php keyword ve description sorunu

Kodla Büyü

patoo

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar kendi kodladığım sitemin, sayfalara göre keyword ve description oluşturan bir kodlamaya ihtiyacı var bunu yapmak istiyorum..çünkü içeriğim özgün ve yoğun olmasına rağmen bir türlü googleda istediğim yere çıkamıyorum..En büyük etkende tüm sayfalarımda aynı keyword ve description olması...
aklıma şöyle bir fikir geldi..
index sayfam var ve sayfaları index sayfamın içine include ediyorum. Sayfalarımda aşağıdaki gibi olsun..
-video
-makale
-dokuman gibi... Her sayfanın içindede mysql den gelen veriler var..Bu verilere tıklayınca aynı sayfa içinde o verilerin detay bilgileri geliyor.

normalde indexin içinde belirlediğim keyword ve description var ve tüm site için hep aynı kalıyor..dinamik değil.işte bunu dinamik yapmalıyım..
seo uyumlu sitelerde bu şekilde mi yapılıyor?

Benim aklıma gelen fikir ise şu:
ben içinde id ...keyword....description....no bulunan etiket adlı bir tablo oluşturayım. Bu tablodaki no kısmı diğer sayfalarıma ait(video, makale,...) tablolardada olsun. Yani tüm tablolarda ortak kısım olacak..(sanırım buna ilişkisel veritabanı diyorlar)
Diğer tablolara veri kaydederken, sayfalara ait etiket ve açıklamaları bu keyword description ve no kısımlı oluşturduğum etiket tablosuna kaydedeyim.
daha sonra index sayfasında get metoduyla verilerin no değerini çekerim. keyword ve description alanlarına değişkenle istediğim verileri yazdırırım.

kabaca mantığım bu olacak..

şimdi siz değerli arkadaşlarıma soruyorum bu mantıkla yapılabilir mi?
Daha etkili bir yolu varmı?

uzun oldu yoruldum :) bunu çözmem lazım...lütfen yardımlarınızı esirgemeyin..sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hocam keywords ve description seo için etkisiz. Hiç ekleme bu kodları, google senin için uygun olanı kullanıcıya gösterir.

Yine de ekleyeceğim dersen,
decription için mantık doğru ancak keywords ün kelime kelime tutulması daha sağlıklı çalışan bir sistem oluşturur. Description aynı tabloda veya farklı tabloda çok önemli olmasa da, keywordsü etkiket mantığı ile yapmanızı tavsiye ederim.

kelimeler
1 Bilgisayar Bilişim
2 Öğretmen
3 Forum

keywords_iliski
konuNo kelimeNo
1 1
1 2
1 3

şeklinde eklenir. En son ilişkileri çekersin implode ile virgül koyarsın veya doğrudan group_concat ile virgüllü alırsın falan fişman o kısımlar kolay olan taraflar

İlgin için teşekkür ederim Gündüz arkadaşım..sağdan soldan bilgi toplamaya çalışıyorum, yeteri kadar bilgi topladığımda hepsini sentezleyip sorunumu çözecek bir kodlama yapmaya çalışacam..umarım altından kalkabilirim.

hocam google üst sıralara çıkmak çok daha kompleks ve ince çalışmalarla mümkün olabilir ama baştan söylemeliyim ki keyword ve description malesef 10 yıl öncenin tekniğiydi. google belirli aralıklarla siteleri arama sonuçlarında sıraladığı algoritmayı güncelliyor, hatta zaman zaman deneysel çalışmalar yaparak sonraki sayfaları belirli süreliğine ilk sayfada çıkarabiliyor. içeriğinizin özgün olması güzelmiş, sayfalarınızı biçimsel olarak daha dikkati düzenlemeniz önemli; örneğin o sayfa için anahtar kelime olarak düşündüğünüz kelimeleri yazı içerisinde <strong> gibi etiketlerle vurgulamanız, önemli başlıklarda <h> etiketini kullanmanız, sayfa içerisindeki link ve resimlerde <title> etiketini kullanmanz gibi. Ayrıca sayfalarınızın w3.org'dan biçimsel olarak doğrulanması varsa hatalarınızın düzeltilmesi büyük önem arz eder. Yine ayrıca domaininizin yaşı, üst sıralardaki önemli sitelerden aldığı back linkler gibi etmenler de sitenizin üst sıralarda olmasını etkiler.
iyi çalışmalar..

içeriğin büyük kısmını google drive'a atmışsın. google neye göre indexleyecek ki?
meta taglar için ayrı bir tablo oluşturmana hiç gerek yok. içerikle ilgili oluşturduğun tabloda alanlarını aç: title, description, vs.. oraya eklersin.
linkleri de seflink şeklinde yapsan iyi olur.
çok eksik var, düzeltirsin uğraşa uğraşa...

hepinize teşekkür ederim arkadaşlar, açık çok farkındayım.. okul işleriyle uğraşınca siteyi arada ihmal ediyorum..fırsat buldukça kodlama yapıyorum...bu sömestırda bir kaç bişeyi düzelttim.. bu seo uyumlu link olayını sonra yapmaya çalışacam.. Gündüz hocamın dediği gibi uğraşmayınca insan unutuyor..
şimdi konuya gelecek olursak sizlerin tavsiyesi keyword description olayını çok önemseme..Açıkçası rakip site kaynak kodlarına baktığımda öne çıkan birçok sitede habere veya içeriğe göre her sayfada değişken keyword ve descriptionlar görünce benimki sabit olduğundan çalışmıyor diye düşündüm.. geride kaldığımı yani..
Ama bu önerilerinizi göz önünde bulunduracam.. sırası gelince sizleri yine rahatsız eder tecrübelerinizden yararlanmak isterim..

Sayın hocam description ve keywords bence çok önemli, sadece google değil neredeyse bütün arama motorlarındaki temel kriterlerden birtanesidir. Bence ihmal etme, sorunun cevabına gelince düz mantık yürütüyorum. senin makale.php diye bir dosyan var. ben olsam bu dosyanın keywords ve decriptionlarını makale tablosunda yer alan başlık ve etiketleri kullanarak dinamik hale getiririm. Saygılar.

Bir dizi belirleyip anahtar kelimelerini bu diziye koyabilirsin. Sonrasinda yapacağın iş shuffle ile diziyi katman olacaktır. Karilan dizide 15 eleman olsa her shuffle ile her karduginda kelimelerin yerleri değişecektir. Sonrasinda dizinin mesela 5 elemanını ekrana basarsin.

Bu yapıyla olumsuz bir yazı gormedim. Yapılır.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

makaleleri eklediğin tablona bir alan da açabilirsin etiketler diye oraya kaydedersin her makale için etiketlerini. sonrasında mvc mantığında olduğu gibi load diye bir fonksiyon oluşturup viewlerini o fonksiyonla çekiyorsan o fonksiyona bir parametre daha ekleyip bilgileri o parametreye gönderirsin controller içinden. header sayfanda o parametreyi alıp kullanabilirsin.

Geri