatan sıyırıyordur buda yapar. lastikler bu kadar bahsettiğin derecede etkilemez hocam. motor yağı az yada eskiyse yakıtı etkilemez hocam çekişi biraz etkier ama daha çok motor sesini bozar. triger kayışı da ses yapar çalıştırdığınızda şıkırtılı bir ses yapar eskimeye başladıkça...

hocam debriyaj ve fren balatalarında sorun olmadığına eminim motor sesi deyince motor sesinin biraz boğuk çıktığının farkına vardım büyük ihtimalle buji sorunu gibi gözüküyor,

hocam zaten sizinde yazdıklarınızdan yola çıkarak buji, buji kabloları yada distiributör diyebiliriz, tabi sonuç itibari ile birer tamirci değiliz. Açıkçası hocam parça değişiminde de bu parçalar için orjinal parçaları kullanmaya özen gösterin, biraz ucuz olsun diye yan sanayi diye tabir edilen ürünleri kulanmayın, yetkili servise götürmenizde fayda var... kolay gelsin...

Geri