PMR telsiz hakkında

Kodla Büyü

aykutgultekin

Aktif Üye
Arkadaşlar kızıma motorola TLKR T40 model bir PMR telsiz aldım. fakat mesafe 5KM demesine rağmen, değil 5KM 1 KM den bile çekmiyor. Hevesi kırılsın da istemiyorum...
Aşağıda linkte adam bendeki telsizin aynısının antenini değiştiriyor fakat dil ukraynaca sanırsam hiç bir şey anlamıyorum...
video daki tarz bir işlemle en azından kızımın hevesini kırmayacak 2 KM civarında arkadaşları ile konuşabileceği bir sonuç alabilir miyim...
Elektronik ve haberleşme ve telsizler konusunda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim...
Şimdiden Teşekkürler...
https://www.youtube.com/watch?v=AkUEXGNThPc

Anten zaten bir iletkenden ibarettir.
Hocam anladığım kadarıyla;
75 omluk anten kablosu diyor ama denemek lazım.
eski anteni -yay gibi olan- çıkarıyor.
yerine daha uzun ve içinde daha çok iletken barındıran, manyetik alanı daha çok kesebilecek bir iletkeni muntazaman yerleştiriyor.

İşte bu işlem ile elde edilecek sonuç hakkında bir öngörüsü olan var mı acaba? Yani uğraştığıma hiç değmez mi? Benim için şu andaki mesafesinin yüzde ellisi kadar artsa yeterli olacak ama...

hocam rastgele işlem yapmanı çok önermem arkadaşında dediği gibi anten işinde direnç önemlidir ama direncin dışında çok farklı değişkenler etkiler antenleri bu yüzden osilaskop ile ölçüm yapman lazım garanti bir sonuç için. meb bağlantısı olduğu için videoyu izleyemedim değişiklik nasıl yapılıyor ona göre akşam yine yazarım inşallah.

Teşekkür ederim. Bu telsiz ile aynı işlemi yapan bir çok kullanıcı var youtube da. Bir anlamı olmalı. Benim merak ettiğim ne kadar anlamı var?

Re: Ynt: PMR telsiz hakkında

İşi bilene soracaksın.
Kardeş, bu vatandaşın yaptığı acemi ötesi amatör işi. Ayrıca yaptığı anten de yanlış bir stil .Senin istediğin de zaten bu tür cop anten ile olmaz.

Teleskobik anten kullanacaksın.Açtıkça uzayan . Boy uzun olacak.
Tamam kullanışsız olur ama zaten mesafe isteyen sensin.
"pmr antenna" yada "pmr antenna schema" olarak arattır görsellerde. Sabit değil, Mobil olanların uzunlarına bak.
Pipet içine yada elektrikçi bandı ile dış kaplamalı yapanlarda var.Deneyeceksin.

280 km ile otomobil içinden oto anteni ile qso yapanda var.
Ama bu frekansta pmr ile 2 km yürürken şehir içinde zor iş.
Çatı anteni ile belki 300 km olur.

Sen karar ver yürürken mi evden mi?

CB telsizler var kısa dalga 27 mhz güç 4w ve ruhsat gerektirmeyen.
Mobil olanları da oldukça kaba ama cop anten ile şehir içi 5 km garanti, teleskobik anten ile yürürken 400 km ötesi şahsen denedim.
Çatı anteni ile 5.000 km
Kısa dalga işi böyle.

Öncelikle işi bilen birini bulmuş olmak güzel.
Arattığımda neredeyse yüz çeşit telsiz çıkıyor görsellerde tabi hiçbirinin ne işe yaradığını anlamıyorum.
Hele schema yı işin içine katınca her şey kararıyor :)
Merak ettiğim şey şu bendeki basit pmr telsizi bahsettiğin uzun mesafelerde kullanmak mümkün mü yani?
Tabi bu sadece merak...
İhtiyacım olansa en azından kızımın iki kilometre çapındaki arkadaşları ile görüşmesi. Öyle 20 - 30 kilometre beklentim yok zaten. Yukardaki amatör adamın yaptığı bu işi çözer mi?
Teleskobik anten ne kadar kaba duruyor? Teleskobik anten bu işi çözer mi?
Tam olarak ne önerirsin?

Bu da olur. Ama senin telsiz sanırım anten soketli değil .
bütünleşik anten, yani basitçe sökülmüyor.
Linlteki Bu anten sanırım soketli.
Hocam teleskobik deyince hani şu açtıkça uzayan modellere bak.En azından 2 misli uzamalı.

Cihazın içini açıp aldığın antenin, erkek soketini lehim leyip montajlıyacaksın

Hocam hayırdır.
Telsiz merakı yolda yürürken kullanan pek görmedim.

Çatı anteni niye düşünmüyorsunuz?
Az tuzlu ama Kesin çözüm.

Ya ilk mesajda da bahsettim biraz, çocuk civardaki arkadaşları ile konuşabilsin diye istiyorum ilk etapta...
Ama birde eğer menzilini biraz uzatabilirsem hareket halindeyken, her sene bisikletle kamplı gezilere gidiyoruz 4-5 günlük, ekibin birbiri ile bu gezi sırasında da rahat konuşması için antenlerin mesafesini taşınabilirken uzatmak istiyorum...
Hala şu sorumun cevabını alamadım net olarak videodaki gibi bir işlemin hiç bir faydası olmaz mı?
Uzayabilen teleskobik anten için lehimden anlayan elektronik bilgisi olan bir tanıdık olması gerek... Kendimin yapabileceği bir şey gibi görünmüyor onun montajı...

Geri